Лебедово езеро

  • 40 658
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 812
Здравейте!

Най - после намерих малко време и ето ме и мен тук Mr. Green Рецептата ми за пита "Роза" се хареса на много хора, затова ще започна с нея.

Пита "Роза"
По принцип се меси на ръка, но аз я правя в машината за хляб и определено става по - сполучлива. Може да се направи с прясно или кисело мляко, в зависимост кой с какво разполага. Правя я и в двата варианта.





Рецепта за пита "Роза"

2 ч.ч. прясно мляко
4 яйца (единия жълтък оставям за намазване)
1 ч. л. сол
1 с. л. захар
2 - 3 с. л. олио
20 гр. жива мая (половин пакетче)
Брашно - около 700 гр. (да се оформи топка, и да не "маже" под бъркалките)

Месих на програма за месене и втасване, като не шупнах предварително маята, а я натроших върху брашното. Оставих да втасва около 40  мин. на топло в машината. След това премесих тестото на ръка и  разделих на 3 топки, всяка от които разточих на кръг. Най - долната кора намазах с мазнина (олио, може масло или свинска мас) и върху нея сложих и другите кори, които също намазах. Нарязах на 12 триъгълника, завих на руло и наредих в тава, като 2 от рулата сложих по средата. След като втаса на топличко намазах с жълтък, поръсих със сусам и пекох на 150 градуса на вентилатор. Това е. Да ви е сладко!

Ето я втасала, преди печенето:



# 1
  • Мнения: 812



Еклери

Рецептата е от "Нашата и световната кухня и рационалното хранене" Това е единствената готварска книга която ползвам и всичко ми се получава.

Продукти за тестото:

500 мл. вода
250 гр. брашно
125 гр. масло (аз слагам 100 мл. олио)
7 яйца (може и 6)
Водата се кипва и в нея се слага мазнината. Сипва се пресятото брашно и се бърка на огъня докато тестото се изглади и започне да се отделя от съда. Сваля се и се оставя да се охлади, като от време на време се разбърква. Едно по едно се прибавят яйцата като се внимава тестото да поеме яйцето и тогава се прибавя друго. С гладък шприц върху намазана тава на разстояние се шприцоват еклерите. Пекат се в умерена фурна до порозовяване. Изстинали се пълнят с жълт крем. Отгоре заливам с карамелена глазура и поръсвам леко с пудра захар. За тези специално използвах Карамелена глазура на Зори Еклерите на снимката са оформени с лъжица на малки топки.

Жълт крем

1 л. прясно мляко
250 гр. захар
4 яйца
150 гр. брашно
2 ванилии
Млякото се кипва. Жълтъците се разделят от белтъците.Жълтъците се разбиват, като към тях се прибавя пресятото брашно и малко от млякото, което се разхлажда с малко студена вода. Бърка се до получаване на рядка каша, която се съединява с кипящото мляко, в което е разтворена захарта. Бърка се на огъня с дървена лопатка, като се внимава да не прегори. Съдът с крема се сваля от огъня, като от време на време се разбърква за да не хване коричка. След като се охлади се прибавят разбитите на сняг белтъци и се бърка леко. Добавя се ванилията.

П.П.Аз не разтварям брашното в разредено мляко, а само с вода. Внимавам да няма бучки.



# 2
  • Мнения: 812
Масленки

250 г. свинска мас
100мл. бяло вино (може и червено)
50 г. пудра захар
1 – 2 ванилии
брашно до получаване на твърдо тесто(около 450 г. )

Маста се поразмеква ( да не е напълно разтопена), добавя се виното, пудрата захар, ванилията и с брашното се замесва твърдо тесто. С голям шприц ( аз използвам само накрайника) се избутват с ръка малки масленки. Пекат се в предварително загрята умерена фурна (при мен на вентилатор на 160 градуса) до съвсем леко порозовяване на краищата. Още топли леко ръся с пудра захар. От тези продукти излизат около 50 малки масленки.



А ето ги и самите масленки:




Ето и вариант с какао (2 - 3 супени лъжици)


# 3
  • Мнения: 812
Козунак "Империята отвръща на удара"

(момичетата от хлебарския знаят защо така се казва)

Цялата рецепта за месене на ръка, от която се получават 4 козунака:

2,500 кг. брашно
500 гр. захар
1/2 л. прясно мляко
12 яйца
1 ч.ч. свинска мас
1/2 ч.ч. олио
5 ванилии
100 гр. ром
настърганата кора (само жълтата част) на 1 лимон
1 кубче мая
Стафиди, бадеми по желание

А ето какво сложих аз в машината:

Козунак

125 мл. прясно мляко
3 цели яйца
130 гр. захар
60 мл. разтопена свинска мас
30 мл. олио
2 ванилии
30 мл. J&B (нямах ром и реших да сложа друг алкохол, в случая уиски, наздраве)
1 лимонова есенция
1/2 кубче мая (жива)
650 гр. брашно (аз използвах тип 450 на "Мелко" - Варна)


В малка купичка сложих маята с малко мляко, захар и брашно с консистенция на палачинково тесто и оставих на топло да шупне (такава беше инструкцията в рецептата) Там количествата бяха други...
В голяма купа сложих яйцата, захарта, ванилията и лимоновата есенция и разбих леко с телта. Добавих прясното мляко, разбих пак леко и изсипах в контейнера на машината. След това прибавих маста (разтопена, но не вряла), олиото и алкохола. Изсипах пресятото брашно и най - отгоре направих кладенче, в което изсипах шупналата мая. Нагласих машината на основна програма - при мен е около 3,35 ч. При първоначалното размесване на тестото съвсем леко мажеше под бъркалките, но след 3 - 4 минути тестото се поизглади и оформи на топка. Не съм добавяла никакво брашно. Може би маста се поохлажда от другите продукти и се втвърдява и затова спря да маже. След като се измеси го оставих в машината да втасва 50 минути (доста бухна) С намаслени ръце извадих тестото от машината и го разделих на 3 топки. Оформих на три фитила и сплетох. Самото тесто още тогава е на конци и много мекичко и не лепне. През цялото време докато оформях фитилите си намазнявах ръцете. Сложих оплетения козунак във фурната на 50 градуса. От време на време пусках вентилатор за 1 минута. Така втасвах 50 минути. После намазах с яйце поръсих със захар и пекох на 140 градуса с вентилатор пак 50 минути, но последните 10 се наложи да спра вентилатора и да покрия с фолио, защото се зачерви, а не беше изпечен. Това е.

П.П. Не печете в машината. Козунакът е доста голям и няма да се побере.










Последна редакция: вт, 12 фев 2008, 20:53 от Lebeduna

# 4
  • Мнения: 812
Ръжено - пшеничен хляб със семена и трици

350 мл. вода (хладка)
400 гр. бяло брашно
150 гр. ръжено брашно
25 гр. сусам
25 гр. ленено семе
25 гр. суров слънчоглед (белен)
25 гр. пшенични трици
25 гр. овесени трици
1 с.л. захар
1 ч.л. диетична сол
20 гр. мая (жива)








Количеството на водата варира според вида на брашното. Получава се доста твърдо тесто. Важно е да се оформи топка, която не маже под бъркалките или ако е прекалено сухо, да се рони.

Общи условия

Активация на акаунт