Отговори
# 90
  • Мнения: 4 877
edu_daddy,
къде мога да видя какви ще бъдат таксите догодина в ЧУ и ЧДГ, за да ги сложим тук?

И къде можем да видим нещо за частното образование в чужбина - по-любопитни моменти, държавата дава ли им пари и т.н.?

# 91
edu_daddy,
къде мога да видя какви ще бъдат таксите догодина в ЧУ и ЧДГ, за да ги сложим тук?


Никъде. Малко училища публикуват в сайтовете си цени. Не ме питай защо. И аз незнам.

# 92
  • Мнения: 3 506
danybon, поздравления за темата и благодаря за положените усилия   bouquet

Моите деца засега са в частна градина, твърде е вероятно да продължат в частно училище, ако нещата с държавните училища след 2-3 години стоят по същия начин.

# 93
  • Мнения: 771
Благодаря за поканата. Записвам се. Супер оформена тема.Ще ми се да не се превръща в бойно поле, а място за мнения, съвети и т.н.т.

# 94
Имам две деца и са минали и през двете системи. Голямата мина през държавна детска градина частно училище, държавна гимназия като начало и завършване в частна гимназия. Малката ми дъщеря също започна с държавна ДГ, но я преместих в частна предучилищна група и после продължи в ЧУ. Сега е 7 клас и аз съм на кръстопът - да я давам ли като голямата в държавна "елитна" гимназия, или направо да се оринтирам към ЧГ. newsm78

# 95
Нещата едва ли са се променили много от преди 3 - 4 години, когато минах през цялата система с голямата си дъщеря. Тогава си направих сметка, че за частните уроци на учители давах толкова, че и повече от таксата в ЧГ.

# 96
  • Мнения: 2 575
Записвам се защото все още не мога да уцеля ДГ и така или иначе Яско си е вкъщи все още.
Но точно се бях впечатлила от частните ( някои) ДГ и една майка ми похвали изключително много една държавна градина и почти успя да ме разколебае дали си заслужава да дам 2600 Евро  newsm78
Та затова ще следя тук и ще се навивам на всички предимства на частните ДГ от вас  Heart Eyes

# 97
  • Мнения: 3 116
Момичета и аз съм привърженик на частните градини и училища, внимателно подбрани естествено.

Дъщеря ми тръгва през септември в ЧДГ "Ежко Бежко".

Само се моля да устискаме финансово положението  ooooh!

Идеята за този клуб е много добра, поздравления за инициаторите  Hug

# 98
  • Мнения: 4 877
Благодаря за поканата. Записвам се. Супер оформена тема.Ще ми се да не се превръща в бойно поле, а място за мнения, съвети и т.н.т.

Добре дошли на всички нови мами!
Иначе и аз моля да не се превръща "в бойно поле, а място за мнения, съвети и т.н." Да запазим толерантен тон - става дума за децата ни и при малка искрица напрежение, бързо избухва скандал. Затова - да се уважаваме  Grinning

# 99
  • Мнения: 4 877
Момичета, за да помогнем на Asinka, нека ако искате да се концентрираме днес върху 2 въпроса
- защо избрах ЧДГ или ЧУ?
- какво научи детето ми там? С какво се занимава? Какви допълнителни дейности има? Има ли някакви постижения? Аз мога тук да напиша ферман, но сигурно вечерта ще го подготвя.

Иначе един голям + от мен за частното образование - когато бях бременна м.г., се появи варицела, и майки, и г-жи (директори) веднага ми се обадиха да ме предупредят (детето ми не беше ходили и не беше в контакт с тях). Нали разбирате за каква човещина и съвест става дума! Не искам да казвам, че в държавна не биха се сетили - нямам опит там. Но не е типично за БГ - вчера, например, пътувам в асансьора с бебо и баткото и една съседка ми се жалва колко зле се чувства - била с грип. Аз изтръпнах - можеше да не влиза с мен в асансьора!

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 10:31 от danybon

# 100
  • Мнения: 2 575
предварително благодаря danybon   bouquet

Аз да уточня, че Ясен вече чете абсолютно сам и се надявам да му се задържа вниманието и интереса по някакъв начин. Засега не успях с градините - една държавна с кофти отношение на лелките и една частна ( по-скоро от нелицензираните, но мнного препоръчана преди време тук) и наистина съм в чуденка!

# 101
  • Мнения: 181
Да се запиша и аз в клуба. От 1 април Росен тръгва на частна ясла "Чудна къщичка" в Люлин. Чух само добри отзиви за там, дано да свикне бързо.
Избрах частна, защото с този ужас по кандидатстване и записване в държавните, а и поради лошите неща които чух за тях. Дано само да се справим финансово.

