КЛУБ НА РОДИТЕЛИТЕ, ориентиращи се към ЧАС

  • 54 005
  • 360
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 4 877
СкъпоЦенна,
а още ли са тематични дните. Много ми хареса тази идея и я прилагах вкъщи -ден на "динозаврите", друг за рицари.

А за нелегалното англ.-ам у-ще - едно в Дружба ли е? Бях чула, но не знам как се казва. Било без БГ дипломи. Господи, как се казваха! Ще откача не мога да се сетя, а имаха и сайт. Намират се близо до "Практикер". А като нещо не се сещам, се побърквам направо Simple Smile

Последна редакция: чт, 03 апр 2008, 14:50 от danybon

# 331
  • Мнения: 359
Моля, който е гласувал за училището към Руското посолство да пусне малко инфо на лични. Още ни е рано са школо, но човек от рано трябва да се оглежда Simple Smile
Много интересно става тук, но ние сме ваканция.... и нямам много време за "бъбрене".

Искам само да попитам има ли други ЧДГ, които да са ваканция винаги, когато училището е? Просто ми е интересно Simple Smile

Може би е хубаво ХЕИ да каже нещо и за строежите в близост до градини и училища. Защото е истинска веселба, докато се копае, наливат се основи и всичко което следва, като духне силен вятър Wink. Шума от машините и непрекъснато преминаващите камиони, не е за пренебрегване също.

# 332
  • Мнения: 4 877
Таксата в руското посолско училище е $130.

Смехурко, виж постовете на Летящата крава. Вчера даде страхотно инфо. Благодаря!   bouquet

И аз да попитам (Летящата крава) - има ли в Руското у-ще и курсове по руски за деца извън у-щето?

# 333
  • София
  • Мнения: 4 412
TanyaMG, погледна ли го? Може да съм в грешка. Аз само го тълкувах сега.

Ами аз не съм специалист, само като родител ги гледам. Иначе съм съгласна, че децата до 5 години трябва да се развиват и да учат, дори още от бебета. Но не знам дали това, че дадена градина е лицензирана по Моливко е достатъчно. Този лиценз се получава като се копи-пасте програмата и има няколко учителки да се подпишат. А после дали тези учителки са там на работа не е ясно. Ако се придържаме към тази система трябва само учителка да преподава, защото са обучени по програмите на МОН. А родителят въобще не знае госпожата дали има диплом за учителка.
Но за мен това не е проблем. Дъщеря ми ходеше на музика  и това е чудесно занимание за малки деца, въпреки че не е в лицензите на министерството. Чела съм програмите на чужди градини и има дисциплини, които никой не се  е сетил да ги предложи за 3-4 годишни, а ми се виждат много полезни.
Всичко това го пиша, защото лиценза от МОН  е гаранция, ама до някъде. Той не ти показва как се работи вътре, нито има проверяващ орган за учебната част. Единствено родителите виждат от наученото.

# 334
  • Мнения: 4 877
TanyaMG, погледна ли го? Може да съм в грешка. Аз само го тълкувах сега.

Ами аз не съм специалист, само като родител ги гледам. Иначе съм съгласна, че децата до 5 години трябва да се развиват и да учат, дори още от бебета. Но не знам дали това, че дадена градина е лицензирана по Моливко е достатъчно. Този лиценз се получава като се копи-пасте програмата и има няколко учителки да се подпишат. А после дали тези учителки са там на работа не е ясно. Ако се придържаме към тази система трябва само учителка да преподава, защото са обучени по програмите на МОН. А родителят въобще не знае госпожата дали има диплом за учителка.
Но за мен това не е проблем. Дъщеря ми ходеше на музика  и това е чудесно занимание за малки деца, въпреки че не е в лицензите на министерството. Чела съм програмите на чужди градини и има дисциплини, които никой не се  е сетил да ги предложи за 3-4 годишни, а ми се виждат много полезни.
Всичко това го пиша, защото лиценза от МОН  е гаранция, ама до някъде. Той не ти показва как се работи вътре, нито има проверяващ орган за учебната част. Единствено родителите виждат от наученото.

Не, никъде не се лицензират по Моличко. Учителите си избират по коя програма да работят. Лицензът е по-общ. Там и всяко у-ще си помества, ако иска и авторска програма, която всъщност в основата на разликата между частните. Да ти кажа по природа не съм човек, който да следва нещо "като кон с капаци"  Grinning, ама си има и интерсни неща в тези книжлета. Най-много ми харесаха на "Даниела Убенова" (има за родителите) и логическите зад. на Моливко. Наистина не са лоши.


Да се допълня - аз не съм с педагогическо образование, но тези книжлета на 2-те издания позволяват родителя да се занимава с детето си и аз ги бях купила. И както казваше синът ми тогава, "играехме" с тях. Новата "ръка за ръка" или "стъпка по стъпка" е готина, но не е за занимание родител-дете.  Grinning
Така че бая съм си "играла" с тези книжки, дори и на приятелка-българка в чужбина пратих. Laughing

Последна редакция: чт, 03 апр 2008, 15:22 от danybon

# 335
  • Мнения: 3 479
Дани, темите са седмични. И да, това на мен също много ми харесва, защото така децата затвърждават и се концентрират, а не учат хаотично. Гледам, че тази седмица всичко е за космоса - по английски, по български, по природа, по социален свят, конструиране и т.н.
Обаче преди време една детска учителка пенсионерка ми беше споделила, че и тя така е преподавала в държавнанат детска градина преди години - на седмични теми. Така, че може и от държавната програма да са го взели и да са го усъвършенствали.

Таня, ами те МОН и в държавните детски градини не проверяват. Всичко остава на съвестта на директора и учителките. Колко майки тука се оплакват, че децата им гледат телевизия в ДГ.
При нас например след 2 седмици има открити уроци и всеки родител може да отиде и да види какво правят децата и как го правят. Дори насърчават да отиде баба или бавачката, ако мама е възпрепятствана, но да отиде някой и да види детето как се справя.

# 336
  • Мнения: 4 877
СкъпоЦенна, мерси.
Как се казваше онова англ-ам. у-ще? Помагай? Grinning

# 337
  • София
  • Мнения: 4 412
СкъпоЦенна, ама аз за държавните въобще не коментирам. Ето организацията във Чуден свят ми харесва, нищо че не  е лицензирана доколкото разбрах.

Дани, аз също съм си купила книжките на Моливко. Дъщеря ми я гледа детска учителка следобедите. И виждам как аз рисувам и как тя. Въобще има много тънкости, може и учителката така да ми ги представя newsm78

# 338
  • В офиса
  • Мнения: 4 008
Ето организацията във Чуден свят ми харесва, нищо че не  е лицензирана доколкото разбрах.


Не, Чуден свят е лицензирано, нелицензирано е Wonder World  Wink Всъщност (справка брошурката на Капитал) Wonder World е "целодневен детски център", а не ДГ.

Последна редакция: чт, 03 апр 2008, 15:48 от Тинкърбел

# 339
  • София
  • Мнения: 4 412
Тинкърбел, мерси Simple Smile

Исках да кажа, че една система трябва да се преподават от хора, които имат опит, или са я учили или са имали практика. Според мен да разгледаш една книжка, не е като да я преподадеш на 10-15 деца.

# 340
  • Мнения: 359
Дани, както винаги отзивчива много благодаря. Аз докато наваксам ден и половина....

Не видях дали сте споменали училището, което ще отваря Немското посолство. И там са едни драми и страсти  Wink.

Ето линк
http://www.deutscheschule-sofia.com/informationen/informationen.htm

# 341
  • Мнения: 4 877
СкъпоЦенна, ама аз за държавните въобще не коментирам. Ето организацията във Чуден свят ми харесва, нищо че не  е лицензирана доколкото разбрах.

Дани, аз също съм си купила книжките на Моливко. Дъщеря ми я гледа детска учителка следобедите. И виждам как аз рисувам и как тя. Въобще има много тънкости, може и учителката така да ми ги представя newsm78


По-интересна е  другата поредица "Моето дете" : 3 - 5 годишни : Книга за родителя / Елена Русинова, идр. ; Ил. Иво Дончев. - 1 изд. - София : Даниела Убенова, 1994. - 48 с.; 24 см. -(Серия Моето дете) Но има и за 2-годишни.
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=18079

Търси "Книга за родителя" - страшни идеи имаше в това книжле, обаче и аз трудно я намерих. Виждам, че в онлайн книжарниците продават книжките за детето.По принцип имаше и за учителя, и за родителя.

# 342
  • Мнения: 4 877
Ох, това ме подсети да ви кажа, как колеги-партньори-украинци на мъжа ми избират частно училище за децата си в Украйна. При първо прозвъняване, където ти обясняват "базата" на училището, те питали дали има фитнес център. Ако имало - това било знак, че е училище с преобладаващи мутри и даже не ходели на "оглед"  Joy hahaha. Толкова ми стана смешно тогава, но така е, всекиму своето!

от вчера се каня да изкоментирам това инфо  Grinning
"Не питай старило, питай патило!"

Долу-горе и аз така в БГ. Днес забравих да пиша, че и ЧДГ "Петър Берон" някакси не ми хареса, не ми вдъхна ама никаква сигурност. Тогава, когато ходих, имаше до нея стрелбище. Това - хайде ОК, но не знам майтап ли беше, но от у-щето изкоментираха, че родителите като оставели децата, отивали да пострелят малко. Ама много черен хумор и то докато се кефех, че евентуално тук детето ми може да понаучи и добре руски от връстниците си. Гадно! После от други познати, които са били в градината чух, че доста се оплакват от хигиената, стола-храната и че излизат в безразборни ваканции без предупреждение.

(добавих го и към пост  #310 - кои ЧДГ бяха ОК, според мен)

# 343
  • Мнения: 4 877
Момичета, мисля в събота да пускам новата тема, че пак доста набъбнахме.

Затова пускам допитване до вас:

Анкетата в следващата тема да бъде за:

1. ЧДГ - Ако трябва да препоръчате на приятел ЧДГ, кои 3 бихте посочили?
2. Частните гимназии - Ако трябва да препоръчате на приятел частни гимназии, кои 3 бихте посочили?

И двата въпроса, мисля да ги има в нашите теми, но въпросът кой да е първият.

Така че, моля, гласувайте!

# 344
  • Мнения: 4 877
е,хубава работа  Grinning

сега преглеждам 1 тема, за да резюмирам инфото (много нещо, кога ще го обобщя, не знам) и какво откривам - някой са още без домашна работа:
есе на тема "Защо избрах частно образование за децата си" (или защо се ориентирам към частно образование за децата си?)

Ето и помощни въпроси
- защо избрах ЧДГ или ЧУ?
- какво научи детето ми там? С какво се занимава? Какви допълнителни дейности има? Има ли някакви постижения?
+ евентуално в добавка за неизпълнителните  ( Laughing) "Белия списък на добрите учители в ЧУ/ЧДГ"

Правя и списъци за нередовните без домашна работа.

много съм лоша  Laughing

P.S. Само не мога да разбера къде изчезна edu_daddy? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт