Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 694
  • 726
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 800
аха, значи сварен. Аз си мислех, 4е само накиснат можело...  Ок, дотук добре.
А какъв ориз да слагам, за първи път чувам , че към булгура може и ориз и картофи да добавя. Сварени трябва  да са и е предполагам  Laughing

а суровите къббета ако се замразят в камера и се пържат замразени дали ще станат? Страх ме е да не ми се разкашкат  smile3511 smile3511
знам, че стените на къбето трябвало да са максимално тънки  ooooh!

имам онова дето му викат бахар-7те подправки, то става ли за къббе?

А онова червеното киселото, нешо от сорта на сумак се казва, то за какво се използва?

# 436
  • Мнения: 171
чакай момиче -  Joy - кубба с булгур и куббат халаб (с ориз и картофи без булгур) са различни неща. Соммак тук не се слага на тези двата вида освен, ако не е в сместа, която съм написала (слага се най-вече на кюфтета, кебап, сарми и др.). По-добре ги замрази полу-изпържени и после ги допържвай или слагай във фурната с малко олио, или направо изпържени, а после ги топли на микровълнова, но не замразявай сурови - не е удачно (освен тези със суров, накиснат булгур, ама и за тях не е много хубаво). ако искаш рецептата за тези с накиснат булгур и нея ще ти дам, но щом свеки е от Ирак няма да ти свърши работа, за да я впечатлиш  Laughing. Това със седемте подправки му добави малко повече кимион, черен пипер и индийско орехче.

# 437
  • Мнения: 800
ха, не е от Ирак, ама е майсторка на къбето  Mr. Green

дааа, за къбето с  накиснатия булгур питам  Mr. Green  ок. ще видя какво ше стофтам , в най=скоро време Sunglasses

# 438
  • Мнения: 171
рецептата е същата, но се взима тъмен булгур и се накисва поне 6 часа във хладка вода. После обаче ще трябва да го мелиш на машинка, освен ако не е ситен, тогава може и на ръка да си оформиш тестото. В този вид може плънката да е без лук, а само месо, 2 с.л. доматено пюре и ядките могат да са кедрвои, бадемови или орехи. Всичко останалао е същото и пропорциите също. Успех!

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 12:44 от hadil

# 439
  • Мнения: 590
Шило - мудира ... Laughing, малко идеи от мързел ООД  Mr. Green.
Пращаш мъж ти при месаря да ти направи сместа с булгура . Другото ти сама можеш . Оформяш и пълниш с каймата . Поне първият път да можеш да видиш как изглежда и каква да е консистенцията , после и сама ще ти е по - лесно да прецениш . Мога даже да ти препоръчам месар - Ахмед на Кирил и Методий му е магазина . Прави хубаво  лахм баджин също  Laughing
Малко картинки ..
http://lailablogs.com/?p=769

опс пак спя оправих го .

Последна редакция: пн, 28 сеп 2009, 17:26 от Manele

# 440
  • Мнения: 171
 Laughing това с Мързел ООД ми хареса. Манеле, не бях се сетила за тази опция.

# 441
  • Мнения: 800
Манел  Laughing имаш ли представа колко ме зарадва  Party  брей, този месар и адаш даже.  Само да се  завърна в Сф и ще види това къббе, спукана му е работата

# 442
  • Мнения: 171
Шиланче, направо звучиш като "партизан за бой се стяга"  Joy - браво момиче. Само така! Няма да се даваш на една манджа я!

# 443
  • Мнения: 171
   
Обещаните на никито рецепти.

Скариди с ориз и зеленчуци:
Така се правят в Южен Ирак иначе има много различни рецепти.

500 грама едри белени скариди
2-3 капии с различен цвят (зелена, червена, жълта, оранжева)
1 чаша ориз (дългозърнест, ако гониш и визуален ефект)
1 средно голяма глава лук нарязана на не много ситни парченца
2 скилидки чесън пресовани (по желание - аз лично не слагам)
2 с.л. вегета или друга зеленчукова подправка (с маги вълшебен вкус става много хубаво - иначе трябва да си правиш зеленчуков бульон и е голяма играчка)
черен пипер, сол и къри
1 средно голяма връзка ситно нарязан магданоз
20-25 едри маслини (каквито обичаш) нарязани на половинки
Измивате оризът, докато се избистри водата и оставяте да се накисне поне около 20 минути. Запържвате в малко зехтин или слънчогледово олио лука (леко посолете лука предварително - само него), нарязаните на ленти чушки (капии). Когато зеленчуците омекнат добавяте още две супени лъжици мазнина и слагате скаридите, като си оставите част за украсата. След като скаридите се задушат (не повече от 2-3 минути) слагате зеленчуковата подправка, слагате ориза и заливате с вода не повече от половин-един пръст над сместа. Щом водата почти изври, слагате кърито (1 ч.л.), черен пипер и сол на вкус и намалявате силно котлона. Оставяте да се задуши в собствената си пара, а отделно в тиганче без мазнина или най-много с една с.л. зехтин слагате останалите скариди, само да порозовеят и после ги нареждате върху готовото ястие.

Бириани от гр.Басра
Бириани е общо наименование на група индийски ястия с месо и зеленчуци. Това е една от иракските разновидности, характерна за южния пристанищен град Басра.

500 грама едро смляна телешка кайма
200 грама бадеми, разделени на половинки (най-лесно е да махнете кафявата люспичка след като са били в топла вода около 10 минути)
4 ч.л. бахарат
50 грама стафиди (може и без тях)
4 сварени яйца
1 ситно нарязана или настъргана малка глава лук
2 чаши ориз
шафран
200 грама фиде запечено или запържено в малко масло
20 грама масло
зехтин, сол и допълнително 1 ч.л. кимион
Задушете лука в малко зехтин (да омекне без да порозовява) и добавете каймата, като разбърквате за да стане на гранулки, добавете предварително запържените до порозовяване в масло бадеми, добавете кимиона, стафидите, бахарат, сол на вкус и половината от фидето. Задушете докато омекне фидето (ако има нужда сложете четвърт чаша вода, докато изври и фидето ще омекне). Като свалите от котлона, нарежете сварените яйца на половинки, смесете с плънката и  захлупете с капака да не изстива бързо (така и яйцата ще поемат от подправките, без да се мачкат).
Оризът, който е измит по познатия ви начин до избистряне и накиснат в студена вода (направете го като почнете да готвите и докато му дойде редът за готвене ще се е напоил достатъчно) се слага на котлона заедно с останалото фиде, със сол на вкус, мазнина и шафран и се залива с вода (1 пръст над ориза). Като почти изври водата (започвате да виждате само мехурчета, които се дигат от образуваните кладенчета) размесете внимателно, намалете котлона и похлупете съда, в който готвите, за да се задуши оризът. като е готов изсипете в съда за сервиране и покрийте хубаво с топлата плънка.

"Троен мосулски кебап"
Е това вече е от Северната част на Ирак.

300 грама пилешки гърди
300 грама месо от малко теле или не тлъсто агнешко от бут
400 грама кайма смес (250 грама телешка и 150 шилешка или агнешка, ако няма хубаво месо от шиле)
бахарат, сол, къри, куркума, соммак
1 ч.л. горчица
4 с.л. ябълков оцет
2 с.л. сусамов тахан
2 настъргани глави лук
1 с.л. гъсто доматено пюре
1 ситно нарязана връзка магданоз
2 с.л. галета

Смесете каймата с една трета от количеството настърган лук, доматеното пюре, половин чаена лъжичка бахарат, половин чаена лъжичка къри и черен пипер на вкус, сол, ситно нарязания магданоз, 1 ч.л. соммак и галетата. Оставете сместа да престои около 15 минути. Оформете на шиш, ако ще печете на скара или в желана от вас форма, ако печете на фурна (аз лично пека на фурна за около 30 минутки).
Нарязвате пилешкото и телешкото месо на малки кубчета, които накисвате в оцета, 2 с.л. соммак, горчицата, 1 ч.л. куркума, останалото количество настърган лук, сусамовия тахан, сол, къри, бахарат и оставете на кисне поне 2 часа. После нанижете на дървени шишчета и заедно с оформения от каймата кебап сложете на скарата или в тавичка, завита с фолио и печете на фурна. Ако сте завили с фолио, в края на печенето го махнете, за да порозовее месото.

# 444
  • Мнения: 24
Хадилчит благодаря ти мила  Hug

# 445
  • Мнения: 550
Мили кулинарки, аз малко си поиграх миналия ден, и направих списък с линкове към вси4ки вкусотии в тази тема, НО нямам идея как да се сложи на първата страница, така 4е да е по-лесен достъпът до рецептите. Предполгам трябва да помолим модератор, или  newsm78

Салати:
Табуле 1
Табуле 2
Табуле по сирийски (хайати)
Фатуш
салати от сварена леща и червен грейпфрут
салата с арпа
"Лубия хадда" (Люта лубия - може и със соя)
рецепта с нарови зрънца


3акуски :

арабска закуска
Фътте с хумус
Хумус - по мързеливия начин
Бакла  - по мързеливия начин
бакла с чесън

Супи:

шорба
Махлута
леща  и нахут с месо
леща с ориз и кайма
мжеддъра-или булгур с леща

Тестени:

бани4ки с разли4ен пълнеж
рецепти за паста
тунизийски макарони
Брик
Листове за Брик
макарони с кисело мляко,кайма и 4есън
лахм б аджин - месо в тесто
спагети - октоподчета
фрикасе ,тунис



Основни ястия:

Кус-кус по тунизийски
Миш-маш
зелен боб с чесън
Зелен фасул
булгур с картофи грах и моркови
булгур с картофи и моркови
Кайма с бургул
Кушари - традиционно египетско ястие
Лозови сармички
Лозови сармички от Александрия
3елеви сармички
Кубе
Куба от булгур
Куббат халаб
Класическа голяма варена кубба
Млухия
Млухия по тунизийски
Млухия сирийски вариант
рецепти с арпа
супа с арпа (тунис)
патладжани с каймамуса' (египетска манджа с патладжани)
патладжани с ядки
патладжани с кайма на фурна
тиквички с кайма
тиквички с яйца
пълнени тикви4ки
пълнени тикви4ки
Мтауаме
Махши - пълнени тикви4ки или патладжани
Готвена тиква с месо и мляко
Скариди с ориз и зеленчуци
Пикантни пържени картофи
камуния - агнешки дреболийки
Арман - кис.мляко с агнешко месо
Агнешко със зеленчуци
къпсе - продълговат ориз с пиле/месо/
шиш  барак
Кофта по марокански
Меки4ки с накълцано месо
шаварма
таские
пилешки кебап
пилешко месо на фурна
пиле с картофи  шафран и нахуд
Хариса
Бириани от гр.Басра
"Троен мосулски кебап"
Масгуф - риба на жар
Шаран по магребски
Бунния (или кафяв шаран)
Шаран


Десерти:

арабски сладкиш(бонети)
баразек(сладки със сузам)
йойо
Арабски сладкиш Наммура
райба(сладки подобни на масленки)
пълнени фурми
толумбички 1
толумбички 2
иракска злабя (пържени и сиропирани сладки)
мадлюка или мадлюа
Баклава Ливан
Галакси бисквитен сладкиш
Сладки от фино фиде
катаеф
плодови бонбони с кокос
класически кокоски
бадемови топчета
фунийки
трюфели
Ум Али
грис халва
Бакалва с готови кори
Бакалва с кори от фиде
Басбус
Кекс Мадлен
Сладки с пълнеж (фурми)
халауат джибна - халва със сирене
Сладък салам от стар хляб
Шакарлама (сладки от Ирак)
сладки Харша
Харша с цареви4но брашно
Aysh Al Saray (лесен арабски сладкиш)
арабски сладкиш
Кнафе

Подправки:
Бахар
Микс от седем подправки (Саба бахарат )
Универсална смес
рецепта за съхранение на подправки в бурканчета
Шафран

3имнина
Жълта мосулска туршия, Пълнени кисели краставички, Туршия от цве … аш, Шарена туршия

На4ин на приготвяне:
Ирански ориз
мляко с ориз
Как да сварим ориза
марина за пилешко,телешко и агнешко
марината за шиш4ата от мароко

Последна редакция: вт, 29 дек 2009, 10:04 от Айа

# 446
  • Мнения: 171
браво беба - добре, че го направи - на мен все не ми остава време. за първа страница трябва да помолим модератор.

# 447
  • София
  • Мнения: 3 090
Момичета, темата е от 2007 г.  Laughing Не е ли време някой да пусне нова, като сложи в първия пост линковете, които беба така любезно е извадила  newsm78
Беба  Hug толкова труд си положила, много ти благодаря, така ще е доста по-удобно   bouquet Защо не пуснеш нова тема?
Аз в неделя направих хомус и баба гануш, и арабски питки, с които май не сполучих  Laughing Тази седмица не ми остана време да ви покажа снимки, но утре ще се постарая.

# 448
  • Мнения: 550
Момичета, темата е от 2007 г.  Laughing Не е ли време някой да пусне нова, като сложи в първия пост линковете, които беба така любезно е извадила  newsm78
Беба  Hug толкова труд си положила, много ти благодаря, така ще е доста по-удобно   bouquet Защо не пуснеш нова тема?
Аз в неделя направих хомус и баба гануш, и арабски питки, с които май не сполучих  Laughing Тази седмица не ми остана време да ви покажа снимки, но утре ще се постарая.
Ами не съм много добре запозната с правилата на форума, нали уж от4етните теми са ве4е 50 страници, и за това не пускам нова, но ако може, няма никакъв проблем да я направя Peace

Кри кр
и, 4акаме снимките тогава  Heart Eyes, а защо не и малък коментар кое то4но не се е полу4ило и кое се е полу4ило. Със сигурност ще е полезен  Peace

# 449
  • Мнения: 2 755
Как се прави това чудо "сушени лимони". Направо ми се напълни устата като го прочетох.

Общи условия

Активация на акаунт