Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 653
  • 726
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 550
Файма, мерси предварително   bouquet
А сладкиша на 7 снимка как се казва, че и той изглежда апетитен   Blush chef

# 361
  • Egypt
  • Мнения: 132
Beba, ами това е то басбуса Simple Smile Има с най различни глазури и ядки.

# 362
  • Мнения: 171
най-сетне да напиша рецептата с фиде. Значи - едната възможност е да си вземете бяло фиде от арабските магазини - това е едно фино фиде, навито като въженце, но става и с обикновено фиде.
С обикновено фиде:
Един пакет фино фиде на гнезда (не натрошено) - около 400-500 грама
краве масло - 100 грама
шам-фъстък или кашу или бадеми или орехи или смес от ядки (но не и обикновен фъстък) - 350 грама
захар за сиропа - 250 грама или 350 грама по-рядък мед или готов глюкозен сироп

Запичате фидето до порозовяване. След това го поставяте на котлона с маслото и 1 пръст вода, колкото да омекне. Леко развивате вече омекналите гнезда фиде върху домакинско фолио и оставяте малко да изстине и евентуално изцеди, ако сте прекалили с водата (не трябва да има вода). Приготвяте гъст сироп, като мед (не като стандартните сиропи за баклава и толумбички) или ползвате мед или глюкозен сироп. Смесвате меда (сиропа) с фидето и оформяте равномерен пласт върху домакинското фолио с дебелина 0.5 см. Поставяте ядките нарязани на размер по желание с малко от сиропа, за да се слепнат и 2-3 щипки смлян кардамон или 2 чаени лъжички розова вода (макар с кардамона да става много по-вкусно, някои обичат вкуса на розовата вода). Завивате на руло във фолиото и оставяте около 4 часа да се слепне хубаво (може и в хладилник). Ако ползвате готово фиде за "кнафе" първо оформяте рулцата, като фидето е смесено с масло, но не и със сиропа. После печете и накрая сиропирате.

Последна редакция: нд, 13 сеп 2009, 23:18 от hadil

# 363
  • Egypt
  • Мнения: 132
Така, значи египетската рецепта е с финото фиде или кануфа, и ядките са точно фъстъци, като се завие на руло се реже на диагоналчета, за да се получат формичките от снимките:)
Хадил, а знаеш ли рецепта за махши- така им викат тука на малките зелеви сърмички. Аз все ги правя, ама все ми се вижда, че вкусът им е български, а един път комшийката беше дала една чиния- много вкусни бяха, и със съвсем друг вкус.

# 364
  • Мнения: 171
махши се казва на малки пълнени тиквички и патладжанчета в доматен сос - поне у нас така им викат. А арабите рядко правят зелеви сарми. При нас им казват "долмат лахана", а вкусът зависи от подправките. Значи съотношението месо:ориз е 1:1. Зелевите листа се попарват или даже леко сваряват и хубаво се измиват. Плънката се прави сурова (килограм месо + килограм ориз) - месото, ориза, наситнен магданоз, 1.с.л. доматено пюре, подправка от сместа с многото подправки (пуснах рецепта в темата някъде), сол на вкус и малко кимион допълнително + 2-3 зрънца кардамон в повече, заради миризмата на зелето, добавяш и 1 с.л. соммак (червена кисела подправка - мисля, че я знаеш) и ако не е достатъчно киселко, слагаш 1 с.л. тамариндов сок или сок от кисел нар. Завиваш си хубаво сармичките (отдолу може да подложиш ребърца или пилешки крилца в тенджерата) и заливаш с вряла вода, да покриеш с 1 пръст сармите. Затискаш отгоре с някаква по-тежка чинийка. Като заври хубаво водата и вече не виждаш нивото, оставяш да се досготви на бавен огън.
Ако пък искаш рецепта за класическите сарми (долма) или шех-махши (това с тиквичките и патладжана), кажи и ще ги пиша.

