Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 519
  • 726
  •   1
Отговори
# 390
  • Бургас
  • Мнения: 839
hadil, мерси, не се бях сетила.

# 391
Здравейте. Бихте ли ми дали идея как да направя обикновен ориз, но без да ми се слепва??? Купих един египетски, който е с много нишесте и съм го варила и с малко вода и с много вода и все ми е слепен  Sad. Обаче ми харесва вкуса и искам да продължа да го ползвам. Ще съм ви благодарна ако ми отговорите.

# 392
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ние го правим само на кискеса, тоест на втория етаж на кускусиерата, омазнява се  заедно с месото и зелен4уците  и подправките, сол и зехтин и се слага над водата  ,бърка се и става ей така;
ина4е в тенджера трябва да се оцъкли ве4е измития ориз за да му се махне  нишестето, в зехтина! след това вода и като заври се намаля на минимум! след малко се изклю4ва и захлупва!  слагам куркум или шафран,  стафиди ,сол ,4ерен пипер и малко индийско орех4е!

Последна редакция: сб, 19 сеп 2009, 20:01 от marsy

# 393
  • Мнения: 171
значи оризът не е нужно да бъде дългозърнест, за да не се слепи, но е важно да бъдат цели зрънца, а не от онзи вид, който е много натрошен. Ще ви кажа няколко начина, за да го направите.
Измивате ориза много добре като разтърквате зрънцата между дланите си и измивате многократно, докато максимално избистрите водата. След това го накисвате в студена вода за 30 минути или в топла вода за 15 минути. После слагате ориза в подходящ съд, добавяте сол на вкус и мазнина (слънчогледово олио или зехтин - на 1 кг ориз 6 с.л., за по-малко количество просто изчислявате пропорцията), заливате с вода, така че оризът да е покрит с един пръст (около 1.5 см) вода. когато водата заври и започнете да виждате мехурчета, които се вдигат от получените в ориза малки кладенчета, намалявате котлона и оставяте ориза да се задуши на бавен огън, под похлупак, така че да се досготви на парата.
Вариация на този метод е да сложите ориза във фурната, като спазите всичко написано по-горе, но във фурната от време на време разбърквате леко, за да не засъхне отгоре ориза. Не бъркайте силно, а леко и внимателно - може и с дръжката на лъжицата.

Ако не сте сигурни, че ще се справите има по-сигурен, но по-дълъг начин. Слагате по-голямо количество вода да заври, после добавяте сол (на килограм ориз около 3 супени лъжици сол) и слагате ориза (пак добре измит до избистряне на водата). Оризът не бива да се сварява, зърното трябва да е леко меко отвън и твърдо и хрупкаво вътре. Прецеждате го и в подходящ съд (малка тенджерка, тефлонов тиган) слагате половината количество мазнина според количеството ориз (в класическите арабски рецепти загряват предварително олиото - не е необходимо, просто навик и то не много здравословен). Ако ще правите ориз с фиде на този етап смесвате предварително запърженото във масло фиде и го смесвате с прецедения ориз (който може да бъде измит със студена вода, но също не е задължително) и поставяте в съда. Отгоре слагате втората половина от мазнината, захлупвате и оставяте на бавен огън, разбърквате едва, когато оризът се надигне и е готов.

Ако искате оризът да е жълт, слагате шафран във водата, в която го варите. Ако ще правите бириани - ориз с месо, бадеми, грах, фиде (картофи и моркови по желание) - предварително приготвената плънка я добавяте, когато се изцедили ориза и ще го задушавате.

Добър апетит !

# 394
Благодаря много за бързите отговори bouquet. Ще последвам съветите ви и дано се получи този път.

# 395
  • Мнения: 171
Честит празник ! Ето малко сладки-изненада, т.е. не знаете какъв пълнеж ще уцелите. Направих ги така, за да не се карат ситните, кой от кои е изял повече.  Joy

# 396
  • Мнения: 4 289
много обичам ориз с фиде и бадеми! До сега не знаех как се прави, но вече знам! Благодаря! Тези дни ще се пробвам.
hadil  bouquet

# 397
  • Мнения: 550
Хадил, благодаря за помощта  Hug
В сравнение с твоите  моите нямат много приличен вид, но на вкус поне са добре.  Peace Уж сложих масло–брашно в съотношение 0.75 към 1 (плюс 3–4 лъжици зехтин), но ми се струват прекалени маслени за моя вкус. На мъжО обаче са идеални откъм мазнина, само можело да са по–сладки  #Crazy  захар ли е трябвало да сложа, или повече фурми newsm78

# 398
  • София
  • Мнения: 2 896
Момичета, някоя от вас да знае какви подправки се слагат на муджаддара (изключително просто и вкусно ливанско ястие от ориз и леща)? В нета повечето рецепти са само с кимион, а като че ли съм го яла с повече/различни подправки.

