Мами от Norge 11

  • 15 926
  • 298
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 977
Мъжът ми скоро заминава да работи в Норвегия. След като се адаптира ще се присъединим и ние със сина ни. По този повод имам много въпроси към Вас и се надявам да ми съдействате с инфо.

На първо време СПЕШНО се интересувам каква е процедурата да се внесе кола от .бг в норге?
Какви данъци и такси се плащат за да се регистрира там кола?
В норвежки крони колко ще ни излезе тази регистрация?
Заслужава ли си това или е по-добре да си вземем кола от там?



Мишел, представа нямам каква е процедурата ако се дойде с кола от България. Тук ако се купи кола втора ръка, процедурата е следната. Плаща се 1500 крони за регистрация за кола до 1996 г., а за по- млади коли, сумата е 6000 и нещо крони. Отделно, трябва да се плати застраховка, тя варира в зависимост от колата, но средно към 5000 кр, а и всяка година се плаща данък пътища 3000 крони.
Ето на този сайт може да се ориентирате какви коли се  продават втора ръка : www.finn.no

bob4enka, много ти благодаря за инфото, но все още не мога да си отговоря на въпросът как е по-добре да постъпим - да си вмесем колата от вън или да я закупим от Норвегия...

Никоя от Вас ли не се е сблъсквала с подобен казус?

Имам много въпроси, които ме вълнуват и наистина се надявам да ми помогнете с информация.
Надявам се, че не се включвам неканена в темата ви.  Hug

# 61
  • Мнения: 875
на кого трябва да изпратя пари и колко? дайте ми сметката на лични, ако може.   Peace

# 62
  • България
  • Мнения: 1 090
Ok,обоб6тавам и деистваме:

Без допълнителни подаръци тогава,само тези от списъка,ами и те не са малко,така 4е..предполагам,4е по Коледа разни фирми и други с гузна съвест Mr. Green носят игра4ки и те,така 4е е достатъ4но Wink

Трябва да се вземат 50 броя торби,аз мога да взема,няма зна4ение,само кажете Peace

Никакви ножици според мен,у нас има такива,не са опасни, както обикновените,но да не рискуваме.и мъниста някои каза,4е е рисквано..Да не носим вина и отговорност,недаи си Боже,за не6то такова..

Ркб,говори с ДБМ,но може би трябва да знаем колко пари 6те останат и така... Thinking

Аз 6те разгледам списъка  внимателно,тя моита глава толкоз разбира Joy,ама добре,и утре 6те кажа какво мисля ве4е Peace


Целта е да съберем максимално пари за храна Peace

Ако съм пропуснала не6то ме коригираите...





# 63
  • Мнения: 1 062
mishelle  smile3525
momo , на мен Laughing Разбрахме се за по 500 кр по принцип, но колкото можеш да отделиш

# 64
  • България
  • Мнения: 1 090
Mishelle,aз ли4но съм последния 4овек ,които има такава информация ,уви,не съм купувала и не знам наистина как е по добре newsm78
Ако някои знае ,да отговори  Peace




# 65
  • Мнения: 1 294
за колата, нямам идея, знам че преди имаше някакъв период (примерно ако е придобита преди повече от 2 год, не се плащаше мито) ама не съм сигурна, не ми се е налагало.

еми ОК, както решите за играчките, тогава да им напишем по нещо в картичките, някое зимно стихче или нещо такова
само ми кажете да вземам ли планиския влак или не, и да пращам парите

# 66
  • Мнения: 1 062
Ами ако и другите са съгласни вземи влака и да приключваме с приказките Laughing
Досега се хилих, вижте това
Lillesøster er ivrig på å hjelpe meg - og spsielt artig syns hun det er å hjelpe til å henge opp klesvask eller å brette rent tøy.
En ettermiddag kom jeg med en stor kurv med klær som skulle brettes og i løpet av et par sekunder som meldte hun seg "til tjeneste".

Som vanlig ba hun om å få brette småklær (som hun kaller det). I den kategorien er det truser, vaskekluter, oppvaskkluter, kopphåndklær, sokker.

Hun bretter ivrig og lager fine stabler.

Plutselig kommer hun med det utbruddet. Jeg ser opp.
Der står hun med et plagg i den ene hånda, mens hun slår seg for panna med den andre - mens hun sier
"Å nei!! Ikkje dissan svære mammatrusen igjæn!"
Някой знае ли тук има ли от тези пасти при поникване на зъби?

# 67
  • България
  • Мнения: 1 090
Много хубава идея да напи6ем не6то в карти4ките Peace,аз  пак като една бавно загрява6та да питам ,всеки от нас отделно ли да пи6е карти4ки,в смисъл да има пове4е от една за всяко дете?Примерно ти пи6е6 от теб,аз от мен и т.н,4е се обърках Rolling Eyes

За този Раи4о веднага казвам,нееее,не може да има само една топка от 2 лева ..
За буквите съ6то се замислих,те англииски не знам дали у4ат ,така 4е.. newsm78

За планинския влак,хубава е идеята,разбира се,но да не станат много игра4ки се 4удя,но пък гледам 4е ти е на сърце,хаиде от нас да мине,даваме ти зелена улица Joy Joy

ркб,това  къде го 4ете?? Joy

пасти имам спомени за такива,но дале4ни...има разбира се по аптеките ,трябва да се пита


