Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 657
  • 726
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 789
Абе, хора, ми то големи вкусотии тук...лелееее, направо лигите ми потекоха!
аз знам едно страхотно арабско реване, но ще намеря рецептат и ще ви я дам-е, доста е калоричничко, но пък е страхотна наслада!

# 16
  • Мнения: 3 804
пар4е тиква взависимост от порциите
200 -300 гр. ситно накълцано месо
2 глави лук,сварен нахуд по желание
кис.мляко+1 л.тахан+2 жълтъка
нарязвате тиквата като картофи за пържене и леко я запържвате,когато е почти готова я вадите от тигана или фритюрника
в тенджера задушавате месото,лука и пар4етата тиква и след като се задушат добавяте малко вода да поврът 10 мин. след това към тях добавяте кис.мляко+2 жълтъка ,тахана и нахуда,бърка се докато заври

# 17
  • Мнения: 2 922
Нахут със сигурност има в "Пикадили". В "Билла" и "Метро" няма.

Още утре отивам да проверя в Пикадили. Откога търся нахут и не бях попадала на консервиран.

# 18
  • Мнения: 590


Махлута -горе долу така звучи на диалект ,че на перфект е по-сложно  Mr. Green

Оранжева леща -200 -300 гр.
Кайма - 250 гр.
Лук - 1 глава.
Червен пипер /едро смлян/ -1/2 ч.л.
Кимион -1 ч.л.
Сол -на вкус.
Ориз -2-3 с.л.

В тенджера се вари лещата с вода съотношение 1 към 4 , ако сложите 1 чаша леща 4 вода.Лещата трябва да стане на крем/каша, доста време се вари.Когато стане готова лещата се пържи каймата , съвсем накрая се прибавя кимиона да се запържи малко и той.Готовата кайма се  прибавя към лещата .Ситно нарязаната глава лук се пържи и се прибавя и тя в тенджерата заедно с ориза.Вари се още, докато омекне лука и ориза.

Сервира се със ситно натрошени изпържени или изпечени  арабски питки .Начупеният хляб се поръсва преди сервиране върху супата.

# 19
  • България-София
  • Мнения: 573
Възползвам се от темата да попитам за наколко рецепти и да помоля знаещите да ги споделят, с предварителната уговорка, че арабските наименования са от араби, живеещи в Изрел, та затова обяснявам, с надеждата да се разбере за какво иде реч:
1. Кнафе - десерт от кадаиф /мисля/ отдолу, отгоре нещо като кашкавал /възможмо е да е накакво друго сирене/, запечено и добре сиропирано.
2. Амба - жълт сос от зелено манго /доколкото знам, че направо си е ястие за Иракчани/, масово ползвано за дюнери/кабаби/, скари и прочие.
3. Една трушия само от лимони / от тези малките, но става и от големите/ със силен жълт цвят, леко люта /подправките са загадка за мен/.

# 20
  • Мнения: 590
1. Кнафе - десерт от кадаиф /мисля/ отдолу, отгоре нещо като кашкавал /възможмо е да е

http://www.syrialive.net/food/knafeh.htm

Само това намерих  Rolling Eyes. За сладките работи съм пас  Confused

# 21
  • Мнения: 534
Уау момичета благодаря Hug,утре запретвам ръкави и почвам да готвя   chef
  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 22
  • Мнения: 3 804
бакла с чесън
изчиствате баклата ,използват се само зърната,из4иствате  1 глава чесън и го запържвате леко с баклата,доливате малко вода и задушавате на бавен огън,когато е готово посолявате и поръсвате с магданоз

# 23
  • Мнения: 22 867
Момичета, това дали наистина е арабски сладкиш или е нещо побългарено? newsm78

Арабски сладкиш
 
Продукти: 2 ч. ч. грис, 125 гр краве масло, 2 кофички кисело мляко, 2 ч. л. сода бикарбонат, 2 ванилии.

Пържете малко гриса в стопеното масло. Прибавете разбитото със содата мляко и вани­лията. Разбъркайте, прехвърлете в намаслена тавичка и печете в умерена фурна до златисто. Изстиналия сладкиш полейте със сироп, сва­рен от 2 ч. ч. вода и 300 гр захар. Поръсете със счукани ядки или пудра захар.

 

# 24
  • Мнения: 1 655
Момичета, това дали наистина е арабски сладкиш или е нещо побългарено? newsm78

Арабски сладкиш
 
Продукти: 2 ч. ч. грис, 125 гр краве масло, 2 кофички кисело мляко, 2 ч. л. сода бикарбонат, 2 ванилии.

Пържете малко гриса в стопеното масло. Прибавете разбитото със содата мляко и вани­лията. Разбъркайте, прехвърлете в намаслена тавичка и печете в умерена фурна до златисто. Изстиналия сладкиш полейте със сироп, сва­рен от 2 ч. ч. вода и 300 гр захар. Поръсете със счукани ядки или пудра захар.

 


арабско си е ама не му помня името, става като грис сладки6 и много го ядат по теzи 6 ирини

# 25
  • България-София
  • Мнения: 573
1. Кнафе - десерт от кадаиф /мисля/ отдолу, отгоре нещо като кашкавал /възможмо е да е

http://www.syrialive.net/food/knafeh.htm

Само това намерих  Rolling Eyes. За сладките работи съм пас  Confused
Благодаря  bouquet

# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
райба, ама с арабското р с то4ка!
1 кг брашно, пресято(може и не)
1 -2 4аши захар пудра
250 масло.(може да се наложи да се  добави  допълнително! маргарин не става!
може да се добави и смлени бадеми или лешници, но много финно смлени като брашно!
 ванилии колкото ви се искат!
 маслото се стопля и се объркват съставките! тупа се върху дъска да стане като пло4ка и се  режат с форми фигурки , редят се в намаслена тава, пекат се на умерена  форна , тука са на газ , затова не мога да кажа градуси, наблюдават се! не трябва да покяфеняват!
нещо като масленките стават!
стават страшно много , може да се намалят пропорциите според желанието на бройката!
пълнени фурми

големи, ка4ествени фурми, се обезкостяват внимателно! прави се смес  от масло и бадеми смлени или лешници(шамфастък), аз ги каресвам по едро смлени и се пълнят фурмите, топват се топло масло и се овалват с ядките ве4е смлени добре! нареждат се красиво и се хапват по-лека!



Последна редакция: чт, 07 юни 2007, 11:16 от marsy

# 27
  • Мнения: 590


Зелен фасул
1кг зелен фасул.
1/2 с.л.къзбара -това всъщност е млян пресен кориандър.
500гр кайма
2-3 скилидки чесън
сол на вкус
доматено пюре ако е арабско 2-3 с.л, ако е бг повечко 200-300 гр..
Фасула се реже така  / /  на 3-4 см дебелина и се пържи, но не във фритюрник. Като се смени цвета на фасула и малко омекне се слага къзбарата и счукания чесън малко и те да се запържат. Изцеждам олиото /защото е повечко и го хвърлям/ и слагам фасула в тенджера със дом.пюре. Пържа каймата и нея я слагам към фасула,заливам с вода около 2 пръста над фасула да е .Вари се, трябва да е по-гъстичко да не е като супа съвсем.Сервира се с бял ориз.
Още снимки

Последна редакция: нд, 06 юли 2008, 18:59 от Манел

# 28
  • Мнения: 2 804
Ето ви една рецепта от Мароко !

Та в тенджера под налягане слагате:
предварително накиснат нахут около чаша е половина
чаша леща
целина , магданоз и лук нарязани на много ситно
месо по избор - телешко , агнешко , пуешко ако има и кокал още по добре
1 бульон при липса може и само сол
черен пипер
щипка , две канела
доматено пюре или концентрат толкова колкото да стане червена супата

Горе изброените продукти се варят до омекването на нахута .
Отваряте тенджерата и добавяте фиде начупено на ситно .
След около 3-4 минути добавяте брашно размито във вода толкова колкото да се сгъсти супата , но да не стане на каша .
Варите около 10 минути след което по желание добавяте с енергично разбъркване едно предварително разбито яйце .
Преди да свалите от котлона добавяте орехче масло .
Да ви е вкусно !

# 29
  • Мнения: 13 512
Момичета, това дали наистина е арабски сладкиш или е нещо побългарено? newsm78

Арабски сладкиш
 
Продукти: 2 ч. ч. грис, 125 гр краве масло, 2 кофички кисело мляко, 2 ч. л. сода бикарбонат, 2 ванилии.

Пържете малко гриса в стопеното масло. Прибавете разбитото със содата мляко и вани­лията. Разбъркайте, прехвърлете в намаслена тавичка и печете в умерена фурна до златисто. Изстиналия сладкиш полейте със сироп, сва­рен от 2 ч. ч. вода и 300 гр захар. Поръсете със счукани ядки или пудра захар.

 


арабско си е ама не му помня името, става като грис сладки6 и много го ядат по теzи 6 ирини
да,арабско е.Казва се наммура-много популчрно ш Сирия и Ливан.

Общи условия

Активация на акаунт