Примерна схема за захранване 2

  • 120 552
  • 583
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 030
Ето момичета намерих! Party
Ред на въвеждане на храните.
http://www.biberonbg.com/info/zahranvane_pri_alergii.htm

Последна редакция: сб, 10 ное 2007, 19:26 от ptica

# 121
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
А да знаете случайно дали има готово пюре с чушка в състава си? newsm78 Че аз още не съм я въвела,защото давам само готови пюренца,пък ми се искаше и чушка да дам.Е,ако трябва ще я добавя,де,но все пак да ви питам.В нито едно пюре не я срещнах.

# 122
  • Мнения: 3 695
А да знаете случайно дали има готово пюре с чушка в състава си? newsm78 Че аз още не съм я въвела,защото давам само готови пюренца,пък ми се искаше и чушка да дам.Е,ако трябва ще я добавя,де,но все пак да ви питам.В нито едно пюре не я срещнах.
И аз не съм срещала в готово пюре, затова я въведох чак в 10 месец като започнах да готвя.   chef

# 123
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Много странно каква е причината? newsm78 Явно и аз ще я добавям,ама кога,ще видим.Предполагам ,че  не е чаак толкова незаменима.

# 124
  • Мнения: 1 030
Много странно каква е причината? newsm78 Явно и аз ще я добавям,ама кога,ще видим.Предполагам ,че  не е чаак толкова незаменима.
Да няма я в готови пюрета.
Може би начина на приготвяне.
Печене,белене и пр...
Намерих и още е дна схема.
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1043/

Последна редакция: сб, 10 ное 2007, 20:25 от ptica

# 125
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Пюре с чушка има на Ганчев - нещо си капия беше, но ако не се лъжа съдържаше и сухо мляко и глутен.....,така че аз си го приготвих домашно. Освен това чушката е толкова силно ароматна, че ако количеството е повечко, мен дразни, пък Пеш плюе като за световно.....

Гигилче 300 грама са си супер за вашата възраст, ти колко очакваш да нададе? От тук нататък по толкова качват бебешоците. Давай на бебка да яде колкото иска и не я насилвай  Peace Пеш до скоро ядеше по половин бурканче от големите, след кърмене. По-големи количества почна да яде едва в 9 месец.....

# 126
  • Мнения: 1 449
Картоф, морков, тиква, тиквичка ще въведа, но за останалите (броколи, печен пипер, спанак, домат, грах, карфиол) ще помисля. А сега се сещам, че досега не съм видяла някой да въвежа краставица, кога детето се запознава с вкуса й? Според вас пропускам ли някой зеленчук?

Чушка
- Зелена: 6-7 м. (сред първите храни, но след захранване с 2-3 вида други зеленчуци)
- Червена: 8-10 м. (алерген - заради червения пигмент)
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=215137.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=216076.0

Домат
- Пюре/готвен: след 8 м. (хистамин, провокира изявата на алергии)
- Суров: след 12 м. (при алергични деца)
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=211694.0

Спанак - след 8 м.
Целулозен; алерген; нитрати.

Броколи - след 6 м.
Подходящ зеленчук и за алергични деца; предлага се като добавка, не като основа на пюрето; може да предизвика подуване на коремчето.

Карфиолът – след 6 м.
Подходящ като пети/шести зеленчук; може да предизвика подуване на коремчето.
Имаше инфо в старата тема.

Грах - 8-10 м.
Богат на протеини: предлага се в неголямо количество; трудносмилаем; може да е алерген; ако не е от готово пюре – махат се люспичките в началото.
Имаше инфо в старата тема.

Краставица
tini-mini е обяснила.
Още: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=214506.0

Праз - след 7 м.
Друг подходящ зеленчук в началото – за разлика от лука, който е по-трудносмилаем и се въвежда след 8 м.

# 127
  • Мнения: 1 449

Добавянето на мазнина в кашата има за цел:
- да повиши енергийната стойност
- да внесе допълнително мазнини (които са важни за развитието на клетъчните мембрани, мозъка, ретината, нервната система и т.н.)

Може и без мазнина в кашите. Стига да се осигури дневния прием чрез зеленчуковото пюре например (8-10 гр или ½ до 1 ч.л.)
Зърнените култури са богати основно на витамини от В-групата, които са водноразтворими.
Мастноразтворимите витамини А, Е, К се срещат в плодовете и зеленчуците, а D – в животински продукти.
/Някои зърнени култури са източник на витамин Е - пшеница и царевица, но под формат на зародиш или масло/


* Рапичното олио е растителна мононенаситена мастна киселина - каквато е зехтинът и фъстъченото олио. По-скоро е въпрос на традиция и вкус да се прибавя именно рапично олио: в Германия, Австрия, Швейцария, Северна Америка. В случая – може успешно да се замени със зехтин.
 
