Примерна схема за захранване 2

  • 120 547
  • 583
  •   1
Отговори
# 225
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Гулията и червеното цвекло са различни. А на картинката всъщност има джинджифил или джинджър  Peace

# 226
  • Мнения: 254
Лелее, много съм застреляна - то си пише ginger на края на линка Laughing . По пазарите продават едни грудки, които приличат доста на джинджър, но са по-големи и окръглени, някак "репоподобни" -  това реших, че е на снимката, пък и това даде чичко гугъл Mr. Green.
Та какво е тогаз гулията? Thinking

# 227
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Ето гулия 

  Скоро ще навършим 8 месеца и въпроса ми е от следните 4 вида храни , кои 2 да въвда първо през 9 ти месец и кои през 10  -ти?
   1. Месо- пилешко , пуешко, заешко
   2. Глутен
   3. Жълтък
   4.Млечни продукти(без прно краве мляко)?
Месото го въведох 7ми месец, глутена 9ти, тепърва ще въвеждам сирене и масло, жълтъка го оставям за след годинка. Мисля, че спокойно можеш да почнеш месото и глутена, другите после.

# 228
  • Мнения: 1 449
Другото питане-понеже сме с ниски стоиности на желязо,какво мога да давам,за да се покачат,знам за телешкото месо но ние сме с алергия към белтъка.
Можеш да си направиш горе-долу следната схема, както е предложила и Nikki:
Елда: 7 м.
Месо (пуйка, пиле): 7-10 м.
Просо: 8-9 м.
Овес: 10 м.
Зеленчуци: 8-12 м.


Зърнени храни
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Просо                     6.8
Елда                       3.9
Ечемик (глутен)     6.0
Овес (глутен)         4.6
Пшеница (глутен)  3.1

Усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска най-вече поради фитатите и фибрите (напр. вареното просо съдържа около 1.0 мг желязо).
Усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина: прием едновременно с витамин С; накисване на зърната; отделна консумация на продукти, богати на калций.
Желязото като добавка (за обогатяване на каши и пр.) е по-ниско усвоимо от желязото от 'естествени' източници.

Елдата е алерген по няколко причини. Но за елдата като хранителен алерген няма много данни, особено в Европа. В някои схеми на захранване елдата е сред първите зърнени храни.
Ако няма първоначална реакция, остава да се спазва правилото за умерено предлагане на продукта, за да не се развие непоносимост или забавена алергична реакция.

Месо
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Телешко месо           3.1
Пуйка (тъмно месо)  2.4
Пуйка (светло месо) 1.2
Пиле (тъмно месо)    1.6
Пиле (светло месо)   1.2

Може птиче месо, в началото – бяло. Все пак желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо).

Зеленчуци (подходящи за 7-12 месец)
Съдържание на желязо (на 1 чаша):
Цвекло                        2.8
Леща (сварена)          6.6
Спанак (сготвен)        6.4
Грах (сварен)              1.2
Броколи (варени)       1.1
Брюкс. зеле (варено) 1.1

Усвояването на желязото от растителен произход е до 10%. Когато се консумират едновременно храни с хемово и нехемово желязо се оптимизира усвояването на желязото. Витамин С също подобрява абсорбцията му.

# 229
  • Мнения: 1 449

Червено цвекло

Въвеждане 7-8 месец:
- слабоалергизиращо
- богато на желязо (но не се усвоява напълно ефективно заради оксалатите)
- съдържа пектин и целулоза, действа разхлабващо (до ¼ от общото количество пюре)

Въвеждане 12 месец:
- не е подходящо при чувствително стомахче (високо съдържание на натрий; 3% фибри)
- един от най-нитратните зеленчуци, дори домашно (почти колкото репичките; 2 пъти по-нитратно от спанака; 10 пъти повече от морковите)
- правилното съхранение, обработката преди варене и самото варене намаляват нитратите

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Здравейте момичета, аз пак се включва с поредния въпрос. През колко дена въвеждате нов зеленчук, през 5, 7 ??? и в крайна сметка до колко лъжички трябва да се стигне, за да замести цяло обедно ядене например, като се почва от една, две и т.н. или колко гр. съответно ? Дано правилно съм задала въпроса Ще съм благодарна да ми споделите мнение.
 Hug
А и още некщо се сетих. Като въвеждате нов зеленчук, свесвате го с предния в едно пюре или давате пюрето от познатия зеленчук и накрая лъжичка от новия зеленчук  newsm78 Thinking

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 12:56 от asq82

# 231
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Въвеждах през 3 дена новия зеленчук. Аз заместих кърменето чак на 8 месеца с количество 190 грама, като меря в бурканче от пюре.

# 232
  • Варна
  • Мнения: 3 882
Имам извънреден въпрос: Захранила съм с тиква (за 7 дни) и картоф (4 дни дотук). Обаче реагирахме много остро на ваксина и сме с ужасно разстройство. Педиатърката предложи да дам оризова каша и да спра зеленчука за няколко дни.
Как мислите, дали ще му навреди нещо? Купих безмлечна безглутенова каша на Nestle, мисля да дам сега за закуска и от утре да сменя пюрето в 11 ч. с нея.  Thinking

# 233
  • София
  • Мнения: 6 265
Да се запиша в новата тема и да ви питам нещо - смята ли се, че съм въвела глутена, след като му дадох преди няколко дена каша на Хипп с глутен (разделих я на 2 пъти за два дена)? Не даде никакви реакции.  Да считам ли, че няма проблем към него и мога да му давам по-големи количества глутенсъдържащи пюрета/каши, тъй като младежа си хапва без проблем по 190 гр. пюрета/каши.

И още един въпрос - в момента въвеждам месото, като за около 9 дена съм въвела пуешко, телешко и пилешко (едно бурканче от 125-130 гр. го разделях за два дена). До сега не ми е дал някаква реакция, но тази сутрин е целия изринат по корема, гърдите и гърба, а снощи като го къпахме нямаше нищо. Дали това е реакция към пилешото месео, което въвеждах последните два дена или е претопляне, или нещо друго? Мислех утре или вдругиден да му дам едно цяло голямо пюре с месо, но сега не знам дали да го направя...

# 234
  • Мнения: 254
asq82 , според AAP ( Американсата педиатрична академия) е желателно всяка нова храна да се въвежда през 4 дни. ( http://www.wholesomebabyfood.com/allergy.htm - виж The Four Day Rule). Аз давам през първите 2 дни само новата храна, като увеличавам дозата от 1 на 2 лъжички, на 3ия ден давам 3 лъжички от новата храна и 1 вече въведена ( пр. 3 лъжички морков и 1 картофче), на 4ия - 4 лъжички нова и 2 позната.
На този етап не съм заместила хранене, нямам и такова намерение за сега - мисля, че е твърде рано Simple Smile Но, ако питаш педито - трябвало да се достигне до количество около 120-130 мл на нашата възраст - гледам, че сме набори горе-долу Wink.  За сега не съм давала повече от 60 мл Grinning.
svetli , защо не го оставиш човечето на кърмица само, докато се оправи, вместо да му въвеждаш нова храна, пък било то и оризова безмлечна и стомахчето да се чуди какво пък е това newsm78. Бързо да се оправя детенце! Hug

# 235
  • Варна
  • Мнения: 3 882
svetli , защо не го оставиш човечето на кърмица само, докато се оправи, вместо да му въвеждаш нова храна, пък било то и оризова безмлечна и стомахчето да се чуди какво пък е това newsm78. Бързо да се оправя детенце! Hug
И аз това попитах. Но той става тази нощ да яде в 4 часа, което изобщо не е нормално за него. Затова педиатърката предположи, че само на мляко ще му е малко, след като е свикнал с пюре и изхвърля толкова заради разстройството. Затова предложи да дам оризова каша за затягане.

# 236
  • Мнения: 254
Аз бих го оставила на кърма - ще те поцока малко повече, докато се оправи, за да навакса човека  Mr. Green

# 237
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
svetli остави го няколко дни на кърма.

catty m да, въвела си глутен по този начин. За месото нали знаеш приниципа- най- честото даване е през ден. Незнам защо се е изринало детето. Предлагай други храни и след 2 седмици пак пилешко, ако се съмняваш , че е от него.

# 238
  • Мнения: 19 290
catty m,за 9дена три вида месо без пауза между тях си е доста интензивно.за къде бързаш толкова.

# 239
  • Мнения: 6 441
Записвам се да следя темата!
Как не съм ви намерила по-рано newsm09

Имам въпрос за глутена.Веднъж въведен и не предизвикал реакция може ли да се пракали с дневната доза и да се стигне до алергия или щом веднъж е даден дневното количество е без значение?

Общи условия

Активация на акаунт