Проточен или стандартен бойлер?

  • 21 181
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 311
Здравейте, предстои ми обзавеждане на жилище, и на дневен план е бойлера,
с мъжа ми умуваме какъв да бъде той проточен или обикновен със водосъдържател.
Колебаем се относно ефективноста и икономичноста на проточния. Ако някой ползва такъв
от години моля нека да даде мнение. Money
 
p.s Колебаем се между марките AEG, Siemens и Stiebel Eltron. newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 752
Аз съм за стандартен...нашия е 150л и постоянно има достатъчно топла вода...сблъсквала съм се с няколко прточени, но никога не ми е била достатъчно топла водата през зимата. Чувала съм добри отзиви за едни много красиви и малки проточени (Stiebel Eltron), но цената им беше над 800лв.

P.S.: сега се присетих че какъвто и да е проточения бойлер е малко вероятно да успее да стопли хубаво водата ако едновременно някой се къпе в банята и друг пусне чешмата в кухнята

P.S.: Но ако сте на ТЕЦ и ще ползваш бойлера само при профилактики - проточения ще ти свърши работа

# 2
  • Мнения: 349
Твърдо ПРОТИВ проточните бойлери Naughty.Живея в къща и сме сменили не-един.Според мен Стандартните са много по-удачни.Взимаш си едно уредче за отложен старт/струва 5-6 лева/ и си го пускаш на нощна тарифа с кеф.

# 3
  • Мнения: 1 081
Категорично стандартен, ако сте повече души вземете по-голям литраж, но проточен не

# 4
  • София
  • Мнения: 1 951
С парно и топла вода сме,но и аз съм за стандартния бойлер.На наши познати миналата зима загина сина от проточен бойлер.

# 5
  • Мнения: 4 916
Стандартен  Peace
Проточния не стига една жена да си измие косата  Crazy както се убеди наскоро и моята шефка.

# 6
  • Мнения: 60
За стандартния съм и аз. Пускаш си го през нощта , а денем си ползваш водата.  Един приятел има проточен и не стига че не му намаля сметката на тока, ами и всяка вечер чака да сане 23.00ч. за да се изкъпе на нощна тарифа. Може би по-икономичен е газовият проточен бойлер , но пък е по-опасен а и водата през зимата няма да ти е гореща - а хладка.

# 7
  • Мнения: 311
  bouquet Благодаря за мненията!!!Само да уточня че говоря за проточен на stiebel eltron около 700-800 лв. му е цената работи на трифазен ток, а не за български такива те не топлят изобщо,говорих с техник и ми ги препоръча горещо, а и разпитвам за тях, защото ни е малка банята и така ще спестим място  newsm78.

# 8
  • Мнения: 189
Аз твърдо съм за стандартен.Не го знам този проточния дето казваш за него.А защо не си вземете хоризонтален?Ние към такъв сме се ориентирали.За малко пространство е чудесен!А и до колкото знам проточните харчат много ток.Става само за офиси соред мен.

# 9
  • Мнения: 1 449
Сложих проточен на Сименс, но за целта прокарахме 3фазен ток. Страшно удобство е, че не мислиш за включване-изключване, че имаш топла вода и можем да се изкъпем и 5 един след друг. Освен всичко друго, проточният е малък и красив.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Техника в сервиза на Стибел елтрон за Бургас, както и продавачката във фирмения магазин са ми приятели и нямат недоволни клиенти от трифазните проточни. Проблем са монофазните, защото при тях температурата не е повече от 40 градуса и не всички клиенти са доволни

# 11
  • Мнения: 4 668
И ние сме на ТЕЦ , но имаме и проточен / аварии , профилактики / и да ти кажа честно - и аз не бих ти го препоръчала  Sick
Първо - при проточните е по - слабо налягането , къпеш са , но е много слаба струята , в сравнение с нормално както е .
За да не е така , трябва да си вземеш някакъв супер мощен , което означава , че ще харчиш много ток !
2-ро - не са никак икономични  Confused

  bouquet Благодаря за мненията!!!Само да уточня че говоря за проточен на stiebel eltron около 700-800 лв.
Нашият е такъв ... но не съм доволна . То зависи и от киловатите , мощността и т.н.

