Грах

  • 13 268
  • 7
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Търсих, търсих - не видях рецепта за грах... И да е имало - пропуснала съм го. Чудейки се как да го сготвя, изплагиатствах леко индийската леща на Афродита, и ето какво сътворих:

Грах

Продукти:
2 буркана/консерви грах
2 глави лук
3-4 моркова
1-2 кубчета бульон
3-4 с.л. доматено пюре
1/2 ч.л. синап
1/2 ч.л. млян кимион
1/2 - 1 ч.л. къри
1-2 ч.л. сусам
олио/зехтин

Приготовление:
Завират се 2 л. вода. Прибавя се нарязаният лук и морковите, нарязани на кръгчета. След като поврят, се прибавя отцеденият грах. Като поври малко, се подправя с бульоните (или други подправки на ваш вкус). Отделно в олиото се запържват леко синапът, сусамът (внимавайте, подскача!), кимионът и кърито; добавя се доматеното пюре, размито с малко вода и се добавя сместа към граха.
След сваряване по желание може да се пасира, особено ако люспите са по-дебели.

# 1
  • Мнения: 1 629
Пиле с грах
400гр.замразен грах
1 голям картоф
300гр. пилешко филе
1 глава лук
1/2 връзка магданоз
1 голям домат или 3-4 лъжици смлени консервирани домати
6-7 лъжици олио или зехтин
черен пипер, сол
1ч.ч.вода

Грахът се измива и се накисва в гореща вода за 10 минути.
Пилето нарязано на едри кубчета се посолява и задушава леко с лука и мазнината. Добавя се 1ч.ч. вода, 3-4 зърна черен пипер и изцедения грах. Оставя се да ври на умерен огън за около 30мин. Прибавя се нарязания на кубчета картоф и доваряваме 10-5 мин. Две три картофчета се смачкват на пюре и заедно с доматите се връщат в манджата, която се оставя да поври още 5-6мин. Накрая се прибавя нарязаният на ситно магданоз.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 686
Аз грах готвя само от буркани. Правя го с всякакво месо, но най-ни харесва с телешко. Първо сварявам месото, с моркови и малко целина. Като се свари хубаво, добавям 1 буркан грах и оставям още 15 мин. на слаб огън. След това правя запръжка - 1 глава лук в олио или зехтин и добавям 1 чаша вода. Като се задуши лука прибавям 1-2 супени лъжици брашно да се позапържат леко и 1 лъжица червен пипер. Добавям 1 чаша доматено пюре и оставям само да клокне. Прибавям запръжката към грахта и оставям още 5-10 мин. да се сгъсти яденето. Свалям от огъня и поръсвам обилно с копър. Като поизстине застройвам с 1 яйце, разбито в 1/2 чаша кисело мляко.

Рецептата знам от 1 готварска книга. Преди го готвех без застройка и без копър, но като опитах с тях, вече го готвя само така.

# 3
  • Мнения: 1 629
Вкусно става със запръжка, но мисля че никак не е хубаво за стомаха #Puppy dog  Затова и спрях да запържвам - сега просто прибавям лука, доматите и мазнината направо към манджата и пак става добре.

# 4
  • Мнения: 5 877
Аз обичайно го правя с бял сос (зехтин, брашно, вода, бульон, сол) и копър.
С доматен сос също става.

# 5
  • Мнения: 3 927
Индийско картофено къри

1 ч.л. синапено семе се запича на сух тиган да почне да пука (и тук пада голямо пукане), добавя се 5 с.л олио, 2 глави лук и 3-4 скилиддки чесън,нарязани на ситно да се запържат. Добавят се подправките: 1/2 ч.л. кимион на зърна, 1-2 щ. джинджифил, 1 ч.л. куркума. 1/2 ч.л. червен пипер, 1 щ лют червен пипер, сол.
Добавят се 1 кг картофи на кубчета, заливат се с вода и се задушават. 10 мин преди края се слагат 300 гр. грах и 150 гр. домати от консерва.
Сервира се върху сварен ориз.

Това е оригинала на Звездев, аз разбира се я правя малко на око и понякога без всики подправки - получава се добре....

# 6
# 7
Аз го  правя така:
 
ПРОДУКТИ:
500 гр. грах
250 гр. телешко месо
4-5 с.л. олио
2-3 глави стар лук
1-2 моркова
2-3 с.л.доматено пюре
1 с.л. червен пипер
по желание черен пипер и джоджен

 
ПРИГОТВЯНЕ:
Телешкото месо се нарязва на дребни кубчета и се запържва с олиото в дълбока тенджера /най-добре във вакумна/ до мазнина, след това се прибавя дребно нарязаният лук, морковите, които също се запържват в едно с месото. Прибавя се доматеното пюре, червен пипер и граха. Посолява се на вкус и се добавя вода 2 пръста над продуктите. Захлупва се капака на вакумната тенджера и ври около 20-30 мин. 

Общи условия

Активация на акаунт