Примерна схема за захранване 2

  • 120 551
  • 583
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 5 597
Туранага_Санka по-добре давай каша с плод или плодово пюре само, вместо тези нещица- визирам кисела- LaughingТова е мое мнение, дано не се засегнеш.
напротив,благодаря за инфото   bouquet

# 166
  • Мнения: 1 449

"Киселът..." е една от най-оборотните теми, включително в архива Simple Smile
Ще препиша от старата ни тема:

---------------------
Не виждам нищо лошо в кисела през първите месеци от захранването:

- Нишестето/киселът е подходящо за хора с чувствителна храносмилателната система: то е част от диетите, които щадят стомашната лигавица. Чистото нишесте не е нито химически, нито механичен дразнител за стомаха.
- Киселът е алтернатива на кашите в началото. След въвеждането на глутена киселът има добри заместители.
- Киселът се приготвя наполовина с плодове и ако се добави кърма/АМ (след като се свари възможно най-гъста консистенция), всъщност се получава млечно-плодова каша с полезна хранителна стойност. Без захар, разбира се.
- Ако се ползва царевично нишесте в началото – това е добър начин за въвеждане на царевичен продукт на подходящата възраст (примерно 7-8 месеца, тъй като царевицата може да бъде алерген). Както е обяснила Nikki, един продукт се счита за въведен независимо под каква форма е предложен (каша, зърно, нишесте, добавка в пюре).
- Много от готовите кисели са със сухо мляко и ароматизатори. Може да се приготвя и вкъщи от натурално царевично нишесте и вода, става бързо и вкусно. Остава детенцето да го хареса.

Предлагам кисел много рядко: 1 път седмично или 3-4 пъти в месеца. Например когато на обед съм предлагала по-целулозни зеленчуци, късно следобед съм давала кисел за разтоварване на стомаха вместо пълнозърнеста каша (която е полезна, но също така товари храносмилането).
Въпреки че не съм фен на кисела, честно казано се учудвам на тоталното му отричане.

# 167
  • Мнения: 5 597
Благодаря за инфото,Косе_Босе!При нас кисела е алтернатива на кашата (като по-калорична).Царевичното нишесте (натурално) -има ли специално бебешки продукт , коя марка  (няма да е еквивалент на царевичната каша,безмлечна,ако има такава)  newsm78

# 168
  • Мнения: 19 294
а има и готови продукти кисел?ако не как се приготвя?нишестето съдържаше глутен нали?

# 169
  • Мнения: 3 695
Косе Босе, извинявай ама пак за кисела да питам -  какво аджеба представлява това нещо и как се прави?

# 170
  • Варна
  • Мнения: 3 885
Искам да попитам нещо, което принципно не ми стана ясно: На различни места чета различни съвети през колко дни да се въвеждат нови храни. Някъде пише през 3 дни, някъде през 5-6. А някъде прочетох, че това зависело дали в семейството има хранителни алергии.
Сега се чудя как да определя за моето дете. Бях решила 1 зеленчук на седмица за по-сигурно, но ето, че той не го хареса, не искам да го насилвам и трябва или да го сменя утре, или да карам 4 дни на мляко, за да влеза в "седмичния" график.
Вие как определихте този интервал за вашите бебета? От какво се ръководихте?

И още нещо: Сега давам пюрето в 11 ч. Кога е добре да въведа следобедно хранене? Някъде пише на 4-6 ден, а някъде след 1 месец.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 15:45 от svetli

# 171
Мерси за съветите! Кърмене не му отказвам на малкия , ние ме на поискване, ама лошото е че вода не иска и да погледне нито с биберон нито с лъжичка. Вчера дадохот водата от сварените сини сливи, и малко след това повърна, а той по принцип не е повръщал никога та маи течностите доидоха в повече Thinking.И аз вече незнам какво да правя! newsm78

# 172
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
svetli Аз въвеждам през 3 дена. Щом нещо не му харесва, на следващия ден само кърми и след това предложи друг зеленчук. Аз се ръководя по детето си, но до сега не сме имали алергични реакции.
Следобедното хранене въведох след 1 месец, но все още не ми е заместено.

За кисела- момичета- вижте с търсачката, има много тема как се прави. Само напишете кисел и излизат.

# 173
  • Мнения: 319
Моля мамите захранили с плод ...

Първо започнах ( 5 навършени месеца)с варен картоф, после морков и едва тогава ябълка, круша..., но още съжалявам, че дадох толкоз бързо от плодовете. Като пробва нещо толкоз вкусно, после трудно ще приучиш бебо да яде зеленчуци. Но това си е мое мнение, може и да не съм съвсем права. Иначе ябълката ми се струва подходяща за първи плод.

# 174
  • Мнения: 304
Светли, аз съм се ръководила на принципа по 3 дни. Според мен алергичната реакция ще си проличи даже още на първия ден. Това, че не е харесал зеленчука /не разбрах какво си дала първо/ е съвсем нормално. Ако не си - пробвай да го затоплиш на телесна температура (около 40 гр.), а не на стайна т. Утре предложи пак същото, може пък да приеме. Също можеш да пробваш тиква с картоф - много бебета я харесват, защото е сладичка.
Аз пюрето го давам на обяд, а кашата в 3ч. следобяд я въведох 2 месеца след началото. Ти сама си знаеш дали бързаш или не.

