Примерна схема за захранване

  • 191 569
  • 612
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 449
А как правиш елдата? С кърма ли трябва да смеся, или с някакво плодово пюре, или с плод?

(мелене/брашно) --> (накисване) --> варене --> пасиране
За бебче на 6-7 месеца е по-подходяща каша от брашно от елда (готово или домашно).


Мелене
Ако е леко изсушена на фурна, елдата се смила по-фино.

Накисване
Накисването е препоръчително за пълнозърнестите продукти (зърна или брашно). Фитиновата киселина (която се съдържа в обвивката на зърната) се свързва в чревния тракт с калция, магнезия, желязото и най-вече цинка, образува неразтворими комплекси и не позволява тези вещества да бъдат усвоени. Разгражда се чрез накисване на зърната или чрез ферментация. Едва тогава полезните минерали могат да бъдат напълно усвоени.

Няма проблем зърната/пълнозърнестите брашна да се използват и без накисване – те си изпълняват функцията на "метла" на червата заради по-високото съдържание на целулоза. Но не се усвояват ефективно минералите и е възможен дефицит на калций, цинк и прочие.

Необходимо време за накисване:
- 7 часа минимум, за да се неутрализира голяма част от фитиновата киселина
- 12 часа е напълно достатъчно време
- 24 часа е най-добре, ако има възможност

Елдата, кафявият ориз и просото съдържат по-малко фитати (затова са и по-лесно смилаеми), така че времето за накисване е по-малко. Овесът и другите глутенови зърнени храни е добре да престоят 24 часа. Брашното също се накисва - когато е за каша. Иначе за приготвяне на хляб се предпочита технологията на ферментацията.

Зърната се накисват във вода със стайна температура или леко затоплена. Водата се изхвърля по принцип. С водата (особено от скълцани зърна или брашно) вероятно се изхвърлят и някои хранителни съставки, разтворими във вода.

Варене
Съотношението елда-вода е горе-долу 1:3. Ако е с накисване – по-малко вода.
Вари се около 8-10 мин. (брашно) или 10-15 мин. (зърна)
Оставя се под капак още 10 мин.

Пасиране
Сварената елда да не е много суха – иначе остава лепкава и трудно се пасира.
Пасира се лесно ако се добавят парченца пресен плод или плодово пюре.
Може да се добави и малко кърма - втечнява се.
Комбинира се добре и с варени зеленчуци.


/Елдата на зърна обикновено е кафеникава т.е. преминала е термична обработка и се предполага, че е загубила част от свойствата си. Целта е да бъде по-трайна. Суровата елда е жълтеникаво-розова./

И тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192347.msg5006370#msg5006370
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=224929.0

# 571
  • Мнения: 164
Благодаря ви за отговорите!
Давах оризова безмлечна каша на Милупа. Въведох я за 5 дни. Зеленчуците ги въвеждам на 3 дни вече, в началото ги въвеждах на 5 -7 дни.
Ще пробвам да дам ориз по друг начин - с пюре пуешко с пащърнак и ориз на Сънвал. 
Мери Джейн, не ми се вярва реакцията да е от факта, че зеленчуците са от пазара, защото след като спрях кашата, обривът изчезна, а пюретата си ги правех с купени зеленчуци.
Елда  иаз искам да дам, но още се колебая, че и тя  е алерген.

# 572
  • Мнения: 8 242
Елда  иаз искам да дам, но още се колебая, че и тя  е алерген.

Алерген за едни, за други не..
Ние имахме проблеми с ориза, но елда яде, чак ушите му плющят  Mr. Green Никакви реакции от нея  Wink

# 573
Искам да споделя с вас,моят бебок много трудно приема пюретата,незнам на какво се дължи това.Късно е захранем имам предвит след навършени 6мес.Започнахме с оризова каша,след това картоф,морков и картов,сега сме на тиква+картоф след това само кърма.Това винаги го давам преди обяд,но и винаги плюем,правим барабонки и още какво ли не,кое влиза кое излиза и аз незнам,но мисля че поне малко си хапва.Немога да си обясня защо не ги яде като всички деца на неговата възраст.Още нещо да попитам с какви плодаве започвате да ги захранвате,ние още с никакъв плод несме започнали.Благодаря ви предварително

# 574
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Само за плодовете мога да те посъветвам- въвела съм ябълка, круша, слива, банан. Наскоро и праскова, но тя е от мъхестите и с нея може да се изчака.

# 575
  • Мнения: 11 003
Само моето дете ли не обича зеленчуци - морков, тиквичка, броколи? Shocked Ако не й ги подсладя с ябълка или тиква, плюе или изобщо не си отваря устата. hahaha

# 576
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Само моето дете ли не обича зеленчуци - морков, тиквичка, броколи? Shocked Ако не й ги подсладя с ябълка или тиква, плюе или изобщо не си отваря устата. hahaha
Аа, ще свикне, ще свикне  Joy

# 577
  • Мнения: 484
И аз се чудя какво да правя с Яна, тя на 20-ти стана на 6 месеца. Готвих й картоф, размесен с кърма - такова представление изнесе с давене, плюене, дори и рев, че май няма да повторя скоро... Мисля да давам от пюретата на ХИП - плодовите ги яде, макар в началото пак да се мъчи да повръща. Така че утре започваме с морковите и после ще видим Simple Smile. Давам малко плодово пюре - около 20 гр. около 11 - 11.30 часа, между две хранения. Мисля да го увелича до 50.