# 102
  • София
  • Мнения: 4 412
@ TanyaMG

Каква е идеята за тези колхози, 'дето даваш линк, с г-жа Фандъкова и родители ? Имаш ли по-ясна представа ?

Ето тук публикувах инфо за кооперативите - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279160.0 . Според мен е добра възможност за преход на децата от кооперативите към посещение на някое от частните у-ща след време. Тъкмо след 2-3 години училищата ще са си построили сградите и част от тях ще са излезли от тийн възрастта. Simple Smile

# 103
  • Мнения: 4 877
С риск да стана ама супер досадна и да се повторя за n-път, помествам моите дълбокомислени бележки от тази нощ, наречени шеговито "Съветите на danybon" (ами нали работя за имиджа на edu_daddy - цяла рубрика има в първия пост, малко да поработя и за моята изветност). Всъщност умишлено ги пиша така, за да не правя личното си мнение общо. Нека и другите мами и татковци да си поместят своите позиции.


Съветите на danybon Grinning
1.Обикаляйте много
Ако още не сте си избрали ЧДГ или ЧУ, отделете 2-3 дни (абе и това ми се струва малко – с този трафик в София, нищо няма да свършите) и обиколете повечко. По възможност вземете и детето. Добре е да им се обадите преди това, за да се съобразите с режима им. Помолете  докато разглеждате, детето да поиграе малко с другите деца. Разпитвайте на воля. Така ще намерите вярното ЧУ или ЧДГ.
2. Събирайте повече информация по възможност с години и то от "няколко източника" - официални, неофициални
3. Гледайте дали са изрядни – лицензи... Абе да имат всичко по наредбата. Някой се опитват да лъжат, че са детски центрове...Да не шикалкавят. Аз винаги проверявам  в АПИС, СИЕЛА дали са ОК.
4. Да се съобразяват с одобрените програми на МОН. Ако запленяват с красиви слова как имат собствена програма за развитието на децата различна от "тесногръдата" на МОН, бягайте далеч. Всичко е "бля-бля". Каквавато им  е програмата, такъва са им и персоналът, и базата, да не говорим за документацията. Разбира се, че ще са срещу одобрените помагала на МОН, щом наемат хора от улицата (по-скоро безработни роднини или хора за малко заплащане), които изобщо нямат представа за какво става дума.
Тук се редактирам леко - забравих да спомена, че съм с 2 ръце ЗА и за надграждането от учителите (освен одобреното от МОН). Един добър учител винаги знае какво да допълни. Тук имах предвид програми-"самоделки". Просто говоря въз основа на кратък наш опит. Всичко беше едвали-не супер и много амбициозно (например на 2 години да знае азбуката, да пише, знае огромни произведения наизуст и т.н.), детето се справя, но в същото време някаква свръхвъзбуда. Затова всичко трябва да е с мярка, да е премислено. Когато беше на 2 години взех всики помагала - "Моливко", "Даниела Убенова" (по-късно "Ръка за ръка"). Ако се следва дори само едно от тях, пак ще има прекрасни резултати, а камо-ли в съчетание с прекрасен педагог.


5. Вижте с какъв персонал работят. Има ли текучество? Вече бях разказвала тази случка, но да я повторя - в една ЧДГ една баба преподаваше аглийски по  учебници на чешки, водеше часове по пиано с детска йоника, а като бонус преподаваше и италиански език. Питах (  ) за руски - и него го каза, че може да преподава. Снощи като се рових за сайтове на ЧДГ – забелязах, че въпросната градина се афишра като “елитна” – представяте ли си, така пише на сайта им.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 11:37 от danybon

# 104
  • Мнения: 4 877
@ TanyaMG

Каква е идеята за тези колхози, 'дето даваш линк, с г-жа Фандъкова и родители ? Имаш ли по-ясна представа ?

Ето тук публикувах инфо за кооперативите - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279160.0 . Според мен е добра възможност за преход на децата от кооперативите към посещение на някое от частните у-ща след време. Тъкмо след 2-3 години училищата ще са си построили сградите и част от тях ще са излезли от тийн възрастта. Simple Smile

 TanyaMG, много готина идея. На мен преди години също ми е минавала през ума подобна "организация", но като се запозная по-добре с идеята, ще си събера мислите и спомените и ще ти отговоря по-подробно.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 11:06 от danybon

Общи условия

Активация на акаунт