Как се справяте с кариеса при децата? А, справяте ли се изобщо?

  • 11 500
  • 78
  •   1
Отговори
# 30
Йогите използуват, клечки от определени дървета вместо четки за зъби, но почистващия ефект от такава "четка за зъби" сравнено със съвременните средства за почистване на зъбите е като между "Трабанта" и " Мерцедеса".
Това, което "работи" при тях срещу кариеса е правилният им хранителен режим.

# 31
  • Мнения: 5 500
Така, изчетох всичко...мн ми е трудно, защото нямам много време!
За ксилитола се зачетох, защото Кристиян беше казал, че е добро за зъбите. Но естествения ксилитол. Обаче идеята за дъвки и бонбони не ми харесва. Още не знам защо, но засега се осланям на инстинкта ми.
Dr.Wally, не съм съгласна с няколко неща:
1. пресен сок да се дава по време на ядене - хранила съм се разделно, както писах 4 г, сок съм пила винаги на гладно
2. флуора - видно от подписа ми
3. кариеса е инфекциозно заболяване - големия ми син не е кърмен (поради моя вина и вината на една "неоналотожка", толкова беше комепетентна), смукал е залъгалка, селд изтърване винаги е измивана, никога, ама никога не съм я облизвала, нито нея, нито каквото и да било, което съм му слагала в устата. Нито пък е целуван право в устата!
Последно, ако сте стоматолог и ще пишете тук за ползата от флуора, откажете се, не случайно съм пуснала темата тук, а не в Здравния! Искам метод различен от това, което ще ми предложат там и всички традиционни дентисти!
м/у другото нашия стоматолог се изтърва, като ме убеждаваше за ползата от флуора, че в малки дози не е токсичен, попитах го как аджеба ще разберем каква доза приема детето ми, след като:
1. флуор има в храната
2. в мин. вода
3. в градината им дават флуорирано мляко!!!
кой ще прецени каква дневна доза приема детето ми и дали не се предозира и се постига обратен ефект!!!
Та стоматолога ни каза: в млякото ли има флуор, в кое мляко? В киселото казах аз! Ама то не трябва да е в киселото, а в прясното, в киселото от киселините изчезвал...
Омега, накара ме да се замисля за йогите. И за ГНМ. Вероятно при тях е свързано и с начина на живот, спокойствие, дух, не като нас...
Та, продължавам да търся начина!
Оказва се, че ограничаването от сладкото няма особен смисъл newsm78
Някъде дълбоко в мен смятам, че причината не е локална и физическа!

# 32
  • Мнения: 690
     Dr.Wally, благодаря за отговорите. Дъщеря ми не познава сладко и захар под никаква форма. На почти шест години, няма нито един кариес, което само може да ме радва. Профилактиката и здравословното хранене, дадоха своя принос.
 Против флуора съм и затова използвам хомеопатична паста за зъби. Не давам и минерални води. Колкото до нас с мъжа ми, да, имаме проблем със зъбите и двамата и то, не малки!
 Афродита, аз също не съм кърмила голямата си дъщеря, но факт е, че има здрави зъби. newsm78 Дано и постоянните и зъби са така, както млечните. Вече и се клати едно зъбче и отдолу, пробива постоянно.

# 33
Разделното хранене е едно, а действието на определени вещества върху емайла на зъбите съвсем друго. За съжаление идеални неща на този свят няма. Ако ще се пие сок на гладно, то той трябва възможно най-бързо да се гълта и да не се задържа в устата. Абсолютно нежелателно е обаче да се дава шише с биберон пълно със сок от цитрусови плодове.
Сокът от цитрусови плодове съдържа много полезни вещества и трябва да се дава на децата, но не трябва да се прекалява и трябва да "престоява" възможно най-късо време в устата преди да бъде погълнат.

В Интернет има писани много верни и много неверни неща и човек винаги трябва да се опитва да осмисля прочетеното. Всеки химичен елемент или лекарство може да бъде полезно или вредно в зависимост от ДОЗАТА и НАЧИНА на приложение. И това е валидно не само за флуора.
Трудно е да се дозира флуора - това е факт и затова аз съм принципно против флуоризацията на вода или мляко. Ще потретя може би - локалното приложение на флуора НЕ Е със ефектите на СИСТЕМНОТО приложение.
От там нататък всеки има пълната свобода да постъпва както намери за добре според собствените си разбирания.

Рано или късно устата на всяко дете се "населва" по различни пътища със Стрептококус мутанс и той е НОРМАЛНА находка в устата на хора над 8-9 год възраст. Доколко ще бъде активен и доколко ще причини кариес вече зависи от начина на живот и хранене на конкретния индивид.
В този смисъл яденето на неща съдържащи ЗАХАР е ВРЕДНО за зъбите.
Приемането на ксилитол под каквато и да било форма( прах, дъвки или бонбони) след ядене на шоколад, бонбони със захар или други сладки неща приготвени със захар има ГОЛЯМ профилактичен ефект !

Пожелавам Ви успех в търсенето на идеалното средство за да предпазите детето си от разваляне на зъбите.

# 34
  • Мнения: 2 761
При децата веднага след раждането в устата им тези бактерии ги няма. Те се прнасят при контакт с майката.
На практика кариес има тогава когато в устата има ЕДНОВРЕМЕННО - Стрептококус мутанс и Захар. Липсва ли едното - кариес не се развива. Затова и обикновено при малките деца до 4 год. рядко се наблюдава кариес - до момента на предаването на бактерии от майката или бащата при контакт.

Ок.Имам друг въпрос за тези бактерии.Моя мъж е с много ло6и зъби,аз съм с доста добри.Обменяме помежду си бактерии ве4е 7-ма година.Ако теорията с бактериите е вярна-за6то моитепродължават да са все здрави,а на мъжа ми да се развалят?
Би ли обяснил разликата между калциев флуорид и натриев флуорид.За6тото разлика има и то голяма.Аз ли4но познавам само една паста на Хималя,в която има CaF.

Правилният хранителен режим е най- важната част от програмата за профилактика на кариеса. Ако научите децата си да се хранят правилно, тогава съдържащите се в слюнката фактори + правилната храна ще намалят риска от развитие на кариес доста осезателно и в повечето случаи няма да има нужда от никакви допълнителни профилактични средства.

Абсолютно съм съгласна. Peace

# 35
  • Мнения: 2 761
Йогите използуват, клечки от определени дървета вместо четки за зъби, но почистващия ефект от такава "четка за зъби" сравнено със съвременните средства за почистване на зъбите е като между "Трабанта" и " Мерцедеса".
Това, което "работи" при тях срещу кариеса е правилният им хранителен режим.

Дали трабант или мерцедес все немски коли са. Grinning
Йогите си късат клон4е от дръв4е и си правят първо масаж на венците.После изтриват зъбите и накрая дъв4ат клон4ето като дъвка.Това влияе по4иства6то и укрепва6то на венците.После устата се изплаква обилно с вода.Дъвкането на клон4ета води до отделятенто на танин,който дезинфекцира устната кухина.
Зъбите могат да се по4истват с гъста ка6а от с4укан карамфил,зехин и сол.
Или зехтин и морска сол.Най-добрата 4етка според някой йоги са показалеца и средния пръст.Тази паста по4иства зъбния емайл и активизира кръвообра6тението на венците.Солта активира отделянето на слюнка.Масажът отстранява мъртвите клетки от лигавицата,солта пре4и на образуването на зъбния камък.
Останалото идва от хранителния режим.

Аз ли4но ползвам веди4еска паста за зъби и отвреме на време си мия зъбите със сол.Ползвам нормална 4етка засега.Не знам дали оттова,но плака събирам много малко и то само на едно място между предните два ку4е6ки зъба.

P.S.да допълня.Не знам кога е най-доброто време за приемане на сокове,но определено не е по време на хранене,по няколко при4ини,които знам-първо по време на хранене не се приемат те4ности,освен примерно 4а6а бира или вино и то поради някакви съображения,свързани с храносмилането.Соковете сърържат захари и се затруднява смилането на храната,като тя ферментира в стомаха.Докато бирата и виното примерно ве4е са ферментирали.
Другото,което е, при ядене примерно се ядат и салати,а смесването на плодове и зелен4уци е недопустима поради съ6тите съображения със смилането.Това е грубо казано,не съм много наясно със ситуацията,но това гледам да го спазвам.
От друга страна мисля,4е плодовете и соковете от тях е по-довре да се приемат сутрин,не знам дали на гладно оба4е или някъде между храненията,примерно 2 4аса след приемане на храна,тъй като ако храната не се е смляла и пристигне сока,пак вси4ко се обърква.
Има всъ6тност разли4ни теории.

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 18:14 от Omega

# 36
Уважаема Омега,

Това, че си обменяте бактерии със съпруга си няма никакво значение след като веднъж устата и на двама Ви е колонизирана от бактерии.
Както вече изясних освен наличието на бактерии има и други фактори, които трябва да са налице за да се развие кариес. Може би имате различен хранителен режим, със сигурност имате разлики и то големи като генотип и т.нат. Самото наличие на бактерии в устата Ви не значи,че задължително ще се развие кариес. Вирусът на лабиалния херпес е постоянно живеещ в устата Ви, но Вие не ходите постоянно с херпес на устната си,  нали ? Херпес се развива, само когато имунната ви система се отслаби по някаква причина ! Така,че дали ще се развие едно заболяване или не зависи от много фактори и стресът е един от важните фактори за да се разболее човек.