* Слънчогледовото олио е растителна полиненаситена мастна киселина – както и останалите растителни масла. Те са богати на линолова киселина, която е една от най-важните киселини. В кърмата също се съдържат ненаситени мастни киселини.

* Маслото, млякото, месото са богати на животински наситени мазнини.


Полезно съотношение на мазнините:
- поравно полиненаситени и мононенаситени растителни мазнини
- растителните мазнини да са поне половината от общото количество мазнини
- в ранна детска възраст най-важни са растителните и млечните мазнини

=> Мисля, че това е горе-долу и отговора на дилемата „масло, олио и/или зехтин” в пюретата и като цяло в детското меню след 1 година. Колкото майки, толкова мнения Wink

# 128
  • Варна
  • Мнения: 912
Благодаря ви, момичета, за отзивчивостта   bouquet
Като чета какво пише за краставицата и ми става смешно - майка ми, както и очаквах, е против късното захранване и само ми повтаря как съм била на 2 месеца като ми дала парченце краставица уж да го смуча, а аз съм се задавила с него  Laughing
Така като чета май съм избързала със захранването, но наистина се поддадох на натиска, то не бе от педиатър, от баби, от познати . . . но гледам, че повечето зеленчуци са за след 6-7 мес. и се чудя този месец да остана само на картоф, морков, тиква и тиквичка ли  newsm78 дали няма да е много еднообразно  newsm78 или да добавя и някой плод ли . . .

# 129
  • Мнения: 1 030
maya,тия зеленчуци са достатъчни до шестия месец. Peace
После иде ред на спанак,броколи,чушки,грах(ако детето е алергично,грахът се включва след 12-ия месец),карфиолът също.
От плодовете:ябълка,круша,сини сливи.
А за разнобразие може да въведеш и оризова каша в комбинация с зеленчуци.

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 972
И аз да питам нещо. Като почне захранването, например с картоф мисля аз. Значи колко дена се дава само картоф и после се добавя друго. Демек след колко дни се добавя новия зеленчук 3,5  Thinking ох това пусто захранване .....

# 131
  • Варна
  • Мнения: 912
И аз да питам нещо. Като почне захранването, например с картоф мисля аз. Значи колко дена се дава само картоф и после се добавя друго. Демек след колко дни се добавя новия зеленчук 3,5  Thinking ох това пусто захранване .....
Aз реших на 7 дни да сменям, малко дългичък срок, но е заради това, че започнах рано и понякога бебко само плюе и не зная дали изобщо влиза количество, достатъчно, за да провокира алергия. А и щом за цял месец ще въвеждам само 4 зеленчука (тук е момента да питам дали между тях съществуват само 3 комбинации - картоф с всеки един от останалите  newsm78 - най-често използвания emotion от мен в тази тема Simple Smile

# 132
  • Мнения: 2 652
Момичета, вчера дадох на бебешора за пръв път малко картоф. Ми тя така се отврати милата, че чак притрепера от гнус и й се догади. Какво да правя, да спирам ли с картофа, да чакам ли няколко дни? Морков ли да пробвам?

# 133
  • Варна
  • Мнения: 912
Момичета, вчера дадох на бебешора за пръв път малко картоф. Ми тя така се отврати милата, че чак притрепера от гнус и й се догади. Какво да правя, да спирам ли с картофа, да чакам ли няколко дни? Морков ли да пробвам?
Според мен пробвай поне още веднъж  Peace
И при нас първият ден беше така, но после прочетох, че в началото се дава по-течна консистенция като се разреди с кърма, така, че да е познато на бебчето и сега няма нищо общо - лапка си с кеф, днес ни беше 5-ти ден  Hug

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Здравейте!От вчера започнах да давам оризова каша следобед(дотук съм въвела доста плодове и зеленчуци включително ориз),та въпроса ми е всеки ден ли да я давам тая оризова каша докато ми свърши пакета (като едновременно с нея ще давам и зеленчуково пюре на обяд) или е добре да я редувам с някаква друга каша за разнообразие, щото ми се струва странно всеки ден ориз да яде newsm78

Общи условия

Активация на акаунт