# 175
  • Варна
  • Мнения: 3 885
Светли, аз съм се ръководила на принципа по 3 дни. Според мен алергичната реакция ще си проличи даже още на първия ден. Това, че не е харесал зеленчука /не разбрах какво си дала първо/ е съвсем нормално. Ако не си - пробвай да го затоплиш на телесна температура (около 40 гр.), а не на стайна т. Утре предложи пак същото, може пък да приеме. Също можеш да пробваш тиква с картоф - много бебета я харесват, защото е сладичка.
Аз пюрето го давам на обяд, а кашата в 3ч. следобяд я въведох 2 месеца след началото. Ти сама си знаеш дали бързаш или не.
Дадох тиква - домашна, сладка. Първия ден хладка, след това топла. Първите 2 дни само тиква, днес смесих с мляко. Първия ден едва 2 лъжички изяде, правеше физиономии сякас се гнусеше  Laughing Вчера пак така. Днес в началото сякаш му хареса, изяде 2-3 лъжички и пак взе да се мръщи, даже главата си обърна настрани. Мисля утре да не му давам, а в петък да опитам пак с мляко. Ако пак така реагира, в събота сменям с картоф. А мислех да просължа с тиква с картоф ... Абе едни планове, друг апетитът  Laughing

# 176
  • Варна
  • Мнения: 912
Аз реших да сменям продукта (в случая зеленчук) на 7 дни, за да има повече време да се прояви алергията, ако ще има такава; а и в 3-4  от тези 7 дни, той или само близваше лъжичката, или изяждаше лъжичка-две. Днес го запознах с моркова  Laughing Реших сама да го приготвя. В тенджерката сварих на пАра 1 морков и 1 картоф, нарязани на малки парченца. Първо му дадох две лъжички само морков, размесен с кърма, за да може да му усети вкуса и после към остатъка добавих картофа.  Thinking Изненада ме с апетита си - изяде почти цялото количество, а досега изяждаше по най-много малко повече от четвърт картоф.
Кажете, момичета, греша ли като сама приготвям пюренцата, не знам защо взех това решение, може би заради всички неща, които прочетох за нередностите при проверките на детските храни (макар, че съм заредила около 30 бурканчета различни марки и разновидности). Картофите и морковите ми не са еко, взех ги от пазара. Е, не от тези, които приличат на пласмасови, а едни дребнички, които са с тревичката.
И още нещо да питам, видях, че в някои от пюренцата има добавена захар, кога е препоръчително да се дават такива. Между другото някои бебенца почти от раждането ги захранват със захар - за преборване на жълтеницата им дават сладка вода  newsm78 Аз давах глюкоза от банка.

# 177
  • Мнения: 71
Здравейте.Ние вече  5 ден хапваме оризова каша.Педи каза стигаш около 50мл и ако няма проблем,заместваш едно хранене.Мислите ли,че така е нормално ,защото се чудя,дали да не продължавам бавничко с въвеждането на кашата-днес 50мл,утре 60мл...и така май до 150-160мл,колкото е количеството на изяжданото мляко.Аз лично смятам(не се знае обаче какво смята бебчо Rolling Eyes)да въвеждам към 5 дни един вид зеленчук или плод,после 1 ден само на кърма и така останалите неща.

# 178
  • Мнения: 1 449
Кисел
Нишесте + вода + плодово пюре
Нишесте + вода + пресен плод (настърган или пасиран)

Прави се крем-нишесте по стандартната технология: във вряща вода (неподсладена) се слага размито в хладка вода нишесте. Може да се вари и малко повече от указаното. Маха се от котлона да се поохлади. Добавя се плодовата част. Има вариант с варене на плодовете, не виждам смисъл.

След като е готов – може да се добави кърма.
Нишестето може да се направи максимално гъсто в тефлонов съд например - съответно 160 г готов кисел (80 г нишесте и 80 г плод) могат да поемат около 30 мл кърма още.

Царевично нишесте = без глутен
Пшенично нишесте = има глутен

Кашите за деца с непоносимост към глутена са най-често на основата на оризово брашно и царевично нишесте. Както и безглутеновите пюрета (въпреки че там е модифицирано нишесте).

Ползвам натурално царевично нишесте, бебешко не съм виждала. Не съм виждала и с био-етикети.
Има готови кисели, на които пише, че са за кърмачета и деца до 2-3 години. Обаче те са на основата на овесени ядки (глутен) и не виждам как точно стават за първите месеци на захранването. На други фирми пък са със сухо мляко и/или аромати и захар.

Като храна киселът е еквивалент по енергийна стойност на кашата т.е. може да бъде заместител, защото е също толкова хранителен откъм въглехидрати. Обаче няма витамините от В-групата на зърнените каши, както и добавените витамин в готовите каши или целулозата и естествените витамини и минерали на домашните пълнозърнести каши.

# 179
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Момичета, знаете ли откога може да се дават шипки? Въпроса ми е провокиран от това,че видях няколко пюрета със шипки,а отделно съм чела тук във форума,че много мами правят попара с чай от шипки.Доколкото знам те са богати с вит.С,ако не е така ме поправете.А отделно знам,че са запичащи???

Общи условия

Активация на акаунт