# 12
  • Мнения: 4 965
За вкъщи не знам какъв бих сложила (с ТЕЦ сме).
На вилата сме с проточен по 2 причини: 1. лятото налягането на водата е ниско и стандартният няма как да се напълни (поне така ни обясниха в магазина) и би било проблем; 2. банята ни е мъничка и проточеният заема минимално място.

Последна редакция: ср, 17 окт 2007, 16:01 от azaf

# 13
  • Варна
  • Мнения: 672
Стандартен, разбира се  Peace

# 14
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Стандартен  Peace

# 15
  • Мнения: 4 916
800 лв. ми се струват много за бойлер  newsm78 Толкова много ли са скочили цените?

# 16
  • Мнения: 1 107
Стандартен-особенно за семейство. Според мен излиза по-икономично...но виждам и доволни от проточните, което сигурно зависи от качестовото им.

# 17
  • Мнения: 505
  bouquet Благодаря за мненията!!!Само да уточня че говоря за проточен на stiebel eltron около 700-800 лв. му е цената работи на трифазен ток, а не за български такива те не топлят изобщо,говорих с техник и ми ги препоръча горещо, а и разпитвам за тях, защото ни е малка банята и така ще спестим място  newsm78.
Очевидно такова животно нема. Хем хубаво, хем удобно! Аз на твое място бих си купила проточенsiemens.expo2000.bg/do.php?page=_prod&idg=3&ids=3&idp=56, струва 400 лева и бих била спокойна, че след като пестеливите германци произвеждат проточни бойлери, значи употребата им е изгодна за мен. Просто в БГ такива няма и няма кой да те посъветва. Чела съм , че са по-икономични, очевидно заемат малко място, под тях не капе, както под стандартните. Аз съм на стандартен, защото няма трифазен ток. Така че стандартен - огромен, под него капе задължително, (така е устроен, не е нещо повреда), ту остава вода, ту не стига, като загрее през нощта, до вечерта изстива, щото ни е студена банята.javascript:void(0);
Mr. Greenjavascript:void(0);
Mr. Green

# 18
  • Мнения: 4 300
PenkaIlieva, в никакъв случай не е нормално да капе. Цял живот почти съм живяла в къщи с бойлер. КАпеше до преди 10 години. Оттогава досега какъвто и бойлер да сме купували, никога не е капел. Последният, който е взел баща ми за вилата е Дипломат, цена около 250 лв. Има програматор, в който можеш да го нагласяш всеки ден от седмицата кога да се включва ( тази екстра не съм я пробвала, само го видях, у дома беше постоянно включен през деня, защото сме много хора). Водата беше наистина топла и достатъчно, дори за мен, вече свикнала на ТЕЦ.

# 19
  • Мнения: 505
Бойлерът (стандартният) си има клапан за защита и като се загрее водата над определена температура, капе стандартно, докато се изключи бойлера. Така че не мога да държа нищо под него. Аз мразя момента, в който топлата вода свършва - винаги трябва да се съобразявам и да бързам, като се къпя. Освена това открих, че съвременните бойлери загряват водата до 60 градуса, за разлика от старите български, които преспокойно вдигаха температура до почти вряла вода. Това от опит. За проточните - единственият ми въпрос е дали дебит от 13 литра за минута е достатъчен за комфортно къпане? Повтарям, ако имах трифазен ток, щях да си купя.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 236
PenkaIlieva, в никакъв случай не е нормално да капе. Цял живот почти съм живяла в къщи с бойлер.

И аз съм изненадана, бойлерът ни не капе! Нито този у нашите. Не е нормално да капе според мен. Има предпазен клапан, който се продухва веднъж на 2 седмици и оттам тече вода, но само като го отвориш. Иначе никога. Оттам би текло само ако температурата на водата се повиши прекалено много, а бойлерът не изключва, т.е. ако нещо не му е наред. 
Нашият си загрява водата толкова, колкото искам, има степени. Може и много гореща да я направи, но не виждам причина да загряваш почти до вряла, може жестоко да се опърлиш, а и за пвц тръбите не е добре, нищо че са изчислени да издържат висока температура. Елдом Инвест е - хоризонтален, от най-обикновения модел, без никакви екстри.
Не съм почитателка на проточните бойлери. Стандартен е много по-добре според мен. У нашите никога не сме го изключвали, така че никога не сме оставали без топла вода, а сметките за ток са си били нормални. Сега вкъщи го изключваме, защото сме на времянка и не може да се включват 2 уреда едновременно.

Последна редакция: чт, 18 окт 2007, 10:08 от Месечинка виторога

# 21
  • Мнения: 4 300
Penkailieva, абсолютно грешиш. Кажи какъв ти е бойлера, та да знаем да не си купуваме такъв. Вече споменатият от мен Дипломат загрява водата до такава степен, че аз и мъжа ми си се къпем спокойно един след друг без да бързам или да пестя водата ( естествено не съм се киснала за да проверя колко вода има вътре). След такова къпане за около 40 минути отново е сгрят. И не капе.

# 22
  • Мнения: 505
Ами благодаря за интереса, предишният ми бойлер беше български, сегашният е Sang, и двата имат еднакви недостатъци - въпросната ниска препоръчителна температура и капането, и недостига на вода, и кой ви е казал, че да стои непрекъснато включен бойлерът е икономично? Аз се опитвам да изкарам само на нощна тарифа, което си е кауза пердута. Но всеки си има вкус, щом си харесвате вашите бойлери, значи ви устройват. Аз имам необяснима слабост към домакинските електроуреди и май към всичко, свързано с домакинството, съчетана с удивителен мързел и недостиг на пари. Поради което чета редовно, осведомявам се за всички технически новости, ходя от магазин на магазин, знам на кое изложение какво показват и прочие. Мога да стана консултант. Независимо от вече купените уреди, продължавам да следя новостите - всяко изобретение, което пести време, усилия или пари, ме вдъхновява да издържа поредните трудности и да мечтая за по-добро бъдеще. Иначе просто трябва да се гръмна, ако ме разбирате.

# 23
  • Мнения: 186
Стандартен!

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 236
и кой ви е казал, че да стои непрекъснато включен бойлерът е икономично?

Проверила съм го. И е точно така.

# 25
  • Мнения: 867
      От две години и половина ползваме проточен бойлер STIEBEL ELTRON-немски, и мога да кажа че няма никакъв проблем нито с дебита, нито с температурата. И е много по-икономичен от стандартния бойлер. Преди бяхме със стандартен и сметката лятото никога не е падала под 50 лева. Сега с проточния сметката ми за ток не надвишава 35 лева, като готвя и на ток, не ползвам топлата вода от ТЕЦ, просто защото кубика е 20 лева.
     Така че с две ръце съм за проточните бойлери/качествените марки, защото на пазара има много боклуци/, струват си инвестицията-нашият го купихме около 450 лева.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 039
Eli-di трифазен или на нормален ток е твоят? Ние мислим за такъв,но тези, на трифазен ток много усложняват ситуацията Wink

# 27
  • София
  • Мнения: 463
Eli-di трифазен или на нормален ток е твоят?
Присъединявам се към въпроса.
Ние ще се местим в ново жилище да няколко месеца и сме си купили на Стибел Елтрон DHF 12   http://www.pazaruvaj.com/bojleri-c3622/bojler-stiebel-eltron-dhf … 12-p16490589.html
това беше най-мошния от монофазните модели и е 540 лв в Технополис, за съжаление в кооперацията няма трифазен ток .
Та се чудя дали ще е достатъчен, но твърдо обикновен бойлер не искам  Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 1 172
Проточен, ако имаш необходимото ел захранване, за да купиш достатъчно мощен и да можеш го ползваш. Повечето, които са на монофазен ток, не струват. Важно е и колко постоянно е налягането на водата при вас. Ако не е много постоянно, по-добре се откажете от този вариант или ще трябва да изберете доста скъп проточен бойлер (ако въобще има монофазни такива, ние сме търсили само трифазни).

Има обаче някакви, които са нещо средно между проточен и обикновен. Нямам много информация за тях. Дано се включи някой, който ползва такъв.

# 29
  • Мнения: 7 605
На вилата сме от 20 години с прото4ни на АЕГ (носихме ги от Германия). Нито повреди, нито ниЩо. Не zаемат място и винаги имаШ топла вода, освен, ако налягането е много ниско.

