Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 661
  • 726
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 171
hadil, благодаря ти много!   bouquet
моля, няма за какво.

# 631
  • Мнения: 2 126
Момичета имам едно питане,дано не се натрапвам много EmbarassedБаща ми донесе един пакет с нещо приличащо малко на ориз(което е според него),но зърната са доста по едри и едни такива абсолютно еднакви заострени в двата края.На мен ми прилича повече на някакво макаронено изделие.На пакета на английски пише че се ползва за супи и за пилаф,значи наистина може да е ориз.
Не го снимах,но ако трябва ще го направя името му е Vermicelli.Потърсих в гугъл,обаче и от там много не ми стана ясно newsm78
Ако някоя от вас знае и иска нека сподели как да го пруготвя това нещо Praynig

# 632
  • Мнения: 171
Момичета имам едно питане,дано не се натрапвам много EmbarassedБаща ми донесе един пакет с нещо приличащо малко на ориз(което е според него),но зърната са доста по едри и едни такива абсолютно еднакви заострени в двата края.На мен ми прилича повече на някакво макаронено изделие.На пакета на английски пише че се ползва за супи и за пилаф,значи наистина може да е ориз.
Не го снимах,но ако трябва ще го направя името му е Vermicelli.Потърсих в гугъл,обаче и от там много не ми стана ясно newsm78
Ако някоя от вас знае и иска нека сподели как да го пруготвя това нещо Praynig

това е "арпа" - макаронено изделие (има и арпа, която си е вид зърно, но май в твоя случай е паста). може да се готви с ориз, а може и отделно. ако е с ориз, леко го запържи в масло, а после го задуши с ориза. ако ще го готвиш отделно - просто се прави като всяка друга паста или се запържва в малко масло и после се слага с един пръст вода отгоре, сол и 2 лъжички зехтин и оставяш да ври, като почти изври водата, намаляваш огъня и оставяш да се задуши в парата си. има и една-две рецепти за този вид. иначе турците имат хубави рецепти с арпа. някои му казват и фиде-ориз. 

ето и рецептите:
сваряваш арпата (без да се разварява), прецеждаш и измиваш със студена вода, после слагаш наситнен магданоз, сварени грах, царевица и гъби, малко зехтин, сол и черен пипер - така става една бърза салата (някои слагат и майонеза, но тогава намали зехтина) - аз лично добавям малко топено сирене.

другата рецепта е с мариновано пилешко (500 грама пиле, 1 с.л. сол, 1 с.л. оцет, черен пипер, 2 скилидки счукан чесън, 1 с.л. доматено пюре - престоява 3-4 часа или цяла вечер в хладилника). запържваш леко пилешкото в малко зехтин, добавяш нарязана на ленти печена чушка (или накисната сушена - става много хубаво) и малко люта чушка. това се задушава за около 10 минути, после добавяш сварената макаронена арпа и за около 6-7 разбъркваш на не много силен огън и ... добър апетит !


# 633
  • Мнения: 2 126
hadil,прекрасна си Hug.Точно така изглежда това нещо както на снимките ти.Мисля с ориз да го приготвя Grinning
БЛАГОДАРЯ!  bouquet

# 634
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
това е нашенското арпа фиде!така го знам от детските си години! има го в бг, слага се в супи, вместо ориз, фиде,...! днес готвих супа с него! много добре носи на месен бульон с целина и куркума, слага се арпа фидето и се сварява, без да се разварява! с месце е хубаво, но  днес го правих с лук,домати от консерва за пица, гъби и подправки, вкл. целина, магданоз, куркум, 4ервен пипер, 4ерен пипер и мащерка! малката го яде сварен с масло и сирена!