Като по-млад и аз се занимавах с йога и знам за нещата за които пишете. Явно активно се занимавате с йога в момента и следвате стриктно съветите на учителите си.
Карамфилът и маслото получавано от него е добре известно с положителните си ефекти на фармацевтите и хората, които се занимават с производството на продукти за орална хигиена. Зехтина също. Доколкото се отнася до солта - с нея е нужно да внимавате и да не я употребявате в големи количества. Тя се резорбира почти веднага на 100 % поставена в устата и може да Ви докара други проблеми. Това което казвате за ефектите от солта е вярно, но е вярно също, че употребата на прекалено много сол води до други сериозни негативни ефекти върху организма Ви. Няма неща, които да са панацея.

В йога има много положителни неща и аз лично съм научил много за себе си особено в психологически аспект, но нищо не трябва да се превъзнася.
Съвременният начин на живот има и своите предимства и аз специално за себе си съм опитал и двата начина на живот. Истината както винаги е някъде по средата защото да бъдеш аскет не е решение. Сигурно сте чели "СИДХАРТА" на Херман Хесе.

Несериозно е да се смята, че с пръсти ще почистите по-добре зъбите в сравнение с клечките за зъби със специална форма, от конеца за зъби и четката за зъби + качествената паста за зъби.

Да, хубаво е да ползувате паста с Са флуорид вместо с натриев флуорид. Но локалното приложение на натриев флуорид като част от пастата за зъби е НАПЪЛНО безвредно.

Май вече Ви казах всичко, което е нужно за да имате Вие и Вашите деца здрави зъби.
Не забравяйте хранителния режим, измиването на зъбите два пъти дневно с четка и паста за зъби и приемането на 5 гр. ксилитол дневно - най-малко на три отделни приема !
Посещението на стоматолог поне един път на 6 месеца също ще Ви помогне Simple Smile, особено ако зъбите ви не са правилно подредени.

Ако спазвате тази профилактична програма ще имате здрави зъби.

Поздрави.

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 18:53 от Dr.Wally

# 37
  • Мнения: 2 761
Истината както винаги е някъде по средата

Ами Буда е казал подобно не6то,4е трябва да се спазва средния път-4овек не трябва да изпада в крайности.
Аз ли4но поне се старя да не изпадам,най-малкото за6тото не живея сама.С йога не се занимавам много активно напоследък,нито имам у4ители.Така да се каже съм самоука,но се интересувам по въпроса и 4ета доста.Не мога да кажа,4е съм много стриктна към храненето си за съжаление.МОже би просто съм предразположена към по-здрави зъби.Ина4е със солта,както писах и по-горе-правя го отвреме на време и не виждам какво би могло да навреди,ако се използва по-4есто метода-след като солта се резорбира 100%,с NAF от пастата не става  ли съ6тото?
И ако локалното приложение на флуорида е напълно безбредно(с което не мога и не искам да съм съгласна),кой гарантира,4е едно малко дете няма да изяде пастата?
Относно ксилитола всеки си ре6ава сам.Аз комисионна от реклама не полу4авам.
Доверявам се единствено на ли4ния ми опит.

# 38
Явно не сте внимавали много по време на уроците по химия. Натриевият хлорид е едно съединение, а натриевия флуорид съвсем друго. Допълнително - Вие приемате солта като чист продукт, а натриевия флуорид е включен в ПАСТА за зъби с много други съставки.

Тъй като изглеждате предубедена по отношение на флуора, май няма смисъл да се опитвам да Ви убеждавам повече.

Задайте си въпроса дали някой в Скандинавските страни ще харчи държавни пари за профилактика с ксилитол вече 20 години, ако ефектът от приемането му не беше доказан. За разлика от нашите политици политиците в Скандинавските страни са известни с неподкупността си !

Решението за каквото и да било го взема всеки от нас самостоятелно, аз само исках да бъда полезен на Вас и на Вашите деца.

Бъдете здрави.

# 39
  • Мнения: 2 761
Явно не сте внимавали много по време на уроците по химия. Натриевият хлорид е едно съединение, а натриевия флуорид съвсем друго. Допълнително - Вие приемате солта като чист продукт, а натриевия флуорид е включен в ПАСТА за зъби с много други съставки.