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 17:52 от hadil

# 365
  • Мнения: 550
Хадил, голямо мерси   bouquet
А Фаима хубаво е отбелязала – има ли значение кога се нарязва рулото по диагонал – преди или след печенето (сиропирането)?

# 366
  • Мнения: 171
рулото се реже след като си го сиропирала и е стегнало.

# 367
  • Мнения: 914
хадил    bouquetмного ти  благодаря  за  рецептата  за  басбусата

стана   чудесно  както  съм  си  я  представила  Blush те децата  все  за  тая  басбуса    ме  навиваха  че  я гледат  често  по  джезира  атфал  ,нали  тук  си  я  няма   Laughing

рецептата   е  много  точна   д а питам  още   кога   я  нарязваш преди  печенето  или след  аз  я  нарязах  преди  печенето 

фаима   давай   ако  има  други  вариации  на  рецептата  за басбуса   Hug

и  от мен  набързо  един  кекс  да  не  ме  сметнете  за  скрънза   Laughing

5  яйца

1    водна  чаша   захар 

1    водна  чаша   портокалов  сок ,свеж

половин  водна  чаша   олио  ,  3   бакпулвер   3  водни  чаши  бяло  брашно 

може да се направи  и  като  мъфини    ,излизат  около 23  мъфини


същата рецепта  има и малка  дозировка


3  яйца 

1 чаена  чаша  захар ,1 чаена  ч  портокалов сок ,  половин  чаена  ч  олио, 2  бакпулвера и  3  чаени чаши  брашно

да ви е сладко   bouquet

# 368
момичета,а някой знае ли как се приготвят турските толумбички
твърди и същевременно напоени-моите все омекват!Моля някой
ако знае да сподели!








# 369
  • Мнения: 171
благодаря за рецептата за кекса. Вярваш ли, че винаги оплесквам кексовете - срам и позор. Басбусата режа след като се опече, ако я правя с набухватели, ако не - нарязвам предварително.
Ето рецепта за тулумбички или толумбички - все забравям как точно се пише.
250 мл. вода
80 гр. масло
щипка сол
лимонтозу една щипка
200 гр. брашно
4 яйца
Слагаме водата с маслото, солта и лимонтозуто да заврят. Щом заври сместа изсипваме бързо, но равномерно брашното и бъркаме с дървена лъжица, за да се получи гладка смес, докато почне да се отделя от съда. Сваляме от огъня и продължаваме да бъркаме. Като се по охлади, прибавяме 1 по 1 яйцата. Бъркаме сместа докато яйцата се поемат добре от тестото.

С шприц правим малки толумбички 5-6 см. Пържим толумбичките докато добият златист цвят.

Правиш сиропа по-гъст и оставяш да изстине - пържиш и мяташ в сиропа, още горещи.

# 370
  • Мнения: 1 798
hadil,и аз благодаря за рецептата на толумбичките  bouquet
Копвам си я веднага.

# 371
  • Мнения: 171
ако искате още по-хрупкави пържени и сиропирани сладки, кажете и ще постна иракска злабя.

# 372
  • Мнения: 1 798
ако искате още по-хрупкави пържени и сиропирани сладки, кажете и ще постна иракска злабя.
Напиши я ако не те затруднява  Hug

# 373
  • Мнения: 171
3 чаши кисело мляко
четвърт чаша брашно
4 чаши нишесте
1 ч.л. сода за хляб
1 щипка шафран
1 ч.чаша розова вода
1 щипка сол
олио за пържене

Смесвате всичко (без олиото и шафрана) до получаване на рядка хомогенна смес. Загрявате силно олиото и започвате да изсипвате под различни формички сместа, като станат златисти ги мятате в приготвения и охладен гъст сироп или в разреден мед. Като варите сиропа, добавете шафрана във водата, за да се оцвети.

# 374
  • Мнения: 1 798
Благодаря ти  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт