Кулинарен въпрос с повишена трудност ? към мамите в Гръцко

  • 3 418
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 932
Въпросът ми е за едно ястие, което хапнахме на НГ в един гръцки ресторант и, за което ще ви бъда много благодарна ако пуснете рецепта.

Следва опит за описание на продуктА:
Ястието се казва "спанакопита" (буквален превод) и е нещо като баница със спанак и фета, но не вита, а плънката е по средата, с кори от баница в двата края.

Дано съм описала достатъчно ясно какво точно питам, ама още ми е пред очите таз наслада за душата...

Благодарско предварително!

# 1
  • Мнения: 3 367
не съм в Гр ,но да кажа:
тез' банички ги купуваме готови от самс или костко,34 за 10$,2 тарелки по 17, само се пекат и готово,чуден апетайзър,тип
http://www.halafoods.com/images/Spanakopita.jpg
http://parthenonfoods.com/images/AppetizersSPINACHAthens.jpg
по гугъл има маса рецепти,баш си е баница със спанак,само дето е с многолистно тесто..

# 2
  • Мнения: 3 932
Ей, виж за това не съм се сещала, имаме път към Коско, ще пробвам...

# 3
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
МИНЕрВАта, спанакопита се продава и в MOURELATOS ( има по-голямо разнообразие на видoвете сп-п.)

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 06:04 от Eli===

# 4
  • Мнения: 2 257
Има ги и по нормалните хранителни магазини, ма са забутани в някой ъгъл при замразените, мисля.
Няма страшно, Минервата, ше яде Асан баница!

# 5
  • Мнения: 1 567
Въпросът ми е за едно ястие, което хапнахме на НГ в един гръцки ресторант и, за което ще ви бъда много благодарна ако пуснете рецепта.

Следва опит за описание на продуктА:
Ястието се казва "спанакопита" (буквален превод) и е нещо като баница със спанак и фета, но не вита, а плънката е по средата, с кори от баница в двата края.

Дано съм описала достатъчно ясно какво точно питам, ама още ми е пред очите таз наслада за душата...

Благодарско предварително!

Те, това си е баш баница със спанак. Ми купуваш готови кори. Спанака го измиваш много хубаво. В една тенджера слагаш малко зехтин и задушаваш спанака. Можеш да сложиш и малко зелен лук. И риган примерно. (и каквато друга подправка обичате и предпочитате) Като стане готово слагаш и сиренето, натрошено. Объркваш.
На дъното на тавата слагаш малко зехтин. И се започва ред кора, малко мазнина. В средата слагаш спанака. После пак Ред кора, мазнина. Като стане готова, я нарязваш. Разбиваш едно (или две) яйца, прибавяш малко мляко и заливаш баницата.
Има и друг вариант. Ред кора, малко от спаначената смес.
Но това вече зависи от вашите си предпочитания...
Печеш.
И после хапваш сладко, сладко.
Дом спанакопитта е много по-хубава опт купешката. Вервай ми. И двете съм правила.

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Спанакопита

500гр кори за баница
1кг спанак
500-600гр сирене
2-3бр пресен лук
половин връзка копър
2-3 яйца
зехтин

В тенджера слагаме зехтин и запържваме лука и копъра. След това добавяме спанака. Щом се запържат ги изцеждаме от мазнината и оставяме да изстинат. В купа натрошаваме сиренето и го разбъркваме с яйцата. В тава се слагат половината кори за баница, като всяка се маже с мазнина (може и масло). Тавата трябва да е по-малка от корите, така че като се сложат краищата им да висят извън съда. Изсипва се сместа от сирене и яйца и "зелената" плънка. Отгоре се слага останалите кори, висящите краища на корите се навиват навътре. Намазва се с жълтък и зехтин и се нарязва внимателно с остър нож. Пече се в умерена фурна до готовност.

В някои краища на Гърция в плънката се слагат и други зеленчуци, като праз, млечка, листа от червено цвекло.

# 7
  • Мнения: 1 263
Сиренето задължително ли трябва да е фета?   food002

# 8
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Сиренето задължително ли трябва да е фета?   food002

Не. Аз например правя баниците с козе. Въпрос на вкус Wink.

# 9
  • Мнения: 1 567
Сиренето задължително ли трябва да е фета?   food002

Може и с извара. Аз понякога и така правя баниците....
Което ме подсеща, че от много време не съм правила баници и производни...
Мдаа, ще се направя на един  chef

# 10
  • Мнения: 3 932
Добре де, ама цял пакет кори за баница (половината отгоре, др. отдолу) ли слагате или? Не става ли много сухо? Никога не съм правила баница с плънка по средата...винаги съм се мъчила на принципа кора-плънка...та имам известни резерви, ма щом казвате....фурната предполагам е предварително загрята?

Няма страшно, Минервата, ше яде Асан баница!

М-да, ще се облажи, ще купя и от замразенкото и продукти за домашничко, та да имам алтернативен вариант... Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 263
Намерих една рецепта:
Баница със спанак,яйца и сирене(Спанакопита)
Необходими продукти:
1/2кг.спанак,
1 ч.ч. прясно масло,
пресен лук,копър,магданоз-всички ситно нарязани,
1/2 ч.ч. мляко концентрат(от кутия),не разредено,
1/4 кг.фета сирене,
5 яйца,
сол,
черен пипер,
около 400гр. готови кори за баница.
Начин на приготвяне:спанакът се почиства,измива се много добре,нарязва се на малки парчета,поставя се в леген и се осолява.В тенджерата се сгорещява половината от маслото и се задушават лукът,копърът и магданозът.След това се изцежда спанакът и се задушава и той,докато попие течностите и омекне.След това тенджерата сесваля от огъня и сместа се изсипва в дълбок съд.В отделен съд се разбиват яйцата с натрошеното на едро сирене,прибавят се към плънката и се разбъркват добре.В намаслената тавичкасе нареждат около 8 листа,като се намасляват един по един.Върху тях се изсипва плънката като се внимава навсякъде да има еднаква дебелина на слоя.Отгоре се нареждат още 3-4 листа,отново намаслени,отгоре се наръсват с масло и се нарязват на ромбове като за баклава.Баницата се пече във фурна около 45 мин. до 1 час.По принцип се сервира гореща,но ако се направи с зехтин вместо с масло,запазва вкусовите си качества и студена.
Мисля че,veselinap и Teopr са дали страхотни и практични рецепти и съвети.  bouquet
МИНЕрВАта,ти опитвала ли си  "Галактобуреко"?Това е един от доста харесваните сладкиши в Гърция,направен също с кори за баница. Wink

# 12
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Добре де, ама цял пакет кори за баница (половината отгоре, др. отдолу) ли слагате или? Не става ли много сухо?....фурната предполагам е предварително загрята?

500гр кори за баница са около 10-11 кори, така че 5 отдолу, 5 отгоре. Не става сухо, има мазнина, пък и пълнежа е доста, ако имаш съмнения или я предпочитате по-сочна сложи 200гр кисело мляко в плънката.
Аз не загрявам фурната предварително.
Успех и да ви е сладко Wink.

# 13
  • Мнения: 3 932
МИНЕрВАта,ти опитвала ли си  "Галактобуреко"?Това е един от доста харесваните сладкиши в Гърция,направен също с кори за баница. Wink

Не-е-е, даже не съм го чувала, те тукашните гръцки ресторанти са доста поамериканчени всъщност и сервират за десерт чийз кейк, торта "foret noire" (типично тукашна рецепта) и тирамису-та (ей това ми прозвуча като на гръцки newsm78), така че
давай рецептата, ако не е много засукана, докато съм на вълна гръЧка кухня, че след някое посещение на ориенталски ресторант, може и да размятам сушита в кухнята.

# 14
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Я да се запиша да не пропусна някоя вкусотия Peace

Общи условия

Активация на акаунт