Козуначна тема 2008

  • 89 215
  • 714
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 1 679
Благодаря ти Есме Вихронрав. Пъстрите яйца съм ги боядисвала с желатин и боя на прах. В темата, която си посочила пише как точно - потапя се яйцето в желатин и после се поръсва с боята на прах - довечера ще погледна, мисля че имах и други начини за боядисване с желатин.

# 556
  • под кривата круша
  • Мнения: 294
Благодаря, Smiley Ще поразровя там, ама нали е по-лесно да попитам, отколкото да прочета smile3506

# 557
  • Мнения: 765
Много хубави козунаци има в темата! Heart Eyes
Ще си позволя да кача и моята рецепта:

Козунак

- 5 яйца
- 250 мл. прясно мляко
- 1 кубче мая
- 1 водна чаша захар
- пет ванилии
- настъргана кора от лимон
- 1 кг. брашно
- 1 водна чаша мазнина - 1/2 масло и 1/2 олио

Млякото се подгрява малко. Разделя се на две. В едната част се слага кубчето мая с две лъжици захар и една брашно. Маята се остава да шупне хубаво.
В другата половина от млякото се сипва захарта да се разтвори хубаво.
Пет яйца се сипват в купа, като се отделя един жълтък, за намазване.
Яйцата се разбъркват с млякото и захарта, когато тя се е разтворила напълно.
Смесва се маслото и олиото и се завърта за малко в микровълновата.
Сипва се брашното в купа, по дредата се прави кладенче и се изсипва шупналата мая, яйчената смес, мазнината/като се оставя два пръста от нея/, ванилиите и настърганата кора от лимона.
Ръцете се намазняват хубаво и се омесва тестото. Меси се с мазнина, а не с добавяне на брашно. На мен 1 кг., точно ми стига за тези пропорции. така си ги нагласих.
Тестото се меси и се бие 100 пъти в плота. Оставям в найлонова чантичка в печката на 50 градуса да втаса. Става по-бързо. Ако е топло,може и навън, завито.
Омесва се от време на време. Като стане двойно, се разделя на шест равни топки. Оставят се отново да втасат, докато не се появят малки мехурчета по тях.
Вземат се три топки, плота се намазва с мазнина/останалата/ и се разточва на дебера кора/широка около пет пръста/. Намазва се с мазнина отгоре и се поръдва с шоколад, локум, стафиди, сладко, каквото обичате. Навива се на руло, но не се стяга. Да остане въздух. Усуква се и така се правят три дълги рула. Оставя се така пак за десетина минутки и се плете на плитка. Така и с другите топки се прави.
Слага се в намазнена тавичка и се оставя отново да втаса, да стане хубаво на плюски трябва.
Когато разточвате тестото, то трябва да прави плюски, тогава е готово.
Като е втасало хубаво в тавата се намазва с жълтъка/смесен с една лъжица мляко/. Поръсва се със захар и ядки, ако искате. Слага се в загрята леко фурна и се увеличава на 150 градуса.
Приблизително печене - 40 / 50 мин. Зависи от фурната. Моята не е с вентилатор.
Като се зачерви леко отгоре ,го покривам с хартия за печене и така пека до края.






# 558
  • Мнения: 406
evak  страхотни козунаци  Peace Ще изпробвам твоята рецепта и благодаря за подробното  разяснение   bouquet

# 559
  • Мнения: 765
nani m, тази година за пръв път правя козунаци.
Прочетох доста за тях и доста рецепти прегледах. тази си я направих нещо като златната среда в рацептите за мен. Три дни правих различни и трите дни станаха. Изпробвана е вече доста, защото ги правих за католическия великден по миналата седмица. Такива ще правя и след две седмици.

# 560
  • Мнения: 22 867
evak, ти си направо гениална! За пръв път и такива фантастични козунаци!  bouquet  bouquet  bouquet
Няма да показвам аз каква фантастична плескуда успях да направя, макар и не за пръв път да меся................. Embarassed Embarassed Embarassed

# 561
  • Мнения: 2 708
Извинявам се за досаждането, но преди около месец четох една от предишните теми за козунаци, в смисъл от предишни години, и там на не знам коя от стотиците страници дето четох, имаше един линк, как една жена - ама беше някакъв чужд сайт - едра истинска сладкарка, плетеше козунаци, и беше много интересно, а аз не съм си копнала линка, та ако някой от по-старшите тук се сеща, или си го е запазил този линк, ще съм много благодарна, ако го посочи.
Невероятни сте всички, благодаря ви за страхотните рецепти, съвети и снимки. Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 562
  • Мнения: 765
Миналата година, уж се хванах да правя козунак за пръв път. Какво правих, какво струвах, разтворих маята в 1л. мляко  . Взех от него каквото пишеше там в една рецепта, ама стана подметка и кучето не иска да го яде даже. та вообще не се сетих да пробвам повече. Но тази година се запънах и от раз.

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 22:22 от evak

# 563
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Извинявам се за досаждането, но преди около месец четох една от предишните теми за козунаци, в смисъл от предишни години, и там на не знам коя от стотиците страници дето четох, имаше един линк, как една жена - ама беше някакъв чужд сайт - едра истинска сладкарка, плетеше козунаци, и беше много интересно, а аз не съм си копнала линка, та ако някой от по-старшите тук се сеща, или си го е запазил този линк, ще съм много благодарна, ако го посочи.

Krische, ето 3 линка:

плетене с 4 плитки, плетене с 5 плитки и плетене с 6 плитки  Peace имам ги от някоя стара козуначена тема от форума  Mr. Green

# 564
  • Мнения: 122
Здравейте, дойде време и аз да се разпиша в тази прекрасна темичка. За пръв път тази година направих козунак /вече два пъти/ и то с рецепта от тук – чешкия козунак на Наталина, специални благодарности стана много хубав  bouquet  bouquet  bouquet. Сега искам да пробвам рецептата на Тандури/Скарлет О”хара, но имам въпроси:
1.   маята ,която се използва задължително ли е да е суха и ако не колко трябва да се сложи прясна за количество от 4ч.л.
2.   Ако използвам суха мая  трябва ли да я разтварям в цялото мляко и да чакам да шупне? Сухата мая не се ли слага направо в брашното и се меси?
Въпросите са ми към всички правили този козунак, и най-вече към тези които са на линия, т.к. ще го правя днес следобед и нямам много време.Ще съм много благодарна ако някой ми помогне. Снимков материал ще приложа независимо от резултата, е надявам се да е добър. Simple Smile
  bouquet

# 565
  • Мнения: 2 708
Жива да си Синеочке blueeye, хиляди хиляди благодарности. Те това ми трябваше Hug Hug Hug Е сега вече и аз си го копвам и повече няма да питам.
 

# 566
  • Мнения: 2 018
Здравейте, дойде време и аз да се разпиша в тази прекрасна темичка. За пръв път тази година направих козунак /вече два пъти/ и то с рецепта от тук – чешкия козунак на Наталина, специални благодарности стана много хубав  bouquet  bouquet  bouquet. Сега искам да пробвам рецептата на Тандури/Скарлет О”хара, но имам въпроси:
1.   маята ,която се използва задължително ли е да е суха и ако не колко трябва да се сложи прясна за количество от 4ч.л.
2.   Ако използвам суха мая  трябва ли да я разтварям в цялото мляко и да чакам да шупне? Сухата мая не се ли слага направо в брашното и се меси?

Аз не съм от майсторките в тази тема, но наскоро правих козунака на Тандури и мога да кажа - сложих 2 1/2 пакетчета мая на Йоткер в млякото. Втаса добре! Ако бях ползвала жива мая щях да сложа едно кубче!

# 567
  • Мнения: 7 091
Мария Илва, копирам ти какво отговорих на същия въпрос няколко страници по-напред:

... можеш да я замениш с жива мая разбира се. По това, което пише на опаковката на моята суха мая 1 супена лъжица мая се равняват на 20 грама жива мая, т.е за рецептата ти трябват 40 гр жива мая
Има суха мая на пакетчета, има и в бурканчета Smile Аз купувам голям буркан, защото правя хляб в къщи и непрекъснато ползвам, затова съм писала лъжици Smile

На вторият ти въпрос- аз винаги за козунак си втасвам предварително маята в цялото мляко, независимо дали е суха или не. По принцип сухата мая се слага в брашното, но съм установила, че ако се меси на ръка това обикновено не е много мъдро решение. Когато се меси в машина ( за което най-често се използва сухата мая), няма толкова голямо значение за това дали ще я втасаш предварително или не. Както казах, това си е моят начин за правене на козунак, ако имаш желание експериментирай и пиши как се е получило.  Peace

# 568
  • Мнения: 125
Здравейте майсторки!
Аз също бъркам козунаци през ден два, защото моя синковец почти само тва яде  Rolling Eyes. Та във връзка с една по-стара тема искам да доложа, че пробвах да замразя тесто козуначно преди да е втасало , но жалката истина е , че после като го размразих не беше както трябва.Тоест не искаше да втасва, явно в маята животинките са измряли (???) и като го изпекох не се наду , абе с две думи , не го правете този номер.
Другата хватка с втасването през нощта в хладилника е ок.Даже ми се струва, че стана по-хубав от обикновено. newsm78

# 569
  • Мнения: 7 091
Здравейте майсторки!
Аз също бъркам козунаци през ден два, защото моя синковец почти само тва яде  Rolling Eyes. Та във връзка с една по-стара тема искам да доложа, че пробвах да замразя тесто козуначно преди да е втасало , но жалката истина е , че после като го размразих не беше както трябва.Тоест не искаше да втасва, явно в маята животинките са измряли (???) и като го изпекох не се наду , абе с две думи , не го правете този номер.
Другата хватка с втасването през нощта в хладилника е ок.Даже ми се струва, че стана по-хубав от обикновено. newsm78

А ти как размрази тестото, защото има значение?
Сега ме карате да се замисля, ще взема да замеся и да пробвам със замразено тесто за козунак, защото досега като съм замразявала други теста не е имало проблем.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт