Дайте съвети за боядисване на стени

  • 44 330
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 786
В процес на закупуване на ново жилище съм - на шпакловка и замазка. Проблемът е, че тъй като е с кредити, няма да ми останат много парички за обзавеждането му и т.н. Та си мисля дали да не си боядисам стените поне сама, за да спестя от това. Вие как мислите, наистина ли излиза по-евтино, не знам например на майсторите купуват ли им се уредите, с които ще работят, или те си носят такива newsm78 Всичко ми е абсолютно ново, тъй че приемам всякакви съвети. И ако има опитали сами, да споделят доволни ли са от резултата. Чудя се още, ако реша да има цветни стени, трябва ли да боядисам първо в бяло и след това избрания цвят, защото на стените има по-сиви участъци, не знам как се наричат  Embarassed и бели такива. Иначе стените били с машинна шпакловка Knauff, тъй че май не се нуждаят от допълнителна такава.
Мерси предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 71
По добре си викни майстори. Няма да си ги направиш хубаво, хем ще те яд, хем по-скъпо ще те излезе, след това да викаш майстори.
На кв. м. е около 1-2 лева. Направи си сметка колко ще те излезе.
Латексът го купуваш цветен (не се вързвай да купуваш бял и отделно смесител, винаги ще има отенъци). Мисля, че 5 кг. беше около 10 лева (може и да се бъркам).
Ние съвсем на скоро правихме ремонт в офиса (15 кв.м. стая) Само две стени се боядисаха (те бяха повредените) и ми взеха майсторите 20 лева и даже ми остана малко латекс.

# 2
  • Мнения: 18 542
Ние си боядисвахме сами с латекс. Последният път хола го направихме лилав, а само едната стена и тавана бели. Изръсихме се повечко пари за самия латекс, защото беше доста наситен цвят.
Цвета го нанасяш директно, не трябва преди това да е мазано с бяло. Не съм сигурна дали не трябва върху замазката някакъв грунд да се сложи предварително де, ние върху стар латекс боядисвахме.
Уредите са мечета, четки, ръчна бъркалка и едно като коритце.
Ако не сте с ръце в... Wink и ви се занимава, мисля, че ще се справите и сами.

# 3
  • Мнения: 721
От опит те съветвам да викнеш майстор, защото когато апартаментът е нов на Ш+З стените първо трябва да се грундират, там където има вдлъбнатинки и други дефекти от финната шпакловка, трябва да се коригират.
Не виждам от къде си, но цените в София вече съвсем не са 1-2 лева на м2. Мене ми взеха 4 лв и беше добре като цена, в сравнение с останалите оферти (фирмите оферират по 5 лв без ддс).

Трябват ти грунд + 3 ръце за ново.

Направо ти съчуствам, защото е къртовски труд да се направи от Ш+З жилище за живеене!  А пък и колко пари летят - не е истина.... Успех!

# 4
  • Мнения: 786
Мерси за съветите   bouquet и за съчувствието  Laughing DaniMax, летят, докато ги има, като ги нямаш, правиш го с по-малко и докъдето стигне. И лека-полека също. Не мисля да го правя някакъв лукс, няма да има с какво, надявам се да го докарам обитаемо на първо време  Party

# 5
  • Мнения: 1 107
На мен ми се е налагало да боядисвам няколко пъти и ти завиждам, че ще боядисваш в абсолютно празно помещение, че ние имахе и мебели и си беше доста изнервящо. Добре огледайте стените, ако някъде има нужда поизшкурете неравностите с шкурка. Хубаво е   да се нанесе грунд- много е икономичен 4-5лв. беше и на бутилката пише как се разрежда, така по-добре се нанася боята. Трябват както са написали останалите 3 ръце боя и вече навсякъде предлагат компютърно смесена Оргахим, много е полезно защото ако ти трябва след време същия цвят по номера ти смесват абсолютно същия нюанс. Знаеш сигурно, че между отделните ръце боя трябва да изчакаш да поизсъхне, макар че сега е малко трудно в студеното време, но какво да се прави. Ние майстори за боядисване не сме викали, защото поне това можем да направим сами  Wink че за всичко останало се вика специалист у нас Grinning
Успех и да си подбереш приятни за теб цветове!

