Da napisem po edna retsepta(((((:

  • 22 039
  • 51
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 883
Аз вече не живея там, но ще ви напиша една от любимите ми турски рецепти.
Мантъ
Пордукти: 1 кг. брашно, 600 гр. кайма (не тлъста), 600 мл. вода, 1 яйце, 1 кофичка кисело мляко, 1/2 пакетче масло, 2 лъжици олио, 1 лъжица оцет, 1 глава лук, 4-ри скилидки чесън, червен пипер, сол, черен пипер.
Към брашното се добавят 2 лъжички сол, олиото и хладката вода. Омесва се тесто и се оставя да почине. Разделя се на 2 равни части, всяка от които се разточва на тънка кора. Всяка кора се нарязва на квадратчета (със страна 3 см., примерно). Плънката се приготвя от каймата, ситно нарязания лук, сол, черен пипер и изобщо подправки на вкус. От тази смес се слага в средата на всяко квадратче. Прегъват се срещуположните ъгли, за да се получи триъгълник и се притискат, за да се слепят страните. След това се "залепят" едно за друго долните 2 крайчета, за да се получи нещо като коронка (мантъ=корона от тр.). Коронките се нареждат в/у поръсена с брашно тавичка. После се пускат по 10-15 във вряща, подсолена вода с малко оцет, докато изплуват отгоре. Изваждат се с решетеста лъжица и се оставят в цедка, да се отцедят добре. След като се сварят всички коронки се изплакват със студена вода и се разделят на порции. Заливат се с кисело мляко, овкусено със счукан чесън, а най-отгоре поръсваме със запържен в масло червен пипер.

# 46
Цитат на: belalim
......
Мантъ
.....
Абе такова нещо бях яла като бях в Русия, но се казваше по друг начин. Тогава русначето ми беше дало рецептата и си бях правила (много е вкусно) , ама я бях затирала някъде, докато Белалим днес не я върна обратно от спомените ми. Благодаря, за което Heart Eyes

# 47
...Май им викаха "пилмени" ама не съм много сигурна Embarassed  Rolling Eyes  Thinking

# 48
  • Мнения: 883
Права си Хонда:)- в различните страни имат различно име- пелмени, кнедли...не мога да се сетя в момента за друго име.

# 49
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Гаспачо
испанска кухня


ПОРЦИИ: 6

ПРОДУКТИ:
1 1/4 кг. добре узрели домати, обелени и с отстранени семки
1/2 глава лук, средно голяма
2-3 скилидки чесън
1 корнишон или част от краставица
1 малка зелена чушка (не лютива)
1/4 кг. меката част от хляб от завчера, накиснат във вода
1 чаша зехтин (най-важното от гаспачото, ако нямате зехтин, с 1/2 чаша олио, но ще има съвсем различен вкус)
2 лъжици оцет
студена вода
кубчета лед


 
ПРИГОТВЯНЕ:
С миксера се разбиват първо доматите, прибавя се чесънът, краставицата, лукът, чушката, олиото, оцетът и хлябът. Трябва да се разбие много добре, до съвсем гладка смес. Добавя се малко вода, така че да не стане рядко, но не и много гъсто. Държи се в хладилника. Отделно в малки купички се приготвят нарязани на кубчета малко от месестата част на домата, краставица, чушка, мекото от онзиденшния хляб. Гаспачото се сервира с лед и кубчетата зеленчуци на масата, така че всеки да си добави каквото предпочита. Да ви е сладко!

Eto vi i edna retsepta i ot men,da si priznaia vzeh ia ot balgarski sait.

# 50
  • Мнения: 750
Цитат на: belalim
Аз вече не живея там, но ще ви напиша една от любимите ми турски рецепти.
Мантъ


Рецептата със сигурност ще я пробвам! Яла съм мантъ само в ресторант.

Само искам да направя едно уточнение, за което се надявам да не ми се обидиш!

Мантъ всъщност е арменско национално ястие, а не турско.
Не, че това го прави по-малко вкусно, де!  Grinning

# 51
  • Мнения: 750
А сега да дам и една рецепта!  Simple Smile

Не съм в Ливан, но салатата ТАБУЛИ е от ливанската национална кухня. Една приятелка вчера питаше занея и от там ми дойде идеята да пусна рецептата и тук.

Само имайте предвид, че заради сериозното количество магданоз в рецептата, мъжете много я харесват!  Wink

ТАБУЛИ

3/4 чаена чаша булгур
2 кафени чашки гореща вода
2 чаени чаши магданоз
3/4 чаена чаша мента (прясна или суха)
1/2 чаена чаша пресен лук
1/4 чаена чаша зехтин
3 супени лъжици зехтин
2 големи домата
2 чаени лъжички сол

Булгурът се залива с горещата вода, захлупва се и се оставя да престои докато омекне (около 30 мин.) След това се отцежда. В купа се смесват ситно нарязаните магданоз, мента, лук и домати.
Отделно се разбиват зехтина и лимоновия сок, докато се получи сос.
Към зеленчуците се добавя булгурът, полива се със соса и се разбърква добре. Оставя се да престои около час (не по-малко). След това се пресипва в друг съд, като се отделя сока, който са пуснали зеленчуците и се сервира веднага след това. Салатата трябва да е сравнително „суха”.


Булгурът може да сезамени с кус-кус, но оригиналния вариант е този, който ви дадох.

Общи условия

Активация на акаунт