Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 516
  • 726
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 657
Мерси за поясненията.На вкус е отлично.Половината вече го няма -изядено е  Embarassed Събота ще направя още веднъж спазвайки вече всичко стъпка по стъпка.Последен въпрос - твърд  ли стои сладкиша или е мек.

# 421
  • Мнения: 171
сравнително мек. ако искаш да е по-твърд сложи повече грис за сметка на брашното. на мен ми се е получавал твърд, ако гриста не е фина.

# 422
  • Мнения: 657
Много ти благодаря за всичко Hug

# 423
  • Мнения: 441
3а да не се изгуби рецептата за типичните празнични сладки с фурми, си позволявам да цитирам Хадил тук.
да, за да са лъскавки ги мажем с разбито яйце. сега да не разбутвам домашните за тефтера (сладките винаги им гледам рецептите - срам и позор, ама като не ги обичам много не ги и помня много), но пропорцията е на 1 кг брашно - 1 кг мазнина (смес олио и масло или само олио, ако искаш може и с 1,5 мазнина - стават по-крехки, но по-тежки) - 2-3 щипки сол и мая за хляб. месиш го хубаво поне 10-15 минутки. оставяш да втаса и след това си правиш, каквито формички искаш - рулце, което нарязваш, триъгълничета за фунийки, с някаква готова формичка, като за кошничките.
Плънките са няколко вида:
1. захар и смлени орехи - проста смес.
2. захар и кокосови стърготини - също само смесваш.
3. локум с орехи - също не се обработва допълнително.
4. плънка с фурми - махаш костилките, запържваш фурмите в масло, като междувременно ги намачкваш, добавяш малко сусам, няколко зрънца кардамон и е готово.
сладките се намазват с разбито яйце - пекат се отгоре и отдолу на 2500 до порозовяване.
мисля, че не съм я объркала, но ако случайно съм пропуснала нещо ще го пиша утре.
Рeзултатът би трябвало да изглежда така 
Аз днес ще ги пека – но ще използвам готова паста от фурми, а половинката настоява да прибавим и зехтин към разтопеното масло.
Да видим какво ще се получи  Peace

Много ми харесва иеята за последната плънка, тъкмо имам едни фурми, които така си и седят.

# 424
  • Мнения: 171
я да ви дам една рецепта, която пробвах днес.
400 г пилешко месо (филе)
1 бр. голям домат
2-3 скилидки чесън
2-3 с.л. майонеза
100 г кашкавал
200 г гъби
бахарат - 2 ч.л.
масло за намазване
галета за поръсване

Нарязвате пилешкото филе на тънки парчета и го начуквате леко с дървено чукче. В намазана с масло тавичка и поръсена с галета се нарежда филето с нарязаните гъби. Овкусява се с подправките. Покрива се със счукания чесън и резени домати, които се намазват обилно с майонеза. Поръсва се с настърган кашкавал и се запича на 180 С 30-35 минути до златисто.
Мисля, че може и картофки да се добавят или карфиол, за да обере мазнината, защото май е малко тежичко.

# 425
  • София
  • Мнения: 3 090
Здравейте, момичета!
Имам желание да направя баба гануш, но в рецептите, които намерих, има различия - в една е с кисело мляко, в друга е с домат и чушка....та не мога да се реша коя да изпробвам  newsm78 Малко помощ от вас  Praynig

# 426
  • Мнения: 171
винаги е с кисело мляко и малко сусамов тахан. доматът и чушката са по желания, но обикновено те не се съчетават с домата и чушката освен, ако не са предварително печени.

# 427
  • София
  • Мнения: 3 090
hadil  Hug благодаря   bouquet

# 428
  • Мнения: 171
 
Да дам рецептите, че Делта, ще ми се кара  Embarassed
Значи първото е "лахм б аджин" - тоест месо в тесто (по правилно е върху тесто).
за тестото
500 грама брашно
2 щипки сол
мая за хляб
вода за замесването
Трябва да се получи тесто като за хляб. Оставяте да втаса и после оформяте питки с дебелина не повече от половин сантиметър.
за плънката
500 грама смляно месо (смес от агнешко и телешко)
1 връзка магданоз
1 глава лук ситно нарязана
1 средно голям домат нарязан на ситно или настърган
сол, черен пипер, кимион и 2-3 щипки джинджифил и индийско орехче
Смесвате плънката да се получи смес по-рядка от тази за кюфтетата. Слагате достатъчно количество да покриете тестената питка и печете във фурната на 250 градуса за около 20-30 минути. Да добавя по съвет на Делта, ако е от по-мощните фурни и печете отгоре и отдолу стават за около 10-15 минути на 180 градуса.

