За заплатите на учителите и стачката

  • 35 399
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 6 167
Ами, има такива случаи ученик да знае повече от учител)))
Повтаряш 30 години едно и също, иначе всеки ден си подготвяш уроци ( хаха),
 не си наясно кой е Бил Гейтс, и си за смях на дечурлигата.

# 481
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хах, учениците знаят повече от учителите - нормално е това, при положение, че е назначен човек само с някакви изкарани курсове. Защото кой специалист с ИТ ще се навие да работи за 300лв? Та затова не се учудвайте, че учениците ще знаят повече, след като няма кадри....

# 482
  • Мнения: 4 380
аз от моите познати чители разбирам че няма да стачкуват

В градината на сина ми, например, ще подкрепят стачката (точно така е написано) като на 15 септ ще приемат децата 1час по-късно от началото на нормалното им работно време. Вече са ни информирали за това.
Не знам обаче дали това е само подкрепа или реална стачка. Защото пък от телевизиите разбирам, че ще се започне с 1-часови стачки.

Хубава работа, ама българска. Ако учителите сами не бъдат единни и не стачкуват по най-бруталния начин като спрат изцяло учебния процес, ако самите те не се подкрепят взаимно, какво отношение може да  се очаква от обществото. Sick

# 483
  • София
  • Мнения: 62 595
Преди малко по новините гледах, че от 24-ти ще стачкуват около 85% от училищата и много детски градини.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 00:36 от RadostinaHZ

# 484
Не подкрепям стачката на учителите.Нека уволнят всички ненормални, истерични и не можещи да преподават учители(които не са никак малко и не говоря наизуст, повярвайте ми) , да оставят само професионалистите, да назначат други такива квалифицирани и най-вече имащи подход към учениците пък да им направят заплатите 1000лв, нищо против.Но не мога да приема учител, който крещи, псува и обижда учениците,и най-вече не ги учи на нищо да вима толкова пари
А ти какво правиш когато се сблъскаш с такива учители? Предприела ли си нещо да бъдат уведомени ръководството и регионалния инспекторат за нередностите, които вършат тези учители? Или се ограничаваш само с писането в бг-мамма?
На мен също не ми е приятно да има такива, но някой трябва да подаде сигнал, нали?
Що се отнася до съкращения, те са факт. Тази година има повече от 100 училища закрити, съответно и учители без заплати. Къде ще отидат тези пари, предвидени в този бюджет?


Жалби са подавани нееднократно-резултат няма

# 485
  • Мнения: 6 167
аз от моите познати чители разбирам че няма да стачкуват

Хубава работа, ама българска. Ако учителите сами не бъдат единни и не стачкуват по най-бруталния начин като спрат изцяло учебния процес, ако самите те не се подкрепят взаимно, какво отношение може да  се очаква от обществото. Sick


 не са ватмани, а учители, все пак.

# 486
  • Мнения: 4 585


Докъде ще се стигне и какви ще са резултатите предварително не е ясно.
Вече кръжат и лешояди. Партии ухажват предизборно даскалици.

# 487
  • Мнения: 4 380
аз от моите познати чители разбирам че няма да стачкуват

Хубава работа, ама българска. Ако учителите сами не бъдат единни и не стачкуват по най-бруталния начин като спрат изцяло учебния процес, ако самите те не се подкрепят взаимно, какво отношение може да  се очаква от обществото. Sick


 не са ватмани, а учители, все пак.

В смисъл? И какво ги спира да действат като ватманите?

# 488
  • Мнения: 1 400
Взе да ми писва леко от стачката им...Честно.  Tired
И да не забравите да не пускате децата си на училище, ей!

# 489
  • Мнения: 1 858
Иска ми се да имат по-високи заплати но само тези, които го заслужават а те са малко.

# 490
  • Мнения: 4 380
Иска ми се да имат по-високи заплати но само тези, които го заслужават а те са малко.

Взехте прекалено да се изтърквате с това "заслужават- незаслужават". Мен честно ме заболя езикът да говоря че не става въпрос за персонални заслуги, а за имидж на професия. И че изобщо не може да се говори за персонални заслуги когато става дума за нивото на знания на конкретен ученик.

# 491
  • Мнения: 6 167
как  имиджа на професията ще се промени, ако г-жа Петрова взима 1000 лева от утре, като г-жата работи в условия на десетилетна консервация. имидж се печели, той не се дава, не се заплаща.
доброто заплащане е едно от стоте неща, които трябва да се случат в тази система и изобщо не е на първо място  Stop
рядко повърхностна тема, честно. ДиС ряпа да яде.

# 492
  • Мнения: 4 076
Колко искат-500,600?Личното ми мнение е,че трябва да им се отпуснат.Няма да ги изнесат в чужбина или да помпят инфлацията с тези"огромни" суми.Това може би ще привлече и по-стойностни педагози,ще има конкуренция и старание и интерес към учениците.И,разбира се,контролът как се грижат и учат децата ни,трябва да е засилен.Също смятам,че учител с  частна практика трябва да бъде освободен от училището.Или едното,или другото-двете работи не вървят.

# 493
  • Мнения: 4 380
как  имиджа на професията ще се промени, ако г-жа Петрова взима 1000 лева от утре, като г-жата работи в условия на десетилетна консервация. имидж се печели, той не се дава, не се заплаща.
доброто заплащане е едно от стоте неща, които трябва да се случат в тази система и изобщо не е на първо място  Stop
рядко повърхностна тема, честно. ДиС ряпа да яде.

Нещо не разбираш как се гради имидж на дадена професия. Професионален съюз, който отстоява възможно най-добро заплащане и социални благинки, и който налага много строги критерии на подбор на кадри и периодична проверка на проф. пригодност, така че да не може да стъпи в професията сульо и пульо. И да видиш как изведнъж професията става най-уважаваната в обществото. Wink   Заплащането е първото и НАЙ-ГЛАВНО условие за имидж на дадена професия.

# 494
  • Мнения: 295
..............
Моя много добра приятелка е доцент и взема 500 лв и не се оплаква а гледа как може да изкара нещо допълнително.
А за да стане доцент е написала 3 книги над 30 научни разработки още поне 50 статии и въобще не се противи и не оплаква съдбата си.
А учителите въобще не си вършат работата работят по 2.30 ч. на ден или иначе казано за 7.60 лв на час или 19 лв. на ден е не са малко за нищо работа.
............. и най накрая за това че цял месец са си клатили краката вземат 350 лв чисто.
........


Е, не може всички да сме доценти, но за да завърша английска филология в СУ ми се наложи доста да почета и изпиша, особено през последните две години! Станах учителка не защото не мога да стана нищо друго, а защото другите професии от моята сфера ми се сториха скучни. Сега обаче вече съм на друго мнение, защото независимо какъв ентусиаст си, хорската злоба и простотия направо те смачкват след време.
Само за малко информация- от 3-4 години работя като учителка в училище (преди само в езикови школи) и до сега не съм чувала за норматив от 12.5 часа седмично (както ти казваш)!!!!!!!!!! Нормативът е 18- 20 часа в училище, а подготовката за час (опитай се да задържиш вниманието на 30 тийнейджъра без подготовка, да разбереш, че без нея не може!!!!), съставянето и проверките на контролни (работя в подготвителен клас и те уверявам, че говоря за мнооооооооооого контролни!!!! поне по две на седмица), съчинения и домашни, както и организиране на различни мероприятия за учениците, попълване на документи- дневници, материална книга, лични картони, бележници, документи за наказания, отчети, разпределения и планове- разговори с родителите (много често в събота, неделя, по нощите, а бе изобщо, когато им кефне на родителите, че ти държат и сметка като не могат да те намерят по мобилния в 22.30 в събота!) са съвсем отделно! Да не говорим, че специално в нашето училище доста често  се провеждат и много външни изпити и олимпиади (има месеци, в които всяка седмица има поне по два такива изпита по различни предмети), на които пак учителите са квестори и проверяващи, обикновено в събота и неделя и, забележи, този труд е АБСОЛЮТНО БЕЗПЛАТЕН!!!! (независимо, че в кодекса на труда други работи пише за извънреден труд...) Един единствен път получих пари за квесторство (и никога за проверяване!)- 6 лева общо (а ми отиде цялата събота), само за сравнение- ако си квестор на изпитите на Кеймбридж в България, получаваш по 8 лева на час... но тези изпити не се провеждат в училища... както и да е...
И най- накрая, тъжната истина- колкото и да ми е унизително, ще го споделя, защото ми писна от спекулации- моята заплата БРУТО по фиш е 287 лева!!!!!!! Чисто взимам  247.71 лева! Дори на последния съвет разбрах, че моя колежка, която ми е била учителка и е една от най- добрите учители по английски в града, с доказан авторитет и повече от 20 години стаж, многобройни специализации и т.н., взима по- малко от 330 лева чисто на месец (и това с всичките добавки за класно ръководство, лекторски и т.н.)!!!!!!! Същото е положението и с други колеги, които са утвърдени педагози, невероятно добри специалисти (някои дори по- добри от някои от преподавателите ми в университета- казвам го съвсем отговорно! а в 11ти и 12ти клас в езикова гимназия работата на учителите по чужд език е и много повече от тази в първите години на специалност английска филология в университета), печелили са много проекти, карали са специализации в най- различни страни... и взимат същите пари!!!!
А ти, МАРИЯНКАА, се осмеляваш да ги наричаш лентяи, а сигурно си мислиш и че си по- добра и квалифицирана от тях или че си по- съвестна или ефективна в твоята професия! Между другото, какво точно работиш? Много ми е интересно в кой бранш хората са така повърхностни!
И накрая ми се ще да развенчая и мита за диференцираното заплащане- хора, става въпрос за 5 лева на месец!!!!! Това е! Ако си много добър и отговаряш на критериите, взимаш еднократно по около 100- 100 и нещо или двукратно по 50-60 лева на година!!!!!! Това е диференциацията!!! Не е ли унизително?!
Само сравнение- в нашия град един общ работник, без капка образование взима по 500 лева на месец- чисто.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 01:49 от ani2

Общи условия

Активация на акаунт