Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 722
  • 726
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 38
имам много приятели ливанци сирийци и като си ходеха до Ливан или Сирия носеха едни кутии метални пълни с баклава ,мач беше божествена.Имате ли някаква рецепта за такава баклава .

# 331
  • Мнения: 3 094
Хадил, страхотна си  bouquet Hug! Благодаря ти много!

# 332
  • Мнения: 171
имам много приятели ливанци сирийци и като си ходеха до Ливан или Сирия носеха едни кутии метални пълни с баклава ,мач беше божествена.Имате ли някаква рецепта за такава баклава .
има рецепта, ама дали ти се прави тесто от нишесте да го месиш 3 пъти и да го точиш поне 4 пъти на фини кори. ако ти се прави ще ти дам рецептата. ако не ще ти кажа как се прави с български кори за баница фини, но не като Бг баклавата.

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 21:46 от hadil

# 333
  • Мнения: 11 747
hadil , я виж, нещо такова ли е баклавата, за която говориш?
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=1812.msg32847
Такава съм правила, става разкошна. Дай, моля те рецептата, която имаш. Аз съм любител на баклави!  Simple Smile

# 334
  • Мнения: 104
Фаима и редсий, благодаря ви мниги за рецептите, ще пробвам задължително, още повече, че си купих и седем подправки микс скоро, както и тахан. Прегръдки от мен  Hug

# 335
  • Мнения: 38
не помня да е имало орехи ,мисля че беше шам ,но ако при тази заместя орехи с шам може и да се получи незнам.Хадил ще съм благодарна ако пуснеш и твоите рецепти.

# 336
  • Мнения: 171
hadil , я виж, нещо такова ли е баклавата, за която говориш?
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=1812.msg32847
Такава съм правила, става разкошна. Дай, моля те рецептата, която имаш. Аз съм любител на баклави!  Simple Smile
не е това - ние правим корите с нишесте, а не с брашно. иначе става и с шам-фъстък и с орехи и с кашу.
Рецепта с готови кори за баница:

Намазвате тавичката, я която ще печете с масло. Започвате да редите корите една по една, като всяка една се намазва с разтопено масло. Като наредите долния пласт кори ги запичате леко само отгоре, без да ги нарязвате. После слагате плънката по избор (може и плънка от сладко сирене халуми) и редите втория пласт кори пак намазани всяка една отделно. Нарязвате и слагате да се пече отгоре и отдолу. Сиропа, го правите много гъст (не забравяте малко лимонен сок или лимонтозу,за да не се захароса), така че като изстине да е гъст като акациев мед, т.е. да не се разтича лесно. Баклавата трябва да е студена, а сиропът леко топъл, за да може да се разтече, иначе като е студен казах, че трябва да е гъст. Сиропирате я, като в това време загрявате пак фурната. След като залеете със сиропа, изключвате фурната и слагате баклавата пак. На тази топлина маслото се топи отново и корите поемат сиропа, без да стават на тесто. Изчаква се до другия ден или поне 8 часа - не слагате в хладилник първото денонощие.

Рецепта за кори:


1/2 чаша вода
2 яйца
1/5 чаена лъжичка сол
1 чаена лъжичка зехтин
2 1/3 чаша нишесте
Нишесте се добавя, докато получиш много меко и леко тесто - на пипане е като памук.
От нишестето, яйцата, водата, зехтина и солта замесвате меко тесто, което оставяте за половин час да престои на стайна температура.После го накъсвате на около 40 парченца, от които се разточват кори с големината на тавичката за печене.Намазвате първата кора с разтопено масло (около лъжица и половина - супена лъжица) и слагате втората кора, повтаряте докато сложите половината кори. Слагате плънката и повтаряте процедурата с втората половина кори. Пече се около час на умерена фурна и после процедурата със сиропа е същата.
Хубаво е на плънките да добавяте малко смлян кардамон, а ако някой обича може и розова вода или карамфил или канела, но класиката е кардамон.

Има много хубави рецепти и с фиде, но сега нямам време. ще ги пиша после.

Последна редакция: ср, 09 сеп 2009, 21:29 от hadil

# 337
  • Мнения: 914
момичета  Hug

може ли едно рецепта за басбуса това  бе една  сладост  египетска с грис нали  Blush



  bouquet

# 338
  • Мнения: 171
момичета  Hug

може ли едно рецепта за басбуса това  бе една  сладост  египетска с грис нали  Blush



  bouquet
# 1 1 / 2 чаши пшеничен грис
#  1 / 2 чаша бяла захар
#  1 чаена чаша кисело мляко обикновено или по-добре прецедено
#  1 / 2 чаша олио
# 3 супени лъжици кокосови стърготини
#  1 супена лъжица сода на прах
#  според парчетата бадеми, разделени на половинки
за сиропа
#  1 1 / 2 чаши вода
#  1 3 / 4 чаши бяла захар
#  2 с.л. розова вода
# В  купа, разбърквате заедно грис, брашно, 1 / 2 чаена чаша захар, кисело мляко, масло, кокос, и бакпулвер. Оставете получената смес за 30 минути.
#  В малка тенджера на средно-висока температура, смесвате водата, 1 3 / 4 чаши захар и розовата вода. Оставете да ври 3-4 минути. Отстранете от огъня, и да оставете да изстине до стайна температура.
# Загрейте фурната до 175 градуса. Разстила се тестото в тавичка 18/26 реже се на ромбчета или квадратчета и се поставя половин бадемче на всяко парче.
# Печете за 20 минути в предварително загрята фурна до светло кафяв цвят. Извадете от фурната и залейте със сироп. Можете да сервирате топъл и студен.
Добър апетит!

# 339
  • Мнения: 914
Хадил   Hug

благодаря за  бързия  отговор


а  смида   т е  грис    от  дребния или  от   едрия  или смесен  newsm78
  и  още  искам да те питам  понеже  тук имаме  лбен   но е  като  руския  кефир  не е като  киселото  мляко    дали  става    или да  използвам  данон или този   подсладения  http://www.casafree.com/modules/xcgal/albums/userpics/10001/Dano … 0la%20vanille.jpg

много интересни  рецепти  си  ни  пуснала   Hug

и  аз  като имма време  ще  напиша  някоя  Heart Eyes


# 340
  • Мнения: 171
симида е ситен (макар че и едрият става) - ползвай данон, това подсладеното не е много хубаво за този сладкиш.

# 341
  • Мнения: 1 777
Хадил в рецептата за грис -халвата сода ли се използва или бакпулвер?

# 342
  • Мнения: 550
Има много хубави рецепти и с фиде, но сега нямам време. ще ги пиша после.


Тези в центъра ли имаш предвид, защото те са ми любимия вид арабски сладки...чакам с нетърпение рецептата за тях.  Hug

# 343
  • Мнения: 38
Да това е баклавата която съм яла.Дали се продава във Варна някъде и колко ли  струва?

# 344
  • Мнения: 11 747
Продава се, но не зная дали има в момента. В арабския магазин на Колхозния пазар, до рибната борса, малко нагоре по уличката е. Сириец го държи. Носят такива кутии от Сирия, по 20лв бяха, малко по- малки по размер са, от тези на снимката.
Разбира се такива има и в Истанбул. Този модел, който е някакво руло от кадаиф, с шам фъстък вътре съм го яла в Истанбул. Всъщност и там баклавата се прави с нишесте, рецептата на Айля принципно е с нишесте за баклава, но понеже в България няма, тя предлага варианта за тесто с брашно и обработка с натурално нишесте. Ефекта пак е доста добър, много различно е от готовите кори.

Общи условия

Активация на акаунт