повишаване лихви на ипотечни кредити

  • 4 614
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
момичета, от вчера се чудя как е възможно банката едностранно да повиши лихвата, т.е. да промени договора и кредитополучителя да е задължен да плаща нова, доста по-висока месечна вноска? пръвоначално доказваш доходи и те в техните граници ти отпускат кредит така, че да се вмества вноската в месечните ти доходи, а след това повишава тази вноска над доходите ти!!! моля, някой да ми обясни.

# 1
  • Мнения: 8 999
Моля те, първо ти да обясниш, че нищо не разбрах.
Коя банка, как така, кога?

# 2
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Да бе, чуваше се че ще има нещо такова, ама незнам от кога и как ще стане.

# 3
  • Мнения: 87
Моля те, първо ти да обясниш, че нищо не разбрах.
Коя банка, как така, кога?
[/quote

хъм, явно съм много ядосана. сега - подробно.
сключваш договор с банка - за 10 години, ипотечен, с лихва 6.9%, с месечна вноска 1000 лв.
след 2 години банката си вдига лихвата от 6.9% на 8.2% и месечната ти вноска хвръква над месечните ти доходи, т.е. банката не й пука, че не можеш да плащаш. а като ти отпускат кредита изрично искат доказателство за месечните ти доходи, за да не са по-малко от вноската.
въпрос - как е възможно едностранно да се променя договора? без съгласието на едната страна? защо банката може да повишава лихвите, а аз да не ги намалявам тогава? и защо изобщо подписваме договор, когато той може да си се промени?
не съм чула какъвто и да е договор да може да се променя само от едната страна!

# 4
  • Мнения: 1 152
Обикновено може. В договора ви сигурно пише, че банката може едностранно и без предизвестие да променя лихвените условия, за огромно съжаление.

# 5
  • Мнения: 4 300
Ами прочети си договора- там 100% пише че лихвения ти процент се определя на база - ОЛП, Леония, Софибор, Euribor или каквото там щеш. И при определена промяна на тази база ( с над 1 или 2%) ще се промени и твоя лихвен процент по кредита. Много е важно да четеш, а не да подписваш като селски кмет и после да се чудиш " ама какво стана".

П.С. Толкова са много договорите, които могат да се променят от една от страните че цял ден мога да пиша. Щом работиш най вероятно имаш трудов договор. Той е един от тези, които можеш Ти, едностранно да прекратиш.

# 6
  • Мнения: 230
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно

Аз също се вълнувам от този въпрос и се чудех, че никой не го обсъжда тук. Прочети си внимателно договора, особено там, където буквите са най-ситни и ще намериш подобна клауза.

# 7
  • Мнения: 4 300
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно
А дали разсъждаваш като свободолюбив човек когато днес си купиш за 7 лв сиренето, което миналия месец струваше 5?
Лихвата е цената на вашия кредит и тя се определя както и  останалите цени- на сиренето, на доматите, на гащите.

# 8
  • Мнения: 512
Обикновено може. В договора ви сигурно пише, че банката може едностранно и без предизвестие да променя лихвените условия, за огромно съжаление.

Така е, какво да се прави. Това си го знаехме и преди да подпишем, нищо неясно няма.
Не се ядосвай, Nina75, аз мисля, че е излишно. Ние си купихме жилище с такъв кредит, така че не говоря напразно - и нас може да ни удари лихвата. Ама като си помисля, че иначе никога нямаше да имам собствено жилище и трябваше да си живеем завряни при бабите - благодаря, ще гледаме да се оправим някак с вноските Praynig.

# 9
  • Мнения: 87
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно
А дали разсъждаваш като свободолюбив човек когато днес си купиш за 7 лв сиренето, което миналия месец струваше 5?
Лихвата е цената на вашия кредит и тя се определя както и  останалите цени- на сиренето, на доматите, на гащите.

добре, тогава защо са толкова придирчиви като ти събират документите - имаш ли доходи да погасяваш вноските като утре могат да ти вдигнат вноската над доходите?

# 10
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Ясно е, на всички в договорите ни го пише, че се определя от ОЛП + надбавка от банката и т.н. Така де ясно е че всяка банка ще ги вдигне, защото това се говори от доста време, психологически сме подготвени, но имате ли представа кои банки вече са вдигнали лихвите.

# 11
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Нина, писмо ли ти пратиха, от коя банка си теглила кредит?

# 12
  • Мнения: 1 152
На мен преди няколко месеца ми пратиха писмо, че вноската ми се повишава с няква сума, минимална тогава. Но сега очаквам отново повишаване в септември.

# 13
  • Мнения: 204
За ОББ знам, че повишението ще засяга само новите кредити, т.е. засега се запазва лихвата по по- рано сключените ипотечни кредити както е определена в договора, ние теглихме от там и така ни отговориха "че сме късметлии"  Praynig, дано така да си остане до края

# 14
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
По принцип е логично да се повиши лихвата само на новите кредити, защото така който иска да тегли кредит ще е наясно и ще си направи сметката. Сега нормално ли беше, когато ние теглихме кредити лихвите бяха 12-13 %, като паднаха на 6-7% - някой да не би да ни ги намали нашите.

Общи условия

Активация на акаунт