"Зелени" идеи за домашна употреба

  • 103 714
  • 1 044
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 3 810
Мерси Анна  Mr. Green, ужасни снимки... Sad
А ето какво пишат тук, за кутийки от портокалови кори Mr. Green:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=3397

Последна редакция: чт, 13 дек 2007, 19:07 от мимиту с кирилизация

# 976
  • Мнения: 3 271
мимиту, истински разкош!! Уикенда непременно ще пробваме техниката  Peace   bouquet

# 977
  • Мнения: 836
мимиту, и на мен ми харесаха портокаловите кутийки.

Да споделя с вас една идея за коледна ароматизирана украса, която прочетох в Розали (дано вече не е давано в темата, не съм я чела цялата):
http://zadoma.rozali.com/idei/p3129.html


# 978
  • Мнения: 1 161
Може ли и аз да се включа със скромният ни опит?

1. Икономия на ел. енергия
  • енергоспестяващи крушки, но задължително маркови.
  • На всички крушки, които често се светват и угасват съм инсталирал малка евтина схема, която да запалва крушката постепенно. Резултатът -- 2-3 пъти се увеличава животът им.
  • Фенерчета, дистанционни и др. са захранени с акумулаторни батерии - една такава може да се зареди 1500 пъти, докато обикновената батерия щом се изтощи отива на бунището, а задно с нея всички отрови. Изплаща се след 15-на зареждания.
2. Храна
  • Една малка мелничка за зърна може да прави чудеса. Вместо да купувате заводски хляб, който хем е скъп хем не е полезен можете да си набавите такава.С нея правим какво ли не -- едро смляна царевица за качамак или галета, фино и едро смляно жито, с което печем чудесен пълнозърнест хляб. Цената му излиза наполовина а по качества не може да се сравни със заводския. Когато брашното е прясно смляно то има един приятен дъх на нива и жита...
  • Домашен ябълков оцет -- приготвя се много лесно, а приложението му е широко -- за миене, за пране, за храна и за здраве. Ако има интерес ще сканирам рецептата, ние приготвихме 2 бидона и го бутилирахме.
  • Сушени плодове -- има два варианта, и двата сме ги изпробвали успешно. Плода се разрязва на две, маха се костилката, после се нарежда на сушило [1][2] или се нанизва на конец. Става чудесен ошав за зимата и за походи в планината.
  • Който няма градина може да си отглежда кълнове -- те са пълни с живот и много лесно се покълват, особено люцерната. Eто упътване как да си покълвате у дома люцерна (става и за други семена)
3. Отопление и топла вода
  • сложихме слънчев колектор на покрива. С него от март до октомври има топла вода. Икономията е голяма, пести се много електричество. Изплаща се за 3 години. Пералнята ни няма нагревател а черпи топлата вода направо от бойлера на колектора -- пере по бързо (не се бави за да нагрява водата) и по-икономично (горещата вода е безплатна)
  • За отопление събираме сухи паднали дърва от гората.. Така отоплението излиза безплатно и няма да плащаме на дървари да секат живи хубави гори.
4. Здраве и красота
  • Хума вместо сапун. Тялото няма нужда от толкова сапун, колкото си мислим. Всъщност достатъчно е веднъж седмично да се измиваме със сапун, в останалото време е достатъчно топла вода и тривка. Никога не сме мили бебето с шампоани, само с топла вода а косата му с хума. И е чистичко и пухкаво...

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 19:24 от Ludmil

# 979
  • Мнения: 1 040
Е,Людмил,браво,разби ме Peace
Записвам се за рецептата за ябълковия оцет,ако не е трудно Thinking

# 980
  • Мнения: 9 865
Кутийките са УНИКАЛНИИИИ! Влюбих се, ще правя, ще се похваля, ако имам с какво!

# 981
  • Мнения: 3 810
Бет, аз съм се влюбила в много неща оттам  Wink
Даже съм писала тук- таме из темите...

# 982
  • Мнения: 1 947
   Да добавя още за пасивните къщи - в родния ми дом баща ми преди години сложи помпа
в кладенеца в двора и тогава каза, че се изплаща за 2 години. И сега си работи . Simple Smile
А на покрива има резервоари за вода, които се използват през лятото за топла вода доста
ефикасно. Simple Smile Само една перка му липсва за електричество. Grinning
   Украса за елхата - миналата година правих звездички от филц (вълнен плат).

# 983
  • Мнения: 101
Родителите ми също използват метални черни резервоари за вода, която използват за къпане и пране през лятото.

