"Парите следват детето"

  • 16 114
  • 138
  •   1
Отговори

Анкета

Ако детето ви посещава ЧУ/ЧДГ или сте се ориентирали към частно образование, бихте ли подкрепили идеята "парите следват детето" (т.е насочване издръжката на учениците към посещаваното от тях Лицензирано от МОН (частно)учебно заведение?

Опции:

  • Мнения: 3 271
Обсъждаме този въпрос в темата за Родители избрали частно образование за децата си.
Много от нас мислят, че е логично и редно този закон да влезе в сила, защото всички сме данъкоплатци, т.е. тези пари в бюджета сме ги дали и ние, независимо, че децата ни са в частни учебни заведения, т.е. тези пари (издръжка) се полагат за всяко дете.
Какво мислите вие?

# 1
  • Мнения: 209
Гласувах  Peace
Естествено, че е нормално "парите да следват ученика" - иначе излиза, че парите на родителите, чийто деца учат в ЧУ отиват за децата, които учат в ДУ, а първите плащат двойно  Naughty

# 2
  • Мнения: 24 467
Да, ако ще "го следват", то нека го следват във всяко избрано училище, независимо от собствеността на същото.

# 3
  • Мнения: 4 877
И АЗ С БЕБО

МЕРСИ, ЧЕ МИСЛИШ ЗА БЪДЕЩЕТО МУ

# 4
  • Мнения: 3 271
Благодаря ви!
Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!
Не искам дори да дискутирам въпроса, че вероятно родителите избрали частно образование внасят и по-голям данък в държавната хазна, предвид по-високите си заплати.

Да припомня само и факта, че вече всички държавни училища ще имат собствен бюджет, който се формира точно от броя на децата уможено по издръжката определена за всяко дете.

Ако този закон влезе в сила ще има много голяма полза за повишаване на конкуренцията между отделните частни училища, между държавните. И не на последно място, повече родители ще могат да запишат децата си в частно училище.

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 14:20 от Millena

# 5
  • Мнения: 515
гласувах 'за" Hug

# 6
  • Мнения: 8 999
Да, Millena , абсолютно си права.
Същото трябва да важи и за здравеопазването - ако някой, на когото му се полагат безплатни лекарства, реши да си купи по-качествени и по-скъпи, ЗК да му даде парите за по-евтините безплатни на ръка, а той да си доплати в аптеката разликата в цената. За лечение и зъболечение - също.

# 7
  • Мнения: 4 877
Благодаря ви!
Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!
Не искам дори да дискутирам въпроса, че вероятно родителите избрали частно образование вероятно внасят и по-голям данък в държавната хазна, предвид вероятно по-високите си заплати.

Да припомня само и факта, че вече всички държавни училища ще имат собствен бюджет, който се формира точно от броя на децата уможено по издръжката определена за всяко дете.

Ако този закон влезе в сила ще има много голяма полза за повишаване на конкуренцията между отделните частни училища, между държавните. И не на последно място, повече родители ще могат да запишат децата си в частно училище.

абсолютно съгласна съм.
Благодаря, Милена!

# 8
  • Мнения: 5 401
Да, да и да!  Peace

МЕРСИ, ЧЕ МИСЛИШ ЗА БЪДЕЩЕТО МУ

И аз също мерси!   bouquet

# 9
  • Мнения: 34
Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци, просто е логично да не си ги декларираш. По-добре да ги вложа в образованието на детето си. Съгласна съм, че се полага субсидия на всяко българско дете, независимо в какво училище учи - часно или държавно, то трябва да е легитимно, значи е българско училище за нашите деца. Но според мен конкуренцията между училищата не зависи само от броя на децата, които ще се запишат вътре в тях. А и при частните нещата не са постоянни, там цените зависят от много величини, и винаги ще си останат недостъпни за много бълг.семейства.

# 10
  • Мнения: 3 271
Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци

Не съм казала "всички" точно по причината, която изтъкваш  Peace
Казах "вероятно". Имам наблюдения над нашето и приятелски семейства - всички си внасяме данъците както си трябва bowuu

По-добре да ги вложа в образованието на детето си. Съгласна съм, че се полага субсидия на всяко българско дете, независимо в какво училище учи - часно или държавно, то трябва да е легитимно, значи е българско училище за нашите деца.

Именно! Може би трябва да се уточни в анкетата, че става дума за ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ учебни заведения, т.е. такива, които МОН, т.е. Държавата е удобрила, че МОГАТ да обу1ават българските деца  Peace

Но според мен конкуренцията между училищата не зависи само от броя на децата, които ще се запишат вътре в тях. А и при частните нещата не са постоянни, там цените зависят от много величини, и винаги ще си останат недостъпни за много бълг.семейства.

Така е. Но все пак, ако 1200 лв се поемат от държавата, то повече училища ще стават достъпни и то за повече родители.
Същото важи за други форми на отглеждане и възпитаване на деца, като родителските кооперативи примерно! Ако те получават държавната издръжка за всяко дете ще им е МНОГО по-лесно да функционират. В момента им е близо до невъзможно, защото само като сметнеш наем, режийни и т.н.  ooooh!

А конкуренцията ВИНАГИ зависи от броя участници  Peace
Ако едно държавно училище няма ученици - няма да има бюджет => ще трябва да затвори. Обратно, ако е добро ще има наплив => ще има средстава, ще се развиват и т.н.

# 11
  • Мнения: 3 161
Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол. Иначе ще настане страхотен хаос и всеки ще отваря ЧДГ, за да грабне субсидията, а качеството на услугата няма кой да следи. Ето, какво ми пречи да сложа 10 деца в хола си, да платя на една баба да се навърта и да ги пази и да кажа, че това е фамилен център или кооператив или каквото и да е и да получа по 1200 на дете? Минимум вложение с максимум печалба. 

# 12
  • Мнения: 3 271
Еми, съгласна съм и го писах преди малко.
Ще го уточня в текста наистина  Peace

# 13
  • Мнения: 4 877
Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол. Иначе ще настане страхотен хаос и всеки ще отваря ЧДГ, за да грабне субсидията, а качеството на услугата няма кой да следи. Ето, какво ми пречи да сложа 10 деца в хола си, да платя на една баба да се навърта и да ги пази и да кажа, че това е фамилен център или кооператив или каквото и да е и да получа по 1200 на дете? Минимум вложение с максимум печалба. 

подкрепям напълно - нали тръгна от Клуба идеята, а там постоянно наблягаме на ЧДГ и ЧУ с лиценз и отговарящи на всички изисквания - образователни, санитарни, противопожарни...

# 14
  • Мнения: 7 263
"Твърдо ЗА"! Peace

Общи условия

Активация на акаунт