Тиквички

  • 73 722
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 219
ето тази манджица си направихме ние и е много вкусна. мерси irinii Simple Smile
Аз снощи точно тиквички готвих. Рецптата я знам от баба ми и ми е една от най-любимите!
продукти

4-5 тиквички
2 скилидки чесън
1 морков
3 с.л. ориз
1 домат
1 с.л. вегета
1 връзка копър
2 сл. зехтин /олио/
1 с.л. брашно
1.сл оцет

изсипваш мазнината в тигана. Когато загрее добавяш ориза и морковите. Когато оризът стане прозрачен сипваш половин ч.ч  вода. Щом заври добавяш нарязаните на малки кубчета тиквички и още половин ч.ч. вода. Водата завира и добавяш нарязанияг на ситно домат /аз го беля винаги/. Така оставяш да поври 10-тина минутки на среден огън.
В 1 чаена чаша слагаш брашното, оцета и вегетата. Разреждаш микса с вода така, че да стане хомогенна кашичка, която изсипвша към яденето и разбъркваш.
Изключваш котлона, поръсваш с нарязаният на ситно копър и затваряш капака, за да поеме от аромата на копъра. След 10 минутки можеш да сервираш.

# 31
  • Den Haag
  • Мнения: 1 845
Аз снощи точно тиквички готвих. Рецптата я знам от баба ми и ми е една от най-любимите!
продукти

4-5 тиквички
2 скилидки чесън
1 морков
3 с.л. ориз
1 домат
1 с.л. вегета
1 връзка копър
2 сл. зехтин /олио/
1 с.л. брашно
1.сл оцет

изсипваш мазнината в тигана. Когато загрее добавяш ориза и морковите. Когато оризът стане прозрачен сипваш половин ч.ч  вода. Щом заври добавяш нарязаните на малки кубчета тиквички и още половин ч.ч. вода. Водата завира и добавяш нарязанияг на ситно домат /аз го беля винаги/. Така оставяш да поври 10-тина минутки на среден огън.
В 1 чаена чаша слагаш брашното, оцета и вегетата. Разреждаш микса с вода така, че да стане хомогенна кашичка, която изсипвша към яденето и разбъркваш.
Изключваш котлона, поръсваш с нарязаният на ситно копър и затваряш капака, за да поеме от аромата на копъра. След 10 минутки можеш да сервираш.
Днес направих твоята рецепта.Стана много вкусна манджичка.Два пъти си сипвах.Благодаря за рецептата,вече я добавих към списъка на любимите ми  Laughing

# 32
  • Мнения: 1 655
Тиквички на скара
Тиквичките се нарязват по дължина (дебелина 7-8 мм), омазняват се добре и се пекат на скара. Поднасят се със следния сос:
1 кафяна чаша олио (зехтин)
50 мл прясно мляко
сок от 1/4 лимон
орехи
няколко листа пресен босилек
чесън
Продуктите се пасират до получаване на сос с консистенция на майонеза. Добавят се 2-3 с.л. кисело мляко и нарязан копър.
Като питие бих препоръчала биричка.

# 33
  • Мнения: 5 877
С бял сос

Тиквичките се нарязват на едри кубчета, сваряват се и се отцеждат. В дълбок тиган се запържва леко брашно (може и пълнозърнесто), после се разрежда с прясно мляко, част от бульона на тиквичките (може с добавено кубче за гъбена супа), аз последния път хакнах малко от останалата от предишния ден крем-супа от броколи,  стана супер. Подправки – чер пипер, копър. Сигурно и чесън ще му дойде добре. 

# 34
  • Мнения: 2 123
Суфле от тиквички
Тиквичките настъргвам на ренде и задушавам с олио и 1с.л. вода. Отделно в купа разбивам няколко яйца, сирене, черен пипер и копър . Като поомекнат тиквичките ги изсипвам в тавичка,/или в купички/ обърквам с яйцата и пека.
вчера го направих, но в смеската добавих и половин кофичка кисело мляко, а отгоре настъргах ементал!
много много вкусно! а ако се нареже на малки парчеца става като коктейлна хапка!

# 35
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Още една разновидност на кюфтета от тиквички. Това е една италианска рецепта, която много харесвам. Настъргват се 2 тиквички на едрото ренде, слага се малко брашно(защото си пускат сок) по една връзка магданоз и копър, 200 грама настърган кашкавал,2-3 яйца,  сол и черен пипер. Всичко се обърква и с лъжица се сипва по малко в нагорещена мазнина. Стават като шницели. Не ги правете много дебели защото не се изпържват добре.

# 36
Суфле от тиквички
Тиквичките настъргвам на ренде и задушавам с олио и 1с.л. вода. Отделно в купа разбивам няколко яйца, сирене, черен пипер и копър . Като поомекнат тиквичките ги изсипвам в тавичка,/или в купички/ обърквам с яйцата и пека.
Снощи го направих. Страхотно стана, не остана!! Simple Smile

# 37
  • Мнения: 391
Рибни филенца с гарнитура от сметанови тиквички


Една рецептичка, която не влезе в първия ни брой.