# 578
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Браво момичета, страхотна информация за кашите сте дали, аз няма смисъл да отговрям  Hug

Мойто бебо отказва плодове, лятото изкара летния грип и от тогава неще и неще, а така си ядеше банани и сам си ги гризкаше чак му плющяха ушие, сега ги мешам в каши разни по малко че да хапва, пробвам го от време на време дали не му се е прияло сурово плодче, ама за сега плюе и се мръщи, дано до пролетта като почнат да излизат домашните да ги прояде че язък за витамините

# 579
  • София
  • Мнения: 6 673
Май началото винаги е трудно и бавно, особено с деца, захранени по-късно, така че не се отчайвайте, ще проядат. Аз захраних на 6 м. и 10 дни, и допреди 3 дни се притеснявах, че детето ми няма да прояде скоро, тъй като тогава изяде 2 л. и си затвори устата, максимума й беше 10 лъжички. И изведнъж преди 3 дни прояде, че чак не й стига, и не иска да суче след това  Shocked, сега пък се уплаших да не се отбие твърде бързо. Още сме далеч от този момент, защото яде твърда храна само наобяд и следобяд по 50-60 гр., но мисълта ми е, че изведнъж прояждат, и не е нужно да ги насилваш, няма някой останал само на кърма на 2-3 г.  Laughing

# 580
  • София
  • Мнения: 6 268
Имам питане - как, т.е за колкоо време се замества хранене? Ни се захранихме на 5 месеца, в момента съм му заменила следобедното кърмене (което е към 16-17 часа обикновено) с плодово пюре или каша (изяжда около 170 - 200 гр. ), като го кърмя след 2 часа као е ял плодово пюре или след 3-3.30 след каша. На обяд давам зеленчукови пюрета, около 50-60 гр., т.е различно количество, в зависимост дали въвеждам нещо ново, след което кърма. Ако въвеждам плод, го давам по малко сутрин преди яденето в 10-11 ч. Иска ми се да заменя обедното хранене с зеленчуково пюре, защото зеленчуците не ги яде със същата охота като плодовете, но ако заеменя 2 хранения подред дали няма да ми намелее много кърмата. Само да уточня, че кърменията ни са около 6-7 на ден, вкл. 2 през ноща  Rolling Eyes И ако заменя 2 хранения, каква е следващата стъпка?

# 581
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
catty  m Мисля, че може да изчакаш да станете на седем и тогава да заместиш и обедното кърмене....А, за напред се ръководи по детето...., на около десет месеца /ние поне/ се кърмим сутрин, обед и вечер - нощните не ги броя щото са различни на брой и още ги има, но според мен като количество са доста малко. След около месец т.е. като станем на 11 ще остане сутрин и вечер само кърмене. До годинката само вечерното, а след нея смятам постепенно и него да махна... Това всичко, ако ми бъде позволено де....  Laughing Да, кърмата намалява, но стига за нуждите на детето. До колкото разбирам обаче ти искаш да заместваш хранене.
Най-важно в заместването на храненията и намаляване на броя на кърменията е да става постепенно, така че да не представлява стрес за детето. Децата сами дават сигнали....., просто с времето ще започнеш и да ги разпознаваш.

Момичета и аз съм на мнение, че всяко начало е трудно. Ние минахме отдавна фазата на захранването, но от месец ходим на кухня примерно и чак от тази седмица Пеш започна да си хапва с охота, до преди това все се мръщеше. Така, че бъдете търпеливи, не насилвайте децата и постепенно нещата ще се случат.

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 00:50 от Никки

# 582
  • Мнения: 2 652
Да се включа и аз, че тия дни ни предстои да се захранваме. Та, четох, четох какво ли не, но никъде не намерих нещо като обобщаваща табличка или инфо след кой месец се препоръчва въвеждането на определена храна. Например елдата е богата на еди-какво си и се препоръчва след еди-кога си и т.н. Има ли такава инфо?

# 583
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Мацка, къде чете?  Laughing
Още на 2ра страница на тая тема има няколко линка към схеми, съдържащи инфо от кой месец какво. И в библиотеката можеш да провериш.

# 584
  • Мнения: 2 652
Мацка, къде чете?  Laughing
Още на 2ра страница на тая тема има няколко линка към схеми, съдържащи инфо от кой месец какво. И в библиотеката можеш да провериш.

ох, като видях тея 30 страници, подхванах направо от края.

Общи условия

Активация на акаунт