Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 684
  • 726
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 11 747
Дадо Хаджи  Mr. Green , и аз миналата година, като се завърнах от Тунис, все за този брик питах и разказвах... що мерак му имах, ама така си остана в спомените ми... Не съм правила. Ти, ако направиш, задължително да се отчетеш, че и аз току съм те последвала...  Peace

# 481
  • Мнения: 171
Дядо Хаджи - мисля, че може и с хубави точени кори, но ако държиш на точната рецепта на листовете за брик (или поне аз така ги правя по алжирска рецепта), заповядай:

300 грама твърдо бяло брашно (под твърдо се има предвид брашно за хляб, уточнението е защото има едно фино бяло брашно, от което тестото става много течно)  
3 супени лъжици слънчогледово олио или зехтин  
3 супени лъжици оцет или вино
300ml хладка вода

Брашното се пресява и се добавят олиото, оцета и водата. Обикновено течността се добавя постепенно (на третинки е най-лесно) в брашното като се меси хубаво, да няма бучки. Продължаваш бъркането поне около 3 минути, като след това покриваш съда и оставяш в хладилника за не по-малко от 45 минути.
Вземи една тенджера, която можеш да покриеш отгоре с обърната наопаки тавичка (с големина достатъчна за кора). Пълниш тенджерата с вода и оставяш да заври, след което нагласяш котлона, така че да поддържаш варенето (не оставяй водата да изври цялата).  
Извади сместа от хладилника и добави 2 с.л. хладка вода и разбий. Приготви си някаква тавичка или поднос с хартия за печене или оризова хартия (едната й страна е восъчна, така че става).  Взимаш от сместа малко топче (като топче за пинг-понг или голф), овалваш го в ръка (ръцете да не са мокри) и го тупваш върху обърнатата тавичка над тенджерата (тя си е гореща, така че внимавай). С леко потупване, оформяш кора с размер около 25 см в диаметър, която леко отлепваш от тавичката и слагаш между два листа оризова хартия или хартия за печене. Ако тавичката не е с незалепващо покритие, може леко да я намаслиш ( аз лично слагам тефлонов тиган и залепвам заедно дръжките на тигана и тенджерата, за да не мърда   Blush). И така от време на време разбърквай сместа преди да вземеш следващото топче и внимавай да не засъхнат корите, че лесно се чупят.
С тези пропорции се получават някъде около 8 кори. Успех!

# 482
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Деденце - ето ти видео  да видиш за какво иде реч. Според мен е лесно , стига човек да иска да си угоди.
http://www.youtube.com/watch?v=_Q8sQB4P1aI&feature=related

От това видео ще разбереш за какво ти говори Хадил - това за топките
http://www.youtube.com/watch?v=MIufSSlAbCc&NR=1

# 483
  • Мнения: 171
Браво на Миг, хубаво се сети. Изобщо не ми дойде на ума да сложа линк за да се види как изглежда. Това с четката също не е лоша идея. Аз го правя по втория начин. Важното е да се спазва времето за хладилника и двете лъжици вода след това - мисля, че беше заради биохимичните особености на глутена - за да стане тестото еластично.

# 484
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ох , аз тез врътки и още какви ли не вкусотии съм гледала в ю-тюб....ама с тази диета нИсмея Simple Smile
що ли ми трябваше и днес да гледам ...че и за капак и гвиниотите гледах и направо виртуален юмрук ме изшути в стомаха Simple Smile За да се потуша ядох грозде със сирене...
А да знаеш какво интересно филмче гледах за кулинарна обиколка из Багдад....убий ме няма да мога да го открия.....Там гледах един трик за печене на шаран на жар. Казаха , че има хора , които от продаването на печена риба печелят....минаваш , поръчваш и си я вземаш пареща , увита в кафява хартия.....ох , потекоха ми лигите ...Много Фкусно филмче беше ...ша са пробвам да го открия....

# 485
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Леле...не е истина намерих го , само дето това не е преведено , гледала съм и преведено ...

Вижте рибни Фкусотии от Багдада

http://www.youtube.com/watch?v=-Utw89niTV8

# 486
  • Мнения: 171
естествено за рибата си струва да идеш в Багдад - казва се масгуф - риба на жар и може да е шаран или друга риба. Подправките и дървените въглища дават страхотен вкус. Тук някои приятели като излизат някъде да си правят барбекю задължително ми се обаждат да им приготвя и рибата, за да си я опекат. Еееееххххх, де да беше само рибата или изобщо яденето хубаво в Багдад - разсипаха ми хубавия град... представа си нямаш каква е атмосферата там. Целият свят ряпа да яде !
Ако харесаш рецепта от разходката, кажи и ще ти я дам. Да не кажа 100 %, но 99,9 % от всики характерни за всички части на Ирак ястия ги готвим у дома.

