Примерна схема за захранване 2

  • 120 494
  • 583
  •   1
Отговори
# 540
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Здравейте,момичета!Днес Лора изяде цели девет лъжички от пюрето от морков!!!!!!!!!!!!!!!!!! newsm44 newsm44 newsm44Бях се притеснила с това стискане на устата и непрестанно плюене!
Браво на вас. И Вики много обича морков, също и тиква. А ние днес хапнахме зелена чушка, тя също й се услади мммм

# 541
  • Мнения: 111
Момичета, предстои ни захранване в началото на януари, когато малката ни принцеса навърши 6 месеца! От прочетеното до тук май вече взех решение да започнем с оризова каша! Смятам да я започна на обедното хранене в 12 часа и съответно да достигнем количество за заместване на хранене! Първо кашата ли да давам и после кърма или обратното и друго - след това смятам да започна със зеленчуково пюре, най - вероятно картофено, въпросът ми е как да го въведа него, кога да го давам за да мога да изместя кашата след обяд за храненето ни в 3 часа! Всичко ми е много обаркано! Надявам се да се справим - НОва година, Нов късмет!

# 542
  • Мнения: 1 531
гледам,че на милупа оризовата безмлечна е от оризови люспи - значи ли това,че е еднакво полезна като кафявия ориз?

# 543
  • Мнения: 545
Айде и аз с въпросче-досега съм давала само морков,мисля да дам картоф+морков,но в какво количество,пак девет лъжички ли? newsm78Чудя се,защото на HIPP няма само картоф,а аз други не искам да давам.
Здравей,Ани!Според мен по-добре давай първо да суче,след това каша,а после пак гърда.Мисля че така е най-удачно,защото не е хубаво рязко да заместиш храненето,а кашата все пак е по-сладка и калорична от пюрето.Друг вариант е да добавяш кърма към кашата,така яденето пак ще бъде млечно.Пюрето после почваш да си го даваш към 12ч,така кашата остава за следобед.
Плюшено мече,мисля че е добре да бъде с лъжичка,но аз съм пристрастна защото съм против храненето с биберон,така че нека и другите момичета да кажат! Peace

# 544
  • Мнения: 195
Дени-к,благодаря за отговора,но аз съм от мързеливите мами и го давам с биберон Embarassed Само пюрето и сутрин кърмата с вигантола давам с лъжичка,все бързам да правя нещо и за това ,но ми се вижда доста 30мл да давам с лъжичка,моят се е научил като му дам храна първо да ми я покаже с езиче и чак тогава да си я изяде,ама то милото още има тоя рефлекс първо да плюе,а аз го тормозя с лъжицата baby

# 545
  • Мнения: 1 449
искам да попитам добавяте ли някаква мазнина към домашно приготвените зеленчукови пюрета,каква и какво количество?
гледам,че в готовите често има рапично олио.

Количество мазнина
- няколко капки в началото
- ½ до 1 ч.л. (6-12 месеца)
- 2 ч.л. или 8-10 г (12 месеца)
- 20-40 г (1-3 год.)
Това е според различни източници. Дозите са леко завишени - според школата на по-ранно захранващите (вкл. българската) се слага малко повече мазнина.
До 1 ч.л. е достатъчна за възрастта 8-12 м.

Примерна схема на въвеждане
8 месец: зехтин
8-12 месец: масло (краве продукт)
12 месец: слънчогледово олио или друга растителна мазнина

В началото на захранването съдържанието на мазнина в пюретата и кашите е важно, защото:
- внася допълнително мазнини (важни за развитието на мозъка, ретината, нервната система и т.н.)
- подпомага усвояването на мастноразтворимите витамини
- повишава енергийната стойност
==> Дали е рапична мазнина, царевично олио или друго, едва ли е от съществено значение на този етап.

С напредване на храненето - има различни опции за здравословно приготвяне на храна (зехтин, масло, слънчогледово олио, олио от тиквени семки и пр.). Определящ е вкусът в семейството и географските ширини.

Видове мазнини
* Рапичното олио е растителна мононенаситена мастна киселина - каквато е зехтинът и фъстъченото олио. По-скоро е въпрос на традиция и вкус да се прибавя именно рапично олио: в Германия, Австрия, Швейцария, Северна Америка. Може успешно да се замени със зехтин.
 * Слънчогледовото олио е растителна полиненаситена мастна киселина – както и останалите растителни масла. Те са богати на линолова киселина, която е една от най-важните киселини. В кърмата също се съдържат ненаситени мастни киселини.
* Маслото, млякото, месото са богати на животински наситени мазнини.

Полезно съотношение на мазнините
(При преминаване към обща храна т.е. след 1 година)
- поравно полиненаситени и мононенаситени растителни мазнини
- растителните мазнини да са поне половината от общото количество мазнини
- в ранна детска възраст най-важни са растителните и млечните мазнини

# 546
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Момичета, предстои ни захранване в началото на януари, когато малката ни принцеса навърши 6 месеца! От прочетеното до тук май вече взех решение да започнем с оризова каша! Смятам да я започна на обедното хранене в 12 часа и съответно да достигнем количество за заместване на хранене! Първо кашата ли да давам и после кърма или обратното и друго - след това смятам да започна със зеленчуково пюре, най - вероятно картофено, въпросът ми е как да го въведа него, кога да го давам за да мога да изместя кашата след обяд за храненето ни в 3 часа! Всичко ми е много обаркано! Надявам се да се справим - НОва година, Нов късмет!
Щом искаш да заместиш хранене, първо даваш оризовата каша и после докърмваш. След като решиш да въведеш зеленчуковото пюре за обедното хранене, добре е кашата да не е в 15.00 часа, а в 17.00- все пак зависи как кърмиш. Тоест между двете да има млечно хранене- кърма.

За Дени - Дени, щом вече си давала морков и не ти се прави домашен картоф има пюрета моркови с картофи- може да пробваш с тях.

За плюшено мече - за лъжицата - това е проблема на рано захранените деца- често не искат да гълтат а подават езиче, все едно че ще сучат. Ако мислиш да даваш сокове- аз до сега съм давала томчно 10 пъти и то в шише.

# 547
  • Мнения: 796
Момичета,гледам че в много от пюретата на Ганчев има сухо мляко,давате ли такива newsm78

# 548
  • София
  • Мнения: 6 625
Момичета,гледам че в много от пюретата на Ганчев има сухо мляко,давате ли такива newsm78
Аз не, и не мисля да давам от тях, не само заради млякото, а и заради - захар, сол, модифицирани .... и т.н., въобще не съм убедена в качестовото им.

# 549
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Момичета,гледам че в много от пюретата на Ганчев има сухо мляко,давате ли такива newsm78
Аз не, и не мисля да давам от тях, не само заради млякото, а и заради - захар, сол, модифицирани .... и т.н., въобще не съм убедена в качестовото им.

И аз не давам от тях, даже мисля че съдържат и нешесте. Аз давам на Вики на ХИПП и съм много доволна...

# 550
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
И аз не давам на Ганчев, но всичко е въпрос на възможности все пак.

# 551
  • Мнения: 337
момичета ,кога според вас е добре да започна да предлагам твърда храна за вечеря и каква.?
Да уточня,късно и бавно захранвам,няма заместено хранене,но ми се иска да му предлагам нещо вечер с надеждата че ще намали нощните ставания Wink

# 552
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Косе Босе сега като видях количеството мазнина, което се добавя съвсем в началото направо се притесних. Аз направо сложих 1 к. л. към 50 гр. оризова каша на Милупа с домашна тиква. Малката неискаше да яде нищо от това, което и предлагам.Аз реших да добавя 1 к .л зехтин и то взе че и се услади. Дали не сгреших  newsm78 и какви последствия може да има при прекаляване на мазничкото, защото според мен съм прекалила Sad
В пюретата на HIPP има ли добавена мазнина?  newsm78

# 553
  • Мнения: 4 546
а в началото на захранването каква мазнина се слага? гледам, че от 8ми месец се препоръчват зехтина и маслото, а пък от 6ти  дават да се слага мазнина

# 554
  • Мнения: 19 270
искам да попитам добавяте ли някаква мазнина към домашно приготвените зеленчукови пюрета,каква и какво количество?
гледам,че в готовите често има рапично олио.
...

Косе Босе,благодаря много за полезната информация.

прегледах отново и двете теми.в старата тема беше писала за неподходящи комбинации на храни.
например плодове се консумират самостоятелно.това и аз го правя за себе си,но на беба често давам плодове за десерт.забелязала съм,че не зеленчуково пюре яде до един момент и после й омръзва.като предложа плод обаче хапва още малко.а нали е злояда гледам да използвам,когато е в настроение за ядене  Mr. Green
също така житни храни не  се препоръчват вечер,а аз давам точно каша ориз или елда привечер. Confused

Последна редакция: сб, 08 дек 2007, 03:20 от b_u_b_i

Общи условия

Активация на акаунт