Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 657
  • 726
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 24
Илче виж на 30 или 31 стр. от този форум едно момиче си направи труда и подреди рецептите по групи и с имената им така че виж това дали ще ти свърше работа. Дано съм ти била полезна и да кажеш после как е станал

# 556
  • Мнения: 24
На 30 страница е

# 557
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=438563.0;topicseen
ето я темата, кускус се готви  по целия магреб! има и в тази тема в на4алото на дидона, аз съм давала мисля и тука и на  ли4ни, ще потърся!
Кус-кус по тунизийски
   
За Магреба,това е манджа,която в някои семейства се яде всеки ден.
Месо-агнешко,телешко или пиле,може и риба,а и постно става.
Една голяма глава лук,която се нарязва на по-едри парчета.
Запържва се лука с месото,колкото да му изчезне кръвта и лука да омекне.
Добавят се 2с.пълни лъжици доматено пюре и се  запържваш съвсем малко.
Долива се вода 4 пръста  под височината на тенджерата.
Сол на вкус,чер.пипер,червен пипер и кориандър.
Ако е с телешко,ще ти трябва малко повече време,за да уври.
Кус-куса,предварително се смесва с малко мазнина,
да се умазни добре и после  се слага и малко вода,
напръсква се,за да се измокри,но не много.
Не трябва да е слепнат!Трябва да се отделят зрънцата едно от друго!
Поставя се в горната решетъчна тенджера,за да се готви на пара.
Когато месото е полуготово, се добавят зеленчуците.
Слагат се моркови-нарязани на едри парчета,ако не са толкова дълги на 2,
лук,нарязан на едро,чесън на скилидки,една глава,картофи-цели,може и зеле,придава страхотен вкус и
нахут,ако няма,се замества с грах,тиква или тиквички.Всичко трябва да е на едри парчета!
На среден огън да ври,като 1 или 2 пъти,кус-куса,се разбърква,за да не се слепи.
След,като всичко е готово ,в един голям съд се изсипва кус-куса и пак се разбърква,след,което се
сипва от салцата,но не всичката и започва да се смесва с кус-куса.Не трябва да е много мокър!!!
Ако го стане мокър го оставяш на страна,да поеме и чак после пак се бърка отново.
После във всяка чиния се слага кус-кус,месо,зеленчуци и пържени чушки.
Да ви е сладко!!!

# 558
  • София
  • Мнения: 7 854
Илчето от Холандия е профан като мен в приготвянето на кус куса, а предполагам, че си няма и кускусиера (едни специални съдове за приготвяне на кус куса). Та затова пита, ама дано пък нещата които сте и дали като насока да и помогнат. Ако нямате кускусиера пробвайте с пароварка.

# 559
  • Мнения: 581
Много ви благодаря за идеите, обаче дали ще стане кус-куса като нямам тава за приготвяне на пара? Thinking  Много обичам да експериментирам, но май си е друго някой като ти го покаже пырво и поне да знам на какво трябва да прилича оригиналният вариант. Сега ми течат лигите от гледане на тези вкусни неща, но ми се виждат сложнички за направа само по описание........То се е видяло, че май ще карам един курс по готвене при тази приятелка  Joy  Много ви благодаря ! Hug

дядо хаджия 0 Илчето и пароварка няма  Joy  Выобще мога да правя супер питки и други неща, но от арабска кухня хабер си нямам за сыжаление  Confused

# 560
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не знам къде ми е затрита рецептата, но да напиша подробности или детайли!
ахо имаш метален гевгир става, (това е за отцеждане на салати и плодове и пресяване ,ако нямаме сито)!в него се слага само кускуса!
вси4ко се слага   в долната тенджера,ако е по-малко  цяло или на едри пар4ета,картофи, тикви4ки ,зеле на  4 (тук зелките са малки)!само месото и подправките, доматеното пюре и харисата се джъзват в зехтина, малко после се налива горещата вода и се вари до по4ти готовност на месото! тогава поред на сваряване се слагат зелен4уците, картофи, зеле, моркови, после алабаш, тикви4ки и пипер! ако се слага нахут, той отделно се вари ,а стафидите се  слагат 5м преди да се залее кускуса! самият кускус го омазвам с няколо л зехтин и сол и вода, да се омокри, но да не е много просто да не е сух хептен! така ,аз правих в бг един път без кискеса, но си е много внимаване и постоянно объркване и сваляне да не се залепне или загори!полеки4ка може да се  налива от готовия бульон и се бърка за да се поеме, така полека още  и още по една -2 л се добавят  непрекъснато, докато е готов! снема се ,залива се с останалия бульон ,пак на порции ,ако е много те4ността ,може да се направи нещо друго,супа или някоя яхния!така става,но се иска знаене до каква степен трябва да е готов преди заливане с  бульона!
украсява се с месото и разпределените за всяка порция зелен4уци и се поръсва с нахута!

# 561
  • Мнения: 171
знаете ли преди време се пробвах да направя една странна рецепта със стар хляб (нашите като ядат арабските питчици и забравят българския хляб, а после студен не го ядат) и взе, че се получи. Пускам рецептата, както съм я взела от един сайт. Получава се хубаво.
Сладък салам от стар хляб
1/2 бр. стар хляб
1 ч.ч. пудра захар
60 г масло
1-2 капки ромова или ванилова есенция
2-3 с.л. прясно мляко
3-4 с.л. какао
За плънката:
60 г масло
1 ч.ч. сладко или мармалад
За украсата:
шоколад или пудра захар

Хлябът се наронва на трохи или се смила с робот. Към него се прибавят какаото, захарта, прясното мляко, есенцията и се разбърква добре. Към тази смес се прибавя размекнатото на стайна температура масло и се бърка с дървена лъжица. Когато сместа започне да се събира на топка се меси с ръце. Готовата смес се разстила на алуминиево фолио във форма на квадрат или правоъгълник с дебелина 1 см. Завива се във фолиото и оставя в хладилник за около половин час да стегне. След това се развива и се намазва със сместа от мекото масло и сладкото, завива се отново и се оставя отново в хладилника да се стегне. Украсява се по желание с разтопен шоколад или пудра захар.

# 562
  • Мнения: 24
Хадил навремето правех нещо подобно пак се казваше сладък салам обаче се правеше от бисквити. Ставаше бързо и вкусно.

# 563
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
[исках да дам цитат за друга тема, сори!

# 564
  • Мнения: 171
сладък салам с обикновени бисквити или бисквити Закуска, масло, какао и захар - това е класика. А този с хляб и аз бях изненадана да открия, че е хубав.

# 565
  • Мнения: 45
hadil правих твоя сладък салам от хляб - снощи , стана много добре    Heart Eyes  по късно ще приложа снимка, като го снимам на дневна светлина
Благодаря за рецептата!!!!  bouquet

# 566
  • в матрицата
  • Мнения: 952
Да ви се оплача, вчера с моите приятелки снощи решихме да ходим на ливански ресторант, на онзи зад МОЛа....отива ме ние и какво да видим, ресторанта не работи, и изглеждаше така все едно от дълго не работи.......а друг ливански или арабски ресторант в София не знаем..... Ако някой знае, моля за адрес и отзиви. Благодаря ви  Hug

# 567
  • София
  • Мнения: 7 854
Да ви се оплача, вчера с моите приятелки снощи решихме да ходим на ливански ресторант, на онзи зад МОЛа....отива ме ние и какво да видим, ресторанта не работи, и изглеждаше така все едно от дълго не работи.......а друг ливански или арабски ресторант в София не знаем..... Ако някой знае, моля за адрес и отзиви. Благодаря ви  Hug

Има един на руски паметник.

# 568
  • в матрицата
  • Мнения: 952
Къде по точно на руски паметник, име знаеш ли му или адрес.....

# 569
  • Мнения: 550
Предполагам става въпрос за този на Руски паметник.
Друга възможност е в Бояна.

Не съм била нито в един от двата, и не бих могла да кажа дали са за препоръчване  Peace

Ето тук по–голям списък с ресторанти и наргиле–барове в София.

Но ако се доверим на мнението на млад софиянец от арбски произход, най–доброто място било  Green club в Студенстки град. 3а съжаление не намирам точен адрес или телефон за връзка  newsm78. Тук може да прочетеш самото мнение http://ruslantrad.wordpress.com/2009/07/11/green-club/

Общи условия

Активация на акаунт