Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 633
  • 726
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 311
Някой има ли примерно меню за празника в неделя, да изненадам съпруга си!
Благодаря!

# 376
  • Мнения: 3 804
Примерно меню за празника няма-има толкова рецепти ,харесваш си някоя и действаш. Grinning

# 377
  • Мнения: 171
Някой има ли примерно меню за празника в неделя, да изненадам съпруга си!
Благодаря!
Дон Койоте е права, че няма меню, но ако кажеш горе-долу колко време смяташ да отделиш и колко ястия, предястия и десерти искаш да правиш, веднага ще ти спретнем един-два варианта на празнично меню с все рецептите. Ако ме ориентираш, аз с удоволствие ще ти ударя едно рамо (а и ако не е тайна да кажеш половинката от къде е, за да се съобразя с типичните особености на тяхната кухня).  

# 378
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Здравейте, купих сок от нар от иранския магазин, вкусно изглеждаше и пишеше че е 100% натурален и вкусът е "божествен" Crazy. Като го опитах  Sick, солен и кисел. За какво е този сок, да не е за готвене нещо  Mr. Green?

# 379
  • Мнения: 13 512
Здравейте, купих сок от нар от иранския магазин, вкусно изглеждаше и пишеше че е 100% натурален и вкусът е "божествен" Crazy. Като го опитах  Sick, солен и кисел. За какво е този сок, да не е за готвене нещо  Mr. Green?
да, ползва се вместо оцет. И не само

# 380
  • Мнения: 171
сокът от нар се ползва и за някои видове сарми. ако искаш сок от нар за пиене трябва да вземеш този който е правен със захар, т.е. наровите зърна са посипани със захар и всъщност става сироп. да знаеш, обаче наровият сок не е желателно да се пие на гладно.

# 381
  • Мнения: 4 290
Здравейте момичета,
запалих се по персийската и арабската кухня и по-точно ливанската. Да се похваля научих се да правя кеббе, но на фурна тук видях само рецепта за пържено. Имам съседи голямо ливанско семейство и те ме учат.
отделно научих се да правя ирански ориз- страхотен! Ако не сте го обсъждали мога да се включа.
Връщам се да чета, че много материал сте дали!

# 382
  • Мнения: 171
привет енира - пиши всичко, което си пробвала и е станало хубаво според теб.

# 383
  • Мнения: 22 867
.................. научих се да правя ирански ориз- страхотен! Ако не сте го обсъждали мога да се включа.


enira, напиши, моля те, рецептата на иранския ориз, само съм чувала за него. А и други интересни рецепти, които си научила.   bouquet

# 384
  • Мнения: 4 290
 Ирански ориз
  измивате ориза и го слагате в тенджера с много вода и много сол(около 2-3 супени лъжици)
 Съотношението ориз-вода е повече от 1/3
Оставяте ориза да ври около 5 мин. и го следите да не се свари!
Трябва да го свалите от котлона когато е леко суров и го измивате със студена вода.
В празна тенджера слагате малко зехтин на дъното и покривате с големи парчета арабски хляб,
като преди това сте разделили хляба да е само на един пласт.
сипвате ориза отгоре и с лъжица го оформяте да е като пирамида в
центъра на тенджерата т.е  да няма ориз по стените на тенджерата.
слагате половин кафена чашка вода и похлупвате хубаво тенджерата с капака
и включвате на много слаб огън около 15-20мин.
След това прехвърляте ориза в друга съдинка, а хлебчето от тенджерата е невероятно вкусно!
ако се направи както трябва няма да има нито едно слепено зрънце!

Иранците ядат със всичко ориз иго приготвят страхотно. Правят един с вишни!
има много вариации.
Ще допълвам и да уточня, че ориза трябва да е от дългия, с обикновен не става.
Аз ползвам индийски.

# 385
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
 Joy
Мерси за пояснението за сока от нар Laughing. Ще го погледна с други очи и ще си сипя в салатата сега, мисля че ще е интересно   bouquet ...

# 386
  • Мнения: 550
3а да не се изгуби рецептата за типичните празнични сладки с фурми, си позволявам да цитирам Хадил тук.
да, за да са лъскавки ги мажем с разбито яйце. сега да не разбутвам домашните за тефтера (сладките винаги им гледам рецептите - срам и позор, ама като не ги обичам много не ги и помня много), но пропорцията е на 1 кг брашно - 1 кг мазнина (смес олио и масло или само олио, ако искаш може и с 1,5 мазнина - стават по-крехки, но по-тежки) - 2-3 щипки сол и мая за хляб. месиш го хубаво поне 10-15 минутки. оставяш да втаса и след това си правиш, каквито формички искаш - рулце, което нарязваш, триъгълничета за фунийки, с някаква готова формичка, като за кошничките.
Плънките са няколко вида:
1. захар и смлени орехи - проста смес.
2. захар и кокосови стърготини - също само смесваш.
3. локум с орехи - също не се обработва допълнително.
4. плънка с фурми - махаш костилките, запържваш фурмите в масло, като междувременно ги намачкваш, добавяш малко сусам, няколко зрънца кардамон и е готово.
сладките се намазват с разбито яйце - пекат се отгоре и отдолу на 2500 до порозовяване.
мисля, че не съм я объркала, но ако случайно съм пропуснала нещо ще го пиша утре.
Рeзултатът би трябвало да изглежда така 
Аз днес ще ги пека – но ще използвам готова паста от фурми, а половинката настоява да прибавим и зехтин към разтопеното масло.
Да видим какво ще се получи  Peace

# 387
  • Мнения: 171
спокойно можеш да сложиш зехтин, но го смеси с малко олио, за да не става тежък вкусът, ако ползваш гъст зелен студено пресован зехтин. освен това, ако ще ги правиш сама, почвай да оформяш преди да е втасало тестото, то ще си втаса по време на работата. а готовата паста от фурми я опитай и виж дали има кардамон. ако няма кардамон леко я запържи в съвсем малко масло и добави кардамон и сусам, иначе става вкусът по-блудкав. и сложи малко смлян кардамон и в тестото - става разкошно. ако не искаш да е много мазно, може мазнината да е 1:2 брашно. успех ! нашите са вече готови, ще ги снимам и ще пусна да видите като се правят набързо как изглеждат.

# 388
  • Бургас
  • Мнения: 839
Момичета, къде в Бургас продават арабски хляб  newsm78 Предварително благодаря.

# 389
  • Мнения: 171
Момичета, къде в Бургас продават арабски хляб  newsm78 Предварително благодаря.
можеш да си поръчаш в повечето места, където правят дюнер. те обикновено поръчват повече и продават.

Общи условия

Активация на акаунт