Последна редакция: ср, 18 ное 2009, 00:13 от marsy

# 635
  • Мнения: 40
Сигурна ли си , че това е името - вермичели (vermicelli) ?Защото вермичели е  вид паста .Може да се използва место фиде .Няма нищо общо с ориза.Всъшност се сетих, че може да е направен от оризово брашно.Има ли възмойност за снимка? Thinking

# 636
  • София
  • Мнения: 7 854
Сигурна ли си , че това е името - вермичели (vermicelli) ?Защото вермичели е  вид паста .Може да се използва место фиде .Няма нищо общо с ориза.Всъшност се сетих, че може да е направен от оризово брашно.Има ли възмойност за снимка? Thinking

Vermicelli за мен си е фиде. В случая може да се касае за фиде от ориз. Ама нищо чудно и някаква паста да са почнали да произвеждат

Eто ви например едно виетнамско такова:


Да обърна внимание, че Хадил и Марси говорят за арпа-фиде, щото ако отидете в някои краища на България и кажете на бабите за арпа, те се си помислят за неолющен ориз.

Последна редакция: ср, 18 ное 2009, 01:20 от дядо хаджия

# 637
  • Мнения: 178
дядо хаджия привет! Като преглеждах рецептите  някъде мернах че си писал как съхраняваш подправки във фризер.Не намерих точната рецепта.Ако не те затруднява би ли споделел огново.Мерси и лек ден. Embarassed

# 638
  • София
  • Мнения: 7 854
дядо хаджия привет! Като преглеждах рецептите  някъде мернах че си писал как съхраняваш подправки във фризер.Не намерих точната рецепта.Ако не те затруднява би ли споделел огново.Мерси и лек ден. Embarassed

Ми няма рецепти. Режеш, късаш и т.н. в найлон и аре в камерата.
Има вариант да правиш силна отвара, после да изстине в пликчета за лед на кубчета и пак в камерата.

# 639
  • Мнения: 13 512
имаше някаква рецепта за съхранение в бурканчета със сол- на редове се сипват подправките, помежду им сол и стоят в шкафа, запазвали се пресни. Някой знае ли точно как?

# 640
  • Мнения: 178
дядо хаджия мерси.досега ги слагах в пликчета а това за отварата не го знаех.мисля че ледени кубчета е по удобно.още веднъж мерси Peace

# 641
  • Мнения: 3 094
имаше някаква рецепта за съхранение в бурканчета със сол- на редове се сипват подправките, помежду им сол и стоят в шкафа, запазвали се пресни. Някой знае ли точно как?

Ще се помъча по паметSimple Smile. Майка ми беше майстор - бог да я прости! В буркани с "автоматични капачки" слагаше нарязани на дребно подправки (виждала съм я да слага копър, магданоз и джоджен) около един пръст дебелина на дъното на буркана, посолява с щипка сол, отново реди един ред от нарязаната подправка и отново сол и т.н. докато бурканчето се понапълни около 2-3 пръста под ръба на буркана. Капакът се завинтва възможно най-силно. Няколко месеца остават пресни (сравнително).

# 642
  • Мнения: 24
Рецептата за арапата със пилешко месо става ли да се смеси с ориз? Едната картинка от тази рецепта ли е (първата ) че изглежда много добре и сега ходих и купих и смятам да експерементирам. А джинджифил дали може да се сложи, че си купих и такова чудо ама досега не съм го използвала и не ми е много ясно къде се слага(те американците май навсякъде го слагат ама...)

# 643
  • Egypt
  • Мнения: 132
Ники, става да се смесят, аз така правя, подобно на рецептата на Хадил.
И една египетска манджа, ms23a (сори, но нямам арабски на компа, та на латиница)- муса'а, иначе на вкус е почти като на майка ми патладжанената манджа, дето слагаше за зимата в буркани  Laughing
3-4 средни на големина патладжана, обелват се изцяло, нарязват се на колела, посоляват се, оставят се полвин-един час да се отцеди сока и се изпържват (без брашно). В малко мазнина се задушава една глава лук, прибавят се изпържените патладжани, 2 обелени и наситнени домата, сол, черен пипер, седемте подправки и кумин. Оставя се да заврат доматите, и се прибавят 2-3 лъжици салца, размита във вода. Долива се вода да покрие яденето един пръст, не повече, и се оставя да къкри на слаб огън, докато се разпаднат патладжаните и станат на каша. Десетина минути преди да се снеме от огъня слагам 2-3 скилидки чесън, накълцани на едро. Сервира се с бял ориз.

# 644
  • Мнения: 24
Файма   bouquet  Hug Как сте тази вечер настроението на мъжо как е след първото полувреме на мача

Общи условия

Активация на акаунт