Кубба от булгур

1 кг ситен булгур (ако не намерите ситен не е страшно вземете, какъвто и да е) - може светъл може и тъмен
Булгурът се слага да заври със сол, докато се сготви, без да се разкашква. Прецежда се и се оставя да изстине, след което се смила с месомелачка.
за плънката: килограм мляно телешко месо, 300 грама лук нарязан на ситно, 1 с.л. от моята смес подправки
задушавате лука в малко слънчогледово олио или зехтин, като омекне добавяте месото и подправките и разбърквате, докато стане готово (да стане на гранулки, а не на големи топчета). Оставяте плънката да изстине добре. После от булгуреното тесто правите топче, което оформяте като паничка, пълните с плънката, затваряте и оформяте овалче като на снимката или сплеснато дискче, като поничката. Пържите в силно загрята мазнина в дълбока касеролка или във фритюрник.

и бонус рецептата за Делта:
Агнешко със зеленчуци
1 кг агнешко месо с кост
200 г зелен фасул
200 г грах
10 глави арпаджик
30 г масло
3-4 клонки магданоз
3-4 бр. моркови
2 бр. картофи
2 стръка пресен лук
3-4 с.л. олио
1 с.л. мащерка
3-4 с.л. доматено пюре
сол
Месото се нарязва на парчета и се запържва в загрято олио. След 2-3 минути се разбърква и след като промени цвета си, се изважда в чиния. В същата мазнина се разтопява малко масло и се слага нарязан на едро лук. След като омекне, се добавят морковите, нарязани на колелца, арпаджика и доматеното пюре. Разбърква се. Връща се месото и се налива гореща вода, така че да покрие продуктите. Посолява се. Щом кипне, ястието се задушава 30 минути. Слагат се нарязаните на кубчета картофи и се задушава още 20 минути. Прибавят се грахът и фасулът. Долива се малко гореща вода, задушава се още 10-15 минути. Накрая се подправя с мащерка и магданоз и се сервира.

Последна редакция: нд, 27 сеп 2009, 23:27 от hadil

# 429
  • Varna
  • Мнения: 2 592
ХАДИлЧЕ-
не мЪ зЪсрамвай бе Душа Embarassed Ако знаеш колко кротък човек съм нищо, че съм Овна. Пък най вече на тебе не мога да ти се карам newsm51  bouquet  : Hug Hug Hug Още веднъж -БЛАГОДАРЯ  bouquet
Слънце, другия път плясни един десерт, че  старата Делта обича сладичко Hug Wink

Последна редакция: сб, 26 сеп 2009, 16:06 от DELTA_DELTA

# 430
  • Мнения: 171
Още едно включване от месопотамската кухня: Хариса
При нас хариса се казва едно много просто ястие: слага се измито месо с кост: агнешко или младо телешко (или овнешко, но само по арабските страни, а не от тук, че няма да се яде) и се залива с вряла вода. След като поври малко и се отпени се слага с него предварително добре измита и накисната от предната вечер грухана пшеница (църковно жито или ако има кой да ви донесе сорт "син алджамал" т.е. камилски зъб - сорт много едро жито с много светъл златист цвят, характерно за Северен Ирак). И се оставя да ври заедно - и тук е мъката да седите и да бъркате да не загори. Та така си прекарвате времето, докато се получи една хубава каша (като крем супа, ама се носят и парченца месо вътре). Месото може да го оставите на едри парчета, защото така или иначе като ври толкова време ще се разпадне - после само махате костите. Пропорцията месо:пшеница е 1:1. Накрая се слага сол на вкус. При нас в някои градове сервират тази каша с една лъжичка масло отгоре и малко захар - аз категорично отказвам захар с месно ястие.  Laughing Това ястие се прави на празници и при всички поводи, когато трябва да се раздава. В Среден и Южен Ирак правят и едно друго ястие "кима", ама там работата е още по-пипкава и продуктите са доста повече: нахут, доматено пюре, сушени лимони, месо, специални подправки, нахутено брашно и т.н. някой ден ще го постна като имам настроение и време.
Делте, душата - кажи какъв десерт искаш - торта, бисквити, бонбони, сладкиши и веднага ще ти пусна не една, а две рецепти.

