КЛУБ НА РОДИТЕЛИТЕ, ориентиращи се към ЧАС

  • 54 004
  • 360
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 877
по въпроса за текучеството на учители:

А дали наистина им плащат повече от държавните/общинските у-ща?

Последна редакция: вт, 01 апр 2008, 00:55 от danybon

# 76
  • Мнения: 4 877
Информацията за "П Я" пак не е лична. Цитирам човек, минал от там. Разказана ми бе, докато седях с разтворена уста, без да мога да се изкажа. За себе си съм решила да не си пращам детето там, но въпроса е къде още не бива да попада и сред кои гимназии мога да избирам. При учениците от 8 клас до 12 проблемите не са само в учебния материал, научаването му, а са много комплексни. Голямата ми дъщеря - вече е 3 курс студентка, учейки от 8 до 12 клас ми отвори очите за доста проблеми, които са "странични", но не маловажни. Те обаче са важни и МОГАТ да се контролират от педагозите и психолози, ако имат желание: свободни часове - заместване, подготовка за матура или съответно кандидатстване, подготовка за различни сертификати, отсъствие от у-ще или от отделни часове, здравни проблеми, секс и болести, наркотици. Ще останете очудени, ако ви кажа, че класната на гоямата ми дъщеря, учеща в"елитна" дъравна гимназия ни събра на род. среща, прочете ни бюлетин, за това че в района има разпространители на наркотици и накрая ни каза "Пазете си децата". Коментирайте го! Избирайте гимназия и намерете критерии.

Ужас! Всъщност в началото на предната тема имахме нещо като есета "Защо избрах частно образование?". Там има нещо като съпоставка с държавните/общинските, но по принцип не искам да се конфронтираме с другите мами от държавните/общинските. Все пак става въпрос не само за избор, качество на образованието, но  и за  пари (за съжаление!).

# 77
  • Мнения: 142
по въпроса за текучеството на учители:

А дали наистина им плащат повече от държавните/общинските у-ща?




danybon, тази информация по принцип никога не ни се предоставя, нали знаеш. Пък и не би трябвало. Разбира се, че заплащането им би трябвало да е по-високо. Доколкото аз имам контакти с такива учители, знам, че освен заплатите тях ги интересува свободата на действие и новите неща, които могат да прилагат в работата си. Определено тази свобода е по-голяма в частните училища. Но чудесно би било и някой учител да ни каже как стоят нещата  newsm78 Защото определено, както и Millena казва, задържането на добрите учители е показател на далновидност и добър стопански усет.

# 78
  • Мнения: 4 877
по въпроса за текучеството на учители:

А дали наистина им плащат повече от държавните/общинските у-ща?

danybon, тази информация по принцип никога не ни се предоставя, нали знаеш. Пък и не би трябвало. Разбира се, че заплащането им би трябвало да е по-високо. Доколкото аз имам контакти с такива учители, знам, че освен заплатите тях ги интересува свободата на действие и новите неща, които могат да прилагат в работата си. Определено тази свобода е по-голяма в частните училища. Но чудесно би било и някой учител да ни каже как стоят нещата  newsm78 Защото определено, както и Millena казва, задържането на добрите учители е показател на далновидност и добър стопански усет.

сетих се, защото нали 1 от причините за вдигане на таксите, е, че учителските заплати в държ. у-ща са се увеличили и трябвало да се увеличали и на учителите от ЧУ. Някъде мярнах, че се движели 1:2.

# 79
  • Мнения: 142
Явно зависи от училището. Някои издишат по всяка вероятност, а пък другите предлагат повечко и ги "гълтат"  Simple Smile И това е нормално, те също имат деца и трябва да живеят. Моите наблюдения показват, че не са им толкова по-високи заплатите. Просто има вече един вид специализация - учители, които полека-лека се специализират в работата в частни училища, с по-малък брой деца и с определена интензивност. А и с още доста отговорности. В нашето училище и детската градина, примерно, учителите вършат още доста неща. Включително участват и в превоза, и в прякото обгрижване. Опредено не винаги има средства за всяка една позиция от персонала.

# 80
  • Мнения: 78
От разговори с учителите на дъщеря ми знам че им се плаща по-вече. Колко е не знам, но сигурно не е като в заветната Европа, защото 2 - 3 заминаха за там не поради лоши условия, а за по-вече пари. Това е може би причината да вдигнат таксите така драстично тази година. С по-високи заплати да задържат учителите.
А по въпроса за гимназиите - не знам защо истината трябва да ни конфронтира. Аз също си правя сметка и съм се отказала он скъпите коли и купона без край, а от нещастието, грешния избор и парите няма да те спасят.

# 81
  • Мнения: 2 567
В една от статиите бях мярнала, че заплатите на учителите в Е. Кестнер били 900 лв. Не знам доколко е вярно и за кое време става въпрос. Може към днешния момент и по-големи да са  Simple Smile Мисля, че имат право децата им да учат в училището и то може би безплатно или на по-малка такса. По времето на щерката там имаше деца на учители, но не съм се интересувала какво точно плащат. Просто си правя изводи, защото с учителска заплата като на учител от държавно школо, трудно може да се покрива таксата там.

# 82
  • Мнения: 4 877
В една от статиите бях мярнала, че заплатите на учителите в Е. Кестнер били 900 лв. Не знам доколко е вярно и за кое време става въпрос. Може към днешния момент и по-големи да са  Simple Smile Мисля, че имат право децата им да учат в училището и то може би безплатно или на по-малка такса. По времето на щерката там имаше деца на учители, но не съм се интересувала какво точно плащат. Просто си правя изводи, защото с учителска заплата като на учител от държавно школо, трудно може да се покрива таксата там.

добре звучи, наистина!

# 83
  • Мнения: 4 877
Летисия, а при вас има ли някакви ЧУ, да ги добавя в анкетата - май още мога.

# 84
  • Мнения: 4 877
Мухата, какво мислиш за това у-ще http://www.zlatarskischool.org/bg/schoolfees.htm ?

# 85
  • Мнения: 78
Не мислите ли, че във форума трябва да се говори и за проблемите, свързани с обгрижването на децата във възрастта на пуберитета. Аз като майка на две деца, едното на почти 22, а другото на почти 13, мисля че до 7 клас децата са едни малки добри ангелчета, които моделираме по свои собствен мечти, вкусове и виждания, но след това те ти диктуват вече своето мнение. Много е важно и много внимателно /даже по-внимателно от у-щето/ трябва да се избере и да се обмисли къде и защо постъпва - това трябва да е свързано с бъдещото следване /място и професия/ със сигурността, със преподаватели, подготовка и разбира се преди всички наши съображения е желанието на собственото ни дете.

# 86
  • Мнения: 2 567
Има да. Но за жалост са само една детска градина и занималня - Мечо Пух и училище след седми клас - Американският колеж.
http://www.ac-arcus.com/arcus/
http://www.zanimalnia.com/

За градината съм чувала не добри отзиви. Не се намира на добро място. Като някаква дупка е.
А училището е супер, но моята е още малка и се надявам, ако останем тук след 3 години да е част от него  Praynig Хубава база макар и на последния баир на Търново  Simple Smile Много добри отзиви за дисциплината и учебния процес. Има доста деца с грамоти и призови места от състезания. Учат се доста екзотични езици освен английския и немския  Simple Smile

Жалкото е, че в не малък град като Търново, който се разраства от ден на ден няма никакви частни градини и училища. Дори парти клубове няма.
Май е време аз да се замисля да направя нещо по въпроса  Wink

# 87
  • Мнения: 78
Сега видях сайта им. Благодаря ти. Имам обаче забележки за таксите и за обучението, така както много на бързо разгледах нещата. Защо една допълнителна диплома трябва да ти струва толкова? Какво толкова дава на детето ти? Искам да подчертая дебело дъщеря ме голямата завърши държавна гимназия /ужасно разочарована бях от "елитността" й/, взе българска диплома към нея се подготви за ДСД диплома, като частна ученичка, яви се на изпит и с тия две дипломи и нищо друго я приеха в най-реномирания немски университет в Германия. Не ни трябват чужди дипломи, а качествени наши и съответното отношение към децата ни по време на ученето, а не да са безпризорни и да разчитаме на тяхната съвестност.

# 88
  • Мнения: 4 877
Не мислите ли, че във форума трябва да се говори и за проблемите, свързани с обгрижването на децата във възрастта на пуберитета. Аз като майка на две деца, едното на почти 22, а другото на почти 13, мисля че до 7 клас децата са едни малки добри ангелчета, които моделираме по свои собствен мечти, вкусове и виждания, но след това те ти диктуват вече своето мнение. Много е важно и много внимателно /даже по-внимателно от у-щето/ трябва да се избере и да се обмисли къде и защо постъпва - това трябва да е свързано с бъдещото следване /място и професия/ със сигурността, със преподаватели, подготовка и разбира се преди всички наши съображения е желанието на собственото ни дете.

давай - ама нали ти казахме, че повечето имаме малки деца и долу-горе за някои тяхното тийнейджърство е по-близо по години отколкото това при децата ми. А, с бебока и при мен така се получава. Да, мама и тати, наистина ми подбраха добри у-ща, е и аз се представих прекрасно на изпитите за гимназия.Да, това ми е най-ценната диплома, а имам и доста от студентството  пак в готин ВУЗ. Така че си абсолютно права, ама като други мами с деца на тази възраст не се включват. Аз мога да говоря само за себе си.
Виж 1 пост - добавих още инфо от Стела Мария за Американския колеж. За мен е номер 1!

Кажи нещо за гимназиите? Какво се търси?

P.S, Смятах досега - малко не е така с мен и бебо, но ако се вземе 16 г. - може и да сме 50/50.

Последна редакция: вт, 01 апр 2008, 01:53 от danybon

# 89
  • Мнения: 4 877
Сега видях сайта им. Благодаря ти. Имам обаче забележки за таксите и за обучението, така както много на бързо разгледах нещата. Защо една допълнителна диплома трябва да ти струва толкова? Какво толкова дава на детето ти? Искам да подчертая дебело дъщеря ме голямата завърши държавна гимназия /ужасно разочарована бях от "елитността" й/, взе българска диплома към нея се подготви за ДСД диплома, като частна ученичка, яви се на изпит и с тия две дипломи и нищо друго я приеха в най-реномирания немски университет в Германия. Не ни трябват чужди дипломи, а качествени наши и съответното отношение към децата ни по време на ученето, а не да са безпризорни и да разчитаме на тяхната съвестност.

да, сетих се, че се хвали и 1 частна английска гимназия.

Общи условия

Активация на акаунт