# 6
  • Мнения: 786
  bouquet Май ще се пробвам, така или иначе. Ще пробвам от помещението, което мисля да е килер (по проект тоалетна за гости  Twisted Evil) и може би едната спалня, и ако съм доволна, може и нататък Laughing

# 7
  • Мнения: 721
Аз пак се сетих нещо - във връзка с боята - взехме БОРО за таваните и за първата ръка (след грунда). Отиват кофи с БОРО, не е добре покривна.
Добре че един колега ме светна за миещ латекс - Левис (тонира се в Мосю Бриколаж) - става супер с него - купуваш малко на количество и покрива страхотно. Та 2те последни ръце бяха с Левис и стана доста добре.
Скъпичко ти се вижда, но като сравниш количеството обикновен латекс, което трябва да купиш с това на Левис, оскъпяването е около 30 % само. А си струва понеже го миеш после.  newsm10

# 8
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
и ние си боядисахме сами с латекс Peace
Не е сложно Peace
Използвахме дишащ латекс, закупен от МЕТРО, но не си спомням марката Rolling Eyes
Купихме бял латекс и оцветители.
В кухнята, килера и коридора цветовете са ментово зелено, спалнята е бяла, а хола прасковен Heart Eyes

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 88
Когато е в/у нова шпакловка използвай първо грунд, по лесно и равномерно ще покрие след това латекса. Ако правиш различни цветове няма значение кой ще е първи. Отделяш после с хартиено тиксо и смело боядисваш другия цвят. Малко е трудно първият път.

# 10
  • Мнения: 8 999
Нашият латекс беше от Мосю Бриколаж /някакъв български, там на място ни го тонираха/. Майсторите казаха, че е добър.
В старото жилище бях боядисала сама всички стаи, не е чак толкова голяма философия. Малко разреждах боята и врътках мечето смело - с две ръце покрих перфектно стари и доста замърсени тапети. 4 стаен апартамент сама боядисах за 4 дни /по-точно 4 следобеда, защото ходех и на работа/.
В новия апартамент майсторите се бориха цяла седмица за същата квадратура и все обясняваха как било сложно и трудно, как не знам си какво, поискаха ми два пъти повече латекс от необходимото и не бих казала, че вложиха някаква виртоузност в изпълнението /все пак всички стени и тавани са в един цвят - няма отсичане на ъгли и други врътки, които са трудоемки и неприятни, ако ползваш различни цветове за стените и таваните/.
Но наистина първо пробвай в някое непретенциозно помещение, а ако не стане перфектно, може да си викнеш майстори за дневната /ще спестиш поне от другите стаи/. Успех!

# 11
  • София
  • Мнения: 676
Аз пък бих те посъветвала да пробваш сама. Ние с мъжа ми сами си боядисвахме, защото имахме много лоши преживявания с нашия майстор и изобщо не исках да чуя за майстори.... Според мен най-трудното е ако има "отсичане" - граница на два цвята. Там става най-бавно, но не е такава философия. Мога без излишна скромност да кажа, че се справихме доста по-добре от всичките майстори на нашите приятели (работихме горе-долу по едно и също време), защото майсторите бързат и не им пука толкова за чуждото жилище.
Аз също ще те посъветвам да си вземете Левис. Ние за таваните взехме друга, уж пак много хубава, но все пак не чак толкова и малко по-евтина. В крайна сметка ни излезе по-скъпо, защото трябваше да се минат по 4 ръце, за да стане наистина добре. Стените се покриха перфектно с две ръце с Левис-а.
Успех!!!

# 12
  • Мнения: 786
Благодаря на всички за съветите и подкрепата  Hug
И аз си мисля, че все пак като си е твое, по- се внимава и човек като иска да си го направи хубаво, трябва да се получи. Ако можех и плочките да си поставя сама  Laughing но там вече ще трябва чужда намеса. Аз си мисля да ползвам Оргахим, уж са добри, а и нямаме Бриколаж в района, тъй че не знам дали ще намеря Левис в обикновени магазини. Имаме Практикер, не знам там предлагат ли ги  newsm78
Да използвам да питам тук, знаете ли ориентировъчни цени на поставяне на ламиниран паркет, нещо от-до?

# 13
  • Мнения: 1 107
Да използвам да питам тук, знаете ли ориентировъчни цени на поставяне на ламиниран паркет, нещо от-до?

успех с боядисването-сигурна съм, че ще се справиш, щом аз съм го правила (а съм с 2 много леви ръце Grinning).
Иначе тук-във варна поставянето на ламинат е около 3 лв. на квадрат, а лайси-1 - 1.50лв. на линеен метър. Това сами не сме го пробвали, но много пъти съм чела тук, че било доста лесно-така, че може да се пробвате и това да направите сами-особено ако има някой да ви покаже.

# 14
  • Мнения: 721
За ламинирания паркет - в София се предлага безплатно поставяне на паркета (поставянето на лайсните се плаща на линеен метър) ако закупиш над 10 м2 например (така беше в Спейс).

# 15
  • Мнения: 786
А колко струва ламината, те сигурно са си го калкулирали в цената, а  Twisted Evil

# 16
  • Мнения: 18 542
А колко струва ламината, те сигурно са си го калкулирали в цената, а  Twisted Evil
А защо не? Това е труд положен от накой, който работи за пари все пак  Wink
Иначе цените от 15-тина лв нагоре за квм.

# 17
  • Мнения: 382
Moят съвет е, купете си хубава боя и действайте сами.Ние направихме точно така,никога до преди това не сме боядисвали.Купихме английска боя ,която е гъста,не тече, и се нанася супер лесно.Има цветове,които покриват само с една ръка.И с отсичането се справихме,с малко повече търпение и старание.На нови шпакловани стени първо се нанася грунд или Ц200 разредено с вода.Успех Peace

# 18
  • Варна
  • Мнения: 692
Има голямо значение какво е състоянието на стените. И нашия апартамент го взехме по БДС и стените доста трябваше да се изравнят преди да се пристъпи към боядисването. Е, ние действахме с майстор... А ако е само за боядисването - аз и сама бих се хванала!  Peace

# 19
  • Мнения: 995
Дори и  шпакловката да е фина пак ще трябва да шкурнете тук там, после грунд и после латекса. Можете и сами не е толкова сложно. Вместо да давате пари по майстори си купете по- хубав латекс Peace

# 20
  • Мнения: 2 891
Вместо да давате пари по майстори си купете по- хубав латекс Peace

Аз съм на същото мнение.

# 21
  • Мнения: 98
Така  и аз да се включа с мнение по въпроса. Точно преди броени дни завършихме боядисването на стените в новото ни жилище, което е ново строителство.Справихме се се сами, без майстор. Съвета ми е първо да се грундират добре стените и после смело боядисваш.Използвахме бълг. бои на Мегахим -Декоратор и Пастело на Оргахим. Доволна съм.