А ето и някои идеи, как да пестим водата:

Пестенето на Вода в домакинството -  пести вашите пари

Предпазването от замърсяване на водите от бита е израз на отговорно отношение към околната среда


Водата е един от най-важните компоненти на природата. Без водата не би съществувал животът на Земята. Три четвърти от повърхността на Земята са покрити с вода, но само 0,6 от това количество са на разположение за питейни нужди. Въпреки това човечеството е склонно към разточително използване на водата. Употребата на водите за питейни нужди е прекалено голяма, а замърсяването им взима заплашителни размери. Затова спестяването и опазването на водите е разумна алтернатива, която може да бъде осъществена чрез ефективно управление на потреблението на водата и намаляването на вредните вещества, които падат в нея. Това не е нова идея, отношението към околната среда и неотдавнашната суша са аргументи за това. Всички ние използваме водата, затова отговорност на всеки от нас е да не разхищава този жизненоважен ресурс. Предложените мерки за спестяване и предпазване от замърсяване на водата в домакинството са израз на нашата отговорност към околната среда. Разумното й използване гарантира необходимото количество вода в бъдеще, а също така – което е не по-малко важно – спестяването на собствените ни пари. По-малкото потребление на вода означава и по-малко натоварване на пречиствателните съоръжения. Чрез намаляване на количеството използвана вода и по-малка употреба на отровни или вредни за околната среда вещества в миещите препарати се подпомага решаването на проблемите по осигуряване и пречистване на водата.

Всеки човек употребява вода за следните нужди, изразено така:

   Пиене и готвене – 3%
   Всекидневна лична хигиена – 7%
   Къпане – 37%
   Пране – 17%
   Миене на съдове – 5%
   Тоалетно казанче – 21%
   Почистване на жилището – 5%
   Други (градина, кола) – 6%


Само 3% от използваната вода са безусловно необходими за жизненоважни нужди – за пиене и готвене, и са относително постоянно количество. Останалите 97% могат да бъдат намалявани и дават възможност да спестим вода и средства.

В дома

   Ползвайте смесителни батерии с керамичен уплътнител – те имат по-дълъг живот и предлагат по-сигурно уплътняване.

   Монтирането на циркулационни помпи в абонатната станция води до „идване” на топлата вода с отварянето на крана и на високите етажи. Няма да губите вода от източване!

В кухнята

   Преди да пристъпите към миене на съдовете, почистете ги.
   Избягвайте да накисвате съдовете под течаща вода.
   Съберете и накиснете всички съдове заедно в мивката, измийте ги наведнъж. При миене на съдове на течаща вода се губят 50% от водата.
   При миене на плодове и зеленчуци поставяйте запушалка на мивката, вместо водата да изтича непрекъснато.
   Ако имате съдомиялна машина, винаги използвайте пълния й обем.
   Не източвайте водата за пиене, за да я изстудите. Бутилка с питейна вода в хладилника ще задоволи тази нужда.
   За охлаждане на питиета и плодове не е необходимо да се използва течаща вода, хладилникът е алтернатива.
Топла вода

Тъй като за затоплянето на водата е необходимо използването на енергия, при спестяването на топла вода се постига двоен ефект (пести се вода и енергия).

   Малки течове – капещ душ или кухненски кран, могат да доведе до ненужно голямо потребление на вода и енергия.

При пране

•   Използвайте пълния капацитет на пералнята машина, като я натоварвате  с максимално допустимото количество пране.
•   Почистете предварително петната или накиснете силно замърсените дрехи, така че един цикъл в пералнята да бъде достатъчен.
•   Изберете най-кратката по времетраене програма, която е необходима за почистване на дрехите.
•   По възможност използвайте перална машина с икономични програми, които спестяват вода и електроенергия. Използвайте нощната тарифа за електроенергията.

В банята и тоалетната

 В банята можете да направите най-значително намаление е на разходите за вода. Повече от три четвърти от водата, която се използва в домакинството, се пада на банята – най-вече за тоалетното казанче, душ и вана.

o   Използвайте по-малко вода за ваните или вземайте кратки душове.
o   Душовете, които разпръскват струята равномерно, позволяват да се изкъпете при по-малък разход на вода.
o   Монтирането на водоспестяващи душове и тоалетни казанчета намалява разхода на вода.
o   Поправете капещите кранове, казанчета и тръби. При неизправно казанче се губи по 100 л на денонощие. Капещата чешма води до загуба от 2500 л на месец. Лесно може да се пресметне колко пари изтичат в канала.
o   Не се бръснете на течаща вода. Ако го правите, за едно бръснене изразходвате 10 л вода повече от необходимото.
o   Не оставяйте водата да тече, докато си миете зъбите – ще спестите 5 л.
o   Поставете в тоалетното казанче пълна с вода полиетиленова торбичка или пластмасова бутилка – казанчето ще работи с по-малък разход на вода.

Извън дома

   Използвайте кофа със сапунена вода, за да измиете колата си, а маркуча – само за изплакване. Използването на питейна вода за тази цел е разточително.
Алтернативи: събрана дъждовна вода или вода за промишлени нужди, през почивните дни естествените водоизточници извън града.
   Използвайте метла вместо маркуч за изчистване на листа и прах.
   Мийте балконите и терасите в дъждовно време.

При установяване на течове пред дома ви, на улицата, на паркингите съобщавайте на аварийните служби.


В градината

Забранено е използването на питейна вода за напояване – кладенец или събрана дъждовна вода могат да решат проблема.

   Напоявайте тревата и растенията само когато това наистина е необходимо.
   Избягвайте да напоявате, когато е ветровито или на обяд, защото изпарението е най-силно. Поливайте рано сутрин или късно вечер.
   Бавното и по-рядко напояване подпомага по-дълбокото израстване на корените и заздравява растенията, влагата прониква по-дълбоко в почвата.
   Покривайте засадените площи със слама и листа, за да намалите изпарението на водата.
   Ако използвате пръскачка, разположете я така, че водата да попада само върху градинската площ.
   Използвайте кухненски часовник, за да включвате и изключвате пръскачката. Не оставяйте пръскачката да работи целодневно или когато отсъствате.

 Rolling Eyes





# 984
  • Мнения: 2 818
Искам да добавя, че от както си купихме миялна машина, разходите за студена вода са буквално наполовина! И да попитам дали има някакви по-екологични таблетки за миялна?

Зелена идея - по Коледа обикновено подаръците са опаковани в хубави хартии. От нея, от картинките й стават чудни коледни картички за следващата година Peace Разбира се може и от други за други поводи от други хартии да се правят. Simple Smile

# 985
  • Мнения: 1 422
Идеите звучат интересно, он една от тях ме шашна....

Използвайте по-малко вода за ваните или вземайте кратки душове.

..........................

Нали все пак целта на еко.то не е да се откажем от хубавото в живота  Laughing Насладата от водата, която се стича по кожата, елементът на спокойствие и откъсване от действителността - тях никаква екология не може да ме убеди, че е необходимо да ги откажа.

# 986
  • София
  • Мнения: 5 184
От мен зелено занимание за дете:

Дала съм костеливи орехи и чук на сина ми и той осигурява храна на синигерчетата и врабчетата. Допреди да завали снегът не бяха гладни, но сега идват по 20-тина и е много интересно. Детето ми е гордо и щастливо...

А в Борисовата градина, знам от приятели, в подножието на Паметника на Незнайния воин, родители и деца хранят синигерчета от ръцете си. Било луда емоция!

# 987
  • Мнения: 1 161
Идеите звучат интересно, он една от тях ме шашна....

Използвайте по-малко вода за ваните или вземайте кратки душове.

..........................

Нали все пак целта на еко.то не е да се откажем от хубавото в живота  Laughing Насладата от водата, която се стича по кожата, елементът на спокойствие и откъсване от действителността - тях никаква екология не може да ме убеди, че е необходимо да ги откажа.
Идеите звучат интересно, он една от тях ме шашна....

Използвайте по-малко вода за ваните или вземайте кратки душове.

..........................

Нали все пак целта на еко.то не е да се откажем от хубавото в живота  Laughing Насладата от водата, която се стича по кожата, елементът на спокойствие и откъсване от действителността - тях никаква екология не може да ме убеди, че е необходимо да ги откажа.
Забравих да спомена -- подменихме главата на душа с Oxygenics Skin Care
Ефектът е огромен! Сега за същото къпане се изхразходва 2 пъти по-малко вода. Преди с един бойлер се изкъпваше добре един човек, сега - двама, че и за пералня остава.

Ефекта се постига, като в капките вода се вкарват мехурчета въздух. Така количеството капки пак е същото, но водата е по-малко. Даже е по-приятно, защото масажира. Струва към $30 USD, изплаща се за половин година.

Ето как работи: http://www.oxygenics.com/magic.html

Последна редакция: нд, 16 дек 2007, 02:00 от Ludmil

# 988
  • Мнения: 2 818
Много ми харесва това устройство. И аз съм от хората, които обичат да релаксират под душа... Надявам се да успеем да се обазаведем с него. В България има ли го нейде?

# 989
  • Мнения: 1 161
Много ми харесва това устройство.

И аз съм от хората, които обичат да релаксират под душа... Надявам се да успеем да се обазаведем с него. В България има ли го нейде?
В България го няма. По стара традиция правителството ни ще се сети (ако въобще се сети някога) да въведе такива водоспестяващи душове когато опре ножа до кокала - когато настане поголовна суша и режими на водата в цяла България. Сетиха се за разделното събиране на отпадъците, чак след като настана криза с боклука в София...

Но потърси на Google за "Oxygenics Skin Care" и ще намериш десетки сайтове, които го продават. Ние го поръчахме по интернет. Мисля, че в Европа можеш да го поръчаш от Ebay.fr или Ebay.de

Последна редакция: нд, 16 дек 2007, 12:25 от Ludmil

Общи условия

Активация на акаунт