Градината - идеи и решения

  • 149 864
  • 285
  •   1
Отговори
# 60
Имам тревен килим от 10 години , направен с готова смеска "Спорт", За кал въобще не може да става дума, за комари също, поливам един път седмично, но много дълго, цяла нощ. Мъх се маха най-просто и най-трудоемко, като бодеш нагъсто с вила, да и влезнат роговете. Другият начин е да си купи човек аератор, електрическа машинка за "чешене " на тревата. След като я минеш в две посоки, след една седмица става неузнаваема. Според мен си струва труда да имаш зелен килим, само ако знаете какво е чувството да се рзходиш сутрин бос в росата! А розите са най-лесното растение, аз имам около 40 бр.        засадила съм ги върху черно фолио против плевели( то е на много фини дупки и пропуска водата) отгоре съм насипала чакъл, така че не плевя и не прекопавам. Единствено остава да махате редовно прецъфтелите цветове и да подрязвате 2 пъти годишно. Цъфтят от юни до сняг. Нямам опит в този форум и не зная как да пусна снимки. Embarassed

# 61
  • Мнения: 3 034
вярно е - лавандулата гони комарите. затова като планирате градината я предвидете около местата за седене и игра  Peace аз съм насадила и около пътеките, като минаваме тя се размирисва от разклащането  Simple Smile босилекът също - сложила съм си сандъчета с подправки на патиото - хем ни пазят, хем си бера от тях за кухнята. но най-лесното все пак за мен беше лампата против комари - окачена е на патиото, има радиус на действие 15 метра и наистина върши суперработа. моята е с ултравиолетова лампа, беше малко по-скъпа от другите, но пък цената се избива много бързо, защото тези лампи се почистват отвън и се сменят много по-рядко  Peace

за да не се вдигат комарите, които са предимно в тревата, не поливайте когато предстои да седите още дълго навън  Peace а храстите ми честно казано не ги привличат особено  newsm78 аз имам огради от храсти - едни бодливи като нашите трънки или боровинки, но имам и люляци и рододендрони  Hug

# 62
  • Мнения: 2 037
Имам 10 храстчета лавандула, около нея също е насипан чакъл. Но и комари имаме, сега като се замисля, може би точно до лавадулата не.  Явно радиусът й на действие е малък. Няма ли някое по-"мощно" растение?
Лампите ги гледах, над 100 лв бяха, не се вместиха в бюджета.

Последна редакция: нд, 20 яну 2008, 18:34 от superslavy

# 63
  • Мнения: 624
Ето още някои идеи за градината може  и за "въздуха" в градината  Sunglasses "Treehouses"
 
http://www.highlifetreehouses.co.uk/portfolio.php





# 64
  • Мнения: 117
     Момичета  записвам  се  за  да  следя  темата Grinning
Ние  със  съпруга  ми сме   горди  собственици  на   една  барачка  с  голям  двор    bowuu -   закупени  много  драматично  това  лято .   Лично  аз  имам   грандиозни  планове  за  двора  ,  но  за  съжаление  съм  много  боса  на  практика .  Та  поради  тази  причина  ще  ви  следя  редовно  и  предварително  се  извинявам    за   въпросите   ,    които  може  да  задавам  (  ако  ви  се сторят  малоумни) .

На  първо  питане  -   как  и  по  кое  време  на  годината   се  засаждат  лавандулови  туфи???

# 65
# 66
  • на село
  • Мнения: 1 028


На  първо  питане  -   как  и  по  кое  време  на  годината   се  засаждат  лавандулови  туфи???



Аз моята я засаждах напролет. Взех от хора, които се занимаваха с такъв разсад - те ми извадиха направо туфички, които засадих с оборски тор. От четири туфи, три се хванаха, майка ми изкопа едната, барабар с бурените, а другите две ощеляха само една зима. Така че може и аз да бъркам някъде....

# 67
  • Мнения: 117
tatyana_77   Кажи  ми  къде  да  ги  търся  тези  хора  и  кой  се  занимава  с  такъв  разсад? Grinning

# 68
  • на село
  • Мнения: 1 028
tatyana_77   Кажи  ми  къде  да  ги  търся  тези  хора  и  кой  се  занимава  с  такъв  разсад? Grinning

В едно старозагорско село, но мисля че вече не правят такъв разсад. Отказаха се, защото нещо май не им излизаше на сметка. Имам едни други познати, които отглеждат доста декари лавандула в едно казанлъшко село, но  мисля че я наследиха  Thinking. ПРедполагам че и от масив може да се изкопае туфичка, която да се присади, стига да е в подходящо време.

# 69
  • Мнения: 2 037
tatyana_77   Кажи  ми  къде  да  ги  търся  тези  хора  и  кой  се  занимава  с  такъв  разсад? Grinning
Не съм Татяна, но ако си от София, иди до разсадника на Божилови в Павлово. Едва ли саксията е над 2-3 лв. Зависи и от размера. Вземала съм и жив плет за левче в кофички от кисело мляко. Но най-важното е, че растенията им се хващат.
Не би ми хрумнало да ги посадя с оборска тор. това е доста екстремно. При нас тези растения са доста непретенциозни.

# 70
  • Мнения: 117
  Благодаря  ви  момичета  за  инфото  Hug

# 71
  • Мнения: 3 034
аз я хванах лавандулата от семенца - пратиха ми от БГ, то си пишеше как се процедира, че не помня вече, но стояха върху влажно памуче на слънце под една чаша и пораснаха  Hug иначе лавандулата обича мнооого слънце, държи на суша, но да й е топло задължително, аз я посадих от южната страна, засега се държи  Peace

# 72
  • Мнения: 791
И аз си мислех да насадя лавандлата от семенца - незнаех че се продава и на туфи за расад, а семена съм виждала. Ако намеря туфи май ще е по добре, че нещо не ме бива със семената  Crazy
А също така съм си мислила да си насадя и розмарин, мащерка, босилек и всякакви ей такива подправки - обичам пресните подправки, и си мислех да си ги насадя в някакви сандъчета, но май ще трябва да са висящи или закачени, че има много котки покрай двора, макар че имаме куче и като се нанесем може и да изчезнат.
А какви мебели за градина препоръчвате - метал или ратан?

# 73
  • Мнения: 2 037
Освен това лавандулата дава и много издънки.

Въпросът за мебелите е с доста възможни отговори. Зависи от много неща. И от това дали ги грее слънцето.

# 74
  • Мнения: 3 034
имам и ратанови, и мебели с метална конструкция - за мен и двата вида са подходящи, по-скоро гледах стила да ми харесва и да се връзва с всичко останало  Peace това за слънцето не го разбрах  newsm78 едните ги грее, другите - не, но единствено платовете и дамаските изсветляват с годините, и то ако са тъмна материя. на мебелите нищо им няма, ратановите са с лаково покритие, а металните ги боядисват с бои за навън  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт