"Зелени" идеи за домашна употреба

  • 103 724
  • 1 044
  •   1
Отговори
# 60
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Страхотна тема, благодаря на авторката Hug

За препарат за пране - ползвам един италиански, течен, пише че е природоразтворим(избяга ми правилната дума Embarassed) Омекотител много рядко слагам, но ще пробвам содата Peace

Номера със спирането на водата при миене на зъбите аз го прилагам пре миенето на съдовете(признавам си, не е всеки път) - след като съм ги намокрила ги сапунисвам всички и чак тогава пускам водато и изплаквам.

За чистене на печката содата определено е № 1!

Микрофибърните кърпи и те са страхотни.

Сега друго не ми идва на акъла. newsm78

# 61
  • Мнения: 899
Ето тук можете да прочетете за първия био хотел в България Simple Smile :

http://www.gorichka.bg/index.php?p=10&id=198#comments



# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 704
полезни съвети за пестене на вода
http://www.vik.bg/advice.php

елетроенергия
http://www.evn.bg/bg/evnbulgaria/tips.asp

Момичета, не знам за вас, но аз наистина се страхувам.Така навремето се страхувах, когато на 10г гледах Предсказанията на Нострадамус, но за съжаление сега нещата са реални. Наречете ме параноик и песимист, но аз не вярвам планетата ни да оцелее  Confused
Гледам детето си и си мисля,че може наистина повече да не види сняг, че неговото дете ще си играе в някакъв прахоляк при 50гр. жега (ако е оцеляло през стерилитет, алергии и рак на кожата).
Не съм гледала филма на Ал Гор, но си мисля, че подобни филми трябва да се излъчват непрекъснато. Че в училищата трябва да има задължителен еко-час, както навремето имахме НВО. Че трябва буквално да ни се промият мозъците и то трябва да започне веднага...
пиша и пак ми се стяга душата..

# 63
  • София
  • Мнения: 410
Ето една от моите любими рецепти за тоалетен сапун:
-палмово олио - 170гр.;
-зехтин (помаче) - 80гр.;
-тиквено олио - 40гр.;
-какаово масло - 40гр.;
-орехово олио - 30гр.;
-слънчогледово олио - 20гр.;
-сусамово олио - 10гр.;
-пчелен восък - 5гр.;
-бадемово олио - 5гр.;
-кайсиево олио- 5гр.;
-1 ч.л. захар, разтворена в малко топла вода (захарта увеличава пенливостта на сапуна, а при глицериновите сапуни се използва за постигане на прозрачност);
-вода - 124гр.;
-натриева основа - 53гр. (това количество натриева основа е така изчислено, че в крайния продукт да има 4% излишък от мазнина, което прави сапунът мек и недразнещ кожата).

Всички мазнини, без бадемовото и кайсиевото олио, се смесват и се стопяват на слаб огън. Прибавя се и разтворената в много малко вода захар. Оставят се да се охладят до около 56 градуса (не е необходим термометър, просто като пипнеш съда да ти е доста топъл). Отделно в някакъв съд, който не е алуминиев (натриевата основа реагира с алуминия) се приготвя разтворът на натриевата основа. Важно е за тази цел да се използва студена вода, т.к. реакцията между водата и натриевата основа протича с отделяне на голямо количество топлина. Другото важно нещо е да се прибавя натриевата основа (тя представлява едни бели люспи) към водата, а не обратното. В противен случай има голяма опасност от бурна реакция и изпръскване, което може да ви изгори. Ако това все пак се случи, веднага забърсвате изпръсканото място със сух парцал, после миете с вода и накрая го поливате с оцет. Оставяте разтворът на натриевата основа да се охлади до около 45-50 градуса. След това бавно смесвате разтопените мазнини и разтворът на натриевата основа (натриевата основа се прибавя към мазнините), като непрекъснато бъркате. Не се използват алуминиеви съдове (аз използвам една бехерова чаша от 1 литър). Бъркате енергично около 5 минути и след това е добре да преминете към разбъркване с пасатор (в противен случай има да бъркате поне час). Бъркате с пасатора като го включвате и изключвате докато сместта започне да оставя тънка следа (сместта има консистенцията на рядък пудинг). Палмовото масло много бързо се сапунифицира, затова достигането до състояние на следа ще ви отнеме около 5 мин с пасатор, а може и по-малко.
Сега идва момента, когато трябва да се прибавят маслата, които ще направят сапуна мек и нежен за кожата - прибавяте бадемовото и кайсиевото масло. Сега се прибавят разни оцветители, етерични масла, овесени трици, мед (не повече от 1 ч.л.) и каквото ви дойде наум. Аз си прибавям различни билки, които предварително са били накиснати в разтопената мазнина, после съм ги отцедила и ги прибавям накрая. Прибавям и различни натурални оцветители - червен пипер, какао, куркума, смляни корени от брош и др. Важно е да се накисват предварително в малко количество мазнина, иначе остават на малки бучки. В този случай могат да се накиснат в бадемовото и кайсиевото олио и заедно да се прибавят. Прибавяйте не повече от 1 ч.л. от тях. Т. к. някои от етеричните масла се сапунифицират, то след месец-два сапунът не мирише вече много, ще ви кажа кои масла съм установила, че си запазват аромата - мента, лавандула, босилек. Пробвала съм още анасоново, лимоново, камфор, борово, портокалово масло (сега не се сещам за други), но техният аромат почти не се усещаше след месец-два.
След като прибавите всичко необходимо към сместта, може вече да я излеете в калъпа. Аз използвам една пластмасова кутия, която предварително облепям от вътрешната страна с оризова хартия, защото после по-лесно се вади сапуна (става и без оризова хартия, но трябва малко опит). Покривате сапуна с дебел картон или нещо друго, завивате го в хавлиена кърпа и го оставяте да престои така поне 24 часа. Ако полюбопитствате и открехнете да видите какво става със сапуна, ще видите как средата на сапуна е по-тъмна и по-прозрачна. Не бива да се притеснявате - това означава, че сапунът преминава през фаза на гел, т.е. процесът върви както трябва. Когато се втвърди достатъчно го вадите от калъпа и си го режете с нож. Оставяте сапуните да престоят поне 4 седмици, за да падне рН-то им. После може спокойно да си ги използвате. Това е, цялата тази философия не отнема повече от 2 часа, заедно с миенето. Най-лесно се мият съдовете от пресния сапун като първо добре се избършат със салфетки. Забравиха да пиша в началото, че се бърка с дървена лъжица.
Успех на тези, които решат да си правят собствени сапуни.

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 14:43 от dutci

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
полезни съвети за пестене на вода
http://www.vik.bg/advice.php
елетроенергия
http://www.evn.bg/bg/evnbulgaria/tips.asp
Момичета, не знам за вас, но аз наистина се страхувам.Така навремето се страхувах, когато на 10г гледах Предсказанията на Нострадамус, но за съжаление сега нещата са реални. Наречете ме параноик и песимист, но аз не вярвам планетата ни да оцелее  Confused
Гледам детето си и си мисля,че може наистина повече да не види сняг, че неговото дете ще си играе в някакъв прахоляк при 50гр. жега (ако е оцеляло през стерилитет, алергии и рак на кожата).
Не съм гледала филма на Ал Гор, но си мисля, че подобни филми трябва да се излъчват непрекъснато. Че в училищата трябва да има задължителен еко-час, както навремето имахме НВО. Че трябва буквално да ни се промият мозъците и то трябва да започне веднага...
пиша и пак ми се стяга душата..

Аз съм оптимист... Не знам как, но вярвам, че нещата ще си дойдат на мястото. Имам чувството обаче, че това ще стане по трудня начин  Confused
за съжаление не си даваме сметка колко много може да допринесе отделния човек... всеки си мисли, че нищо не може да направи...

# 65
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Така е, всеки си мисли, че от неговите действия не зависи спасяването на планетата(извинявам се за клишето), след като всички около него продължават да се държат безотговорно и не предприемат нищо по отношение опазване на природата. А всъщност, ако всеки прави съвсем малки неща - като пестенето на вода, неползването на найлоновите торбички, въобще - природощадящи неща, нещата биха могли да изглеждат доста по-обнадеждаващо.
Мисълта ми тече доста объркано, за което се извинявам. Дано сте ме разбрали. Grinning

# 66
  • Мнения: 3 219
Тази рецепта за сапуна изглежда интересна, ама от къде да се сдобия със всичките тези масла - ореховото например ?

# 67
  • Мнения: 1 630
Dutci
Благодаря за рецептата за сапуна

Тя по-щадяща ли е за природата,
и ако да защо, от купешките сапуни?
Ако можеш да ми го обясниш на ниво познания по химия равни на 0

Мерките, които всеки от нас взима са важни, но трябва и политическа координация и воля
Нито едното от двете взето по отделно не може да донесе да големи резултати

# 68
  • София
  • Мнения: 410
Орехово олио има в "Билла". Мисля, че е в бутилки от 1 литър, фирмата производител е "Балчо" и струва около 5 лева. Освен за сапуните с страхотно за таратор и салато. То всъщност си е за ядене LaughingНа тази фирма съм си купувала още сусамово и тиквено олио. Цените са в този диапазон.
Raly, определено домашният сапун е по-щадящ към природата, а към за хората. От векове нашите предци са правили сапуни по този начин, само че те, за да се сдобият с натриева основа са използвали дървесна пепел (тя съдържа калиеви съединения, от които се добива калиева основа), разтворена в дъждовна вода и после са добавяли готварска сол (натриев хлорид), за да се получи натриева основа. С калиева основа се правят течни сапуни. В един домашен сапун не се съдържат консерванти, изкуствени аромати и оцветители, химикали, добавяни, за да се подобри пенливостта (например натриев лаурил сулфат, който освен, че замърсява е и много вреден за здравето) и консистенцията на сапуна. Просто виж съдържанието на един купешки сапун. Праховете за пране пък съдържат много фосфати, които са голям проблем, защото, когато достигнат чрез реките до моретата и океаните предизвикват бурен цъфтеж на водораслите, които изчерпват кислорода във водата и рибите умират. Това многократно се е случвало по нашето Черноморие, но за съжаление никой (от управляващите имам предвид)  не обръща внимание на това. А направата на един домашен сапун ти отнема 2 часа, че дори и по-малко, и после си имаш 10-12 сапуна, които ползваш дълго време. Домашният сапун за пране  е още по-лесен, плюс това изпира много хубаво.

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
откъде се взима натриевата основа?

# 70
  • София
  • Мнения: 410
откъде се взима натриевата основа?
Натриева основа може да се купи от магазини за химически реактиви. Майка ми ми я купува от един такъв на ул. "Академик Бончев". Тя е перпендикулярна на "Цариградско шосе" и се намира една спирка след Плиска (като се тръгне от Орлов мост). На тази улица са Институтите на БАН. Пред Химическия факултет има една будка за химически реактиви, не съм купувала от там, но предполагам, че има. Купувайте си натриева основа клас "технически чиста", тя е около 2лв. за 1 кг. Има и "чиста за анализ", но тя е 6,60 лв., а няма особен смисъл като я използваш за сапуни.
Май трябва да престана, че отклоних малко темата.

# 71
  • София
  • Мнения: 983
Страхотна тема и много добри идеи! Определено ще пробвам някои, за които до сега не ми беше хрумвало  Embarassed
С две ръце съм за микрофибърните кърпи  Hug - от доста време ги ползвам и се справят отлично.
Другото, от което съм много доволна е парочистачката, особено за прозорци и труднодостъпни места. Също така успешно отпушвам канали със сода бикарбонат и оцет.
Много ми се иска да събирам разделно боклука, но какъв е смисъла, като с очите си виждам как после го изсипват на едно място в камиона  Shocked.
Някой беше питал за детската козметика - според мен човек не бива да й се доверява особено, освен може би медицинската... Само като чета какво има в детските пасти за зъби, които голяма част от децата понякога гълтат и направо #Crazy
А дали някой знае по-екологичен и безвреден препарат за миялна машина?

# 72
  • СОФИЯ
  • Мнения: 601
С голям итерес ще следя темата и възможностите за екологичен начин на живот  Peace


За сега мога само да се похваля с вълшебните микрофибърни кърпи.
Ползвам и продуктите на Amway и Frosch, д колкото могат да се каже, че природосъобразни.

Научих много неща до тук и браво за идеята   bouquet

# 73
  • СОФИЯ
  • Мнения: 601
Никой тук не е споменал за биодизела като алтернативно гориво.

Ето още инфо http://biodiesel.bg/index.php?n=9

# 74
  • Мнения: 53
Сигурно някаде има тема за тези :http://dionis-ipg.hit.bg/
аз лично съм доволна но съм ползвала само някой неща

Общи условия

Активация на акаунт