лавандула

  • 5 677
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте ,миналата пролет засадих 3 храста лавандула на двора .Вече са високи около 40 см. трябва ли да ги подрежа ?Моля помагайте.  newsm78

# 1
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Само да попитам от къде я взе лавандулата, че аз си търся от много време.

# 2
  • Мнения: 555
Да.
по принцип се режат на 20 см. от цвета и отрязаната част се използва като дрога (билка)- това е за промишлени насаждения , а Ти си я оформи както си искаш. (Сега си "фризирахме" и нашите две храстчета и остатъка отиде в долапите при молците  Laughing).

Unknown_lady , ако някой твой познат си има лавандула, помоли го да ти отчесне клонче - сравнително лесно се вкоренява под буркан, ако няма и по Софииските борси и оранжерии, ще трябва да отидеш до розовата долина - там си имат цели плантации...  Peace

или да мислим как да ти изпращаме клончета със speedo55  Simple Smile

# 3
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
А може ли да се гледа в сандъчета навън или става прекалено голяма и дали се хваща от корен? Това за куриерите е добра идея  Simple Smile 

# 4
  • Мнения: 555
от корен - мисля, че не става. отчеснато клонче и от семена. виж и в МЕТРО по ено време имаше разни такива интересни "буренчета". и ако си я купиш, преди да я засадиш и "разчепкай" корените (поразплети ги) иначе те толкова са се сбили, че не могат да дишат и се получава желания от продавачите ефект- "купи си пак". Това важи за всички видове саксийни цветя.
А в съндъче или по-голяма саксия - да ще вирее,
само я слагай на остъклена тераса през зимата, че в такива съдове растенията по-лесно измръзват.

# 5
  • Мнения: 11 307
МОята лавандула не я режа, вече 3 година си имам и е станала страхотна туфичка.

# 6
  • Мнения: 1 494
Не всички видове цветя понасят да им се рзбутват корените...А и всеки може да го разбере по различен начин...

# 7
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Ще ги купувам май семената от Метро, че то от клонче я се хване, я не. Дано не съм закъсняла с посяването им.

# 8
  • Мнения: 555
Тъкмо може да се получат различни цветове от семената - бели, светло до тъмно лилави...... най-различни нюанси (поне така са ми казвали и аз все се каня да пробвам).......

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз си купих семена от Кирковския пазар от магазина на"Сортови семена" и я засадих .... израстнали са по 10 см - ови

# 10
  • Мнения: 11 307
Тъкмо може да се получат различни цветове от семената - бели, светло до тъмно лилави...... най-различни нюанси (поне така са ми казвали и аз все се каня да пробвам).......

Така е. Аз има две туфи. Едната е бледо, бледо лилава. А другата наситено тъмнолилаво.
Има и чисто бели. При нас пишат на етикета какъв е цвета, ако туфичката няма цъвнало.

# 11
  • Мнения: 2 591
Unknown_lady , ако някой твой познат си има лавандула, помоли го да ти отчесне клонче - сравнително лесно се вкоренява под буркан, ако няма и по Софииските борси и оранжерии, ще трябва да отидеш до розовата долина - там си имат цели плантации...  Peace

ние пък минавахме през Розовата долина и мъжът ми спря и си "откраднахме"  Embarassed Rolling Eyes  Joy някое и друго клонче и сега сме засадили на терасата, но мислим да ги носим на неговото село. още не са се хванали съвсем обаче

# 12
  • Мнения: 1 494
И аз така... Embarassed

# 13
  • Мнения: 17
Ха-ха ,значи не съм само аз... Embarassed

# 14
  • Мнения: 1 494
Ами то и без това има пустеещи полета-какво лошо? newsm78 Даже може да се каже е благородно, защото им предлагаме по-добри условия... Sunglasses За съжаление аз я загубух, но пак ще я завъдя- обещавам вече по легален начин... Laughing

Общи условия

Активация на акаунт