# 487
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Хадил - разкажи за приготвянето на рибката , че ние много я тачим. То няма да имам сигурно всички подправки , но поне барбекю имаме от години , все ще стане нещо подобно.
Разказвай кое как се прави ....все ще намеря такава скаричка , закопчаваща.

# 488
  • Мнения: 171
има такива скарички, а и подправките ги има. Важното е рибката да я отвориш откъм гръбнака, а не откъм корема - коремната мека и по-мазна тъкан, трябва да остане цяла. После накисваш за около половин час в лимон или малко ябълков оцет и сол. Сместа от подправки за риба, около 1.5 кг (шаран, амур, малък толстолоб, мряна, едра пъстърва и др. - става и с паламуд) е: 1 ч.л. кимион, 1 ч.л. соммак, 1 ч.л. черен пипер и половин лъжичка джинджифил. Поръсваш и печеш. Това е масгуф от Аадамия, а класическия масгуф е само посолена и опечена по начина, който видя, а само накрая като се опече се изтисква лимонче отгоре - не се слага нищо друго и смятат,че е вкусна, защото е от р.Ефрат(или от р.Тигър понякога  Laughing).

Последна редакция: чт, 15 окт 2009, 21:52 от hadil

# 489
  • София
  • Мнения: 7 863
Аз така като гледам тия брикове напраоо са е работа за внучката. Има да маца та пушек ще се дига. Ем ще я уча от малка на домакинство (тя е на 3 години) ем ще си играе детето.

Чудя се дал да не пробвам направо с готови оризови кори.

# 490
  • в матрицата
  • Мнения: 952
Здравейте майстори на вкусната арабска кухня!!!  Hug Аз съм голям почитател на тази храна и особено на Ливан, била съм няколко пъти там и имам незабравими спомени от хората, красотата на тази страна и от.......... храната  разбира се   Grinning Една рецепта ми убягва, търсих  тук във форума и не можах да я намеря, надявам си вие да ми помогнете, та въпросната рецепта за Мануши, предполагам сте го пробвали, нещо като тънка пица отгоре с подправки, подправката я имам, остава само манушито да направя. Предварително благодаря на всички, които могат да ми помогнат  Hug

# 491
  • Мнения: 171
Здравейте майстори на вкусната арабска кухня!!!  Hug Аз съм голям почитател на тази храна и особено на Ливан, била съм няколко пъти там и имам незабравими спомени от хората, красотата на тази страна и от.......... храната  разбира се   Grinning Една рецепта ми убягва, търсих  тук във форума и не можах да я намеря, надявам си вие да ми помогнете, та въпросната рецепта за Мануши, предполагам сте го пробвали, нещо като тънка пица отгоре с подправки, подправката я имам, остава само манушито да направя. Предварително благодаря на всички, които могат да ми помогнат  Hug

1 кофичка кисело мляко
2 яйца
мая за хляб
2-3 зехтин или олио
около 800 грама брашно (максимум килограм)
тестото трябва да е меко като за пица

оставяте да втаса и после правите малки топчета, които леко разстилате с необходимата големина,   слагате си различни плънки или в класическия случай заатар (предполагам за тази подправка става въпрос) и зехтин. другите плънки са спанак, зелен лук и сироп от нар; заатар и сирене; кашкавал и сирене; сирене и домати; домати, лук и гъби; домати, лук, месо и кашкавал; маслини и сирене или пък каквото ви душа иска.

мисля, че има още една рецепта за тестото, която правят в Сирия (фатаер или манаиш), но не си спомням каква беше разликата.
Дано съм била полезна. Успех в готвенето и добър апетит!

# 492
  • в матрицата
  • Мнения: 952
hadil,  много, много благодаря, ще пробвам и ще докладвам резултата   Hug

# 493
  • Egypt
  • Мнения: 132
Значи помъчих се да направя това къббе, ползвах рецептата на Хадил, спазих уж всичко точно,  а накрая резултатът е плачевен- при пърженето всичко се разпадна  Cry Хадилче, къде ми е грешката?                                                                   

   

# 494
  • Мнения: 800
фаима, при твойте "черупката" изглежда месеста, тези на свеки ми са съвсем тънички, като вестник, не знам как успява да ги издълбе. Аз още не съм се пробвала, че трябва да съм в подходящо настроение  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт