Примерна схема за захранване 6

  • 48 147
  • 586
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 6 438
zitabg,хич не се обърквай от рекламни трикове.Тези пълномаслени млека и сметани остави за доста по-късен етап от захранването(мойто чедо още не е яло от тях).
Според мен ви е рано за цяло заместено хранене.Незнам дали кърмиш или сте на АМ,но продължавай,като на обяд даваш по-малко количество от пюрето.До годинката захранването е по-скоро опитване на нови вкусове,отколкото за нахранване. Peace

# 391
  • София
  • Мнения: 3 524
zitabg аз съм нещо като антирекламен агент на хип- на моето дете тези пюрета изобщо не му "паснаха"- след няколкото досега опитани все нещо му "става".  Confused да не говорим за сметани и други подобни които не е опитвал изобщо.  Rolling Eyes
и моят съвет е да не се ръководиш от това че на тях пише от 4 месец нататък- повечето фирми не са актуализирали своите етикети съгласно новите препоръки на Световната здравна организация за късно захранване от 6 месец. може би само на Нестле са, макар че на тях сме пробвали само една оризова каша.
Та накратко не разбрах какво си дала като зеленчук? Аз в началото дадох картоф, морков, тиква, тиквички и минах на плодовете (круша, ябълка, банан, сини сливи, манго). Това за най-в началото говоря де Peace Спанака беше доста след това, но го дадох преди броколите и карфиола. Има спанак с картофи на Сънвал по принцип Simple Smile
Какво количество даде, също не рабзрах, а казваш че е огладняло детето?  Thinking Дай повече инфо Peace

# 392
  • Мнения: 1 449
И аз искам да направя супичка от коприва, така че чакам някой да каже.
А лещата какво се води - зърнено? И от кога?
А авокадото плод ли е? С какво го давате, че е доста мазничко?

Леща

Въвеждане
- Единият вариант е около 10 м. Това е например според американските схеми на захранване.
- Другият вариант е категорично след 15 м. – тогава лещата и другите бобови се включват в менюто като основна храна.  За опитване може около 12 м. Лещата се предлага почистена от обвивката или такъв сорт - за периода 15-18 м. Не се прави разграничение между различните видове бобови храни. Това е според повечето европейски схеми.

Колко често
Когато се въвежда като основна храна, лещата се редува с месото поради високото съдържание на протеини (въпреки че не са равностойни по хранителна ценност). Предлага се 1-2 пъти седмично до 3-годишна възраст.
В началото проблемът е не толкова в обвивката на зърната - лещата е високопротеинова храна, при това богата на целулоза.
Отлична храна за малки деца, стига да е в подходящото количество.

Алергии
Лещата е слаб хранителен алерген (с изключение на специфични случаи в Испания, които са свързани точно със захранването). Участва в кръстосани алергии с фъстъците.

Сравнение с другите бобови
Грах може около 10 м., въпреки че той също е от семейството на бобовите. Лещата е по-тежка за храносмилането от граха. Съдържанието на фибри в лещата е горе-долу колкото в боба, но те са по-нежни.


Авокадо (по-леки комбинации):
- с круша или ябълка (не сладки)
- с портокал или киви
- с нискомаслена извара
- с кисело мляко 1-2% и мед
- вариант на ‘бебешко’ гуакамоле (след 12 м.) : авокадо + бланширан домат + капка лимонов сок + малко задушен лук, върху филийка пълнозърнест хляб


Копривата - рецептата за коприва с орехи е след 1 год. по-скоро заради орехите.
Като алергенни и хранителни свойства копривата не е по-различна от другите зелени листни (спанак, лапад, киселец и др.) – нито заради хистамина, нито заради власинките и т.н.

# 393
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, а сега вече когато сме след годинката може ли сиренцето вече в попарата да не  е колкото кибритена кутия, а повечко? И до кога по принцип се изкисва?

Сирене за възрастта 1-3 години: до 30-40 г
Това са най-честите препоръки в различните схеми на захранване (български, англо-, френско- и испаноезични). Това е горната граница, има наши и чужди препоръки за сирене и кашкавал около 20-25-30 г дневно.
Едва ли е проблем да се предлага и повече от 30-40 г - освен ако не засища детенцето за сметка на друга храна, не е тежко за стомахчето (зависи с какво се комбинира) и не запича. Лично мнение.

40 г сирене = 200 мл мляко = 150 г кисело мляко
сирене = кашкавал = пълномаслена извара = топено сирене

Изкисването - по преценка. Може би е добре поне до 1.5 год.


# 394
  • Мнения: 84
Groznoto Pate, elpet, благодаря за отговорите, реших че ще оставя пюренцата с такива храни за по-натам. Иначе кърмя и досега давах зеленчуково пюренце  около час след обедното кърмене в началото, а после около половин, един час след него. Зеленчуци съм въвела  в този ред: картоф, морков, тиква, тиквичка, спанак и карфиол. Незнам обаче с какво да продължа при това положение... взела съм доста пюренца, но явно ще си изчакат реда.
Относно пюретата на Хип, моята дъщеря ги харесва повечето.
Мислех да започна с плодовете... но как, следобед ли? А на обед да продължавам ли да давам зеленчук.
Взела съм и оризова каша (млечна) на Милупа, и нея мислех да давам по-малко следобед....

Извинявайте за дългите обяснения...  Embarassed

# 395
  • Мнения: 84
Незнам как отговора ми се публикува два пъти и сега не мога да го изтрия....
Извинете ме    bouquet

# 396
  • Мнения: 50
Момичета, искам да попитам как замразявате месо - сурово или сварено? Мисля да си купя домашен заек от един познат и се чудя кой е по-добрия вариант. Дали да го сваря целия и да го замразя в малки торбички или пък суров, обезкостен и пак в отделни пакетчета. По колко грама месо приблизително слагате в пюрето?

# 397
  • Мнения: 2 652
Сиренето по 30-тина грама на ден ли говорим?

# 398
  • София
  • Мнения: 3 524
Франки грамажите месо са различни за всяка възраст. Според моите книжлета ето какви са:
6-7 месец- 15 гр/ дневно
7-8 месец - 30 гр
9-10 месец- 40 гр
11- 12 месец- 50-60 гр
1- 3 години- 70- 80 гр
3-6 години- около 100 гр
аз му дадох месо в 7 месец, захранен е на 5 и малко месеца и сега му давам около 30 грама месце Peace

# 399
  • София
  • Мнения: 1 833
Може ли, според вас, да се въведе ориза с пюре на Хип, в което има грис от ориз и оризово нишесте (и по -точно става въпрос за пюре тиква с ябълка) или съдържанието на ориз е малко и ще трябва нещо "по- концентрирано" с ориз да дам? newsm78
Досега съм дала тиква, която много я хареса, катроф и морков. След това ще дам морков и ябълка на Хип, което е без оризови примеси и след това въпросното тиква с ябълка, с което искам да въведа ориза. Какво ще кажете?

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 17:56 от Home raider

# 400
  • Мнения: 112
Моля мамите приготвяли домашно пюре от картоф за помощ. До сега използвах купено на Семпер, но сега се опитах да направя сама, но с пасатора стана доста лепкаво и гадно, а с намачкване с вилица или лъжица остават много едри парчета. Как и с какво да направя пюрето гладко и финно?

# 401
  • София
  • Мнения: 1 833
Аз го направих с блендера, но пак става лепкаво, но го разредих с малко кърма и вода и горе-долу стана.

# 402
  • София
  • Мнения: 3 524
разреди го Peace с кърма или ако не кърмиш с АМ-че малко или дори и с малко водичка пак става Peace

# 403
  • Мнения: 2 652
Моля мамите приготвяли домашно пюре от картоф за помощ. До сега използвах купено на Семпер, но сега се опитах да направя сама, но с пасатора стана доста лепкаво и гадно, а с намачкване с вилица или лъжица остават много едри парчета. Как и с какво да направя пюрето гладко и финно?

Само с лъжица, иначе става лепкаво. Добавяй от водичката от варенето. И все пак никога не може да стане като готовото пюре.

# 404
  • Мнения: 502
Моля мамите приготвяли домашно пюре от картоф за помощ. До сега използвах купено на Семпер, но сега се опитах да направя сама, но с пасатора стана доста лепкаво и гадно, а с намачкване с вилица или лъжица остават много едри парчета. Как и с какво да направя пюрето гладко и финно?
остави картофите да се разварят, намачкай ги с вилица, разреди го малко с кърма или вода, каквото предпочташ,  и след това претрий през малко по-едра цедка за кафе
малко е трудоемко, но пюрето става перфектно, не е лепкаво, нито има бучки

Общи условия

Активация на акаунт