# 431
  • Varna
  • Мнения: 2 592
ХАДИЛЧЕ-
няма да те тормозя сега за десерти, достатъчно манджи изпраска. Като се сетя нещо по нататъка и то Иракско и не много туткаво, че аз както ти казах съм Овен и не обичам пипкавите работи, нямам толкова търпение  някой път thumbsup

# 432
  • Мнения: 800
хадил, това къббе ми трябва дето се пържи. В  снимките на Манеле го има, ама аз иам нужда от още разяснения точно по оформянето, какви са чалъмите?  и пропорциите на продуктите ми трябват. Имам от финия булгур, обаче нямам кедрови ядки, ще карам без тях...
Имало машинки за къбето, ама свеки го прави на ръка, и аз така искам да се науча



ПП едва  сега видях , 4е по-горе си пуснала за къббето....
ама дай още разяснения по оформянето

в колко вода трябва да сложа булгура да ври?  на СФ нямам месомела4ка за да го смелям....

Последна редакция: пн, 28 сеп 2009, 15:38 от Шилан & Шиар

# 433
  • Мнения: 171
написала съм рецептата за дват вида пържена "кубба" (къббе се казва в Сирия - в Ирак си е кубба  Grinning). ще ти ги пусна и тук. Не ти трябва машинка, обяснила съм как става, а вместо кедрови ядки - белен, леко запържен бадем, стават супер.
copy-paste  Mr. Green
Кубба от булгур

1 кг ситен булгур (ако не намерите ситен не е страшно вземете, какъвто и да е) - може светъл може и тъмен
Булгурът се слага да заври със сол, докато се сготви, без да се разкашква. Прецежда се и се оставя да изстине, след което се смила с месомелачка.
за плънката: килограм мляно телешко месо, 300 грама лук нарязан на ситно, 1 с.л. от моята смес подправки
задушавате лука в малко слънчогледово олио или зехтин, като омекне добавяте месото и подправките и разбърквате, докато стане готово (да стане на гранулки, а не на големи топчета). Оставяте плънката да изстине добре. После от булгуреното тесто правите топче, което оформяте като паничка, пълните с плънката, затваряте и оформяте овалче като на снимката или сплеснато дискче, като поничката. Пържите в силно загрята мазнина в дълбока касеролка или във фритюрник.

Куббат халаб

в класическата рецепта няма стафиди и се прави с кедрови ядки, иначе и аз ги правя с бадеми и стават хубави. сега ще ти кажа тайната - не ги прави само с ориз, а сложи и варени картофи. съотношението е 1:1 - минавай ги с машинка за месо или ги смачкай на ръка, но не и с кухненски робот, че стават "гумени". Ако тестото е много твърдо и се пука, добави картофи или едно яйце. Ако пък е много леко, добави ориз или 2 с.л. брашно. Пържи в силно загрято олио. На тестото се слага сол на вкус и куркума (малко за цвят) или шафран. На плънката задължително слагаш или от смеската, която съм написала в темата с арабската кухня или поне черен пипер, кимион и джинджифил.

# 434
  • Мнения: 171
ПП едва  сега видях , 4е по-горе си пуснала за къббето....
ама дай още разяснения по оформянето

в колко вода трябва да сложа булгура да ври?  на СФ нямам месомела4ка за да го смелям....
няма значение в колко вода го вариш само не го разварявай. а за оформянето:
 
правиш кладенче - пълниш - затваряш и пържиш.
за меленето - можеш да го смачкаш наръка, докато е топъл булгура -става лесно, защото не е само накиснат като на другите рецепти, а е сварен.

Общи условия

Активация на акаунт