Помогнете ми този път за радиаторите

  • 21 394
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 428
Намерих страхотна информация тук до сега  Grinning За това отново се обръщам към вас  Grinning
Сега търсим радиатори. Ако може да ме ориентирате във фирмите, които се занимават с това, тарифи и ако има други специфики по избора на радиатори.

Благодаря предварително  Grinning

# 1
  • Мнения: 1 492
Ние си купихме алуминиеви радиатори на Ерато - цветни. Аз си избрах инокс. Монтирахме ги скоро обаче и не знам как ще се държат през зимният период Simple Smile http://web.erato.bg/product/al_radiatori_bg.html

# 2
  • Мнения: 25 599
Нашите са стоманени, словенски или словашки, не помня. Загряват малко по-бавно от алуминиевите, но топлят повече и задържат по-дълго време топлината. Като цена бяха наполовина на алуминиевите.
Изглеждат нещо подобно:
    

# 3
  • София
  • Мнения: 4 039
Точно мислех да пускам такава тема. Записвам се да я следя  Peace .

# 4
  • София
  • Мнения: 2 952
Останах доволна от: http://dekart-99.com/

# 5
  • Мнения: 3 360
Ето такива са нашите,но не мога сега да кажа на коя фирма са Embarassed/ако искаш на ЛС по-късно?/Много бързо започват да отдават топлина-доволни сме Peace

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 14:44 от tutti

# 6
  • Мнения: 1 883
Ето такива са нашите,но не мога сега да кажа на коя фирма са Embarassed/ако искаш на ЛС по-късно?/Много бързо започват да отдават топлина-доволни сме Peace

Нашите са същите

# 7
  • Мнения: 78
и аз се записвам че точно това ме мъчи в момента

# 8
  • Мнения: 1 152
Нашите са такива. Малко трудно се почистват.
http://www.maket.bg/products.php?category=1&product=1&lang=bg

# 9
  • Мнения: 220
във въпроса ти не виждам нищо конкретно...

зависи много дали сте в къща, апартамент или друго.. ако се уточниш конкретно за къде са радиаторите - ще помогна...

като за начало - алуминиевите са с по-добър дизайн, по-леки са, и не на последно място - едно ребро има вместимост около 0.200 л. вода..... това за вместимостта на вода има значение, защото ако сте в къща и се отоплявате само вие, ако сте с панелни / ламаринени / радиатори вместо с алуминиеви ще ви излезе около 1/2 по-евтино да ги купите, но за еднакви киловати мощност вместимостта на  ламаринените около 2 пъти повече вода... т.е. ще затопляте 2 пъти повече вода, а от това - къщата ще се затопля по-бавно...

в сравнение с другите радиатори са най-добри по всички показатели, но и най-скъпи. 

п.п. не вярвай на приказки от сорта - чугунените по-бавно изстиват - всички изстиват едновременно, но ако знаеш колко са тежки чугунените.....  #Crazy

# 10
  • Мнения: 10 602
Миналата седмица си купихме от складовете на Сточна гара - след кръговото в посока Хаджи Димитър. Имаше промоция на италиански алуминиеви - 10 ребра, с всички части и джвъчки за 195лв.

# 11
  • Мнения: 25 599

в сравнение с другите радиатори са най-добри по всички показатели, но и най-скъпи. 


По кои всички показатели?

От лични наблюдения върху два еднакви апартамента (нашият и на съседите), с еднаква площ, с една и съща камина, но с различни радиатори, се оказа, че стоманените наистина топлят повече и задържат по-дълго време водата топла. Т.е., ако камината гори до 22 часа, на сутринта нашите са още топли, техните - студени. Те палят камината още от сутринта, нашата - най-рано на обед.

# 12
  • Мнения: 220
зависи какво палят - свещ или дърва  Mr. Green за отоплението на два еднакви апартамента (нашият и на съседите), с еднаква площ оказват влияние много фактори - изложение, изолация, дограма, съседи...

може и да са еднакви два апартамента, но единия да няма съседи отдолу, да е със стара дограма, без изолация, а в другия "еднакъв" апартамент да са сменили дограмата и да е със саниране, а под него да гледат бебе и постоянно да бумти печка на дърва, като комина минава и затопля горния апартамент...

ето ти един пример за два "еднакви" апартамента...

другото - трябва да сравниш киловатите на вашите радиатори и тези на комшиите, да не излезе, че техните са смятани като е гледано в тавана... инсталацията също зависи кой и как я е правил....
 

то е най-лесно да се каже - ние тъй, пък комшиите иначе....

# 13
  • Мнения: 455
Ето такива са нашите,но не мога сега да кажа на коя фирма са Embarassed/ако искаш на ЛС по-късно?/Много бързо започват да отдават топлина-доволни сме Peace
И нашите са такива. Италиански, но и аз не мога да кажа марката. Не сме ги изпробвали все още защото инсталацията е правена това лято, за съжаление.

# 14
  • Мнения: 25 599
другото - трябва да сравниш киловатите на вашите радиатори и тези на комшиите, да не излезе, че техните са смятани като е гледано в тавана... инсталацията също зависи кой и как я е правил....
 