# 30
  • Мнения: 9 481
От 5 години сме с проточен, монофазен-на Фламина. Определено сме доволни и никога не бих купила с водосъдържател Naughty
При положение, че сме изцяло на ток, сметките ни зимата не са надвишавали 70лв. Родителите ми са със същите /2бр/ бойлери, защото банята  и кухнята са на 2 отделни кръга и също нямат забележки Peace
На нас Т  на водата ни е ОК, но ако искате натстина мн гореща вода вижте най-новия модел на Фламина-монофазен /предвид че не по 800лв Wink/ или търсете трифазен.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 039
Само да попитам до колко обезопасени са проточните? Преди 15-ина години започнаха да внасят някакви измислени,турски мисля, и си беше направо руска рулетка. Praynig  Имаше много фатални случки. Не се съмнявам ,че сегашните са по-безопасни, но доколко. Някой знае ли нещо по въпроса?

# 32
  • Мнения: 867
Eli-di трифазен или на нормален ток е твоят?
Присъединявам се към въпроса.
Ние ще се местим в ново жилище да няколко месеца и сме си купили на Стибел Елтрон DHF 12   http://www.pazaruvaj.com/bojleri-c3622/bojler-stiebel-eltron-dhf-12-p16490589.html
това беше най-мошния от монофазните модели и е 540 лв в Технополис, за съжаление в кооперацията няма трифазен ток .
Та се чудя дали ще е достатъчен, но твърдо обикновен бойлер не искам  Crossing Arms

извинявама се че малко късно отговарям.
Не е трифазен тока, а е нормален, на таблото е изведен отделен бушон за него, с мостов кабел/дано стане ясно обяснението ми/. Нашият е DHF 9.

# 33
  • София
  • Мнения: 463
eli-di , благодаря ти   bouquet
Не бях сигурна дали нашия ще ни е достатъчен, но щом при вас е ок вече съм спокойна.
За инсталирането поне по техн. магазини добре обясняват хората,нашия е с някакъв 6 кв кабел. Уф камък ми падна... все едни негативни мнения чувах от познати-не че имат такъв бойлер де ,но чули недорозбрали ме караха да си сложа обикновен . Моя милост обаче не, аз съм естет човек- как ще сложа такова нещо в къщи Naughty Crossing Arms

Вана пълните ли с него?

# 34
  • Мнения: 505
Не знаех, че може и с монофазен ток да се ползва проточен бойлер. Като търсех бойлер, в магазина ме разубеждаваха, че не можело, нямало да ми стига водата. Благодаря на всички момичета, които писаха и споделиха опит.

# 35
  • Мнения: 1 434
Откакто сме с проточен се родих  знам   че  вода има   колкото   поискам .Препоръчвам  Stiebel Eltron   elecronic  comfort - за този специално пуснахме и трифазен ток.
Но има  модели и за монофазен .

# 36
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
Проточен  Peace

# 37
  • Мнения: 3 459
Стандартен, по-възможност с повече литри  Wink

# 38
  • Мнения: 1 434
Ако имаш   вьзможност  да избираш    вземи си проточен  екстрата и парите си заслужават ,както и да го погледнеш  bouquet

# 39
  • Мнения: 1 172
Откакто сме с проточен се родих  знам   че  вода има   колкото   поискам .
Това в България, с честото спиране на тока, не е особено вярно.

Факт е, че ако ти спре тока, с нормален бойлер можеш да се изкъпеш и на тъмно, но с топла вода. С проточен обаче оставаш с ледена вода на момента. Същото важи и за всички други дейности, свързани с топла вода -  миене на чинии, пране на ръка и т.н.

До момента , за над 1,5 години, 2 пъти ми е спирал тока докато съм в банята. Няма смисъл да обяснявам колко е неприятно.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Факт е, че ако ти спре тока, с нормален бойлер можеш да се изкъпеш и на тъмно, но с топла вода. С проточен обаче оставаш с ледена вода на момента.

Този аргумент определено не е за пренебрегване.

# 41
  • Мнения: 3 323
Stiebel Eltron 120л.- стандартен - вече 2 -ра година! И капе / пише го и в инструкцията/. Доволна съм и съм ЗА! Изнесен на балкона / остъклен/, не заради място, а заради безопасност...На вилата имаме проточен - струята е къде по слаба и нестабилна /а, с бебе си е кошмар/.

Общи условия

Активация на акаунт