Тревна смес

  • 9 568
  • 18
  •   1
Отговори
  • България
  • Мнения: 224
    Имам площ около 15кв.м,които смятам да озеленя с тревна смес,за да могат лятото децата да играят.Бихте ли ми дали съвети как да стигна до желаният резултат!Тревната смес вече е купена.Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 865
На опаковката би трябвало да има инструкции за подготовка на почвата, засяване и поддръжка.
Ние купуваме трева за спортни терени, т.е. за интензивно натоварване. Почвата трябва да е прекопана, изчистена и заравнена с гребло. Семената се ръсят на редове и колони, за да се разпределят равномерно. Отгоре леко се засипва с пръст, примесена с тор и се валира. Полива се внимателно, силната струя ще отнесе семената. Пазиш от врабци и гарги  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 1 494
    Имам площ около 15кв.м,които смятам да озеленя с тревна смес,за да могат лятото децата да играят.Бихте ли ми дали съвети как да стигна до желаният резултат!Тревната смес вече е купена.Благодаря предварително!
Не на редове и колони, а разпръснато- да се получи възможно най-равномерно разпределяне. Предварително се валира окопаната почва, после сееш, засипваш с 1-2 см почва и пак валираш (трамбоваш). Поливаш внимателно чрез дъждуване. Пази и от мравки, защото може да те изненадат. Не позволявай да хване кора докато избие тревата. Много са изискванията за да имаш хубав тревен килим. Успех!

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
ЗАСЯВАНЕ. КАК ДА СЕЕМ?
    Препоръчителната норма за засяване е от 3 до 4 кг за 100 кв. м. Независимо дали засявате ръчно или машинно е добре да кръстосате посева, защото така ще покриете плътно и сигурно цялата площ. Лесен начин да го направите е да разделите терена на равни части и след това да разделите тревната смеска на толкова равни части, колкото терена. Първо засейте половината от количеството за един участък отляво-надясно, а останалото разхвърляйте в обратна посока. Така ще разпределите семената равномерно по целия терен.


Обратната посока всъщност е перпедикулярна на първоначално избраната (според схемата) - това имах предвид като писах за редове и колони.
 

# 4
  • България
  • Мнения: 224
Засях го! Simple SmileОбработих добре почвата,разкопах я .След това с гребло направих браздички и поръсих със семе.Накрая лекичко покрих ,трамбовах и поля.Сега се чудя колко често да поливам newsm78Надявам се да се получи... Peace

# 5
  • Мнения: 1 494
ЗАСЯВАНЕ. КАК ДА СЕЕМ?
    Препоръчителната норма за засяване е от 3 до 4 кг за 100 кв. м. Независимо дали засявате ръчно или машинно е добре да кръстосате посева, защото така ще покриете плътно и сигурно цялата площ. Лесен начин да го направите е да разделите терена на равни части и след това да разделите тревната смеска на толкова равни части, колкото терена. Първо засейте половината от количеството за един участък отляво-надясно, а останалото разхвърляйте в обратна посока. Така ще разпределите семената равномерно по целия терен.


Обратната посока всъщност е перпедикулярна на първоначално избраната (според схемата) - това имах предвид като писах за редове и колони.
 

Аз разбрах какво имаш впредвид, но който не е запознат може да се заблуди.  Затова уточних.  Wink Peace

# 6
  • Мнения: 1 494
Засях го! Simple SmileОбработих добре почвата,разкопах я .След това с гребло направих браздички и поръсих със семе.Накрая лекичко покрих ,трамбовах и поля.Сега се чудя колко често да поливам newsm78Надявам се да се получи... Peace
Да не се образува кора, защото ще затрудни младите кълнове. Не прекалявай.

# 7
  • София
  • Мнения: 498
Тъй като и мен ме интересува тази тема, но нямам необходимото време за горните действия, пук имам и куче ....та някой знае ли от каде и колко излизат т.н. тревни чимове (дано да не бъркам), от тези където ги вадят от един камион и само се нареждат и хоп- готово ! Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 494
Тъй като и мен ме интересува тази тема, но нямам необходимото време за горните действия, пук имам и куче ....та някой знае ли от каде и колко излизат т.н. тревни чимове (дано да не бъркам), от тези където ги вадят от един камион и само се нареждат и хоп- готово ! Simple Smile
Ами повикай камиона пред вас!  Wink Laughing
Можеш сама да си извадиш от някоя поляна. Но си има тънкости и без опит незнам...Поне може да повикаш някой, който все пак е боравил с лопата. Не мога да опиша всичко, но по- важното е:
1. Да намериш хубава ливада
2. Да имаш хубав лизгар
3. Да извадиш чимовете с правилна форма и еднаква дебелина
4. Да си подравниш хубаво терена
5. Да сложиш чимовете и добре да ги прилепиш към почвата
6. Да поливаш усърдно

Останалите грижи са като са обикновен терен. Но си е прецизна работа. Успех! Grinning

# 9
  • софия
  • Мнения: 756
според мен най-добре се обади направо на камиона с чимовете да дойде...иначе хамалогия голяма Laughing
напиши в Гугъл `чим` и ще ти излязат няколко фирми
ето ти една http://totex.net/bg/chim.php

# 10
  • Мнения: 1 494
Да...и си нагласи пртфейла... Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 498
Да явно не е проста работа, то аз си го знаех де , но все пак попитах. Може би ще заложа на собствено производство , аз веднъж успях от едната страна на къщата, но кучето там му е любимото място и доста пооплешивя тревата там.  Иначе като се сетя голяма хамалогия беше и то за такова малко пространство....
Благодаря за линка!

# 12
  • Мнения: 1 937
Тъй като и мен ме интересува тази тема, но нямам необходимото време за горните действия, пук имам и куче ....та някой знае ли от каде и колко излизат т.н. тревни чимове (дано да не бъркам), от тези където ги вадят от един камион и само се нареждат и хоп- готово ! Simple Smile

Купували сме от Елин Пелин. Цената беше около 8 лв. за квадрат.
Мога да потърся координати.
Чимовете им са добри.

# 13
  • Мнения: 555
След като поникнат и пораснат малко младите растения, младият чим се валира -
 или просто не я пази от натоварване, става по -хубава и по- здраво се закрепват корените;
 Като пораснат до към 10 см стръкчетата -  се валира и на следващият ден се коси пак , за да се захванат по- добре корените.....
Гооооооолямо обяснение му дръпнах дано само да ви е станало ясно....

На нас ни създадоха големи проблеми земните червеи  #2gunfire - изравят си дупка, която прилича на мравуняче и след това около нея няма трева..... #Cussing out и се наложи да се провежда нощно ловуване на ....... земните червеи   Sick  #Crazy  hahaha Joy
 

# 14
  • София
  • Мнения: 747
Интересна ми е темата, следя с интерес. Определено се изненадах, че е голяма хамалогия. Мислех, че е по-лесно. И сега ме обхвана едно притеснение... не е ли малко рано да се сее тревата, всмисъл има ли вероятност да измръзне ако паднат температурите? Питам, защото нас ни чакат около 400кв метра, и като разбрах колко труд е, и  ако нещо стане и трябва да се повтори процедурата...... а нямам търпение вече да я сеем, мястото е почти готово. Моля Перуника да ме извини, че й ползвам темата, ама да не пускам нова

Общи условия

Активация на акаунт