Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 718
  • 726
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 804
2 вида-едър за готвене и дребен за салати

# 166
  • Мнения: 11 747
Абе, тука в България, конкретно Варна има 4 вида булгур.

1. български, който е много едър, почти цели зърна пшеница, само наранени
2. едър арабски, който е около 1/4 от зърното
3. среден арабски - наполовина на втория
4. ситен арабски - като кускус ( не визирам макаронения кускус) е на големина, накисвам за 30 мин и е идеален за ядене

арабските са сирийски при нас

# 167
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Пина, май 1. е това, което му се вика грухана пшеница и е за варено жито newsm78 или се лъжа?

тук има едър, среден и дребен - накисвам ги с вряла вода за около 10 -15 мин. става супер.

сега попаднах и на марокански кус-кус с накисване, по ми е вкусен от булгура Simple Smile

# 168
  • Мнения: 11 747
Асялейн, ами на опаковката пише 'булгур', отделно има дето пише 'грухана пшеница'. Няма особена разлика, но в БГ се готви от този най-едър булгур, популярен е сред баби, моята баба си готвеше насело открай време и не е виждала по-дребен булгур.

# 169
  • Мнения: 55
Всъщност ,български булгур е само един и е едричък- идеален за готвено кисело зеле.Грухана пшеница е житото ,което е за варене на ашуре или друго, целите зрънца.
Всички  други видове се продават само в по специализираните магазини,ориенталски или диетични.Там видовете булгур са по чисти, зрънцата са по прозрачни и има няколко размера ,в зависимост от рецептата ,която искаме да приготвим.Например с български булгур ,поне за мен , салатата "Табуле" е невъзможно да се направи, по добре да се замести с накълцани маслини.

# 170
  • Мнения: 11 747
да, аз табуле правих с най-ситния, купих го от арабския магазин на Колхозния пазар.

# 171
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ами, на моите пакети все пише да се вари поне 20 мин, а много рецепти са с накисване. Май ще пробвам и ще видя дали става.

# 172
  • Мнения: 55
За какви пакети става въпрос , хубав арабски булгур за салати и кьаббе има насипно, в чували.

Тази тема ,мисля трябва да я преименуват на "Булгур и що е то?" Simple Smile

Знаете ли за една арабска супа ,приготвена предимно от лук и много кашкавал.Зная само ,че голямо количество лук дълго време се вари, а се поднася с настърган кашкавал.

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 08:59 от hayati

# 173
  • Мнения: 836
истинският булгур е сварено и после изсушено жито, което после може да бъде и натрошено допълнително, за да бъде по-фино.

в България много често се продава грухана пшеница (само начукани зърна жито) за булгур и този "булгур" трябва да се вари.
за истинския няма нужда от варене, даже става на каша ако се вари.
достатъчно е само да се накисне в топла вода за съответното време, в зависимост от едрината на зърната.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgur

# 174
  • Мнения: 4 358
Абе понякога си мисля кьорава ли съм или какво Joy hahaha.Чяк сега ви открих - къде съм бляла ooooh!. Връщам ви да ви чета.

# 175
  • София
  • Мнения: 191
 Благодаря ви за страхотните рецепти.   bouquet

# 176
  • Мнения: 590


Махши .

1 кг.тиквички.-(възможно най-малките,които намерите)
1 кг. патладжани.-(възможно най-малките,които намерите)

Смес с ,която се пълнят тиквичките и патладжаните.
500 гр. ориз.
300 гр.кайма-по- мазничка.
1/2 ч.л. "бахар" - смес от 7 подправки.
сол.
3 с.л. доматено пюре.
малко  масло.

Сос в който се варят напълнените тиквички и патладжани.

1 буркан доматено пюре.
5 скилидки чесън.(счукан)
1 с.л. сух джоджен.
вода.

Патладжаните и тиквичките се издълбават и се пълнят със сместа от ориз.Внимателно се подреждат в дълбока тенджера и се заливат с доматеният сос..Хубаво е ако имате сурови кокали да наредите на дъното на тенджерата за да не загорят зеленчуците, а и придават страхотен вкус.Задължително затиснете с чиния тиквичките и патладжаните за да не излезе ориза при варенето.
Тук можете да видите как се почистват .
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=99982&view=1&pho … 7&pid=5756958

Последна редакция: нд, 28 сеп 2008, 14:39 от Манел

# 177
  • Мнения: 4 358
Манел -  newsm51 - страшно е това - ммммммм Heart Eyes тиквички как обичам.
Само кажи това Бахар - нашия бахар ли е - май не - писала си смес от подправки  newsm78 кой точно подправки.

# 178
  • Мнения: 5 255
Много е вкусно - опитвала съм  Heart Eyes

# 179
  • Мнения: 590
Манел -  newsm51 - страшно е това - ммммммм Heart Eyes тиквички как обичам.
Само кажи това Бахар - нашия бахар ли е - май не - писала си смес от подправки  newsm78 кой точно подправки.

Бахар го наричат, но всъщност е смес от :

индийско орехче
черен пипер 
малко кимион
бахар
канела
карамфил 
сомак

Продава се в арабските магазини като "7 подправки"или "бахар".

Общи условия

Активация на акаунт