# 399
  • Мнения: 13 512
спомена ми е само за 7 бхарат. Нищо повече. Тях ги слагат на всичко.

# 400
  • София
  • Мнения: 338
Момичета, искам да ви попитам дали знаете как се приготвя това:



Доколкото разбрах се нарича Халяуа Хамсие, но не съм сигурна Embarassed

Благодаря предварително   bouquet

# 401
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
http://bretzeletcafecreme.blogspot.com/2009/02/halawa-bel-jebneh.html
ливанско е и не е хамсия!след празника превода!

# 402
  • Мнения: 171
беба твоите сладки на снимката изглеждат много по-добре от моите първи опити, а и сладките по принцип са си мазнички. аз съм израснала с тях и винаги са ми били тежки. захар на фурмите не се слага, така че или сложи повече плънка или той да яде сладките с чай и в него да си сложи повечко захар  Wink.  а за сладкото на снимката сте прави за името наполовина - външното тесто, когато е със сирене халуми (или в краен случай моцарела) и грис на пара е ливанско (халауат джибна - халва със сирене), но когато се прави с пълнеж, както е снимано е точно "халауа хомсия" - халва от Хомс.  Grinning ние в ориента все не можем се разбра коя рецепта чия е - като шопската салата ! няма да развалям кефа на марси да превежда - намерила е добра рецепта, но ако някой му е спешно да каже.
Тъй като Деси ме забрави, ако някой знае сирийската или ливанска рецепта за шакрие, моля да ми я напише, че аз само пропорциите на иракската си знам.
на муджаддара (с небелена леща) се слага кимион, черен пипер, запържен лук и кориандър (козбара), ако е с ориз. с черен пипер и кимион се подправя само разновидността наречена кушри или кошари, която е с булгур и белена леща (червена)  - освен в Египет - там е с леща и макаронени изделия.

Последна редакция: сб, 14 ное 2009, 23:54 от hadil

# 403
  • София
  • Мнения: 338
а за сладкото на снимката сте прави за името наполовина - външното тесто, когато е със сирене халуми (или в краен случай моцарела) и грис на пара е ливанско (халауат джибна - халва със сирене), но когато се прави с пълнеж, както е снимано е точно "халауа хомсия" - халва от Хомс.  Grinning ние в ориента все не можем се разбра коя рецепта чия е - като шопската салата ! няма да развалям кефа на марси да превежда - намерила е добра рецепта, но ако някой му е спешно да каже.
Благодаря, hadil Hug
Аз въпросното сладко го ядох в Дамаск, така че сигурно е било "халауа хомсия". Интересува ме дали може да се направи с продукти които се намират в бг, с извара или някакво безсолно сирене например?

# 404
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
десертът е бонбон ,сладко с ъс сирене ,преведено то4но и е ливанско,ако се вярва на инфото! прави се тесто от 100мл вода и 50 гр захар,които се загряват и след което се прибавя смида 50гр(семолината),и 120 гр моцарела!загряват се до стпяване на моцарелата и полу4аване на хомогенно тесто! то се разстила в/у хартия и се разстила на лист с дебелина 1/2 см след, което се приготвя сиропа ! рикотата  е тип извара ,но е по близо филаделфията като,4е ли !след като изстине тестото се нарязва на правоъгълници и се намазва със сиропа,после се слага сиренето и се завива, полива се със сиропа и се поднася посипано със с4уканите ядки! сироп: 1 4 вода ;1.5 4. захар;
1л. розова вода и сок от лимон! а това не  ли е каквото си яла от дадения от мене сайт?
сори, но съм на лаптоп на арабска клавирка и съм без много бг букви!
хадил ,не видях какво си писала, нетът ми заради аида ми -има го ,нема го! bowuu  bouquet

Последна редакция: пн, 21 сеп 2009, 00:57 от marsy

Общи условия

Активация на акаунт