Сол, пипер и щипка магия

  • 85 146
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Солен чийзкейк със зеленчуци и пиле

За специалното ми отношение към чийзкейка и неговото място в моя живот, моля вижте предния пост  Grinning Идеята за солен вариант на чийзкийка е толкова близо до ума, че е странно как не хрумва на повече хора (с мен начело  Laughing). Аз попаднах на рецептата, преглеждайки един от хилядите кулинарни сайтове и блогове : http://blog.designedlykristi.com/?p=436
Това, което ме спря първоначално е, че не обичам песто, и домати под формата на тарти и производни. Но пък идеята за солен чийзкейк с нещо друго се закачи в главата ми и остана там. След няколкодневно колебание реших да импровизирам на базата на рецептата на Кристи.
снимка

За кората:
100 г солени бисквити
1/4 чаша настърган кашкавал
6 с.л. разтопено масло
черен пипер, чубрица и други подправки на вкус (аз сложих "провансалски треви" - смес от мащерка, риган, босилек и розмарин)

За крема
150 г крема сирене (тип "Филаделфия)
500 г рикота
4 яйца
1/4 чаша настърган кашкавал

За пълнежа
100г сварено пилешко
по около 1/3 чаша нарязани на дребни кубчета червена и зелена чушки и тиквичка
около шепа кедрови ядки

Приготвяне на кората : Бисквитите се смилат на ситно (аз използвах робота), добавят се подправките и кашкавала, рабърква се. Накрая се добавя разтопеното масло и се обърква, докато бисквитените трохи се овлажнят (при необходимост се добавя още масло). Сместа се разстила на дъното на откопчаваща се тортена форма, потупва се, докато се уплътни. Оставя се за около 30 мин в хладилника да се стегне маслото.

Приготвяне на крема и сглобяване на кейка : Яйцата се разбиват, добавят се трите вида сирене, кубчетата пиле и черен пипер. Кремът се изсипва върху стегнатата кора. Отгоре се нареждат в концентрични кръгове тиквичките, чушките и кедровите ядки.

Пече се около час в предварително загрята на 170 градуса фурна.

Забележки : По време на печенето зеленчуците пуснаха вода, аз пекох, докато водата се изпари.
Кейкът търпи варианти в гарнитурата и украсата. Следващия път смятам да увелича количеството на крема-сиренето за сметка на рикотата, защото с рикотата ми стои малко преседлив. Може би ще махна и пилето. Би станал интересен с козе или синьо сирене.

Последна редакция: нд, 28 юни 2009, 16:10 от Роца

# 46
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Чизкейк "Червено кадифе" (Red Velvet Cheesecake)

Признавам, търсех си повод да пробвам поредния чийзкейк и 14-ти юли (френският национален празник ми се видя добра идея  Grinning). Първата снимка на този тип чийзкейк видях в сайта Tastespotting (линкът ме доведе в този блог) и комбинацията от бяло и червено на черен фон ми се видя убийствена (за което донякъде спомогна и фактът, че наскоро прочетох поредицата "Здрач", чийто корици са издържани в същите цветове). Освен това, тази година за рождения си ден направих за първи път торта Ред Велвет, която ми допадна изключително много и която дори се хареса на мъжа (който по принцип нарича тортите с блатове и крем с нежното име "задуши християнин" Simple Smile). Към всичкото това да добавим, че "Червеното кадифе" се води сладкиш от южните щати, а съм решила, че ако някой ден стигна до САЩ първо там ще отида, може би ще стане по-ясно защо ръцете ми засърбяха в момента, в който видях рецептата в горепосочения блог и сайта SouthernLiving  Grinning

Единственото ми разочарование е, че боята ми не беше достатъчно червена, та стана по-скоро "Розово кадифе". Но вкусът е божествен!

За кората:
(1 чаша . 250 мл)
1 1/2 чаши натрошени бисквити (аз ползвах 1 пакет от 250г ръжени Пти Бьор)
1/4 чаша разтопено масло
1 с.л. захар (аз я пропуснах)

За пълнежа:
600 г сирене "Филаделфия"/"Крема"
1 1/2 чаши захар (аз сложих 1, следващия път даже ще я намаля още малко)
4 яйца
3 с.л. какао на прах
1 чаша заквасена сметана
1/2 чаша buttermilk (това според учените книги е остатъкът, който се получава след като от млякото е избито маслото, а в днешни дни при промишленото производство се получава като към обезмаслено или нискомаслено мляко се добавят лактобацили и се оставя да ферментира около 12 часа. Май би се превело като "мътеница". Може да се замести, като в същото количество прясно мляко се добави 1 с.л. оцет или лимонов сок (или кисело мляко), разбърка се и се остави да престои 10ина минути.)
1 ч.л. ванилов екстракт
1 с.л. бял оцет
около 60 мл червена сладкарска боя

За покритието:
85 г крема сирене
1/4 чаша разтопено масло
2 чаши захар
1 ч.л. ванилов екстракт
(аз пропуснах маслото, увеличих сиренето и намалих захарта - 125 г крема сирене + 3/4 чаши захар+ванилията)

Приготвяне на кората : Бисквитите се смилат на ситно (аз използвах робота). ПРибавя се захарта. Добавя разтопеното масло и се обърква, докато бисквитените трохи се овлажнят (при необходимост се добавя още масло). Сместа се разстила на дъното на откопчаваща се тортена форма, потупва се, докато се уплътни. Оставя се за около 30 мин в хладилника да се стегне маслото.

Приготвяне на крема: Захарта се разбива с крема-сиренето до получаване на крем. Прибавят се едно по едно яйцата, какаото, сметаната, buttermilk-а, ваниловият екстракт, оцетът и боята. Разбива се добре и се изсипва върху стегнатата кора. Пече се в предварително загрята на 170 градуса фурна за 10 минути, после фурната се намаля до 150 градуса и се оставя да се пече около час (или докато в средата се стегне). С нож се отделя от стената на формана и се оставя да изстине във фурната за 30 ина минути. Изважда се от формата и се оставя да изстине върху решетка още 30 минути.

Приготвяне на покритието: Продуктите се разбиват с миксер до получаване на кремообразна смес. Разстила се с шпатула върху готовия чийзкейк.
Оставя се да изстине и се охлажда в хладилника поне още 8 часа.

# 47
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Северноиндийски питки (Onion Kulcha)

Аз съм голям почитател на индийската кухня и култура (за което спомогнаха няколко индийски студента, с които заедно си правихме доктората в Париж, както и единият ми научен ръководител). Не смея да се опитвам да готвя индийски ястия, обаче, защото след като съм опитвала приготвените от моите колеги, просто не ми се вижда възможно да ги наподобя в моята кухня.  Laughing Но някои ми се виждат достатъчно "безопасни", та да ги пробвам (докато очаквам да опитам наживо индийска кухня в Индия) Grinning.
Тази рецепта намерих в един блог, Redacted Recipies - http://www.redactedrecipes.com/2008/01/onion-kulcha.html
Донякъде приличат на традиционния хляб наан, макарче ако не ме лъже паметта в тестото за наан няма яйца.
Оригиналът е с плънка от суров лук, но аз внесох някои модификации, описани в края.
Ето и резултата.

Продукти (за 8 питки):
(1 чаша = 250 мл)
1/2 чаша прясно мляко
1 ч.л. захар
1 чаша топла вода
1 с.л. кисело мляко
1 яйце
4 чаши брашно (аз сложих 1:1 бяло и типово)
1 ч.л. сол
1 ч.л. бакпулвер
1/2 пакетче (= 3,5 г) мая

За плънката:
2 малки глави червен лук, нарязан наситно
1 малка люта червена чушка
1 с.л. накълцан кориандър
1 ч.л. чили на прах
3 с.л. разтопено масло (гии или избистрено масло)
1 малък сварен настърган картоф (по желание)

2 с.л. накълцан кориандър за гарниране

Брашното, солта, бакпулвера и маята се разбъркват в купа. Отделно се разбиват яйцето, блякото, захарта и водата. Изсипват се при брашното и се омесват на тесто до меко тесто. При нужда се добавят 1-2 с.л. брашно или вода. Меси се поне 10 минути, докато престане да залепва. Тастото се намазнява с малко олио, покрива се с домакинско фолио и кърпа и се оставя да втаса около 1,5 - 2 часа или до удвояване на обема му.

През това време се приготвя плънката. Лукът се изстисква от излишната вода. Ако все още е малко воднист, се добавя свареният картоф. Добавят се и останалите продукти и се разбърква до получаване на хомогенна смес. Оставя се настрана до края на втасването.

Оформяне на питките: Фурната се загрява до 200 градуса. Две тави леко се намазняват (аз ги покрих с пекарска хартия). Тестото се раздела на 8 равни части. Всяка се разточва на кръг с диаметър около 15 см върху леко набрашнена повърхност. В средата се поставя 1 с.л плънката и се затваря от всички страни, на топка. Разточва се внимателно отново на кръг с диаметър 15ина см. С леко намокрени пръсти се овлажнява на повърхността и се посипва с малко нарязан на ситно кориандър. Прехвърля се в тавата. Правят се по 4 питки за всяка тава. Пекат се на горната решетка за 5 минути, включва се на позиция "грил" и се допичат още за 3 минути, или до зачервяване. Сервират се веднага.

Бележки - аз пекох на горна позиция на решетката за 10 ина минути на 220 градуса. Пак стана. След изваждането, сложих върху всяка малко парченце чмасло (не бях сложила масло в плънката). За плънката - направих ги със задушена говежда кайма, готов купен печен лук (сух и хрупкав), 2-3 щипки гарам масала, кориандър и по половин триъгълниче топено сирене натюр на питка. Следващия път ще опитам с оригиналната.




# 48
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Кейк с Кока-Кола (Coca-Cola cake)

Ровейки се из сайта на една британска кулинарна звезда, Найджела Лоусън, чиито предавания гледам при възможност, попаднах на този кейк, който беше споменаван с добри думи. Добре, обаче, ама рецептата е публикувана в една от нейните книги, "How to be a domestic goddess" която нямам.. Добре, че чичо Гугъл знае всичко, та с негова помощ успях да открия рецептата - как къде - на сайта на производителя на газираната напитка, разбира се  Laughing И на няколко други, с различни модификации, от които си избрах една - пак от сайта Southern Living (и която модифицирах на свой ред  Laughing).

Резултатът един доста влажен какаов сладкиш. Снимка.

Продукти:
200 г брашно (аз сложих 270)
250 г кафява захар (аз сложих 180 нормална)
1/2 ч.л. сода бикарбонат
1/4 ч.л. сол
1 яйце
125 мл buttermilk (заменена със 125 мл прясно мляко + 1 с.л. оцет, разбъркани и оставено де престоят 10ина минути)
1 ч.л. ванилов екстракт
125 г размекнато масло
175 мл кока-кола (аз сложих лайт)
2 с.л. какао на прах

Глазура
225 г пудра захар
2 с.л. разтопено масло
3 с.л. кока-кола
1 с.л. какао
1 ч.л. ванилов екстракт
(аз намалих количествата - 1 с.л. какао, 1 с.л. масло, 1 с.л. кока-кола + пудра захар до получаване на течна глазура)

Фурната се загрява на 180 градуса. Откопчаваща се тортена форма се облицова добре с алуминиево фолио (тестото става рядко и може да протече). Аз намазах леко фолиото и с олио. Маслото, какаото и кока-колата се загряват леко в тенджерка, до разтапяне на маслото. Яйцето се забива с buttermilka и ваниловия екстракт. Сухите съставки се разбъркват в купа. Добавят се течните, както и разтопеното масло, какаото и кока-колата. Разбърква се добре и се изсипва в тортената форма. Пече се около 45 минути или докато клечка за зъби излезе суха. Оставя се да изстине и се изважда от формата..
Приготвя се глазурата - съставките се разбъркват енергично до получаване на гладка и течна глазура. Изсипва се върху още топлия кейк и се оставя да изстине напълно преди  поднасяне.
Забележка - аз го глазирах преди да го извадя от формата - спестих си разтичане на глазура по плота и пода  Grinning.

Последна редакция: вт, 28 юли 2009, 21:42 от Роца

# 49
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Спаначено руло с прясно сирене

Казвала ли съм друг път, че си падам малко маниак? Когато гледам/чета някоя поредица и тя ме грабне, съм способна да преровя всичко писано и публикувано по въпроса (затова вкъщи имам близо 2 рафта с оригинала и цяла серия производни на "Гордост и предразсъдъци", както и почти всички книги на Толкин на 3 езика  Laughing). Съчетанието на това ми качество с безкрайно любопитство е виновно за висенето ми по нощите в бавно и методично преглеждане на 1400-тте страници снимки (към днешен ден) на сайта Tastespotting. В резултат на което папката ми с рецепти набъбна до голиатски размери (скоро ще трябва да я превърна в база данни, за по-лесно ориентиране  Wink), а списъкът ми с букмаркове не се събира на екрана  Laughing. Открих чудни сайтове, блогове и рецепти.
На рецептата за спаначено руло попаднах ето тук - http://fiordizucca.blogspot.com/2008/05/rotolo-di-spinaci-al-formaggio-e.html. За зла беда, от италиански разбирам мааалко повече, отколкото от квантова механика, а най-добрата ми приятелка (професионална преводачка от италиански) беше неоткриваема по Скайп. Обърнах се за помощ към преводача на Гугъл. По принцип избягвам да ползвам електронни преводачи, но минавайки през популярен език като английския, се получи що-годе сносен превод, без недомислици от типа "вратовръзка кълки на Турция заедно" (т.е. завържете заедно пуешките бутчета  Grinning).
Спирам да си разказвам живота в подробности и публикувам рецептата (като по чудо този път не направих модификации при изпълнението й  Wink)

Продукти (снимка):
За кората:
200г спанак (аз ползвах замразен)
3 яйца
120г брашно
сол, черен пипер, индийско орехче

За плънката:
200 г меко сирене (аз сложих прясно козе сирене)
1/2 червена или оранжева чушка
1 щипка лют червен пипер (Кайенски пипер)
1 с.л. зехтин
сол, черен пипер

Фурната се загрява на 190 градуса. Спанакът се смила с кухнанския робот (моят беше замразен накълцан, та пропуснах този етап - само го изцедих добре от водата). Добавят се яйцата, солта, черния пипер, индийското орехче и накрая брашното. Разстила се върху тавичка, покрита с пекарска хартия до получаване на правоъгълник около 35х25 см (тъй като моят спанак беше повече, правоъгълникът ми стана малко по-голям, гледах да го докарам с около 1 см дебелина). Пече се около 15 минути. Изважда се от фурната и веднага се навива върху влажна кърпа, за да се придаде форма на бъдащото руло. Оставя се да изстине върху решетка за около час.
Чушката се нарязва на дребни кубчета. Сиренето се обърква със зехтина, подправките и чушката. Плънката се разстила върху напълно изстиналото руло (аз приготвих плънката без чушката, нея я поръсих най-отгоре). Оставя се да се охлади в хладилника до поднасянето.

# 50
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Кюфтенца от оранжева леща и булгур

Случвало ли ви се е да купите някой продукт и после да си задавате въпроса какво може да се сготви с него?  Laughing След като гледах едно предаване за новата мода в храненето на французите, а именно ползването на биологично чести храни, продукти на справедливата търговия и опитването на нови зърнени култури, в магазина попаднах на един пакет оранжева леща. Казах си, че ще е интересно да го пробвам... и пакетът се озова първо в количката, после на касата и накрая в шкафа в очакване да намеря достойна за него рецепта  Grinning.
Рецептата я взех оттук - http://xn--einfachkstlich-2pb.com/blog/index.php/archives/65

Продукти:
140 г оранжева леща
150 мл портокалов сок
350 мл вода
2 дафинови листа
90 г булгур
80 мл зехтин
1 глава лук
1 с.л. захар
4 яйца
6-8 смлени зрънца бахар - аз нямах, но прочетох че може да се замени със смес от канела, карамфил и индийско орехче, затова сложих 2-3 щипки една френска смес, quatre épices (канела, джинджифил, карамфил и индийско орехче)
лют червен пипер
2-3 ч.л. сол
черен пипер
1 с.л. брашно
прясно козе сирене
течен мед
пресни люти чушки (чили)
листа прясна мента

снимка

Лещата се сварява във водата с портокаловия сок и дафиновите листа за 15 минути (остава малко течност, която не се изхвърля). Лукът се нарязва наситно и се карамелизира със захарта и 1 с.л. вода.
Карамелизираният лук и булгурът се добавят към лещата и булгурът се оставя да набъбне за час и половина.
Брашното се разбива с яйцата и се добавят към лещата и булгура. Добавят се подправките и черния пипер. Сместа се разделя на две. Едната половина се посолява. С лъжица се оформят малки кюфтенца, които се изпържват в сгорещения зехтин до зачервяване. Изваждат се и се отцеждат от мезнината на кухненска хартия. Процедурата се повтаря с другата половина от сместа. Оставят се леко да изстинат.
Малко мед се обърква с козето сирене и с лъжичка се слага по малко върху всяко кюфтенце. Украсява се с нарязаната на ситно люта чушка или прясна мента.

Забележки - аз сложих 3 яйца, защото ме беше страх сместа да не стане много течна. Сбърках, защото кюфтенцата ми останаха малко сухи. Нямах прясно козе сирене, затова ги поднесо със сос от кисело мляко, мус от прясно бяло сирене (купешки), магданоз, кориандър и див чесън (chives, ciboulette).

Последна редакция: вт, 04 авг 2009, 22:59 от Роца

# 51
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Бърканите яйца на Гордън Рамзи
(Srambled Eggs And Mushroom On Toast)

Покрай лятото, топлото и отпуските не ми се готвеха засукани манджи. Имах яйца, малко сметана за довършване... и доста сайтове за преглеждане. В един от тях ставаше въпрос за Гордън Рамзи и неговите бъркани яйца. "Хммммммм", казах си, "Гордън? Защо не?" (тук читателят си представя Роца, засукала мустак с присвити очи)  Wink И отидох да видя какво пише по въпроса в неговите сайтове  Grinning Ето какво пишеше. Пропуснах гъбите и се концентрирах в частта с яйцата.

Ето какво излезе накрая

За всеки случай превеждам цялата рецепта  Grinning

Продукти (за 4 порции):
400 г смес от различни диви гъби (манатарка, пачи крак, пумпалка)
2-3 с.л. зехтин
50 г студено масло, нарязано на кубчета
1 скилидка чесън (смачкана необелена)
2 стръка мащерка
2 ешалота (вид малък лук)
8 големи яйца
2 с.л. заквасена сметана
малка шепа ситно нарязан див чесън
4 дебели филии ръжен хляб (с натурална закваска)
зехтин
морска сол и прясно смлян черен пипер

Гъбите се почистват, големите се разрязват на две. В широк тиган се загрява зехтинът, заедно с няколко кубчета масло. Добавят се ешалотът, чесънът, мащерката, гъбите. Подправят се със сол и черен пипер. Запържват се на силен огън, до златисто и докато цялата вода, съдържаща се в гъбите, се изпари. Снема се от огъня, скилидката чесън се изважда, отцеждат се от мазнината на кухненска хартия и се оставят на топло.

Яйцата се счупват в студен тиган с дебело дъно. Прибавя се половината от останалото масло и се загрява на съвсем слаб огън, като се разбърква често. След няколко минути, когато яйцата започват да се сгъстяват, се добавя останалото масло. Яйчената смес трябва да е кремообразна и да стои на съвсем леки бучки. Ако се сгъстява твърде бързо, дръпнете тигана от котлона и намалете огъня. Разбърква се често. Преди яйцата да се сгъстят съвсем, тиганът се отдръпва от огъня. Прибавя се сметаната и се подправя на вкус със сол и челен пипер. Добавя се и нарязаният див чесън.

Филиите хляб се препичат. всяка се поставя в чинията за сервиране, поръсва се леко със зехтин и малко листа от мащерка. Отгоре се поставят бърканите яйца и се завършва със сотираните гъби. Сервира се веднага.

Забележки - аз направих само яйцата (ползвах 6). Резултатът ми хареса, но на мен лично ми дойде малко тежка с маслото и сметаната (хем ползвах нискомаслена). Мъжът ми нямаше такива оплаквания  Grinning. Но аз за всеки случай следващия път ще сложа само половината масло.

Последна редакция: пт, 07 авг 2009, 23:52 от Роца

# 52
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Шоколадов чийзкейк

Да, да, правилно прочетохте - чийзкейк  Wink, поредната рецепта за тестване (имам май още около 7-8 в запас, чакащи подходящ момент). На тази попаднах през Тейстспотинга (вече звучи познато) - оригиналът е тук. Чийзкейкът е вече приятен спомен за вкусовите ми луковици, но един въпрос остава - защо моите яденета никога не изглеждат като тези на снимката, а? Е, в този случай, може би това, че правих моя сладкиш в кръгла форма, а този на снимката е правоъгълен, дава някакво начало на отговор, както и замяната на част от продуктите   Grinning

Продукти
(1 чаша = 250 мл)
1 1/2 чаши натрошени ванилови вафли (аз ползвах едни вафли с ванилов пълнеж)
1/2 чаша натрошени препечени ядки (аз ползвах лешници)
4 с.л. разтопено масло
1/4 ч.л. сол (аз ползвах директно полусолено масло)
32 кубчета (около 200 г) карамелени бонбони (аз ползвах Werther's original, но не ги препоръчвам, виж забележките долу)
3 с.л. прясно мляко (аз сложих 6)
900 г сирене тип "Крема" (аз сложих 600)
1 чаша захар (аз сложих 3/4 чаши кафява захар)
1 чаша заквасена сметана
2 ч.л. ванилов екстракт
4 големи яйца (на стайна температура)
200 г черен шоколад, разтопен на водна баня
1 1/2 с.л. нескафе (аз го пропуснах)

за украса - 1/4 чаша препечени ядки, 100 г разтопен черен шоколад

Фурната се загрява на 170 градуса.
В купа се разбъркват натрошените вафли, разтопеното масло, солта и натрошените ядки. Със сместа се покрива дъното на тортена форма (20х30 см, аз ползвах обикновена, разкопчаваща се форма) и се разглажда с потупване до оформяне на кора.

В купа, подходяща за микровълнова печка, на слаба мощност, се разтапят за около 4-5 минути карамелените бонбони с млякото, като се разбърква от време на време. Полученият карамелен сос се разстила върху кората, като се оставя разстояние около 2 см от ръба. Оставя се да изстине.

Захарта и крема-сиренето се разбиват с миксер в голяма купа до хомогенна смес. Добавят се сметаната и ваниловият екстракт. Добавят се яйцата, едно по едно, като се разбива добре преди да се прибави следващото. Последни се добавят разтопения шоколад и разтворимото кафе. Сместа се излива върху карамеления слой.
Пече се в предварително загрятата фурна за окло 45-50 минути, или докато сместа се стегне, като в центъра остане леко подвижен при побутване. Оставя се да изстине. Оставя се в хладилника да стегне поне 4 часа.
Преди сервиране се украсява с останалите ядки и разтопения шоколад.

Забележки - за моя вкус стана доста сладък и много смесващи се вкусове (ванилов от блата, карамел от заливката и шоколад от "тялото", ядки). Следващия път ще сложа или неовкусени вафли, или бисквитите, с които го правя обикновено и ще пропусна карамеления слой. Не препоръчвам използването на "Вертерс", защото са много твърди и дори с добавяне на 6 с.л. мляко, след престоя в хладилника, каламеленият слой стана изключително твърд и труден за разрязване (както и опасен за пломби и мостове). По-добре да се ползват меки карамелени бонбони. Аз пекох чийзкейка на 150 градуса (уж така се избягвало напукването) около 1 час. Е, пак се напука отгоре, та вместо с разтопен шоколад, го украсявах с настърган  Laughing.

# 53
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Мус с кисело мляко и манго

Имах манго. Бях го купила да го претворя в пилешки шишчета на скара, но съдбата му отреди друго. Една от тези случайности, при които комбинацията от време, място и обстоятелства променят хода на събитията. Или, с други думи - Камбанката ме погледна в очите и ме попита дали пилешките филета на плота са за пиле каша, а аз като всяка горда с отрочето си майка, не можах да й откажа и мангото остана да бъде изядено в по-добри дни.
Рецептата я взех от един от кулинарните блогове, на които се възхищавам и от които научавам много - What's for lunch, Honey (http://whatsforlunchhoney.blogspot.com/2009/06/its-sweeter-with- … ogurt-mousse.html)

моят мус

Продукти:
2-3 добре узрели плода манго
250 г пълномаслено гръцко кисело мляко (тези, които ги продават тук са доста гъсти и са разбъркани, не стоят солидни као българските)
65 г захар (аз сложих по-малко, че мангото ми се видя доста сладко)
240 г изстудена сметана
1 пръчка ванилия (аз сложих есенция)
1 лист желатин

Плодовете се обелват, единият се нарязва на кубчета, а другите два се пюрират със захарта и ванилията. Желатинът се накисва в студена вода до омекване. 2-3 с.л. от пюрето се затоплят леко и се прибавя желатина и се изчаква да се разтопи. Разбърква се добре. Пюрето се прехвърля в купа, добавя се желатиновата смес и киселото мляко, като се разбива с тел. Изстудената сметана се разбива с миксер, докато образува запазващи формата си върхове. Добавя се към сместа от кисело мляко и пюре от манго. Сместа се разпределя в купички, гарнира се с кубчетата от последното манго и се охлажда добре за наколко часа в хладилник. Сервира се гарниран с шоколадови бисквити (тъй като аз имах само 2 плода, използвах ги и двата за муса и го сервирах отгоре със захаросани лимонови и портокалови кори).

Последна редакция: пт, 25 сеп 2009, 23:32 от Роца

# 54
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Чийзкейк с малини и бял шоколад

Ако продължавам в същия дух, скоро всеки втори пост в темата ще е рецепта на чийзкейк  Grinning. Установих две неща (всъщност три) - а) колкото повече чийзкейкове правя, толкова повече рецепти откривам; б) определено тези с печене ми харесват повече; в) един ден ще направя чийзкейк, който няма да се разпука отгоре при печене... а дотогава ще се забавлявам като опитвам...
Хм, това последното ми напомни книгата на Джералд Дарел за семейството му и другите животни. Ако сте я чели, сигурно се спомняте колоритния капитан Крийч, нецензурния му език и пиперливите спомени от всички пристанища на земното кълбо. Та в една от главите става въпрос как майката на Дарел поканва на чай английския пастор и жена му и по средата на този чай за неин най-голям ужас, се появява капитан Крийч. За щастие се държи достатъчно прилично за пред духовни лица, до момента в който жената на пастора започва да говори за многобройната си челяд, при което капитанът вмъква при първия удобен случай "Аз съм твърде стар, за да имам деца... ама много се забавлявам докато опитвам"  Laughing
Та, да си дойдем на думата за рецептата - оригиналът е тук - http://www.cooksister.com/2007/08/raspberry-and-w.html - а моите модификации са описани накрая.

снимка

Продукти
за блата:
50 г масло
225 г джинджифилови бисквити (аз сложих то типа пти бьор)
50 г смлени орехови или други ядки (аз ги заместих с 4 с.л. овесени ядки)

за крема:
275 г маскарпоне
175 г fromage frais (прясно сирене, буквално, това е вид ферметирало по естествен път мляко, което като се изцеди стои с консистенция на сметана и с лек вкус на сирене)
2 яйца
45 мл захар
250 г бял шоколад
225 г пресни малини

за украса:
115 г маскарпоне
75 г fromage frais
пресни малини и настърган бял шоколад

Фурната се загрява на 150С. Бисквитите се смилат на ситно заедно с ядките (аз използвах робота). Добавя разтопеното масло и се обърква, докато бисквитените трохи се овлажнят (при необходимост се добавя още масло). Сместа се разстила на дъното на откопчаваща се тортена форма, потупва се, докато се уплътни. Оставя се за около 30 мин в хладилника да се стегне маслото.

Маскарпонето и прясното сирене се разбиват. Добавят се захарта и яйцата и се разбиват до гладка смес. Белият шоколад се разтапя на водна баня и се добавя към сместа. Накрая се прибавят измитите цели малини. Изсипва се във формата, поставя се на плака във фурната (може плаката да се постеле с пекарска хартия или фолио, в случай че формата протече).
Пече се около час на 150 градуса, или докато в центъра се стегне.
Оставя се да изстина напълно и се изважда от формата. Украсява се с разбитите маскарпоне и прасно сирене, малините и настъргания бял шоколад.

Забележки - Тъй като комбинацията от максарпоне и прясно сирене съм я правила и не ми допада особено, направих пълнежа от -
500 г крема сирене, 45 мл захар, 250 г сметана, 3 яйца, 200 г бял шоколад, малко ванилова есенция.
За украси използвах около 100 мл разбита нискомаслена сметана, 75 г крема сирене, 2 с.л. захар, малини и настърган бял шоколад.

# 55
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Лазаня с тиква, кестени и рикота

Идеята за рецептата взех оттук - http://www.flavorexplosions.com/blog/2008/10/falls-lasagna/, но я промених малко  Grinning.

снимка

12/16 кори за лазаня (без варене) - толкова излизат за моята тава, която е около 30 х 40 см
около 600 г тиква
250 г рикота
1 яйце
250 г моцарела (ползвах от вида за готвене)
20 печени кестена
около 800-900 мл сос бешамел (рецепта) -  аз имах и сложих около 700 мл и стана малко суха.
1 малка глава лук
1 с.л. зехтин
настърган пармезан за поръсване
салвия, индийско орехче, джинджифил

Тиквата се обелва и се сварява в леко подсолена вода. Отцежда се и се пюрира. Приготвя се бешамелът.
Лукът се обелва, нарязва на ситно и задушава в зехтина до омекване. Прибавя се към тиквеното пюре. Подправя се със салвията, щипка индийско орехче и щипка джинджифил. Рикотата се разбърква с яйцето, подпрвя се с черен пипер. Кестените се нарязват на едро и се прибавят към тиквеното пюре. Моцарелата се нарязва
На дъното на намаслена тавичка се сипва 1 черпак от соса бешамел. Нареждат се 3/4 кори за лазаня. Отгоре се разстила половината пюре от тиква. Покриlа се с половината от резенчета моцарела. Завършва се с 1 черпак бешамел. Нарежда се втория ред кори. Отгоре се разстила рикотата и пак 1 черап бешамел. Върху третия ред кори се разстила втората половина от тиквеното пюре, черпак бешамел и се покрива с последните три кори. Най-отгоре се нарежда останалата моцарела и се долива остатъка от бешамела, да покрие хубаво. Поръсва се с настъргания пармезан и се пече в предварително загрята на 200 градуса фурна за 45-50 минути.

# 56
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Торта "Дъга" (Rainbow cake)

Такааааа... Значи, торта правя точно 2 пъти годишно - за моя рожден ден и за рождения ден на дъщерята. Лятото, когато преглеждах Тейтспотинга, този топ торта-дъга ми направи доста приятно впечатление и реших да се опитам да я направя. В повечето рецепти, които прегледах, всеки блат беше с различен цвят (т.е. пекат се 7 блата) и после се сглобяват в разноцветна дъга (напишете rainbow cake в полето за търсене на Tаstespotting) и се наслаждавайте на резултата  Grinning. Намирането на рецепта се оказа малко по-трудно, обаче. Повечето препратки бяха към блогове, чиито автори бяха ползвали готова смес за блатове, която само са оцветили допълнително. После попаднах на ето тази рецепта - http://when-mia-cooks.blogspot.com/2009/08/rainbow-cake-with-pas … -fruit-icing.html. Приех го като знак на съдбата - авторката разказваше как предната седмица е била на гости на сестра си и зет си в Бангалор (Индия). Ние се бяхме върнали 2 дни преди това именно от Бангалор! И това ако не е съвпадение!  Laughing Още повече, че не се изискваше печенето на 7 отдални блата - да живее мързелът! Веднага копирах рецептата и я пробвах за рождения ден на Камбанката (като увеличих 1,5х количеството - написах моето количество и смених крема). Впечатленията съм ги описала накрая.

снимка1, снимка2

Продукти:
(формата ми е с диаметър 23 см, 1 ч.ч. . 250 мл)

За блата
6 средно големи яйца
2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
1 1/2 ч.л. ванилов екстракт
1 1/2 ч.л. бакпулвер
сладкарски бои (6 цвята) - моите са на прах

За крема:
600 г маскарпоне
3/4 ч.ч. захар (може повече, ако не ви е достатъчно сладко)
1/2 ч.л. ванилов екстракт
кората и сокът на 1 голям лимон

За сиропиране: около 100 мл натурален сок (аз сложих от клюква, който е леко кисел)
Филирани бадеми и сребърни захарни топчета за украса (или друга украса по желание)

Белтъците се отделят от жълтъците. Брашното се пресява с бакпулвера. Белтъците се разбиват с щипка сол на твърд сняг. Жълтъците се разбиват със захарта на пяна, до побеляване. Добавя се ваниловият екстракт. Разбитите на сняг белтъци се добавят внимателно към жълтъчната смес, по 1 с.л. и се разбърква внимателно, за да не спаднат белтъците. След като се прибавят всички белтъци, започва да се добавя брашното с бакпулвера, също по малко, като се разбърква внимателно.
Сместа се разделя на 6 еднакви части. Към всяка се прибавя по малко сладкарска боя в съответния цвят - виолетов, син, зелен, жълт, оранжев, червен и се разбърква внимателно.
Откопчаваща се тортена форма се намазнява и набрашнява (или застила с пекарска хартия). Фурната се загрява на 175 градуса. В средата на формата внимателно се изсипна първият цвят тесто (при мен беше виолетовият) - този, който ще оформи най-външния кръг. В неговата среда внимателно се изсипва следващия цвят и така, докато се получи многоцветна "мишена".
Пече се около 25 минути в предварително загрята на 175 градуса фурна (или докато клечка за зъби, забоден в средата, излезе суха). Оставя се да изстине.

За крема: Маскарпонето се разбива със захарта, прибявят се ваниловият екстракт, лимоненият сок и настърганата лимонена кора.
Филираните бадеми се запичат на сух горещ тиган до зачервяване.

Изстиналият блат се разрязва на 2 по средата. Всяка половинка се надупчва добре с вилица и се сиропира с около 50 мл сок на блат. Долният блат се намазва с около 1/3 от крема. Покрива се с горния. Намазва се с остатъка от крема отгоре и отстрани. Украсява се с филираните бадеми.

Наблюдения и забележки : Тортата стана ефектна, но малко суха. Искаше ми се да намаля количеството на захарта в блата и за сметка на това увеличих количеството на брашното. В оригиналната рецепта на 4 яйца се слагат по 1 ч.ч. брашно и захар. Тъй като сложих 6 яйца, трябваше да сложа по 1 1/2 ч.ч. съответно брашно и захар. Бях чела някъде, че за да се запази съотношението на сухи и мокри продукти при блатовете, ако се намали примерно, захарта, с толкова трябва да се увеличи брашното. При мене всичко вървеше като по ноти, докато не стигнах до добавянето на последната 1/4 от брашното - тогава изведнъж цялото тесто спадна. Не се надигна особено при печенето (блатът ми стана с височина 6-7 см) и беше доста плътен. Затова си мисля, че ако не бях сложила последната 1/4 брашно, сигрно щеше да стане доста по-пухкав и въздушен. Опитах се да замажа положениего, като увеличих количеството сок за сиропиране, но не беше достатъчно. Тъй като и кремът с маскарпоне е доста плътен и не дава допълнително влажност на тортата, тортата ми остана доста суха. Иначе не е лоша на вкус, а на вид е доста ефектна  Laughing
Кремът може да варира, украсата - също, да се добавят плодове, ядки - изобщо позволява доста варианти.

# 57
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Италиански бисквити с шам-фъстък, сушени ягоди и бял шоколад (Pistachio, Raspberry and White choclate biscotti)

Подета от коледната вълна в Готварския, нарамих точилката и тръгнах и аз, барабар Роца с мъжете  Grinning. От две години по Коледа правя английския коледен кейк на Джемма и меденките на Джули на Наталина. Тази година реших да пробвам нови неща - дрезденския щолен на Джемма и меденките на Джули на Наталина  Laughing. Реших и да пробвам няколко вида бисквити, различни от меденки. Преди време бях правила едни кантучи с варено кондензирано бляко и бадеми и много ми харесаха за сутрешното/следобедно кафе. Впоследствие научих, че "кантучи" и "бискоти" е почти едно и също, и че се наричат "бискоти", защото се пекат два пъти  Grinning. Разглеждайки сайта на "Бон апети", попаднах на тези бисквити с шам-фъстък, малини и бял шоколад и си записах рецептата. Получават се доста сухи бисквити, малко на сладък сухар приличат, които лично на мен много ми допадат.

ето как изглеждат моите

За около 24 бисквити (1 чаша = 250 мл):

3 чаши брашно
2 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сол
1 чаша захар (аз сложих кафява)
3 големи яйца
2 с.л. олио от рапица (аз го замених със слънчогледово)
2 1/2 с.л. бадемов екстракт
3/4 чаша суров обелен шам-фъстък, нарязан на едро
1 чаша нарязани на едро сушени малини или ягоди
1/2 чаша нарязан на едро бял шоколад

150 г бял и/или млечен шоколад за украса (аз го пропуснах)

Фурната се загрява на 180 градуса. Една голяма тава се застила с пекарска хартия.
Брашното се разбърква със солта и бакпулвера. С миксер се разбиват захарта, яйцата, олиото и бадемовият екстракт. Прибавят се брашното с бакпулвера и се разбърква добре. Добавят се шам-фъстъка, ягодите и белия шоколад (сместа е много гъста и трудно се бърка). С лъжица се натрупва в тавата, до оформяне на две продълговати купчини с дължина около 20 см, като се оставя разстояние помежду им поне 7-8 см. Ръцете се намокрят със студена вода и се оформят две "пънчета", широки около 6-7 см. Пекат се около 30 минути, докато покафенеят отгоре и станат почти твърди на пипане.
Изваждат се и се оставят да изстинат около 1/2 час. Прехвърлят се върху дъска и се нарязват напречно на бисквити с дебелина около 2 см. Получените биксвити се нареждат легнали в покрита с пекарска хартия тава и се запичат втори път за около 20 мин или докато порозовеят отгоре. Оставят се да изстинат напълно.

Ако ще се покриват с шоколад - натрошеният шоколад се поставя в купа и се разтапя или много внимателно в микровълнова печка (на средна мощност, на етапи от 30 сек), или на водна баня. Единият край (или и двата) се потапят в разтопения шоколад и се оставя да се втвърди върху решетка или пекарска хартия. Съхраняват се в плътно затворен съд до 5 дни (или замразени във фризер, около 2 седмици).

Последна редакция: ср, 23 дек 2009, 08:35 от Роца

# 58
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Mаринована сьомга с лимон и мед

За почитателите на сладко-киселите вкусове. Гарнитурата от тиквички и чушки към рибата изненадва, но е вкусна. Оригиналната рецепта е от блога Dragon's kitchen, аз малко промених маринатата и не сложих спанак.

ето моята

За 3 порции:
3 филета от сьомга (аз ползвах прясна), около 200 г всяко, с кожата
настърганата кора от 1/2 зелен лимон
сокът от 1/2 зелен лимон
3 с.л. мед
1 с.л. оцет балсамико
1 с.л. соев сос
1 щипка сух джинджифил

1 червена чушка
1 зелена чушка
1 тиквичка
1 с.л. зехтин

Лимоновата кора, лимоновият сок, медът, балсамикото, соевият сос и джинджифилът се смесват. Маринатата се разделя на две 1/2 и 2/3. В частта от 2/3 се маринова сьомгата за 30 минути, с кожата отгоре. Чушките се почистват от семената, нарязват се на дребни кубчета, заедно с тиквичката. Останалата 1/3 от маринатата се разбърква със зехтина.
Фурната се загрява на 200 градуса. Плоска тавичка се постила с пекарска хартия. Непосредствено преди печенето, чушките и тиквичките се объркват с останалата марината. Сьомгата се поставя в тавата и чушките и тиквичките се подреждат отстрани. Пече се в предварително загрятата фурна, по средата, за 20-25 минути (или до зачервяване).

# 59
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 615
Супа "Вишисоаз" (Vichyssoise)

Това всъщност е крем-супа от картофи и праз, чиято особеност е, че се сервира студена. Признавам, аз лично я предпочитам леко топла. Рецептата ми е от една френска готварска книга "La bonne cuisine d'aujourd'hui" ("Добрата кухня днес").
снимка

Продукти (за 4 порции)
300 г картофи
2 стръка праз (бялата част)
750 мл пилешки бульон
4 с.л.л заквасена сметана
1 с.л. олио
сол, черен пипер, индийско орехче естрагон и сибирски лук (по желание)

Картофите се обелват и нарязват на кубчета. Празът се почиства и нарязва на ситно. В тенджера се сгорещява олиото и празът се запържва в него за 3-4 минути, без да се оцветява. Добавят се картофите и се задушават за минута-две. Налива се пилешкият бульон, подправя се със солта, черния пипер, естрагона и индийското орехче. Изчаква се да заври, огънят се намалява и се оставя да ври около 20-25 минути. Супата се пасира. Прибавя се сметаната и се разбърква добре. При сервиране се поръсва със ситно нарязан сибирски лук (може да се пропусне). Сервира се охладена. Аз я поднасям топла.

Общи условия

Активация на акаунт