Счупен термометър в колата

  • 3 100
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 184
Момичета, сега видях, че съм имала счупен термометър в жабката на колата, който най-вероятно е бил там сигурно 2 седмици. Просто съм забравила да го извадя като се прибрахме от морето и сега като извадих нещата, за да я почистя, видях, че малко топченце от живака се беше събрало в единия ъгъл. Моля ви, кажете какво да направя и дали е опасно, ако не е събран целия и се е разпилял по седалките, защото там бях оставила нещата от жабката?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 951
Живакът от термометър се почиства с прахусмукачка.Успех!Живакът е опасен.

# 2
  • Мнения: 4 511
На мен ми се случи преди години - бях забравила термометър на задното стъкло, навън беше жега и естествено - термометърът се спраскал. Съветвам те да занесеш колата на автомивка и да обясниш къде и какво да чистят. Сама не знам дали ще успееш, но пробвай ако искаш.

# 3
  • Мнения: 6 005
Живакът е много опасен, внивавай, и аз те съветвам да отидеш на автомивка и да им обясниш какъв точно проблем имаш, ако ли ни- се посъветвай с някой лекар, ако познаваш или попитай някой от персонала в болницата, там няма как да не ти дадът най- добрия съвет, но на сама глава не предприемай нищо.

# 4
  • Мнения: 4 916
Имаше подобна тема наскоро  newsm78 За по-сигурно питай в аптеката какво да правиш. Обаче пък вече са минали две седмици и ако е имало някакви изпарения, те отдавна са вдишани newsm78 а на вас ви няма нищо  Thinking Абе, питай в аптеката  Peace

# 5
  • Мнения: 6 005
Да може и там да питаш....абе питай хора който са следвали медицина- няма как да не знаят....

# 6
  • Мнения: 12 624
Знам, че живакът се посипва добре със сяра на прах - има я в аптеките. Съединението, което се получава, нито е летливо, нито е опасно. Иначе живачните пари са си опасни. След това си действаш с прахосмукачката и си готова. Ако наистина е имало разсипан живак цели две седмици, не знам дали е останало нещо от него, но можеш да поръсиш със сяра, за свое собствено успокоение, мисля, че струва стотинки

# 7
  • Мнения: 2 211
Когато бях в болница с детето, счупих термометър в стаята, но лекарите ми казаха да не се шашкам, защото живака в термометрите не бил така опасен. Извикаха една санитарка, която го събра със среда от хляб.

# 8
  • Мнения: 4 916
Когато бях в болница с детето, счупих термометър в стаята, но лекарите ми казаха да не се шашкам, защото живака в термометрите не бил така опасен. Извикаха една санитарка, която го събра със среда от хляб.

Всъщност вече рядко слагат живак в термометрите - повечето са с оцветен спирт.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 642
Живак се събира със сяра на прах. Поръсваш и едва после чистиш с прахосмукачката. Иначе прахосмукачката дълго време ще изпуска живачни пари, а всъщност те са вредните.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 079
Закарай колата на автомивка и ги помоли да я изчистят основно.
За да се успокоиш.
Сегашните термометри ги правят с оцветен спирт, така че не се притеснявай толкова много.
А топченцето, което намери живак ли беше и извади ли го от жабката или не? Ако не си извади го със сяра и с прахосмукачка, а още по-добре е да го направят в автомивката - там прахосмукачките са силни и издърпват всичко. Peace

# 11
  • Мнения: 5 539
Не бих разчитала на автомивката. Едва ли са толкова съвестни, че да се разчита за нещо такова на тях.

# 12
  • Мнения: 67
Поръсваш сяра върху топчето живак,образува се утайка от живачен сулфид и свободно можеш да я почистиш,ако не искаш да купиш сяра ,със хляб,но внимавай

# 13
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Правилото за събиране на разпилян живак е-посипва се обилно със сяра на прах и след това се улавя с медна тел(правиш си нещо като халкичка с медно телче). Така е най-безопасно. дори посипан със сяра не бих го събрала с прахосмукачката, с която чистиш вкъщи. Живака си е живак и не е шега работа. Друг е въпроса, че в термометрите е много малко количество.

# 14
  • Мнения: 184
Благодаря на всички за съветите. Още вчера купих от аптеката сяра и поръсих навсякъде в колата и след около час почистих със старата прахосмукачка. Иначе, за топченцето, което беше в жабката в началото не знаех какво е и в момента, в който се опитах да го взема, се раздели на две и тогава се сетих, че е живак от термометъра. Веднага си измих ръцете и се надявам, че няма да ми стане нищо...

Общи условия

Активация на акаунт