Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 650
  • 726
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 441
  bouquet мерси! Сега трябва да намеря каде се продава кадаиф. Никога не съм купувала.

# 271
  • Мнения: 171
по молба на Дон Койоте поставям рецептите тук

а за подправките сте прави. ето защо първото нещо, което ще запиша е как се прави една от универсалните смеси. аз ще запиша как аз я правя, а вие си преценете количеството и пропорциите според това колко ви трябва.
кимион - 400 грама
черен пипер - 300 грама
лют червен пипер - 150 грама
сладък червен пипер - 100 грама
бял пипер - 50 грама
джинджифил - 150 грама
индийско и мадраско къри по 150грама
кардамон - 20 грама
канела - 10 грама
карамфил - 10 грама
бахар - 50 грама
кориандър - 50 грама
куркума - 30 грама
Всички подправки ги има в България.

Една рецепта за малките тиквички (ако са по-големи ги разделете на две, за да се получат лодки и пак ползвайте рецептата).
обелените тиквички се пържат цели като преди това правите един страничен разрез, така че в двата края да остане тиквичката затворена. след като изпържите тиквичките леко натиснете вътрешната им част или дори извадете малко от нея, за да има място за плънката. Плънката се прави от мляно телешко месо, което се запържва с описаната горе подправка, малко магданоз и две скилидки маринован чесън, ако искате по-силен чеснов аромат ползвайте обикновен немаринован чесън (ако не обичате не слагайте аз също не съм особен любител на чесъна). пълните тиквичките и ги нареждате в една тавичка, средно дълбока. отделно си подготвяте доматен сос - смлени домати, същата подправка и една люта чушка, всичко това леко го сгъстявате на котлона и заливате с него тиквичките. печете във фурната и добавяте магданоз.
значи разчитам на това, че сте добри готвачки и не съм писала пропорции и време, но ако някой е начинаещ да пита.
забравих да кажа, че смеската е люта, така че внимавайте с количеството.

# 272
  • Мнения: 4
Здравейте,в моя дом се готвят най-вече арабски ястия.Бих се радвала и аз да помогна с някоя рецепта :

Баклава Ливан

-2 ч.ч. нарязани орехи
-1/3 ч.ч. захар
-1 ц.л. розова вода
-1 пакет кори за баница
-500 г. масло
За сиропа:
-2 ч.ч. захар
-1 ч.л. розова вода
-1 ч.ч. вода

Смесваме орехите,захарта и розовата вода.Редим в тава.След всеки пласт ръсим разтопено масло.Режем баклавата на полумесеци.Печем на 150 градуса до златисто кафеникаво.Смесваме захар,вода и лимонов сок (няколко капки) в тенджерата.Варим 15 минути.Преди да свалим добавяме розова вода.Оставаме да заври и махаме.Поливаме със сироп.Оставяме няколко часа.

# 273
  • Мнения: 287
Любимата ми кухня.Много обичам кускус.Миям.
Аз правя и салата от кускус.Децата се скъсват от ядене.

# 274
  • Мнения: 171
С един куршум - два заека ! Хем ще ви дам рецепта за Галакси бисквитен сладкиш, хем ще си тренирате арабския. Ако много го закъсате, а пък ви харесва сладкото, пишете и ще го пусна и на бг. Оставям и снимка, за да си представите как може да изглежда или поне така аз го правя. Като се има предвид, че не съм ного по сладкото и много спазвам рецептите, защото не ме бива особено в сладкарството за разлика от готвенето. Иначе от серията Галакси има страхотни неща, ако искате ще ви ги напиша. Установих, че сред арабите това са най-често консумираните не-арабски шоколадови десерти... или поне в Ирак е така. Това не е класически книжовен арабски, така че не се притеснявайте, ако не ви е много ясен. така се свиква на разговорния по-лесно.   

بسكويت جالكسي

المقادير:
3 جالكسي مذوب عالبخار
1 باكيت بسكويت (اي نوع بسكوت ينفع لمثل هالوصفات)
2 علبه قشطة
دريم ويب ( مغلفين )
حليب سائل
الطريقة:
1- نغمس البسكوت في الحليب السايل ونرصه في الصينية
2- ناخد الجالكسي نذوبه على البخار ومعاه علبة قشطة .. لى اللون تغير والخليط صارثقيل شوية .. نصب نص هالمقدار فوق البسكوت
3- نرص فوق الطبقة بسكوت من جديد ونصب فوقه باقي الخليط
4 - ناخد القشطة الباقيه مع الدريم ويب وباقي الحليب ونخلطهم في الخلاط ونصبهم في الصينيه ونجمدها
 

Последна редакция: сб, 08 авг 2009, 16:38 от hadil

# 275
  • Мнения: 13 512
да те поправя за подписа.
Йом уара йом кинт( а не кинти) ба7лам фик
Ана кинт ( независимо женски или м.р.)
ента кинт(и) в зависимост от рода

# 276
  • Мнения: 1 798
hadil,моля те пусни рецептата на български Hug

# 277
  • Мнения: 11 747
Шегуваш ли се?  Shocked Колко човека в този форум, мислиш, че четат/говорят арабски? Рецептата трябваше на български да е написана.

# 278
  • Мнения: 171
Добре де, спокойно ! Казах, че мога са я пусна и на български, просто имаше хора, които искаха да си тренират арабския - не се стягайте. Та рецептата е:

3 шоколада разтопени на водна баня (Галакси шоколад, т.е. млечен шоколад)
2 пакета (от малките пакети) обикновени бисквити (макар че става почти със всякакви)
2 малки кутии сметана или 1 голяма (т.е. около 350-400 грама)
малко прясно мляко и някакъв кувертюр по желание (аз лично ползвам шоколадов)
Леко накисвате бисквитите в млякото и ги поставяте в тавичката. В разтопения шоколад добавяме едната кофичка сметана. Така получената сравнително гъста смес я разделяме на две и с едната половинка заливаме бисквитите. Повтаряме процедурата с бисквитите и заливаме с останалата част от шоколадовата смес. После смесваме останалото прясно мляко с втората сметана и кувертюра, разбиваме с миксера и заливаме. Оставяте в хладилника поне 1 час и след това декорирате с пудра захар или настърган шоколад или смлян шам-фъстък със захар и розова вода.
Добър апетит !

# 279
  • Мнения: 171
Шегуваш ли се?  Shocked Колко човека в този форум, мислиш, че четат/говорят арабски? Рецептата трябваше на български да е написана.

Рецептата в този вид беше предназначена за изучаващите арабски, просто не исках да я поствам в темата "Арабски за начинаещи", за да не объркам реда на уроците. така или иначе писах, че ако на някой му харесва ще я пусна и на български.

# 280
  • Мнения: 13 512
Пфууу,че сте , ама!
Бях ви приготвила една рецепта за  лесна и вкусна торта на иврит, ама....ще извинявате. Няма да седна да ви я превеждам. Ако я искате на иврит, ще ви я пусна тук Wink

# 281
  • Мнения: 171
Пфууу,че сте , ама!
Бях ви приготвила една рецепта за  лесна и вкусна торта на иврит, ама....ще извинявате. Няма да седна да ви я превеждам. Ако я искате на иврит, ще ви я пусна тук Wink
пусни я, аз ще я преведа. и без това вече съм се наела да превеждам. съжалявам, ако съм нарушила нечие спокойствие с пост на арабски език - не съм искала да дразня никой, а и вече обясних защо постът е тук.

# 282
  • Мнения: 1 798
Добре де, спокойно ! Казах, че мога са я пусна и на български, просто имаше хора, които искаха да си тренират арабския - не се стягайте. Та рецептата е:

3 шоколада разтопени на водна баня (Галакси шоколад, т.е. млечен шоколад)
2 пакета (от малките пакети) обикновени бисквити (макар че става почти със всякакви)
2 малки кутии сметана или 1 голяма (т.е. около 350-400 грама)
малко прясно мляко и някакъв кувертюр по желание (аз лично ползвам шоколадов)
Леко накисвате бисквитите в млякото и ги поставяте в тавичката. В разтопения шоколад добавяме едната кофичка сметана. Така получената сравнително гъста смес я разделяме на две и с едната половинка заливаме бисквитите. Повтаряме процедурата с бисквитите и заливаме с останалата част от шоколадовата смес. После смесваме останалото прясно мляко с втората сметана и кувертюра, разбиваме с миксера и заливаме. Оставяте в хладилника поне 1 час и след това декорирате с пудра захар или настърган шоколад или смлян шам-фъстък със захар и розова вода.
Добър апетит !
Благодаря ти   bouquet

# 283
  • Мнения: 11 747
Аз ще взема на китайски да постна, кой разбрал, разбрал  Grinning

# 284
  • Мнения: 171
няма проблем и от китайски ще я преведем. важното е да е нещо, което ти харесва и може да се направи с тукашни продукти.

Общи условия

Активация на акаунт