# 22
  • Мнения: 786
Така  и аз да се включа с мнение по въпроса. Точно преди броени дни завършихме боядисването на стените в новото ни жилище, което е ново строителство.Справихме се се сами, без майстор. Съвета ми е първо да се грундират добре стените и после смело боядисваш.Използвахме бълг. бои на Мегахим -Декоратор и Пастело на Оргахим. Доволна съм.
newsm10
Колко време ви отне горе-долу, и таваните предполагам сами сте си боядисали? А като парички, ако не е много нахално? Колко ръце минахте и какъв грунд използвахте, знам, че има по 3-4 лв. и доста по-скъп. Вашия какъв беше? Peace

# 23
  • Варна
  • Мнения: 148
И поредно мнение от човек с пресни, пресни преживявания в областта.
Подкрепям предходните мнения- оглед на стените, грунд, боя и ВСИЧКО САМИ. Избора на боя мисля, че трябва да е първо според възможностите- левис, може и друга скъпа и качествена или българска по-ефтина. Ако фантазията ти работи- може да спретнеш чудеса и с не толкова скъпи бои. Само като идея- комбинацията с тапет е актуална и резултатите са много добри.
За моите резултати ще пиша след малко, че трябва да изляза.
Ако сте почнали- Успех с четката и валяка.

# 24
  • Мнения: 1 107
Въпросът не беше към мен, но ще споделя моя опит- ползвахме грунд на Боро специално за гипскатрон - за 60 квадрата помещения стигна, че и остана около 1/4. Цената му беше не помня точно, но беше почти колкото на българския латекс-просто ни убедиха, че бил по-подходящ, защото изравнявал попивателната способност там където имало шпакловка и само гипскартон. След като го направихме един майстор-гипсаджия каза, че същото сме можели да постигнем и с по-разредена една ръка обикновен латекс Rolling Eyes
На нас ни отне по един ден на стая, като трябваше да чакаме доста да изсъхне между ръцете боя, че времето беше лошо

# 25
  • Варна
  • Мнения: 148
Моите 3 спални по около 15 квадрата, коридор+стълбище- около 20 квадрата, са грундирани нацяло- под (замазка върху която сложихме мокети), стени, тавани- като стените и таваните са гипскартон с 1туба- мисля, че е около 3л, и остана. Грунда се разрежда приблизително 1:7 и струваше около 19лв. Боята за коридор и стълбище взех българска оцветена по каталог в два цвята (трудно уцелих тъмния- от втори опит) горе долу 30лв. с грешния цвят. Тавана сатенена боя бяла- малко по- скъпа но резултата си струва- практиката показа, че размазания комар се изчиства без проблем.
Само се оказа, че с валяка който препоръчаха се получи по зле отколкото с по- ефтиния, тавана е разделен на две части- боядисани с различни валяци.
Стените на 1та спалня- отново в два цвята българска около 20лв.
Стените на другите две- боя левис оцветена около 100лв. и тапет в подходящи цветове на едната стена (тапетите в Бриколажа на място съчетавах с боя по каталог). Само да поясня, че въпросните стаи са детски и гледах боята да търпи миене.

Надявам се да съм помогнала по някакъв начин в избора на метод и материали.

Едно въпросче- Не ви ли се отлепя боята с хартиеното тиксо като го махате?

# 26
  • Мнения: 103
И ние сами си боядисвахме лятото. Не че да се хваля, ама много кипро стана - двуцветно такова - много веселяшко. Ползвахме грунд Боро Контакт - не помня обаче колко парички беше. Бои взехме от готово оцветените на Мегахим - Декоратор (5 кг - 9-10 лв. някъде). Важно е , че за да докараш цвета, показан на мострата, трябва мъничко да разредиш с вода. Ние избрахме цвят шампанско, ама, нали сме алчни - викаме с една ръка ще покрие - хич няма да разреждаме. Хубаво, ама като стана една лимонка гадна - набързо разредихме - и си се получи. С две ръце стана идеално. а за отсичането м/у два цвята ползвахме хартиено тиксо - много е удобно. Успех!

# 27
  • Варна
  • Мнения: 148
И аз знам- хартиено тиксо да ти е точна границата, ама като тръгнах да го свалям, малеееее как тръгна левиса да се точи- много еластично покритие прави, като гумена става, не пуска тиксото.
Понеже не се получи отсичането на ръка в коридора- много контрасни са боите: бяло и тъмно кафяво, се изхитрих и сложих от стиропорените корнизи- май така се казваха, като първо ги боядисах в кафявото и тогава мъж ми ги залепи със силикон, добре се получи.