Химията не ми била между любимите дисциплини,но това не пре4и да правя разлика между натриевия хлорид и натриевия флуорид.Освен това искма да кажа,4е солта аз я приемам като 4ист продукт,6тото си я търся специaлно такава,но не живея в Бг и тук,където съм, продават сол с флуор и йод!!!
Освен това въпросния NaF в пастите за зъби е в комбинация с други съставки,което никак не ми безизвестно и които са не по-малко опасни и се стремя да ги избягвам вся4ески.Моето дете използва само "4иста" паста,наре4ена Веледа-без Флуор,без SLS,без останалите екстри.
А вие да ни кажете някой изследва ли как си взаимодействат тези съставки помежду си и как се отразяват те като цяло?
А комбинацията от амалгамна пломба+NaF примерно?


Задайте си въпроса дали някой в Скандинавските страни ще харчи държавни пари за профилактика с ксилитол вече 20 години, ако ефектът от приемането му не беше доказан. За разлика от нашите политици политиците в Скандинавските страни са известни с неподкупността си !

АМи те пари се хар4ат и за профилактика с ваксини много пове4е от 20г. в много други държави.Ефекта от това е съмнителен все пак,нали?

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 20:16 от Omega

# 40
Уважаема Омега,

Това ще бъде последния ми отговор на Вашите "въпроси".

След като употребявате сол съдържаща флуор и след като тази сол се абсорбира на 100% след поставяне в устата задавате ли си въпроса къде отива флуора, който тя съдържа ? Такава сол с флуор и йод има и в България от доста време. Употребата и е със същия резултат що се отнася до флуора както, ако употребявате флуорирана вода или флуорирано мляко.

Пастите за зъби Веледа са хубави, но моят съвет е да употребявате тези от тях които съдържат и в малка степен абразивни частици за да може по-лесно да се премахва зъбната плака. В противен случай ще разчитате само на механичното действие на влакната на четката за зъби, а то не е достатъчно. За детето Ви е по-подходяща такава паста, която няма абразивни частици.

Ако Вие не ваксинирате детето си - правите голяма грешка. Ваксините са променили живота на хората и са неотменима част от съвременната медицина. Не бих Ви посъветвал да ползувате противогрипни ваксини, защото те са разработени само срещу точно определени грипни вируси. Като профилактика срещу простудните заболявания е по-полезно да се засилва неспецифичния имунитет на организма.

Амалгамени пломби не правя в кабинета си от 12 години и ако не знаете - тези пломби са забранени в същите тези Скандинавски страни ( които профилактират кариеса с употреба на дъвки и бонбони с ксилитол)  доста отдавна.

Поздрави

# 41
  • Мнения: 2 761
Ама вие май не ми 4етете постингите.Никъде не съм писала,4е употребявам сол с флуорид,само казах 4е има такава на пазара.В БГ аз ли4но не съм сре6тала.Прави ми впе4атение,4е много 4есто споменавате скандинавските държави.Аз имам познати стоматолози там и ако имам късмета да ги видя на лято 6те поразпитам как се практикува то4но там.
Ина4е и аз не смятам да водя този безсмислен диалог пове4е с вас.

Поздрави и от мен!

# 42
  • Мнения: 4 414
Dr.Wally,
като стоматолог се грижите предимно за зъбите, но... бързото пиене на цитрусов сок не влияе добре на стомаха. освен това, задържането на сока в устата подпомага по-доброто усвояване на веществата...за енергии предполагам е излишно да пиша...
изобщо... не съм съгласна с 90% от това, което сте написал, но не мисля да влизам в спор...просто е излишно. както някой вече каза, сбъркал сте форума - тук сме "лудите" с алтернативните лечения/и голяма част от присъстващите не ползват това велико благо - ваксините/ Wink...едва ли ще срещнете разбиране точно тук.
благодаря ви за усилието и отделеното време, все пак  bouquet
весели празници!

# 43
  • Мнения: 5 500
...даже соковете е най-добре да се смесват със слюнката в устата за да се усвоят добре.

Dr.Wally, радвам се, че това ви е последния пост тук, по-добре биха ви посрещнали в здравния, тук сме алтернативен!
Весела Коледа!

# 44
  • Мнения: 5 713
Ксилитолът който произвежда тялото Ви по естествен път не е достатъчен като количество за профилактика и е само междинен продукт от обмяната на веществата в организма.
Съдържанието на ксилитол в плодовете е около 1 %  и е напълно недостатъчно за да можете да профилактирате кариеса с такова количество. На пазара има много продукти на които пише, че съдържат ксилитол, но само ако съдържат НАД 65 % ксилитол като подсладител, може да очаквате профилактичен ефект.
А на мен ми направи И това впечатление. Звучи ми като теорията за фолиевата киселина. Как този витамин не бил достатъчен в плодовете и само докато го разрежеш, се изпарявал едва ли не.

Общи условия

Активация на акаунт