за 4 порции      
Необходими продукти:      
за рибата:      
4   бр.   филе от хек
2   ч.л.   лимонов сок
1   ск.   пресован чесън
1   к.л.   червен пипер
1   с.л.   къри или куркума
1   ч.л.   нишесте
2   с.л.   зехтин
за гарнитурата:      
800   г   пресни тиквички
1   вр.   копър
100   г   заквасена сметана
1   к.л.   черен пипер
1   ч.л.   сол
1   ск.   пресован чесън

Начин на приготвяне:      
1. В купа се смесват лимоновият сок, чесънът, пиперът, кърито и нишестето. С тази смес се намазват филетата. В тиган за пържене с незалепващо покритие се слага 1 с.л. зехтин и филетата се запичат от всяка страна за 2-3 мин. Изваждат се в огнеупорен съд, посоляват се и се запичат във фурната за 5-6 мин. преди сервиране .      
2. Тиквичките се измиват, отстраняват се дръжките им и се нарязват на едри кубчета. Подваряват се за 4-5 мин. в подсолена кипяща вода. Отцеждат се много добре и още докато са топли се объркват със сметаната и подправките.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 737
Аз умирам за огретен от тиквички. Рецептата му е следната:
Около 4-5 тиквички се остъргват и нарязват на шайби. Осоляват се, за да им изтече водата. Леко се пръжват в мазнина (аз ги бухам във фритюрник) докато се позачервят леко. След това се оцеждат добре (от тях изтича мазнината и понякога вода). В тавичка се подрежда ред тиквички, върху тях се поръсва сиренце и копър (може и чесън) и така ред тиквички, ред сиренце с копър, докато свършат тиквичките. Най-горния ред трябва да е от тиквички. Отгоре се прави заливка от 250-300 гр. кисело мляко и 1-2 яйца. Това се пече във фурна около 20-30 минути до зачервяване. Аз лично слагам и кашкавал върху заливката става много апетитно!

# 39
  • Мнения: 242
Ето как аз правя мусака от тиквички:
500 гр. тиквички
300 гр. картофи
2-3 яйца
100 гр. сирене
300 гр. кисело мляко
1 с. л. олио
20 гр. масло
1 с.л. брашно
1 вр. магданоз
1/2 вр. копър,
черен пипер, сол, щипка сода за хляб
Тиквичките и картофите се обелват и нарязват на кубчета, задушават се в олиото до омекване. След като се свалят от огъня се добавят подправките. Отделно се разбиват яйцата + брашното + содата, след това киселото мляко и настърганото сирене. В намаслена форма се разстилат тиквичките , картофите и млечната смес. Боде се с вилица за да може млякото и яйцата да проникнат в зеленчуковият пласт. Отгоре се наражда маслото нарязно парченца. Пече се в умерена фурна. 

# 40
  • Мнения: 7 186
Аз умирам за огретен от тиквички. Рецептата му е следната:
Около 4-5 тиквички се остъргват и нарязват на шайби. Осоляват се, за да им изтече водата. Леко се пръжват в мазнина (аз ги бухам във фритюрник) докато се позачервят леко. След това се оцеждат добре (от тях изтича мазнината и понякога вода). В тавичка се подрежда ред тиквички, върху тях се поръсва сиренце и копър (може и чесън) и така ред тиквички, ред сиренце с копър, докато свършат тиквичките. Най-горния ред трябва да е от тиквички. Отгоре се прави заливка от 250-300 гр. кисело мляко и 1-2 яйца. Това се пече във фурна около 20-30 минути до зачервяване. Аз лично слагам и кашкавал върху заливката става много апетитно!
Това огретенче е много яко.Вчера го направих с настърган кашкавалец отгоре и стана много вкусно Wink.

# 41
  • Мнения: 529
аз пък да споделя едно мезе от тиквички.

Тиквички се нарязват на малки кубчета и като се охладят, се объркват с майонеза (някоя от "леките"), чесън и копър. Сервира се като салата или може и намазано на черна филийка, аз направо умирам за това. Майонезата придава различен вкус. Става само за няколко минути и спасява положението при неочаквани гости:-)

# 42
  • Мнения: 3 926
Ето моята любима рецепта: нарязват се тиквичките на кръгчета и се слагат в тавичка с малко олио да се пекат.Малко преди да станат готови се заливат с кисело мляко ,натрошено сирене,копър и чесън. Оставя се да се пече още 10 мин.
Страхотна рецепта eat Аз сложих и едно яйчице в заливката, ей така, да стегне по-бързо... Мъжът ми си облиза пръстите. И измисли как да станело още по-вкусно - ако предварително се накисне за 20-тина минути чесъна в млякото... Тогава вкуса на чесънчето ще е още по-осезаем Grinning Личи му, че е фен на чесъна, нали Wink

# 43
  • Мнения: 529
аз пък да споделя едно мезе от тиквички.

Тиквички се нарязват на малки кубчета и като се охладят, се объркват с майонеза (някоя от "леките"), чесън и копър. Сервира се като салата или може и намазано на черна филийка, аз направо умирам за това. Майонезата придава различен вкус. Става само за няколко минути и спасява положението при неочаквани гости:-)

Чак сега виждам каква глупост съм написала Embarassed пропуснала съм да кажа, че тиквичките се подваряват в подсолена вода и чак тогава се охлаждат....и тн. по реда. Май наистина съм почнала да оглупявам Grinning

# 44
  • София
  • Мнения: 2 958
Тиквички на фурна:
Нарязвам на кръгчета 1 см дебели  2кг обелени тиквички ,овалвам ги в брашно и ги нареждам керемидообразно в тава намазана обилно с олио.Поръсвам отгоре с още малко олио и повече червен пипер.Пека на силна фурна.Сервирам изстинали с заливка от кисело мляко,чесън и магданоз.Мъжът ми си ги залива с оцет и чесън.
Това е много мързелива и вкусна рецепта.Аз през лятото замразявам или стерилизирам тиквички,та често си правим това ястие. Grinning

Нещо подобно е моето предложение:

Тиквичките се  измиват ,обелват и нарязват на колелца.
Тиквичките се нареждат в кръг в тава,застъпени ,оваляни в брашно.
Заливат се  с доматено пюре,разбъркано с чесън , копър/може магданоз/, сол и зехтин. 
 Пекат се във фурната. chef

Общи условия

Активация на акаунт