Проблем с новостроящо се жилище

  • 4 658
  • 8
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Наскоро купихме апартамент в строеж. В момента сме след акт 14, стените са на замазка отвътре, няма външна изолация и мазилка.
Днес мъжа ми беше на строежа и видял че стените на някои от стаите са напукани. По неговите думи проблема е по ръба, там където се свързват стените с тавана. Според отговорника на обекта имало "слягане" сега чакали слегне съвсем и после щели да го оправят.
Колко е сериозно това? По думите на мъжа ми от фирмата са се държали все едно това е нещо нормално. Може ли да се разчита на фирмата упражняваща строителен надзор евентуално да изиска отстраняването на този проблем? Пак от фирмата строител са казали че по предписание на фирмата упражняваща строителен надзор можело да се укрепи допълнително сградата.
Жилището се намира на първи жилищен етаж, нагоре има още 7 етажа. Проблема е предимно на стени които са изнесени навън т.е. над нас там няма други жилища.
Ще съм благодарна на всякаква информация.
Благодаря   bouquet

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Задължително има слягане. Върти ми се в главата нещо като 3г

# 2
  • Мнения: 2 211
Нека мамите - архитекти да кажат, но доколкото знам процесът на слягане на сградата е 3 години, чувала съм че при такива нови сгради плочките по стените се лепят със специални еластични лепила, които обират това движение. Както и не се слагат скъпи настилки заради влагата. Ако сте с някоя от новите дограми и строителят не е поставил изолации, го направете сами - ще си спестите многократни ремонти и в крайна сметка ще ви излезе по - евтино.

# 3
  • Мнения: 1 897
Аз бих казала- безобразие!
Слягане има -да, но то се взема предвид при проектирането на сградата и не би трябвало да се появят пукнатини, ако строителството е изпълнено по проект.Особено щом се касае за ново строителство.Мен ако питаш най-вероятно са спестили от армировката или са свършили нещо друго през пръсти.И какво ти укрепване при ново строителство  ooooh! -строителите ви май се чудят как да ви замажат очите,за да не признаят,че грешката е при тях.
За съжаление се занимавам само с проектиране, а не с надзор и не мога да ти кажа дали от надзорната фирма  ще могат да ти помогнат, но не оставяйте нещата така.
Още повече,че казваш,че пукнатините са най-вече в части,които отгоре не са натоварени с допълнителен товар от горните етажи-там слягането е мимимално,защото и натоварването е малко.
Така,че при всички случаи става въпрос за некачествено строителство,а не за слягане(с което се опитват да си измият ръцете).

# 4
  • Мнения: 1 897
Да допълня: в днешно време,когато се проектира една сграда се прави геоложки доклад за качествата и свойствата на почвените пластове.Винаги основите се проектират така,че да стигнат до здрав терен,точно за да се избегне опасността от слягане.
Не им се оставяйте да ви хвърлят пясък в очите, все пак плащате за ново строителство и то трябва да е качествено изпълнено.Ако искахте пукнатини или други проблеми нямаше да купувате ново, нали?

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Да не би да се е напукала само мазилката? То ако самата стена е пропукана не е ли направо опасно? В нашия блок преди да го завършат веднъж обиколихме всички апартаменти и на някои имаше пукнатини в плочата, повърхностни такива. Доколкото съм чувала се получават ако бетонът е лят в голяма жега и е съхнал прекалено бързо... Не съм сигурна де, бъкел не разбирам от строителство, просто имам такива впечатления. Може и с мазилката на стените да е същата работа.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Благодаря ви много! Тези дни ще заведем специалист да огледа. Фирмата е уж надеждна и казват че ще оправят нещата - да видим. Сградата е голяма, не е като тия кооперации дето се състоят от 5-6 апартамента.

# 7
  • Мнения: 1 897
Тези дни ще заведем специалист да огледа.


Правилно решение сте взели.  Peace
Какъв точно е проблема може най-добре да прецени специалист при огледа на място. 

# 8
  • София
  • Мнения: 160
Правилно решение сте взели. 
Какъв точно е проблема може най-добре да прецени специалист при огледа на място.а как се казва фирмата?

Общи условия

Активация на акаунт