Лепили ли сте тапети върху гипскартон?

  • 16 647
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 7
Здравейте на всички в този форум!Тук намирам доста полезна информация и отговори на много мои въпроси,и сега е ред и аз да попитам.Понеже ще се местим в ново жилище и там всички стени ща са с гипс картон/по проект на строителя/ и ми се иска в детската да залепя тапети,но се чудя след 2-3 години,като искам да ги махна как ще стане това.Та такъв ми е въпроса - лепил ли е някой тапети върху гипс картон и  по- интересното - отлепял ли е?
Благодаря за отговорите предварително!

# 1
  • Мнения: 1 311
Имам една стена, на която залепихме винилови тапети върху гипскартон. Не са паднали още, на 4 години са. Но не сме ги махали. Имам подозрение, че ще си паднат заедно с картона на гипскартона.

# 2
  • Мнения: 4 202
Едва ли ще имате проблем, за мен по-лесно от лепене тапет върху гипскартон няма Wink

По-скоро се поинтересувай после свалянето как става  Thinking

# 3
  • Мнения: 14 471
в спалните ни е така, тапети върху гипсокартон. но не сме сваляли и не мога да ти помогна.  newsm78

# 4
  • Мнения: 1 207
Сега ще започваме да лепим.Който ги маха да му мисли,аз няма да съм Mr. Green

# 5
  • Мнения: 4 380
Принципно, има специален препарат който се напръсква върху стените за да се отлепи по-лесно тапета когато стане необходимо. Дори да няма такъв, пак се отлепват макар и по-трудно отколкото от бетон. Има специални валячета за перфориране на тапета така че водата да проникне навсякъде, а има и специални машини с пара за сваляне на тапети. Предполагам става и  с прахосмукачки чистещи с пара. newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 2 132
На нас ни се наложи да сваляме тапети от гипсофазер. Беше просто ужасно. С едни шпаклички...Казаха ни да не го мокрим защото ще се надуе. Предполагам , че с гипсокартона положението с мокренето е щше по-сложно.

# 7
  • Мнения: 3 715
Ние лепихме тапети върху гипсокартон в детската, но първо минахме с тънък пласт мазилка частта от гипсокартона, където щяха да са тапетите и тогава ги налепихме точно с цел по-лесното им махане после.

# 8
  • Мнения: 811
Тази тема ни е на дневен ред.
Преди няколко години върху гипсокартон залепихме тапети - просто идеално се залепиха! Сега обаче искаме да боядисаме стените и много ме е страх да махнем тапетите. Решихме да боядисаме върху тапета - пък каквото стане. Мисля, че вероятността да се надуят отдолу тапетите е 50 на 50. Ако се надуят - тогава ще се наложи да ги махнем и не искам да си помислям какво ще остане под тях  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 4 380
Машинката за сваляне на тапети се нарича wallpaper removal steamer.
Ето тук може да се види и прочете как се свалят:

http://www.taunton.com/finehomebuilding/how-to/articles/strippin … aspx?nterms=61686

Както казах, тя спокойно се замества с парочистачка. Свалянето на тапети от гипсокартон е малко по-трудно, но не невъзможно. Дори да нямате парочистачка, с пръскане на вода и чегъртане със шпакла също става. И нищо няма да му стане на ГК.

А тук статия да се свалят ли тапетите или да се боядисва върху тях:

http://www.999today.com/homeandgarden/news/story/701.html

# 10
  • Мнения: 7
И така като чета, нещата отиват на към боядисване.Най- много един фриз  да сложим по средата.И един ден ,като решим да го махаме поне ще е малко.
Благодаря за отговорите!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 555
biseto - браво за решението!  Peace

За новият ни апартамент и на мен ми се искаше поне в детската стая да сложим тапети, защото просто са по-хубави, весели. Сега сме на квартира и очакваме бебка, тук всичко е с тапети и въпреки че ще останем още 6-7 месец само, решихме да ги сменим, че бебето ми не може на мръсни тапети да влезне. Е, такъв ужас е махането на тапети... ooooh! То вярно, че с пръскане на вода и шпакла става.....но пак си е голям ужас. Да не говорим колко са мръсни, как примерно като махнахме тапетите в коридора и замириса на мухъл, защото се е задържало влага.... сега ще сложим такива тапети, върху които се нанася латекс, поне ще е дищащ и мисля, че ще е по-добре....

Но таоети в новия си апартамент съм вече повече от 100% сигурна, че няма да сложа!  Naughty

П.С. Мислех си и още нещо - тъй като и аз като теб мислех за тапети в детската стая, но ако детето надраска с маркер примерно стената, определено ще е по-трудно да се сменят тапетите, отколко да се мине с латекс.  Peace

# 12
  • Мнения: 7
Да,и това за драскането си го мислех и затова везната окончателно наклони на боядисване с латекс.И то такъв,който може да се мие много пъти.И реших мебелите да бъдат с някакви декорации, и един хубав детски килим  - и сме готови.

# 13
  • София
  • Мнения: 752
Може да ми се смеете, но преди няколко години ми се наложи да махам 3 слоя тапети от които средния слой беше от миещите се (т.е. номерът с мокренето не стажа защото през тапета не минава водата). Та тогава открих много по-лесен начин - с ютията... като се нагрее лепилото така се изпича че започва да се чупи и тапетите сами падат, а когато се мъчех с водата ако намокря по-голямо място докъто махна част от тапетите вече лепилото при другата част е хванало още по-здраво.

P.S.: Идеята за ютията ми хрумна, защото се сетих че на селото ни където имаше нафтова печка и тапети покрай кюнците тапетите винаги се отлепваха от високата температура.

и още един P.S.: не знам това с ютията ще стане да се махнат тапети от гипсокартон ако някой сега маха може да пробва и да каже

# 14
  • Мнения: 4 202
Може да ми се смеете, но преди няколко години ми се наложи да махам 3 слоя тапети от които средния слой беше от миещите се (т.е. номерът с мокренето не стажа защото през тапета не минава водата). Та тогава открих много по-лесен начин - с ютията... като се нагрее лепилото така се изпича че започва да се чупи и тапетите сами падат, а когато се мъчех с водата ако намокря по-голямо място докъто махна част от тапетите вече лепилото при другата част е хванало още по-здраво.

P.S.: Идеята за ютията ми хрумна, защото се сетих че на селото ни където имаше нафтова печка и тапети покрай кюнците тапетите винаги се отлепваха от високата температура.

и още един P.S.: не знам това с ютията ще стане да се махнат тапети от гипсокартон ако някой сега маха може да пробва и да каже

Не е лошо като идея, ама с ютията докато се "опече" цялата стена (да не говорим ако са 4) не става ли много бавно?
Колко време се задържа ютията на едно място?
Въпреки всичко ще го имам предвид    bouquet

# 15
  • София
  • Мнения: 752
Може да ми се смеете, но преди няколко години ми се наложи да махам 3 слоя тапети от които средния слой беше от миещите се (т.е. номерът с мокренето не стажа защото през тапета не минава водата). Та тогава открих много по-лесен начин - с ютията... като се нагрее лепилото така се изпича че започва да се чупи и тапетите сами падат, а когато се мъчех с водата ако намокря по-голямо място докъто махна част от тапетите вече лепилото при другата част е хванало още по-здраво.

P.S.: Идеята за ютията ми хрумна, защото се сетих че на селото ни където имаше нафтова печка и тапети покрай кюнците тапетите винаги се отлепваха от високата температура.

и още един P.S.: не знам това с ютията ще стане да се махнат тапети от гипсокартон ако някой сега маха може да пробва и да каже

Не е лошо като идея, ама с ютията докато се "опече" цялата стена (да не говорим ако са 4) не става ли много бавно?
Колко време се задържа ютията на едно място?
Въпреки всичко ще го имам предвид    bouquet

Аз махах тапети на средно голям хол и коридор и стана по-бързо отколкото с вода точно защото както вече писах като намокрех някъде и докъто махна едно две парченца останалото се хващаше още по-силно, а с ютията просто се движех по стената и дърпах тапета след нея. Все пак зависи и колко са дебели тапетите - там където бяха 3 слоя (в хола) ставаше малко по-бавно от коридора където беше само 1 слой тънки тапети.

Пробвай и кажи става ли върху гипсокартон, защото сега схте изолираме едната стена на детската а ми се искаше да я направя с тапети за по-шарено и свежо и още се колебая

# 16
  • София
  • Мнения: 1 555
biseto Peace

nadezhda - интересно предложение, ще го изпробваме.  Grinning

# 17
  • Мнения: 1 107
Изкопах тази стара тема, защото и аз се интересувам как ще се свалят евентуално тапети от стена с гипскартон. Мисля да залепя тапети частично на една стена, но като знам колко бързо ми омръзва, може скоро да се наложи да ги махам и ми се иска да знам предварително какво ще ме очаква Laughing
Ще съм благодарна, ако някой с минал подобен опит го сподели Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 2 967
Не съм, но става и става чудесно Simple Smile

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Ако аз бях на твоето положение - да избирам, бих боядисала навсякъде. По-лесно ще можеш след това да смениш цвета. Има шаблони и всичко останало, за да направиш стаята цветна и красива.  Peace

# 20
  • Мнения: 1 107
Честно казано не знам къде във Варна мога да намеря разнообразие от шаблони (и шаблони изобщо), а и това което искам като тапет няма да мога да го нарисувам-пък и смятам да е само на част от стената....накрая ако последиците ще са лоши може и да се откажа, но с голямо нежелание  Sad

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Какво искаш да направиш с тапетите?

# 22
  • Мнения: 1 107
Искам да залепя 3 реда вертикално точно където се пада таблата на леглото. Такава една идея ми се върти в главата newsm78

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 378
От естетическа или практическа гледна точка?

# 24
  • София
  • Мнения: 4 397
Ако аз бях на твоето положение - да избирам, бих боядисала навсякъде. По-лесно ще можеш след това да смениш цвета. Има шаблони и всичко останало, за да направиш стаята цветна и красива.  Peace

Подкрепям по добре е този варянт, ние сме с тапети в/у гипсокартон ама има замаска такаче, като се свалят няма да има проблем, поне така мсиля  newsm78

# 25
  • Мнения: 1 107
От естетическа или практическа гледна точка?
От естетическа гледна точка- искам тапети на разноцветни райета да сложа там- като акцент

# 26
ne sam lepila no iskam v detskata staia da zalepa obache kato stane vreme za mahane neznam.govorih s maistori i te mi kazaha 4e stava samo da se napravi finna shpaklovka varhu gipskartona neznam kakvo da pravia newsm78

# 27
  • Мнения: 4 202
Гледах в Бриколаж някакъв препарат за лесно махане на тапети, но не се загледах много, защото купувах лепило, и до махането още не съм стигнала  Crazy
Не съм сигурна обаче на Хенкел или на Бизон беше.

Общи условия

Активация на акаунт