Кой си купи жилище на изплащане? Въпроси, препоръки, мнения...

  • 54 830
  • 527
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Иска ни се вече собствено жилище след толкова години под наем, но освен да теглим кредит, друга възможност няма...

Тези, които вече са минали по този път, бихте  ли споделили накратко стъпките ви - от коя банка изтеглихте кредит, какво жилище си закупихте, ползвахте ли агенция? 

 Изобщо всичко, за което се сетите, ще ми бъде от полза.  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 8 999
Купихме два апартамента с кредит, но кредитът не е за цялата стойност на жилищата. Повечето пари ги имахме. Единият кредит е от Пиреус банк - не ги препоръчвам, а другият кредит е от Биохим /от там съм по-доволна/. Условията на повечето банки са сходни - лихви, застраховки, допълнителни разходи по отпускане на кредита и обслужване на сметките. Ние се спряхме на тези две банки, защото имахме там познати, които съдействаха за безпроблемно отпускане на парите.

# 2
  • Мнения: 576
Ние март месец си купихме жилище - ново строителство.
Теглихме кредит от Пощенска Банка. Отпуснаха ни 75000евро.  + 12000лв. потребителски кредит.
Ползвахме услугите на Имот България. Взеха комисионна 2,5% от сделката. Доволна съм, защото те движеха всичко.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Ние март месец си купихме жилище - ново строителство.
Теглихме кредит от Пощенска Банка. Отпуснаха ни 75000евро.  + 12000лв. потребителски кредит.
Ползвахме услугите на Имот България. Взеха комисионна 2,5% от сделката. Доволна съм, защото те движеха всичко.

Цялата сума ли ви отпуснаха? Защото ние нямаме никакъв стартов капитал, с гол г.з сме... ooooh!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 808
Ние взехме от Пощенска банка. Доволни сме. Взехме 25000 лева за 7 години с опция всяка година да плщаме по две допълнителни вноски.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 781
А някой да е теглил 100% сума за жилище?  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 576
Да, отпуснаха ни 100%., но платихме на оценителя от банката скромна сума, за да завиши пазарната цена. Иначе за ново строителство отпускат до 90%.... така поне си спомням

# 7
  • В полето, под тепето.
  • Мнения: 928
Ние си купихме жилището още на "зелено".от строителна фирма. Искахме да теглим ипотечен кредит - но нямаше как - новото жилище не беше започнато, а  за старото сумата щеше да е много малка. Но от една страна имахме разсрочване от строителната фирма - плащаше се на плоча а строежа продължи 2 години, от друга  теглихме два потребителски кредита и накрая си продадохме и стария панел. И аз не знам как се получи - но се получи. За новото строителство трябват доста парички и да си го довършиш. И ние в ентусиазма си и след 2 години чакане - се поизсилихме - скъпи плочки, скъпи бои, а мошеше и по-скромно.
Първо тръгнахме по агенции - но като си изложих изискванията ми обясняваха, че няма да намеря такова жилище. Е намерих.
Давайте смело - някак си се получи при нас и с много малък начален капитал.

# 8
  • Мнения: 636
Ние взехе кредит от Пощенска банка за срок от 20 години. Отпускат се от 75 до 90 процента от оценката на жилището, в зависимост от банката.При нас дадоха макс. оценка и взехме почти всички пари за закупуването. Но иа и странични разходи, които всъщност не са толкова малки и ще ви трябват някакви пари. Друг вариант е да вземете от същата банка още един кредит за ремонт, примерно или потребителски. Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Пощенска Peace Ще ви завишат малко оценката, ще ви дадат и доп. кредит за доп. разходи и сте готови Wink Ако можеш сама да си намериш жилище - в смисъл, ако имаш време да четеш обяви и да обикаляш, смисъл от агенция няма. По-скоро ви съветвам да си наемете адвокат като дойде време за договора, защото неюристи рядко знаят какво трябва да се гледа точно...

# 10
  • Мнения: 292
Ние март месец си купихме жилище - ново строителство.
Теглихме кредит от Пощенска Банка. Отпуснаха ни 75000евро.  + 12000лв. потребителски кредит.
Ползвахме услугите на Имот България. Взеха комисионна 2,5% от сделката. Доволна съм, защото те движеха всичко.

Може ли да ни кажеш колко е голямо жилището ако не е тайна. Интересно ми е защото с такава ипотека дигам къща, та ми се иска да направя съпоставка Simple Smile

# 11
  • Мнения: 479
Ако можеш сама да си намериш жилище - в смисъл, ако имаш време да четеш обяви и да обикаляш, смисъл от агенция няма. По-скоро ви съветвам да си наемете адвокат като дойде време за договора, защото неюристи рядко знаят какво трябва да се гледа точно...
Peace Особено за ново строителство не ви трябва брокер.
Ние си определихме районите, в които искахме да намерим, после се спукахме да обикаляме из уличките и където видим строеж директно влизахме вътре, разговаряхме с техническия ръководител, той ни развеждаше из обекта и контактувахме директно със строителите .
След, като си харесахме жилище, една брокерска агенция уреди кредита и прехвърлянето за 250лв.

Оказа се, че доста от новите кооперации въобще не са пуснати на брокери, нито ги има в интернет, а строителите си ги продават на познати, на свои приятели и др. Всъщност новите кооперации не са толкова големи - 1-2 входа и като се обезщетят собствениците с 2-3 апартамента, като продаде строителя на няколко приятели, техническият и инженера-и те и остават дефакто няколко апартамента, които се продават на "случайни хора". За съжаление това по правило не са най-хубавите апартаменти.

Много често, когато кооперацията е в начален етап, строителя си запазва няколко най-хубави апартамента, а пуска в продажба по-кофтито. Това го занам от личен опит, както и от други форуми и контакти с брокери.

Ние, например си харесахме един строеж миналото лято, в съвсем начален етап. Но тогава ни казаха, че е свободен само един апартамент, който не беше с добро изложение и ние отказахме. После, по ред лични причини прекъснахме търсенето на жилище. Но след 6 месеца пак запо4нахме да търсим и звъннахме на същия строител да видим дали не се е променило нещо. И за късмет в момента продаваше 2 супер готини тристайни - веднага взехме единия. Той каза, че единия бил за братовчедму, а той се отказал, а другия бил за незнам кой си...
Така, че не се учудвайте, ако "на дупка" ви кажат, че всичко е заето. След 1-2мес. пак им се обаждайте.
УСПЕХ !

# 12
  • Мнения: 2 005
Ние пък вчера се сдобихме с жилище,като теглихме кредит от ДСК.Отпуснаха ни 80% ,а с останалата сума за доплащане се сдобихме като изтеглихме и потребителски заем.Първите две години лихвата ще е 5,2%,след което ще е 7%.става въпрос за ипотечния заем. ooooh! Ох,не знам как ще се живее от днес нататък.Ипотечния е за 30г.  ,а потребителския за 10г.  Общо вноската ни на месец ще е 450 лв.Оставаме на една заплата,но се надяваме да вдигнат заплатите и най-после да заживее българина нормален живот и да не ни бъркат примерно след 2г.  220 euro,че даваме за жилище.Желаем ви успех  bouquet

# 13
  • Мнения: 4 300
Киса, като обясниш в банката стуацията ще ти помогнат със съвет. Обикновено се отпуска 90% от сумата като ипотечен кредит , а остатъка като потребителски. Има значение какъв тип апартамент се купува- тухла, ЕПК, панел. За всички тях оценката е различна. Ако оценката се различава много от покупната цена, може да се наложи да правите и т.нар. "завишаване на оценката".
Така или иначе има достатъчно много банки, за да намериш най озгодното за вас предложение.
За протокола- имаме 2 апартамента, и двата са купени с кредит.

# 14
  • Мнения: 576
Ние март месец си купихме жилище - ново строителство.
Теглихме кредит от Пощенска Банка. Отпуснаха ни 75000евро.  + 12000лв. потребителски кредит.
Ползвахме услугите на Имот България. Взеха комисионна 2,5% от сделката. Доволна съм, защото те движеха всичко.

Може ли да ни кажеш колко е голямо жилището ако не е тайна. Интересно ми е защото с такава ипотека дигам къща, та ми се иска да направя съпоставка Simple Smile

126 квадрата чиста площ, иначе с общите части 145кв.

Общи условия

Активация на акаунт