Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 721
  • 726
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 3 090
Аз да се обадя за млякото с ориза - от доста време го правя по рецептата на Берина от турската тема. С 2 жълтъка и 1 с. л. нишесте, които се посваряват с 3 ч. ч. мляко на крем. Отделно се вари половин чаша ориз с чаша вода. Смесват се и се изсипват в купички, пекат се на водна баня около час, на ниска температура. А миризмата, поне в турската кухне, е мастикс (медицинска дъвка). Слага се и ванилия.
Сега чакам Хадил или някоя друга майсторка да каже за арабското мляко с ориз  Laughing

# 676
  • София
  • Мнения: 7 873
Аз съм ял така приготвен ориз в Инстанбул ама то ми мязаше по скоро на крем карамел с ориз.

# 677
  • Мнения: 2 438
Много моля за съвет.  chef     
Имам домашно отгледан бройлер.
Решила съм да го направя "ала арабика".
Смятам да направя плънка от запържен в масло кускус, телешка кайма, стафиди в ром, накълцана фурма, сусамово олио. Имам една гръцка подправка - комбинация от различни подправки - риган, куркума, синап и др. - която ще използвам за овкусяване. Ще напълня свраката и ще я намажа със заливка от сусамово олио, бяло вино, мед и соев сос.
Дали това е подходящото съчетание на продукти newsm78

# 678
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
хадил, колко сметана е,250 в тестото и 250 отделно ли за крема ли? дай малко хит4е ,за тестото омесва ли се вси4ко или се слага на  етажи?
 персеполис, кускусът не го тикай в тумбака на бройлера, направи го като гарнитура отстрани на пара ,залят с бульона от варенето или пе4енето! нещо ми свети 4ервено да не се  превари и да се слепи заради те4ностите  ,ако са в пове4е за него? стафидите и фурмите са добра идея,дават  сладникъв  вкус на ориза и на кускуса! ина4е аз ве4е го виждам като пуйка този бролер, защо ли ? из4ан4ила съм се  от бг  действителност! тук са такива дребосъ4ки в кокошето царство, 4е вси4ко перното по-едро е пуйка! Mr. Green
за подправки ,4ерен пипер и куркум, ако смениш на ориз за плънката! телешкото го остави на дребни къс4ета, по -арабско е!  Laughing

# 679
  • Мнения: 2 438
Тази година свеки гледа някакви свраки - хем пиле, хем бройлер, хем с вкуса на домашно пиле. Ще опитваме един от експериментите.  Laughing
За кускуса - първо мисля да го сваря и после да го запържа.
Телешкото е вече префасонирано на кайма.
Ще се пробвам, пък ще докладвам. Rolling Eyes

# 680
  • Мнения: 171
персеполис - не вари булгура - ще се скашка и изобщо няма да може да го изпържиш.
за сладкиша - пече се в предварително загрята фурна, колкото басбуса - за около 20 минути. първата част от сметаната си е в тестото, а втората част е тази, която виждате на ивици не потъва вътре, защото тестото е с грис- тоест плътно и не допуска да потънат леки материи като крема. след като изпечете, режете по средата на линийките от сметаната и така режейки част от сметаната слиза надолу по срязаната повърхност - тоест тя реално само изглежда като да е "вътре" в парчето.
за млякото с ориз - киснем ориза предварително и така зрънцата стават меки и част от тях се начупват или направо се разтрошават на ситно и стават като оризово нишесте, затова е гъсто - слага се и малко кардамон. това с жълтъка е турска рецепта, ние не го правим така. розовата вода е по желание.

# 681
  • Мнения: 102
Хадилче Hug
Сладкиша наистина е много вкусен и....представителен някак седи  Wink
Ето:
http://media.snimka.bg/4984/016223399.jpg
http://media.snimka.bg/4984/016223455.jpg

Направих и марината за месото.Не можах да намеря този сомак,изгледаха ми се очите в супермаркета и не го намерих.Но и без него много добре стана,пък ако имах скара Мммммм
Сега е ред на марината на Свеар и на Сладката харша съм хвърлила око   chef

# 682
  • в матрицата
  • Мнения: 952
orchestra браво!! Страхотно изглежда сладкиша!!! Какъв е вкусът у, на реване, баклава?? Аз искам да го направя, но ако е от вида на реванетата, няма да е добре, че не обичам и без това само аз си ям сладкишите у нас....

# 683
  • Мнения: 102
Хм.Ами мисля,че долната част,напомня по скоро несиропирано реване  Но не седи така рехав като реването,има плътен вкус Rolling Eyes Хадилчето да се изкаже. Понеже определено си падам по сиропирани неща,като се поохлади сладкиша, реших да сложа малко сиропец на дъното на тавата така ,че основата на сладкиша да е сиропирана леко.Малко сухичък ми се видя.Но това е по мой вкус де.Определено скоро не съм попадала на толкова успешен сладкиш.А и щом задоволи вкуса на мъжо  Wink

# 684
  • Мнения: 914
orchestra  bouquet благодаря за поздравленията за празника
 и  браво за сладкиша   bouquet


ИМАЙТЕ милост  с  тоя сладкиш Crazy
Хадил а с  лбен не става ли или с данон     Whistling няма тука  сносна сметана че сме провинция  а в супермаркета е сладка  и  пак  не е на ниво

убедих се че   не потъват    както   сладкото    при сладкиша на рени 55   и сега и сметаната  Peace ще го пробвам

вчера писах ама нечия ръчичка   нещо натисна сега бягам до  после

ако  правите  пилешките  шишчета  може и като шницели да се нареже  и задължително  салата ,майонез  или  домат, краставица, пипер,  лук от стария всичко на дребно

 

# 685
  • Мнения: 171
svear става с данон - важното е да не е кисело на вкус.
иначе наистина не е като реването - по-гъсто е, а който иска си го сиропира.

# 686
  • Мнения: 171
Аз по повод на Никулден реших да ви дам една интересна рецепта, която имаме записана у дома от моята бавачка (която ви казах, че е мароканка, живееща в Алжир). Ние понякога подлютяваме малко повече рибата, но това е подробност.   освен това ще ви дам и друга нашенска рибна рецепта.

така значи:
 Рецепта 1 - от магребската категория

1 бр. шаран (1.5 - 2 кг)
150 г кайма телшка, защото с друг вид месо става много мазно
100 г орехови ядки
500 г домати
500 г лук
1 бр. морков
50-60 мл олио
сол
магданоз
кориандър (малко на листа и 1 ч.л. смлян)
2-3 дафинови листа
няколко зърна черен пипер
половин чашка ябълков оцет с 1 ч.л. захар (или 150 мл бяло вино)

Тавичката се посолява и почистеният шаран се слага в нея. Омесва се каймата с малко магданоза и кориандъра и черен пипер и се запържва. След това шаранът се напълва с нея и се зашива. Налива се оцетът със захарта (или виното) и рибата се пече в предварително загрята умерена фурна 15-20 минути. През това време в по-дълбок съд се запържват ситно нарязаните, лук, морков, орехови ядки и като лукът получи златист цвят, се добавят и ситно нарязаните домати. След това се прибавят и дафиновия лист, няколко зърна черен пипер и сол. Оставя се на огъня, докато почти изври водата на доматите. В тавата до рибата се изсипва сместа, върху рибата се поставят няколко резенчета домат и лимон и се запича във фурната за още 10 минути.
за да не се чудите защо първо се пече само шарана и после се прибавя сместа - за да не стане рибата акто сварена.

Рецепта 2:

Бунния (или кафяв шаран, както му казват по нашенско - имаме и един особен вид зеленеещ шаран, та затова на обикновеният му казват кафяв)

1 бр. шаран (около 2-3 кг)
500 г уклей, цаца, малко попчета, ситна таранка или друга дребна риба или парчета рибно филе
2-3 глави лук
сол, черен пипер, червен пипер, мащерка (мелиса), дафинов лист
олио или зехтин за пържене
брашно за овалване
по желание 2-3 с.л. сладка сметана и 1 к.ч. оцет със захар (или 100 мл бяло вино)

Шаранът се почиства от вътрешностите и люспите и се измива. Посолява се и се оставя 2 часа на хладно да си поеме солта.
Отделно в тиган се налива олио и се пържат малките рибки, изчистени от главите и вътрешностите, измити, посолени, поръсени с черен пипер, нарязани на парчета по 1 см и оваляни в брашно. Пържат се до хрупкавост. След това в същото олио се запържва до златисто лукът, нарязан на полумесеци. Когато е готов, се добавя обратно дребната риба, 1-2 листа дафинов лист, разбърква се и тиганът се дръпва от огъня. Към малките рибки може да се добавят и 2-3 лъжици сладка сметана и оцетът (или бялото вино). С тази смес се пълни шаранът. Поставя се в намаслена с олио тава, добавя се чаша вода и чаша бяло вино, поръсва се с мащерка. Полива се с олио и се поръсва с червен пипер и сол. След това се пече около 45 минути, като се полива от време на време със соса от тавата.

Рецепта 3:

Правим я в Ирак, но не е наша.

1 бр. шаран (около 1-1.5 кг)
2 глави лук
750 г домати
200 г гъби
100 мл олио
50 г ориз
3 с.л. стафиди
200 грама орехи счукани на едри парчета
1/2 връзка магданоз
1 бр. лимон
черен пипер
сол

За тестото:
500 г брашно
2 с.л. олио
1 ч.л. оцет
1 бр. яйце
сол

Шаранът се изчиства и наръсва отвън и отвътре със сол, черен пипер и лимонов сок. Приготвя се плънката, като ситно нарязаният лук се задушава в 3-4 с.л. олио и щипка сол до светложълт цвят, прибавят се и ситно нарязаните гъби. Сместа се посолява и задушава, докато остане на мазнина. Добавя се оризът, пържи се няколко минути и се залива с 5-6- с.л. топла вода. След като поеме течността, се добавят стафидите, черен пипер, магданоз и няколко резенчета лимон, изчистен от кората и семките, накрая се добавят и орехите. Приготвената плънка се поставя в коремчето на шарана и отворът се зашива. Шаранът се намазва с олио. От брашното, останалите продукти и хладка вода се замесва твърдо тесто, което се разточва на дебела кора, наръсва се обилно с олио и в нея се завива напълненият шаран. Поставя се в намазана с олио тавичка. Отгоре се намазва с останалата мазнина. Шаранът се пече в умерено загрята фурна 30-40 минути до зачервяване на кората. Изважда се, напръсква се с няколко капки вода и се покрива с кърпа. След като се охлади до стайна температура, се нарязва с остър нож на дебели филии, като внимателно се изважда конецът. Поднася се със сварени картофи, салата по избор или туршия.

# 687
  • Мнения: 102
Хадил,пак си дала много хубави рецепти.Даже си позволих да дам линк към темата.Първата рецепта чудесно се вързва с високомазнинната диета  Wink
Другия път като се включиш да се изкажеш и за шафрана,моля те.Малко инфо от първа ръка HugГледах по ТВ правят някакво желе с шафран и отгоре дребни плодове.

# 688
  • Мнения: 9 903
здравейте, дойде време да нахълтам тук, въпреки че май не съм готвила арабско досега - все индо-пакистански са ми изкушенията.

купихме от иранския пазар в Дубай пакет сушени скариди. Нямам идея нито как са сушени, нито как се съхранява отворения пакет, нито колко време им трябва за готвене. Наумила съм да правя скариди с ориз, и тези неща ме вълнуват - ако някой от вас ползва такива скариди/изглеждат почти като пресни, розовки, почистени - н знам солени ли са/, моля да ме упъти  Blush

# 689
  • Мнения: 171
здравейте, дойде време да нахълтам тук, въпреки че май не съм готвила арабско досега - все индо-пакистански са ми изкушенията.

купихме от иранския пазар в Дубай пакет сушени скариди. Нямам идея нито как са сушени, нито как се съхранява отворения пакет, нито колко време им трябва за готвене. Наумила съм да правя скариди с ориз, и тези неща ме вълнуват - ако някой от вас ползва такива скариди/изглеждат почти като пресни, розовки, почистени - н знам солени ли са/, моля да ме упъти  Blush
няки са сушени. ако ще ги готвиш с ориз, накисни ги предварително в топла вода с малко кимион ! иранците ги сушат на слънце или пък в промишлени сушилни с горещ сух въздух.

за шафрана ще се включа след малко или довечера, но да ви кажа - ако цената е по-ниска от 2 долара за грам - забравете, че шафранът е от най-качествените.

Общи условия

Активация на акаунт