Ето моята любима питка, покажете и вашите

  • 318 697
  • 485
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 185
Ето и моята питка слънце    chef
На снимката не е от най - сполучливите, но само тази съм снимала...

# 226
  • Мнения: 186
Благодаря ви момичета!!! Идеята за питката "Корона"е ваша Simple Smile , много Ви благодаря !!!
Рецептата е на майка ми и много я обичам понеже е универсална за всичко става(кифлички,питки, баници)...Ако се интересувате ще я напиша.

# 227
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
.Ако се интересувате ще я напиша.

Aз се интересувам  Grinning !   bouquet

# 228
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Давай,пиши.

# 229
  • Мнения: 186
Заповядайте момичета универсалната рецепта Simple Smile

Македонски кифли

1кг брашно,
1с.л. захар,
1с.л сол,
1 прясна мая,
1/2л. прясно мляко,
2-3 яйца,
1к.ч олио(около150мл)
Важно: ако искате постни кифли заменете млякото с хладка вода и не слагайте яйца-перфектни са и в този вариянт!

Маята със захарта, малко вода и брашно слага се да втаса. След това добавяме останалите продукти и месим тестото. Тестото трябва да е гладко ако е омесено добре. Покрива се съда с найлонов плик (аз слагам целия съд в голям плик и подвързвам пликчето) и оставя се да втаса тестото. Тестото се разделя на 3 части, като всяка част се разточва във форма на кръг с дебелина 2-3мм. След това режем  кръга като пица(широката част да бъде 3см ориентировъчно), навиват се кифличките започвайки от широката част към центъра на кръга. Директно се слагат върху намазана тава с маргарин или върху хартия за печене. Оставят се да втасат и преди да сложите да се пекат намазват се от горе с разбито яйце и слага се сусам. Фурната трябва да бъде предварително загряна на 200 градуса (не препоръчвам да включвате вентилатор защото много изсъхват). Когато са готови аз мажа с маргарин Калиакра кулинарен докато са горещи още и слагам кърпа и найлонов плик отгоре върху тавата.
Успех!

п.с. Извинявам се македонския  Rolling Eyes

# 230
  • Мнения: 158
Тази питка Слънце е перфектна Как я направи

# 231
  • Мнения: 185
Тази питка Слънце е перфектна Как я направи
Питка Слънце
Продукти:
мая - 50 гр
1с.л. сол
1 с.л. захар
3 яйца + 1 за намазване
лимонада 500 мл (може и газирана вода, но не съм опитвала)
около 150 гр масло (аз използвам маргарин)
сирене
брашно, колкото поеме (от опит - 1 килограм и 200 - 300 гр)
може сусам за поръсване

Начин на приготвяне:
Маята (ако е на кубче) се разбива с 1 с.л. сол. Брашното (не всичкото - в общото съм включила и необходимото за точенето) е пресято в съда, прави се кладенче и там се изсипва маята, яйцата, захарта, лимонадата. Ако маята е от гранулираната в пакетче, направо се смесва с брашното, но солта пак се прибавя към сместа. Замесва се меко хомогенно тесто. Като е готово на плътност, аз го удрям в масата продължително. По оригинална рецепта се разделя на 3 топки, всяка от които се точи, но аз си го разделям на 5, защото така го точа по лесно. Всяка топка се точи на лист, дебел около 3-5 мм, намазва се с разтопено масло и се поръсва със сирене. След това се навива на руло, средно стегнато, и се нарязва напречно на пънчета, с формата на трапец, дълги около 6-7 см. Трябва да са сравнително еднакви, за да стане съразмерна питката (на моята снимка се вижда как не съм успяла много Simple Smile ) Тавата се намазнява и парченцата се нареждат изправени.
Когато едната топка е готова, останалите се премесват, защото са започнали да втасват. Трябва да се работи сравнително бързо, за да не превтаса тестото. Наредената питка се завива и се оставя да втаса, след което се намазва с разбито и разредено с водичка яйце и се пече. Една подробност за печенето - ако питката е напълно втасала - се пече на загрята фурна; ако пък й трябва още малко - се слага на незагряла Simple Smile .  Като се извади се маже с масло отгоре, за хубава коричка Simple Smile
Ориентировъчно необходимо време:
приготвяне и точене - 1 час и 30 мин
втасване - 1 час
печене - 30 мин

Не знам колко разбрано го обясних  newsm78 Трябва да я направя и да снимам отделните стъпки  Wink

Става изключително вкусна. Ако е с масло, като изстине се втърдява, но ако е с маргарин си остава мекичка. Затова я предпочитам с маргарин.
Успех   chef Ако не се разбира, питайте  Heart Eyes

# 232
  • Мнения: 158
ще се пробвам да я направя   Grinning

# 233
  • София
  • Мнения: 1 312
Момичета помагайте.....нещо, не се справих! Правих болярската питка и сега я извадих да изстива,но се сля и не се вижда, че е плетена и увита като охлюв newsm78 Къде сгреших?....

# 234
  • Мнения: 1 283
Момичета помагайте.....нещо, не се справих! Правих болярската питка и сега я извадих да изстива,но се сля и не се вижда, че е плетена и увита като охлюв newsm78 Къде сгреших?....
Малко ти е брашното. Другият път, като я правиш добавяй по малко брашно, докато стане мека топка. Дали го обясних добре  newsm78

# 235
  • Мнения: 1 226
Момичета помагайте.....нещо, не се справих! Правих болярската питка и сега я извадих да изстива,но се сля и не се вижда, че е плетена и увита като охлюв newsm78 Къде сгреших?....
Малко ти е брашното. Другият път, като я правиш добавяй по малко брашно, докато стане мека топка. Дали го обясних добре  newsm78
Не, не го обясни.Да сложим повече брашно, ама по малко, пък по-на често, така ли?

# 236
  • София
  • Мнения: 1 312
Повече от килограм брашно ли става,нали в рецептата е килограм? И по твърдо- така го разбрах.Благодаря! Ще се пробвам пак,като изядем тази. Прилича ми на козунак ама солен и ги няма конците-вкусна е!

# 237
  • Мнения: 1 283
Повече от килограм брашно ли става,нали в рецептата е килограм? И по твърдо- така го разбрах.Благодаря! Ще се пробвам пак,като изядем тази. Прилича ми на козунак ама солен и ги няма конците-вкусна е!
Да мм отиде ми повече от килограм брашно, но да стои - мека топка. Ето снимки от продуктите на Болярската питка, но с прясно мляко.



- нарочно съм ти снимала и "конците"  Wink

# 238
  • София
  • Мнения: 1 312
Много добре изглежда,направо започвам да яммм..........

# 239
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Акакво трябва да се прави за да ти се получат конци,когато се меси питката на ръка?

Общи условия

Активация на акаунт