Божествената "усукана питка с мед и орехи" на tanita

  • 33 028
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22 867

Видях я ТУК, дадена е стъпка по стъпка, грабна ме отведнъж и бързичко я спретнах. Вкусът е страхотен! Поне за тези, които обичат мед, масло, орехи и канела в сладко тесто. Grinning



Много, много благодаря на tanita!  bouquet  bouquet  bouquet

Пропуснах да напиша, че направих една питка с дозите за две, просто я пекох в тава с диаметър 30 см.

Последна редакция: сб, 09 окт 2010, 13:12 от labrex

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 392
Красота! Мечта!  bouquet
Ще се пробвам в най - скоро време!

# 2
  • Мнения: 159
Непременно ще я направя. Благодаря за страхотната рецепта!

# 3
  • Мнения: 3 927
Тюх, и к'во да правим сега като не сме се регистрирали и в този форум  Laughing Wink

# 4
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Със сигурност ще я направя тези дни.

# 5
  • Мнения: 6 243
Тюх, и к'во да правим сега като не сме се регистрирали и в този форум  Laughing Wink
Тане, не ти пречи да четеш и нерегистрирана  Wink

# 6
  • Мнения: 3 927
Явно можело Embarassed Confused, но на мен последните няколко пъти, когато съм кликвала върху линк към гответесмен ми излизаше екран с лог-ин.....и аз автоматично реших, че са сложили задължителен вход......вярно, че не съм на "ти" с рс-тата, ама чак пък толкова....срам голям  Embarassed Wink

# 7
  • Мнения: 1 488
и аз ще я направя, изглежда много вкусна. а и съпругут ми си пада поже4е по сладките не6ща
  bouquet

# 8
  • Мнения: 2 028
Питката наистина изглежда божествено Simple Smile
Няколко лаишки въпроса  Embarassed:
без машина за хляб дали ще стане? и колко време ще отнеме месенето в този случай?

продуктите за тестото добавят ли се в някаква определена последователност?

може ли да се ползва ванилия на прах, защото не се сещам откъде мога да намеря течна ванилия

още веднъж, поздравления за питката  Peace

# 9
  • Мнения: 22 867
Питката наистина изглежда божествено Simple Smile
Няколко лаишки въпроса  Embarassed:
без машина за хляб дали ще стане? и колко време ще отнеме месенето в този случай?

продуктите за тестото добавят ли се в някаква определена последователност?

може ли да се ползва ванилия на прах, защото не се сещам откъде мога да намеря течна ванилия

още веднъж, поздравления за питката  Peace

Аз нямам машина за хляб и месих тестото както си меся и друг път. Нищо особено няма, омесих го добре, спазвах рецептата на Танита от линка, който съм дала, оставих го да втаса, като оформих питката, пак я оставих да втаса и я опекох. Можеш да използваш ванилия на прах. А течна аз си купих на др.Йоткер - по 4 флакончета са в една опаковка. Не знам защо е наречена питка - то си е много вкусен хубав сладкиш. Grinning

# 10
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Леле, майкоооооо Crazy...днес мислех хлебопекарната да почива, ама няма да я огрее!
Благодарности на Лабрекс и Танита за рецептата  bouquet!

# 11
  • Мнения: 11 747
Аз тази рецепта съм я видяла отпреди няколко седмици,ама още не съм се пробвала! newsm78Имам само един практичен въпрос - като се нареже и усуче,не изтича ли медът и разстопеното масло?? newsm78
Излгежда ми много вкусно и нямам търпение да го опитам това нещо! Crazy

# 12
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Имам само един практичен въпрос - като се нареже и усуче,не изтича ли медът и разстопеното масло?? newsm78

Предполагам, че като се смесят с орехите става като гъст пълнеж...може да използваш и полузахаросан, а не много течен мед.

# 13
  • Мнения: 373
Смо на мен ли ми дава грешка тоя линк, айде някаои да напише рецептата моля, много ще съм благодарна.  bouquet

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 16:42 от laskova

# 14
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Явно има временен проблем.
Ето, сутринта си я копнах, извинете обаче за размера...
Сладко тесто

4 ч.ч брашно
1/2 ч.ч захар
3 ч.л. суха мая
3/4 ч.ч мляко
4 с.л. разтопено масло
2 яйца
1 ч.л течна ванилия
Замесва се тесто и се оставя да втаса около 1.5-2 часа, докато удвои обема си.
Аз използвах за замесване машината за хляб, използвах цикъла за тесто който ми е 1ч, но след като свърши оставих тестото да продължи да втасва още около 40 минути.
Полученото тесто може да се сложи в намазнен плик и да се съхранява в хладилника до 24 часа.

Усукана питка с мед и орехи

   

Продукти за 2 питки:

1 доза от сладкото тесто
3 с.л разтопено масло
3 с.л. мед
2/3ч.ч счукани орехи
1/3 ч.ч захар
1ч.л. канела

За глазурата:
1ч.ч пресята пудра захар
5ч.л. прясно мляко
1/2 ч.л. течна ванилия

Приготовление:
Пригответе сладкото тесто и оставете да втаса.
Смесете маслото с меда.
Смесете орехите със захарта и канелата.

Намаслете две тави за печене, с размер по- голям от 25см.
Разделете тестото на две равни части и всяка част, разделете на още две.
Разточете една от частите върху набрашнена повърхнаст, така че да се получи окръжност с диаметър 22см. Поставете в тавата. Намажете с половината от сместа от маслото и меда. Отгоре поръсете с половината от сместа с орехите.
 
Разточете още една част от тестото до окръжност 22 см. С помощта на точилката преместете в тавата, върху поръсената с орехи кора. Притеснете краищата така че да залепната двете кори.
Поставете в центъра  чаша, капачка или формичка с диаметър около 2-2.5 см.  Нарежете тестото на 12 сегмента, като режете от края на окръжността към центъра, до края на кръглата форма която сте поставили в центъра. Повдигнете един от получене сегменти внимателно, за да не го откъснете, усучете 2 пъти и постъвете отново върху тавата. Повторете същото и с останалите парчета.
 
Покрийте питката с кърпа и оставете да втаса, около 1 час в топло помещение.
 
Повторете същото с останалата половина от тестото и втората тава.

Загрейте фурната до 175 С(350Ф) градуса. Печете около 20-25 минути, докато придобие златисто-кафяв цвят. Извадете от фурната и веднага извадете от тавата. Оставете да изстине върху решетка за около 30 минути.

Пригответе глазурата. Смесете пудрата захар, млякото и ванилията. Бъркайте с миксер, докато стане гладка смес. Намажете върху топлите питки.

Общи условия

Активация на акаунт