Каква пералня?

  • 10 805
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 752
Май съвсем скоро ще ни се наложи да купуваме нова пералня и ако можете да ми помогнете със съвети. Интересува ме какви функции имат новите модели, какви недостатъци и предимства. Общо взето всичко което би ми било от полза при избора.

P.S.: Нашата е на 6 години и вече съм забравила какво трябва да се гледа, пък и предполагам, че новите модели имат доста функции, с които не съм се сблъсквала до сега, а биха ми улеснили живота... newsm78

# 1
  • DE
  • Мнения: 967
И аз се интересувам!

# 2
  • София
  • Мнения: 752
побут

# 3
  • Мнения: 1 107
Според мен цветните дисплеи и други подобни обновления освен да правят пералнята по-"уязвима" към токови удари не помагат особено. Но пък за мен основното е ел.везна(за по-малко дрехи) и допълнителните функции за супер мръсно пране  и деликатни тъкани...нека и другите да допълнят-всеки си има предпочитания

# 4
  • Мнения: 648
    Скоро се наложи да си купуваме нова, след като Индезит-ката реши да се сбъгли без време(ползвах я 3 год) Rolling Eyes
Спрях се на AEG, моята е ракла, честно казано досега съм си мислела, че имам пералня Crazy Наистина колкото по- малко електроника има, толкова по- добре Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 6 011
Моята е Аристон,но не я препоръчвам.Иначе когато я купувах за мен беше важно да има:ел. везна,съкращаване на програмите,лесно гладене,допълнително накисване,програма за вълна,отложен старт.Дисплея е голям плюс-виждам на какъв етап е прането и колко минути остават до края.Сега ако купувам ще си купя за повече от 5 кг. пране,вече има и по 6-7.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 289
Аз пък съм много доволна от Аристон и в нас и в провинцията сме със Аристон,екстрите почти ги е изброила Ники,освен това са доста тихи. Grinning

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Наистина колкото по-малко електроника има, толкова по- добре Peace

много точно казано.

# 8
  • Мнения: 2 591
аз съм с Уърлпул с горно зареждане, демек ракла  Mr. Green казват, че тези перални са два пъти по-издържливи от обикновените, понеже имат два лагера на барабана, а не един Rolling Eyes за сега я ползвам вече две години и нямам оплаквания Rolling Eyes пу-пу!

# 9
  • София
  • Мнения: 6 182
На мен също ми предстои такава покупка и се чудех има ли значение материалат от който е изработен казана. Вече почти няма с казан от неръждавейка (освен някои произведени в Китай), а различните полимерни материали нищо не ми говорят.

Бих си купила Миеле, ама като нямам такава възможност, съм се загледала по една доста опростена Бош, за която чета добри отзиви в нет-а  newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 940
аз съм с Уърлпул с горно зареждане, демек ракла  Mr. Green казват, че тези перални са два пъти по-издържливи от обикновените, понеже имат два лагера на барабана, а не един Rolling Eyes за сега я ползвам вече две години и нямам оплаквания Rolling Eyes пу-пу!

Аз сам със същата марка, но обикновенна, между другото в магазима ми казаха, че обикновените са с по два лагера. Иначе съм доволна от пералнята, но я имам от скоро.  Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 1 751
Whirlpool 6th Sense - имам я вече почти 3 години и забравих какво е пране на ръка, защото преди не смеех по-фините и капризни материи да пускам в машината. Сега с 1-2 изключения всичко минава през пералнята и съм супер доволна. В комбинация с Ариел са ми незаминими в поддържането на дрехите на моя Дивак  Peace

# 12
  • Мнения: 1 449
Нужно:
- икономична (добре е да се провери какво точно се крие зад "клас А, ААА" и т.н.)
- поне 800-1000 оборота (иначе е морално остаряла технология) - с възможност за регулиране
- голям барабан (6 кг и повече) – освен повече пране, основното му предимство е по-качественото пране; материалът няма толкова значение
- програма ръчно пране и програма вълна/коприна

Полезно, но не задължително:
- индикатор за оставащо време (много удобно)
- отложен старт (много удобно)
- aqua stop (хубава опция)
- половин програма (което не е ½ консумация на ток и вода, а просто по-малко консумация; икономичността зависи от конкретната програма)
- тиха работа
- защита от деца
- лесно гладене (удобна, но рядко ползвана функция)
- допълнително изплакване (удобна, но рядко ползвана функция)

Ненужно:
- запаметяване на програми
- програма за пране на маратонки (ръчната програма върши същата работа)
- отваряне на вратата на 180 градуса
- звукови сигнали (за край на прането и пр.)

Не мога да си представя съвременна, икономична и качествено перяща пералня с възможно най-малко електроника.

Освен това, именно електрониката "щади" уреда (например системата за наместване на прането преди центрофугиране) или прави прането по-качествено (зависи например как се впръсква водата в барабана).

# 13
  • София
  • Мнения: 4 040
 Моята е Whirpool с горно зареждане. Работи 7 година без проблеми. Всичко пера в пералня, включително и маратонките. Но е мнооого шумна! Whistling Сигурно през 3 етажа чуват като центруфугира! Иначе е удобна-като си забравил да бутнеш нещо спираш я ,добавяш и я пускаш отново-програмата си продължава. Не знам дали е редно да се прави това, но аз го правя. Blush

# 14
  • Мнения: 230
Не мога да си представя съвременна, икономична и качествено перяща пералня с възможно най-малко електроника
Освен това, именно електрониката "щади" уреда (например системата за наместване на прането преди центрофугиране) или прави прането по-качествено (зависи например как се впръсква водата в барабана).

Напълно подкрепям. Моята е Аристон с маркировка Super silent или нещо от рода . Изключително съм доволна. Има смисъл от дисплей и пр. съвременни нововъведения. Човек се убеждава в това, след като ги има. Преди това имах Indesit- също мн. добро попадение, но тук става въпрос за друга класа на обслужване на самия потребител. Това са т.нар. user friendly продукти.

Успех в избора!

# 15
  • Мнения: 794
Самсунг,

има повечето от нужните и полезните функции на Косе Босе...


Откакто я имам използвам само една програма: "Quick". За половин час прането ми е готово... Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Моята е Горение. Доволна съм, а и съм чувала, че специално за перални Горение е препоръчителна марка.
А и с това съм съгласна - колкото по-малко електроника - по-добре  Peace
Ако сега трябва да си купувам пералня бих погледнала тези, които имат и кратки програми за пране. Най-често дрехите ни се нуждаят от леко освежаване, не е нужно да се съсипват от дълги програми. Пък и по-икономично, по-бързо .. и .т.н.

Успех! Дано намериш това, което търсиш

# 17
  • Мнения: 204
моята е същият Аристон, като по- горе посочения, дисплеят наистина е голямо удобство, яд ме е , че миялната ми няма такъв, наистина като свикнеш с него /става въпрос за оставащо време/, не можеш без него

# 18
  • Мнения: 1 564
Моята е Горение. Доволна съм, а и съм чувала, че специално за перални Горение е препоръчителна марка.
А и с това съм съгласна - колкото по-малко електроника - по-добре  Peace

newsm10

# 19
  • Мнения: 187
И на нас ни предстои покупка на пералня. Предишната - Candy с горно зареждане - се оказа голямо разочарование! След един ремонт в гаранция (смяна на програматор), сега отново трябва да се сменя (200 лева). Решихме да не ги плащаме, а да купим нова. Смятаме да не е с много екстри, а с по-голяма гаранция. Имате ли някакви предложения? Thinking

# 20
  • Мнения: 143
zanussi-ползвам я шеста година нямам никакви оплаквания

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 179
И аз съм с Аристон, за сега съм много доволна. Най-много се кефя на това, че е почти безшумна и на отложения старт.

# 22
  • Мнения: 1 449
Каквито и мнения да има за различните марки, факт е, че:

- марките не са това, което бяха преди 4-5 години
- пералните в дадена ценова категория са с доста изравнени възможности
- повечето уреди (не само пералните) вече се правят да работят безпроблемно в рамките на гаранцията, а не следващите 10 години
- вече няма марки-лидери, има по-добри и по-малко добри (изключвам ”тежката артилерия” като Miele например)

Определящ е бюджетът. Оттам нататък – кой знае каква разлика във функциите и техническите параметри няма (освен ако не се плаща за марка и страна на произход).

# 23
  • Мнения: 3 360
Косе Босе е дала изчерпателна информация  bouquet
  Аз съм за Горенйе PeaceНаблюденията ми са ,че уредите има са с много добро качество!Съдомиялната ми е друга марка/индезит/ и ми отрови живота-ремонти,майстори Close-и все още не работи Sad

# 24
  • София
  • Мнения: 4 040
Извинявам се за спама, но какво представлява функцията "лесно гладене" ? Моята е доста стара и няма такова нещо , а изглежда мноого практично. Аз имам функция " задържане на изплакването" ,която така и не знам за какво се ползва. Да не е нещо подобно, а аз толкова време да се минавам?

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Каквито и мнения да има за различните марки, факт е, че:

- марките не са това, което бяха преди 4-5 години
- пералните в дадена ценова категория са с доста изравнени възможности
- повечето уреди (не само пералните) вече се правят да работят безпроблемно в рамките на гаранцията, а не следващите 10 години
- вече няма марки-лидери, има по-добри и по-малко добри (изключвам ”тежката артилерия” като Miele например)

Определящ е бюджетът. Оттам нататък – кой знае каква разлика във функциите и техническите параметри няма (освен ако не се плаща за марка и страна на произход).

Много точно само с 2 поправки:
- марките не са това, което бяха преди 10-12 години;
....
"изключвам ”тежката артилерия” като Miele например"

Не я изключвай. На 4-5м. след покупката им изгърмява един ел. елемент. Подменя се, до следващото изгърмяване.

# 26
  • Мнения: 1 449
Извинявам се за спама, но какво представлява функцията "лесно гладене" ?

По принцип има специален бутон. При включен бутон:

Ако прането не се извади веднага след края на цикъла, барабанът се завърта през определен интервал (обикновено в двете посоки) и размества влажното пране. И така - докато не го извадиш Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 449
Много точно само с 2 поправки:
- марките не са това, което бяха преди 10-12 години;
Да, съгласна съм за 10-12 години. Бих казала – за техниката като цяло.

Какво се е променило при марките за последните 4-5 години :

- Политиката на брандовете е на преден план, най-вече при групите Индезит/Аристон или Електролукс/АЕГ/Зануси
Всеизвестно е, че Индезит вече целенасочено се прави като марка "средна класа" (иначе Индезит отпреди 11-12 години е яка пералня отвсякъде), а новият имидж на Аристон е "да създава качество на живот" т.е. с претенции да са малко над средната класа…
- Истински късмет е да се намери Бош, правена в Германия - вече почти изцяло са изнесли производствата си в съседни и по-далечни европейски страни (конкретно за пералните)
- Самсунг се появиха като нов играч на пазара, но има още много неща да оправят
- Daewoo, Hyundai и LG бълват модели, само като факт

- Като технология няма какво чак толкова ново да се измисли – нововъдеденията са от типа 'глезене на потребителя' или user-friendly, както беше казано по-горе
- Една и съща марка и модел(!) се произвежда с модификации в зависимост от пазара: източно-европейския (вкл. българския), останалия европейски или руския. Буквичките и цифричките в означенията на моделите са важно нещо.
- За почитателите на пералня със сушилня: точно преди 5 години в техномагазините се мотаеха по 1-2 бройки комбинирани уреди, купуваш каквото има, сега поне има сносен избор
- И късметът има значение за безпроблемно ползване

На 4-5м. след покупката им изгърмява един ел. елемент. Подменя се, до следващото изгърмяване.
Miele - те също следват всеобщата пазарна политика за "съкратен живот" на уредите  Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 459
Когато преди 2 години си купувах пералня, за мен най-важното беше да има ръчно регулиране на градусите и на оборотите. Не обичам напълно нагласените програми, които определят сами на каква температура ще работят.
Струва ми се по-удачно сама да преценя дали съответните дрехи могат да издържат на 1000 оборота, или пък на 40 градуса.
След като си купих пералнята (Whirlpool) установих че има полезна програма, наречена - за ежедневно пране - т.е за леко замърсени дрехи, каквито в повечето случаи са нашите, което съответно прави програмата по-кратка и икономична.

# 29
  • Мнения: 6 017
Ние сме вече 6-7години на силтал

# 30
  • София
  • Мнения: 752
Купихме тази http://reklamata.bg/index.php?cid=2&scid=33&sscid=38&item=7284 Предполагам, че изборът ни можеше да е и по-добър, но освен още по-високите цени на по-хубавите, като цяло почти нямаше избор в магазините.

# 31
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да ти е честита и на късмет, Наде!

И честит ти имен ден!   bouquet

# 32
  • Мнения: 187
И ние купихме пералня! Whirlpool и като промоция 6 години гаранция!  Laughing
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09022861

# 33
  • София
  • Мнения: 940
И ние купихме пералня! Whirlpool и като промоция 6 години гаранция!  Laughing
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09022861

Честито, аз имам същата  Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 34
  • Мнения: 77
   Zdraveite!
Minalata godina(dekemvri) si kupihme peralnq INDESIT.  Sick Po-golqm bokluk ot tova-NQMA  #Cussing out .Maika mi i bashta mi si kupiha Zannusi predi 8 godini (vtora upotreba),do den dneshen raboti bezotkazno i pere strahotno.

# 35
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Преди 3 седмици си купих Електролукс.
Клас А - А - енергоспестяваща,
Избирам сама с колко оборота да върти - максимум 1000, минимум 700
Има лесен програматор : бяло пране с градуси 40, 60, 90, вълнено пране, финни тъкани, ръчно пране, тих режим, бързо пране - 30 мин.
Има настройка сама да се пусне да работи след 3 или 6 часа по мой избор
Прането излиза полусухо и ненамачкано
Много тихо работи
цена 540лв.

# 36
  • Мнения: 4 970
Преди 3 седмици си купих Електролукс.
Клас А - А - енергоспестяваща,
Избирам сама с колко оборота да върти - максимум 1000, минимум 700
Има лесен програматор : бяло пране с градуси 40, 60, 90, вълнено пране, финни тъкани, ръчно пране, тих режим, бързо пране - 30 мин.
Има настройка сама да се пусне да работи след 3 или 6 часа по мой избор
Прането излиза полусухо и ненамачкано
Много тихо работи
цена 540лв.
Kaкъв е модела Praynig

# 37
  • Мнения: 2 494
Олинце, и аз за модела, моля  Hug
Аз тази Електролукс гледам, ама........се чудя, защото съм склонна да дам още 50-100 лв отгоре:
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09026106

Другия вариант май е Уърлпул, 6 чувство, 589лв  Rolling Eyes

# 38
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Ето тази прилича на моята пералня : http://technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09022857
Само, че модела на моята е ELECTROLUX EWF 1020 , не можах да намеря снимка. Има и отложен старт и цената е 540лв и има 3 години гаранция.

# 39
  • Мнения: 4 970
На мен това ми излезе на снимка за тоя модел
А от къде я купи?НЕ я намирам в каталозите на по-големите  магазини?

# 40
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Не е тази която си показала, странно и на мен ми излизаха други снимки в нета - за това показах тази на която прилича. Купих я от Технополис - Варна

# 41
  • Мнения: 4 970
Не е тази която си показала, странно и на мен ми излизаха други снимки в нета - за това показах тази на която прилича. Купих я от Технополис - Варна
Хм, много странно Thinking,.Ако модела  е верен, икма нещо друго гнило- може и в описанията на нашите магазини Crazy
Както и да е . Благодаря ти  bouquet

# 42
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524

- Истински късмет е да се намери Бош, правена в Германия - вече почти изцяло са изнесли производствата си в съседни и по-далечни европейски страни (конкретно за пералните)
- Една и съща марка и модел(!) се произвежда с модификации в зависимост от пазара: източно-европейския (вкл. българския), останалия европейски или руския. Буквичките и цифричките в означенията на моделите са важно нещо.

И аз като обикалях магазините до този извод стигнах. Много искам да си купя Бош, но държа да е немски, защото имаме такъв, но е вече много стар и сме много доволни.
Можеш ли да ме ориентираш как да позная по буквичките и цифричките, кой къде е произведен.
Аз лично си харесах няколко модела, но за съжаление във Варна не ги намирам никъде -
Бош - WAA 24260BY, WLF 20260BY
Тези който ги има са - WAE 32440, WAE 2446KBY - но са за повече килограми, а аз искам да са до 5-6 килограма пране.
Какво  ви е мнението за пералните за 4.5 кил - WLF 20260BY?

# 43
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
И в другата тема казах - моята е "Санг" - много съм доволна!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт