Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 526
  • 726
  •   1
Отговори
  • Мнения: 534
Искам ми се да споделите изпитани рецепти от арабската кухня.
Интересувам се като цяло от тази култура и няма да откажа вашите прдложения   bouquet


Ако може рецептите да са на български Praynig  Hug

# 1
  • Мнения: 6 243
Правила съм няколко неща - предимно печива, които са публикувани в друг форум. Това са снимки и линкове към рецептите

- Чатал (надолу по страницата)   

- Турски погачи със сирене и копър (Dereotlu Peynirli Poğaça)

- Турско Рамадан Пиде (Ramazan Pidesi)

# 2
  • Мнения: 5 241
Табуле

2-3 връзки магданоз(ситно нарязан)
2 домата (ситно нарязани)
1 краставица(ситно нарязана)
2-3 стръка зелен лук (ситно нарязан)
сока на 1-2 лимона,зехтин и сол на вкус
3-4 супени лъжици булгур (предварително накиснат във вода)


Fattush

2 арабски питки се нарязват на квадратчета и се пържат в олио до златисто (прибавят се към салатата чак при сервирането и)
Количеството на зеленчуците е според това за колко човека я правите   : домати,краставици,зелен пипер,зелен лук, 1-2 скилитки чесън(режат се като за шопска салата)
Дресинг: сол,зехтин и лимон на вкус
 
За съжаление не мога да приложа снимки  Rolling Eyes

 

# 3
  • София
  • Мнения: 2 952
В линка на Сладка Хапка (благодарско) видях  и рецепти за хумус. Някой знае ли от къде мога да намеря нахут?

# 4
  • Мнения: 6 243
Нахут със сигурност има в "Пикадили". В "Билла" и "Метро" няма.
Ето как изглежда кутията:

(снимката е на Марабу, копирах я от тема в "Гответе с мен").

# 5
  • София
  • Мнения: 2 952
Много благодаря, точно за консерва питах!

Върнах се да редактирам - а зад Пикадили на Стамболийски е и любимата ми ливанска кръчма.

# 6
  • Мнения: 1 655
Аz доколкото знам във всеки арабски магазин около женския пазар има готов хумус но триабва да се овкуси!което ще ре4е да му се сложи тахан и лимонов сок и сол!
а ина4е си е сварен нахут и пасиран!
и за табулето аз го знам така за един 4овек е
1 връзка магданоз
половин домат
1 репи4ка
2 стръка пресен лук
може малко манета на зелени листа да се сложи, булгур колкото да е на дъното на 4инийката сол,зехтин и лимонов сок,обърква се вси4о без доматите, а доматите се нарязват на много ситни куб4енца и се слагат отгоре!

# 7
  • Мнения: 1 655
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44131.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167542.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46101.0
и има още доста
а в по старите арабски теми4ки имаше рецепти ама към 12/15 някъде

# 8
  • Мнения: 5 255
Запис  Peace

# 9
  • Мнения: 3 804
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188118.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=186942.0


как се приготвя ориз за гарнитура или с зеленчуци:
накисваш ориза за половин 4ас в топла вода след това в зависимост с какво ще го правиш,ако е за гарнитура с фиде
запържваш фидето в масло /забравих да отбележа водата е 1 ориз кам 1/2 вода/и заливаш с 1 вода като заври изсипваш изцедения ориз посоляваш и добавяш 1/2 вода и чакаш да заври,като заври намаляш огъня на минимум кодато остане без вода го сваляш от огъня и оставяш с закрит капак 10 мин.
по същият начин става и с зеленчуци ,само ги заменяш с фидето
 
 

да ви пусна 2 варианта на арабския миш-маш
1ви вариант
1кг домати
3-4 глави лук
150-200 гр.кайма
нарязвате лука на по едро и го запържвате с каймата,след това прибавяте нарязаните домати и сол като заврът намаляте огъня и оставяте да се задушава на затворен капак
2ри вариант
домати,тикви4ки или патладжани,лук,кайма
приготвя се по горният на4ин

бани4ки с разли4ен пълнеж
за тестото:
1кг.брашно,1 яйце,1 ч.ч кис.мляко,1 ч.л сода бикарбонат,1/2 ч.ч вода
1/2 ч.ч олио
замесваш тестото и го оставяш на топло за 30 мин.след това късаш малки топки и ги разточваш слага6 пълнеж и ги завиваш на 3ъгълници
пълнеж-сирене с яйца и 4убрика или кайма с домат ,чушкаи настъргам картоф,или свпанак с кайма и счукани орехи



зелен боб с чесън
нарязвате пресен зелен боб на малки парчета,обелвате 1 глава чесън и ги запържвате леко в олио,доливате малко вода посолявате и задушавате на бавен огън.когато е готово поръсвате с магданоз

арабска закуска
арабски хляб предварително изсушен
сварен нахут
1 ч кис.мляко
тахан-1 лъжица
хумус
надробявате хляба,заливате го с водата  на нахуда и поставяте нахуд.в отделен съд смесвате млякото с хумуса и тахана и заливате хляба с хумуса отделно в/у заливката украсявате с хануд и заливате с разтопено масло

пиле с картофи  шафран и нахуд
сварявате пилето,накъсвате го на пар4ета и добавяте картофите,сол ,малко шафран и предварително сварения нахуд
може да се направи гарнитура с ориз която съм посочила по горе

булгур с картофи грах и моркови
булгур-ч купичка предварително накиснат в топла вода
3-4 картофа нарязани на по едро
2-3 моркова
булгура се накисва за 30 мин.като после съотн е 1-1/2
в тенджерата в олио се овалват картофите и морковите и се заливат с 1 от водата когато водата заври се прибавя булгура соли се и се добавя останалата 1/2 вода/по желание може да се сложи и маги вълшебен вкус/като заври се намаля огъня до последно.когато е готово се сваля от огъня и се оставя за 10 мин на закрит капак-по желание може да се добави и кайма в на4алото при картофите

тиквички с яйца
1 кг.тиквички
2 яйца
тиквичките се нарязват на кубчета и се задушават на слаб огън и се посоляват,след като си пуснат водата и тя изври те  ве4е са готови заливат се с яйцата и когато и яйцата са готови се сваля от огъня
по същоя на4ин се приготвят и картофи с яйца,но при тях се прибаВЯ малко вода

# 10
# 11
  • Мнения: 590
И тук има няколко рецепти.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=104623.140

# 12
  • Мнения: 590


Лозови сармички.
Лозови листа.
Ориз - 500 гр.
Кайма -250 гр.
Сол на вкус.
Бахар- 1 ч.л.-продава се в арабските магазини като "смес от 7 подправки"-/канела,бахар,индийско орехче....../
7-8 скилидки чесън цели.
Лимонтозу -1/2 ч.л.
Оризът,каймата,солта,бахара се смесват.С тази смес се пълнят сармичките и се завиват .На дъното на тенджерата се нареждат кокали /сурови/ за основа,върху тях се редят сармичките.Най-отгоре се слага чиния за да ги затисне.Поливат се с вода, лимонтозуто и малко сол.Чесънът се слага и той във водата.Вари се на нормален огън.

ПП. вместо кокали може да се сложат пилешки бутчета Crazy

Последна редакция: вт, 29 май 2007, 13:03 от Манел

# 13
  • Мнения: 590

Къббение - не съм сигурна как се пише точно.
Бургул -250 гр.
1 и 1/2 глава лук.
Кимион- 1/2 ч.л.
Сол.
Едро смляни червени чушки 1/2 с.л. -не знам как да го обясня по друг начин, има го в арабските магазини .Люто е.
Зехтин.
Бургула се измива с хладка вода .В машинка за мелене на месо се мели бургула, 1/2 глава лук , сол,  кимеона и чушките .Слага се и малко водичка, ако не е омекнал бургула.
След това се пържи 1 глава ситно нарязан лук в зехтин.Всичко се смесва и се оформят, като на снимката.
Това е варианта без месо.

Може и с месо, но се слага сурово телешко или агнешко.Тогава не се пържи лукът -това е разликата.Месото трябва да е чисто без мазнина и се мели с бургула.



# 14
  • Мнения: 143
Дайте рецепти за десерти, реванета и др.подобни, арабската кухня не е ли силна там?

Общи условия

Активация на акаунт