# 28
  • Мнения: 995
След като го направихме един майстор-гипсаджия каза, че същото сме можели да постигнем и с по-разредена една ръка обикновен латекс Rolling Eyes

Точно така грундирахме ние Peace

Отсичането правихме без хартиена лента, защото се отлепя латекса.

# 29
# 30
  • Мнения: 786
Почна се Laughing
Днес само за следобяда успях да грундирам всички тавани - грунд Боро, 5кг, 14,5лв., разрежда се 1:5, ще стигне и за стените.
Утре смятам да почна от сутринта и да ги мина с по 1 ръка боя всичките Rolling Eyes Дали обаче ще стане  Twisted Evil
Купих латекс Интерин Леко с тониращи пасти за стените пак на Оргахим, за банята - Хамелекон за влажни помещения.
Надявам се да се получи добре.
Сега си се чудя, ако вземе, че стане пък много добре, и влезят майстори за плочки и почнат да се въртят с едни ми ти инструменти наляво и надясно, дали няма да ми одраскат стените. И каква по принцип трябва да е поредността при направа на ново жилище такова за живеене, например - в банята първо плочките или първо душ панели, мивки и тоалетни?

# 31
  • Мнения: 1 107
Щом ще правите банята, първо приключете с нея, а така също и с всички други т.нар. "мокри процеси". Хубаво е боядисването да е накрая-преди поставяне на подови настилки и преди да сложите мебелите. Просто наистина трябва да знаете, че майсторите не пазят особено и може да с еналожи да пребоядисване на места отново

# 32
  • София
  • Мнения: 2 682
Ние боядисахме с цветен латекс на Пастело - 2 ръце са достатъчни, като тук става дума за шпакловани и грундирани стени. Имат поне 10 вида готов тониран латекс на цената на белия.
За по-контрастна боя обаче трябват повече ръце. Боядисахме едната стена керемиденочервена и мъжо трябваше 4 пъти да я минава, за да стане.

Мога да те посъветвам там където трябва да се отсича да си сложите широка книжна лепенка, така риска от изцапване е по-малак. После я отлепваш съвсем внимателно.

# 33
Zdraveite iskam da mi predlojite s kakvi dva cvqta ili pove4e  da boqdisam staqta na 15 godi6nata mi da6terq mn se kolebaq i neznam s kakvi cvetove da q boqdisam i ako nqkoi ima snimki da mi prati ako obi4a mn 6te sum vi blagodarna  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile abv-poshtata mi e hristova_bre@abv.bg mn vi se molq pomognete mi a izbera Simple Smile blagodarq vi predvaritelno

# 34
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Никога не съм викала майстор за такова нещо , обожавам да мацам

# 35
  • Мнения: 995
Цитат
Сега си се чудя, ако вземе, че стане пък много добре, и влезят майстори за плочки и почнат да се въртят с едни ми ти инструменти наляво и надясно, дали няма да ми одраскат стените. И каква по принцип трябва да е поредността при направа на ново жилище такова за живеене, например - в банята първо плочките или първо душ панели, мивки и тоалетни?

Първо плочките, после боядисването. Майсторите не пазят, а поставянето на настилките набива прах в стените. Само ламинат може да сложите след боядисването.Такъв е моят опит Peace
За банята,също първо плочките, преди поставянето им обаче трябва да имаш разпределение къде какво ще слагаш, за да се направят изводите... или там както се казва.

# 36
  • Мнения: 157
Ние сами си боядисахме цялата къща с латекс "LEVIS", много е добър а цветовата гама е безкрайна.Майка ми се пробва с тези оцветителите в шишенцата дето ги добавяш сам и не стана хубаво / с майстор/и пак пребоядисва.

Общи условия

Активация на акаунт