# 68
  • Мнения: 1 294
и на мен и на Роза ни е на сърце  Laughing

# 69
  • България
  • Мнения: 1 090
Е,кво да ви правя тогаз Joy Joyкупуваите и мирясваите Joy Joy Joy


ркб:ето тук има вси4ко,което се дава на дете за никнене на зъби:

http://www.apotek1.no/raadogtjenester/raad/munn_og_tenner/tannfrembrudd

dentinox

# 70
  • България
  • Мнения: 1 090
Моми4ета,хаиде 6те разпускам парламента,4е океровях и станах разногледа,утре пак по съ6тото време да сте на линия Joy Joy

Детето ме зове и то..хаиде лека ви но6т,утре 6те го мислим пак,ркб тез норвежци да не се ослу6ват и те ,упла6и ги малко:35:  bouquet Hug

# 71
  • Мнения: 2 786
Мишел, аз питах моето момче как стои въпроса и той ми каза, че системата е така направена, че да поощрява закупуването на кола от тук.
Като платиш мита, данъци и всякакви други дреболии, цената излизала почти същата, но е много по-бърза процедурата и по-лесно става, ако колата е купена от тук.
Според него не е много добра идея да се внася кола, но в крайна сметка решението си е ваше.

# 72
  • Мнения: 3 674
Момичета..... HugКак е парламента.... Joy Гласуваме ли единодушно за списъка на ркб... Peace

Така, досега ви четох... Blush Значи за малките куклички наистина няма смисъл.Децата си имат лични играчки всичките.  Hug Списъка е готов..и важното е че всяко дете си има негова играчка.

Пак предлагам ако искате в добавка за момиченцата мога да купя диадемки...НО МИ КАЖЕТЕ ДО ПЕТЪК... Wink щото тогава отивам да купувам общия сервиз за момичетата...и диадемките евентуално....много са сладки!  Heart Eyes Ще го пратя  заедно с общия подарък от БГ. Не ми представлява трудност. Hug Големия сервиза ще го надпиша от всички нас. Hug

А за планинския влак... Heart EyesМомчетата също трябва да имат  обща играчка. Наистина  ни е легнал на сърце с палачинка този влак... Heart Eyes След като момичетата имат голям общ подарък кухненски сервиз...то и момчетата  подобава да имат планински влак...нали так ! Справедливо е.... Hug


Mishele..
.Аз си вкарах кола от България преди 5 години../и съжалих за това...Много скъпо ми излезна всичко/. Беше сложно тогава... Сега нещата след като сме в ЕС може и да са се променили.
Иначе аз имах един Опел Вектра автоматик/5 годишен/   който в България струваше 1.800 евро/тогава/ тоест около 14.000 крони .. а тук вървеше около 60 000 крони. Разликата е огромна. Та аз трябваше да платя данък голям,и да платя за нови норвежки номера 23  000 крони...ми тя колата ми не струваше толкова... Joy. Аз я купих от Холандия за 1000 Евро. Sunglasses

 Продадох я  на ок  цена понеже и бях сложила газова уредба в България за 400 лева. Peace А тук същата газова уредба щеше да ми струва 20.000 крони. Та си избих парите. Така че ще ви излезе колата много скъпичка.

 Освен това не съм сигурна дали ако е над 10 години може да я вкарате въобще newsm78 

Значи има нещо....имаше де,...че ако сте  временно пребиваващи тук,може да имате колата с български номера...но на всеки 6 месеца да се изкарва извън страната.Тоест може с  колата да идете до Швеция,да си ударите печат и да се върнете и пак така 6 месеца. Така беше преди, сега не знам. Hug Но е куп разправии..това помня.

 Освен това политиката им е такава...кола вкарана отвънка се приравнява с  колите на тукашните цени. Тоест ако колата ви е нова на 2-3 години  /примерно БМВ./..и в България тя струва 10 000 лева/ 45.000кр/, то тук ще струва 50 000 лева. /около 200.000 крони/ И ще платите данък / не знам колко.. и за номерата  горе-долу може би около 50.000 крони/10.000лева.../  Rolling Eyes   Та става доста .... Та реших че е по-добре да имам кола купена от тука.  Peace

Ама дето вика щастлива....решението си е ваше... Wink

ркб ...откъде я изкопа тази историйка-бисер  с малката сестричка... Joy


Последна редакция: вт, 06 ное 2007, 02:42 от roza66

# 73
  • Мнения: 3 674
HEPL!!! Praynig Някоя от вас има ли готина  програмка която превежад от english-bulgariаn....и обратно!  newsm78
 Имах една супер яка.....но моя реши да ми ъпдейтва компютъра когато бях на работа  днес /за даме зарадвал/ ... Да имам повече спейс и по-бърза скорст... Да,добре ...ама  тази програмка ми се изгуби... Cry
Макар че не си спомням да му съм се оплаквала от компа си... newsm78 Защо ли така е решил да ме зарадва...  Crazy

 Иначе за скороста...wow!!!....Дааа,признах го моя!!  Heart Eyes Докато още  пиша името на линка....и той вече се е отворил....ееееее Wink.... Joy.... Peace

# 74
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ха, добро утроооо, черпя по едно кафенце.

Кукнах се рано, ще се ходи до фолкерегистер, банката, Нав и Кнокс.
Мъжо винаги мен ме кара да ходя в тоя Кнокс, че съм била жена и щели да ми обърнат нужното внимание на 100 процента.
Да питам аз, към коя банка щ еми препоръчате да си изкарам Виза.

Розе не си ли спомняш поне малко името на програмката, да я потърсиш в нета. Иначе ако ти трябва спешно превод, свиркай  Peace

Общи условия

Активация на акаунт