то е най-лесно да се каже - ние тъй, пък комшиите иначе....

Абе, човек, не можеш ли да четеш?  Laughing
Казах, една и съща камина, т.е. един и същи модел, с една и съща мощност, едни и същи дърва. Апартаментите са съседни, с една и съща площ, общи стени, останалите са външни, последен етаж. С дървена дограма, без външни изолации... Разликата е само, че техните тераси са остъклени, а нашите - не.  Mr. Green
Самият ни съсед се ядосваше, че когато правеха тяхната система, още не бяха пуснали като нашите радиатори в магазините. А че у нас е по-топло, твърдят те, не ние. Е, и термометрите.  Laughing
Естествено, това, което казвам не може да важи за навсякъде. Твърдя това, което лично установявам.

ПП Между другото, когато купувахме радиаторите и се чудехме дали да са стоманени или алуминиеви, самият търговец ни заяви, че на запад никой не ползвал алуминиеви радиатори. Само чугунени или стоманени. Същите като нашите се използвали в масовото строителство в Германия. Дали е така, не мога да знам. Само повтарям това, което ни беше казано.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 952
Как Сийке, зависи и каква е мощността на радиаторите у вас и у комшиите. По принцип топлотехниците смятат броя ребра, и размерите им според изложение, изолация, отопляем обем и тип отопление. У вас и у съдедите еднаква ли е мощността на ребрата? Когато ние слагахме радиатори ми обясниха, че и алуминиевите и стоманените вършат една и съща работа, ако мощността е сметната по правилата. Имало държави, където се ползват традиционно стоманени, както и обратното. Не съм специалист - споделям какво ми казаха, за да направя избора си.

# 16
  • Мнения: 25 599
Мощността на радиаторите се изчислява според мощността на водната риза.  Wink
5 квт риза са 5 квт радиатори. Кой как ще ги разпредели, си е негова работа.
Вкъщи са 3 квт в детската и 2 квт в спалнята. В банята нямаме, няма нужда, топла е.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 952
Ако и мощността на радиаторите ви е еднаква и равна на тази на водната риза, не ти остава друго освен да се радваш на по-топлото жилище  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 220
Цитат
Мощността на радиаторите се изчислява според мощността на водната риза.

как Сийкеееее, тук си в голЕма заблуда.....  мощността на радиаторите се изчислява - 1-во на база кубатура на отопляемата площ и 2-ро на база изложение, изолация, дограма, съседи....

после като събереш мощността на всички консуматори - радиатори, лири, бойлери... се получава общата необходима мощност и според нея се купува котела или камината с водна риза, като се добавя 10 - 15% мощност в запас....

пишеш, че у вас са "3 квт в детската и 2 квт в спалнята", ама в комшията не пишеш колко са, как са смятани...

в заключение ще кажа, че има едни закони - на физиката... значи топлопроводимостта / ако искаш го наречи топлоотдаването / на алуминия е по-добра от тази на желязото.... другото предимство на алуминия пред желязото е че не ръждясва...

знам, че вие жените не искате много, много да се съобразявате със законите на физиката, но понякога трябва...
п.п. не се заяждам....

# 19
  • Мнения: 5 178
Ние сме със Стражишки стоманени радиатори. Девера са с такива вече 3 зими и няма проблем. Тяхното парно е на газ, и нащо догодина трябва да е такова ..нооо тази година ако е топло климатика, ако е студено малиии дръвца

# 20
  • Мнения: 25 599

Ама го правиш.  Joy
Естествено, че първо се смята кубатурата и т.н., няма сега да описвам целия процес, все пак хората с това си вадят хляба, а аз съм само клиент. А и вкъщи мъжът ми се занимава с тези работи. Писах само за крайния резултат.
За алуминия си прав, че има по-добра топлопроводимост, но това е и неговият недостатък. Бързо се загрява и бързо изстива. Затова всеки си преценява каква работа иска да му вършат радиаторите. Дали да му затоплят бързо стаята за няколко часа, или да му топлят равномерно цяло денонощие да речем.
Няма какво да се лъжем, най-добрите са чугунените. Но са и най-скъпи, освен това и заемат повече място. Затова ние вкъщи се спряхме на стоманените, като компромис между чугуна и алуминия.
А ти си харесвай алуминиевите, кой ти пречи. Но недей да агитираш, че са най-добрите. Не са.

# 21
  • Мнения: 220
чугунени за теб са най-добри, щото не ги вдигаш ти и не се чудиш как да ги закрепиш, за да не паднат някой ден върху детето ти ако някой ден тръгне да ги бута....

# 22
  • Мнения: 25 599
чугунени за теб са най-добри, щото не ги вдигаш ти и не се чудиш как да ги закрепиш, за да не паднат някой ден върху детето ти ако някой ден тръгне да ги бута....



Как така ще паднат???  Shocked Да не са лепени, та да падат?
Навремето старите блокове бяха всички с чугунени радиатори, не съм чула някой да е паднал...  newsm78
Но спирам да пиша по темата. Хем отдавна знам, че жена да спори с мъж на технически теми е равнозначно да спори с радиото...   Joy
Свят широк, пазар - богат, всеки да си шета на акъла!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт